Välj vilka experimentfunktioner du vill testa

Det här dokumentet är ett utdrag från EUR-Lex webbplats

Dokument 32023D1559

    A Tanács (EU) 2023/1559 határozata (2023. július 14.) a hivatalosan támogatott exporthitelekről szóló megállapodás résztvevőinek a megállapodás módosításairól szóló határozata tekintetében az Európai Unió által képviselendő álláspont meghatározásáról

    ST/10117/2023/INIT

    HL L 190., 2023.7.28, s. 6–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Dokumentets rättsliga status Gällande

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2023/1559/oj

    2023.7.28.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 190/6


    A TANÁCS (EU) 2023/1559 HATÁROZATA

    (2023. július 14.)

    a hivatalosan támogatott exporthitelekről szóló megállapodás résztvevőinek a megállapodás módosításairól szóló határozata tekintetében az Európai Unió által képviselendő álláspont meghatározásáról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 207. cikke (4) bekezdésének első albekezdésére, összefüggésben 218. cikkének (9) bekezdésével,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    mivel:

    (1)

    A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) keretében kidolgozott, a hivatalosan támogatott exporthitelekről szóló megállapodásban (a továbbiakban: a megállapodás) foglalt iránymutatásokat az 1233/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) átültette, és ezáltal jogilag kötelező erejűvé tette az Unióban.

    (2)

    A megállapodás résztvevőinek (a továbbiakban: a résztvevők) meg kell állapodniuk a megállapodást érintő módosításokra, különösen a maximális futamidőkre, a törlesztési konstrukcióra és a minimális kockázati díjakra irányadó rendelkezések tekintetében.

    (3)

    1978-as elfogadása óta mindezidáig soha nem került sor a megállapodásban meghatározott szabályok általános folyamatos megfelelőségének átfogó felülvizsgálatára. Az átfogó felülvizsgálat feltárja, hogy lényegesen korszerűsíteni kell a megállapodást annak biztosítására, hogy a szabályai figyelembe vegyék a globális körülmények változását, és jövőtállóak legyenek. Továbbá, a szabályok nem lehetnek aránytalanul merevek a megállapodás azon célkitűzéseihez képest, hogy egyenlő versenyfeltételeket biztosítson a résztvevők között, és elkerülje a magánszektor kiszorítását.

    (4)

    A megállapodás javasolt módosításai lehetővé tennék a résztvevők exporthitel-ügynökségei számára, hogy exportált áruk és szolgáltatások harmadik országbeli vevőinek és hitelfelvevőinek olyan finanszírozási feltételeket kínáljanak, amelyeket hozzáigazítottak a helyes piaci gyakorlatokhoz, ezáltal lehetővé téve a piaci hiányosságok kezelését és a finanszírozási rések betöltését a magánszektor kiszorítása nélkül. Ily módon a korszerűsített megállapodás erősítené az uniós exportőrök globális versenyképességét, és ezért jelentős hozzájárulást tenne a gazdasági növekedéshez és a munkahelyteremtéshez az Unióban.

    (5)

    Az említett javasolt módosítások eredményeként szükség van a megállapodás további változtatásaira is az egyszerűsítés, valamint a megállapodáson és annak mellékletein belüli nagyobb összhang biztosítása érdekében, többek között az előzetes bejelentésre vonatkozó követelmények tekintetében.

    (6)

    Emellett a megállapodás átfogú felülvizsgálata rámutatott azon közös álláspontok meghosszabbítására irányuló eljárások felülvizsgálatának szükségességére, amelyek nem egy konkrét ügylethez kapcsolódnak. A felülvizsgált eljárások kizárnák annak lehetőségét, hogy az egyes résztvevők egyoldalúan meghosszabbítsák az ilyen közös álláspontokat. Az említett felülvizsgált eljárások ezért jobban figyelembe vennék annak szükségességét, hogy az Unió az ilyen közös álláspontok bármely meghosszabbítását megelőzően formálisan megállapodjon az álláspontjáról.

    (7)

    Helyénvaló meghatározni a résztvevőknek a megállapodás módosításairól szóló határozata tekintetében az Unió által képviselendő álláspontot, mivel a határozat – az 1233/2011/EU rendelet 2. cikke értelmében – kötelező erejű lesz az Unióra nézve, és meghatározó módon lesz képes befolyásolni az uniós jog tartalmát.

    (8)

    Az Unió álláspontja ezért az kell, hogy legyen, hogy támogatni kell a megállapodás csatolt, egységes szerkezetbe foglalt változattervezetén alapuló módosításokat,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    A hivatalosan támogatott exporthitelekről szóló megállapodás (a továbbiakban: a megállapodás) résztvevőinek a megállapodás módosításairól szóló határozata tekintetében az Unió által képviselendő álláspont az, hogy támogatni kell a megállapodás e határozathoz csatolt, egységes szerkezetbe foglalt változattervezetén alapuló módosításokat (2).

    2. cikk

    Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

    Kelt Brüsszelben, 2023. július 14-én.

    a Tanács részéről

    az elnök

    N. CALVIÑO SANTAMARÍA


    (1)  Az Európai Parlament és a Tanács 1233/2011/EU rendelete (2011. november 16.) a hivatalosan támogatott exporthitelek terén bizonyos iránymutatások alkalmazásáról, valamint a 2001/76/EK és a 2001/77/EK tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 326., 2011.12.8., 45. o.).

    (2)  Lásd az ST 10117/23 ADD1 dokumentumot a http://register.consilium.europa.eu oldalon.


    Upp