Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R1159

    A Bizottság (EU) 2020/1159 végrehajtási rendelete (2020. augusztus 5-én.) az 1321/2014/EU és az (EU) 2015/640 rendeletnek új kiegészítő légialkalmassági követelmények bevezetése tekintetében történő módosításáról

    C/2020/5277

    HL L 257., 2020.8.6, p. 14–28 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2020/1159/oj

    6.8.2020   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 257/14


    A BIZOTTSÁG (EU) 2020/1159 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

    (2020. augusztus 5-én.)

    az 1321/2014/EU és az (EU) 2015/640 rendeletnek új kiegészítő légialkalmassági követelmények bevezetése tekintetében történő módosításáról

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a polgári légi közlekedés területén alkalmazandó közös szabályokról és az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynökségének létrehozásáról és a 2111/2005/EK, az 1008/2008/EK, a 996/2010/EU, a 376/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet és a 2014/30/EU és a 2014/53/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról, valamint az 552/2004/EK és a 216/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet és a 3922/91/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló (EU) 2018/1139 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 17. cikke (1) bekezdése h) pontjára,

    mivel:

    (1)

    Az (EU) 2018/1139 rendelet 76. cikkének (3) bekezdése értelmében az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynöksége (a továbbiakban: az Ügynökség) légialkalmassági előírásokat bocsát ki, és azokat rendszeresen frissíti. Az olyan légi járműveknek azonban, amelyek terve már rendelkezik tanúsítással, gyártáskor vagy üzemben tartáskor nem kell megfelelniük a légialkalmassági előírások frissített változatának. Ezért a repülésbiztonsági és környezetvédelmi követelmények Unió-szerte tapasztalható magas szintjének fenntartása érdekében be kell vezetni azt a követelményt, hogy az ilyen légi járműveknek meg kell felelniük azon további légialkalmassági követelményeknek, amelyek a tervtanúsítás időpontjában nem szerepeltek a légialkalmassági előírások eredeti változatában. Az (EU) 2015/640 bizottsági rendelet (2) ilyen kiegészítő légialkalmassági követelményeket határoz meg. Az említett rendeletet az elöregedett légi járművekre vonatkozó új követelmények felvétele érdekében most módosítani kell.

    (2)

    2007-ben az Ügynökség kibocsátotta a 20-20 jelű elfogadható megfelelési módozatokat (AMC), amelyek technikai iránymutatást nyújtanak egy olyan folyamatos szerkezeti integritási program kidolgozásához, amelynek célja, hogy az elöregedett légi járművek teljes üzemi élettartama alatt biztosított legyen a biztonságos üzembentartás. Az elfogadható megfelelési módozatok nem kötelező jellege miatt előfordulhat, hogy az iránymutatás alkalmazása nem következetes az egész Unióban. Következésképpen jelenleg üzemben lehetnek olyan nagy légi járművek, amelyek tervezése, átalakítása vagy javítása a kártűrés-értékelések, a nagy mértékű anyagfáradási károsodás, és a korrózióvédelem tényleges figyelembevétele nélkül történt. Az anyagfáradásból – többek között a nagy mértékű anyagfáradásból és korrózióból – eredő katasztrofális meghibásodások megelőzése érdekében az (EU) 2015/640 rendeletet ki kell egészíteni az elöregedett légi járművekre vonatkozó további légialkalmassági követelményekkel.

    (3)

    Tekinthetjük úgy, hogy gyártásától kezdve minden légi jármű öregedésnek indul. A légi járművek öregedése olyan tényezőktől függ, mint az életkor, a repülési ciklusok száma és a repülési órák száma. Az egyes légijármű-alkatrészek különbözőképpen öregednek el, és az öregedési tényezők közé tartozik az ismétlődő ciklusok miatti anyagfáradás, a kopás, a romlás és a korrózió. Ezek a tényezők jelentős biztonsági aggályokat vethetnek fel, ha nem kezelik őket megfelelően a légi jármű teljes élettartama alatt. Az üzemi tapasztalatok azt mutatják, hogy az elöregedett légi járművek szerkezeti integritására vonatkozó ismereteket folyamatosan frissíteni kell. Ezért az (EU) 2015/640 rendeletet olyan új követelményekkel kell kiegészíteni, amelyek értelmében a valós idejű üzemeltetési tapasztalatok alapján, illetve korszerű elemzési és tesztelési eszközök alkalmazásával naprakész ismeretekkel kell rendelkezni az öregedési tényezőkről.

    (4)

    Az elöregedett légi járművekre vonatkozó követelményeknek biztosítaniuk kell, hogy a tervjóváhagyás jogosultjai előállítsák az elöregedett szerkezetek korrózió és anyagfáradás miatti meghibásodásának megelőzéséhez szükséges adatokat, valamint kövessék az ehhez szükséges eljárásokat, utasításokat és kézikönyveket, illetve mindezeket az üzemben tartók rendelkezésére bocsássák. Ennek érdekében elő kell írni, hogy a tervjóváhagyás jogosultjainak az adott légijármű-típusra vonatkozóan átfogó folyamatos szerkezeti integritási programot kell kidolgozniuk, és a károsodástűrés szempontjából értékelniük kell a meglévő módosításokat és javítási terveket. Ugyanakkor az üzemben tartókat kötelezni kell arra, hogy ezeket az adatokat építsék be karbantartási programjukba, és ezzel párhuzamosan foglalkozzanak a módosítások és javítások által a repülőgéptörzsekre gyakorolt kedvezőtlen hatásokkal és a kapcsolódó karbantartási követelményekkel.

    (5)

    Annak érdekében, hogy a szóban forgó új követelményeken alapuló adatokat, eljárásokat, utasításokat és kézikönyveket a nagy repülőgépek karbantartásakor is alkalmazzák, az 1321/2014/EU rendelet (3) I. melléklete M.A.302. pontjának hivatkozást kell tartalmaznia az (EU) 2015/640 rendelet I. mellékletének 26. részében bevezetett követelményekre.

    (6)

    A tagállamokban jelenleg több száz, D. osztályú rakomány- vagy a poggyásztérrel rendelkező nagy repülőgép van lajstromba véve. Az ilyen típusú terekben az ellenőrizhetetlen tüzek kockázata magasnak minősül, különös tekintettel arra, hogy az elmúlt években megnövekedett a lítiumakkumulátorok rakomány- vagy poggyásztérben való szállítása, és az ilyen akkumulátorokhoz kapcsolódóan a hőfelszabadulás és az abból eredő tüzek kockázata.

    (7)

    2007 szeptemberében az Ügynökség új tervezési szabványokat vezetett be, amelyek a D. osztályú rakomány- és poggyásztereket kivonták a nagy repülőgépekre vonatkozó légialkalmassági előírások hatálya alól. E szabványok célja az volt, hogy a rakomány- vagy poggyásztérben a repülés során bekövetkező tűz esetén csökkenjen a sérülések és halálesetek kockázata, de csak a 2007 szeptembere után benyújtott kérelmek alapján típusalkalmassági bizonyítványt kapott nagy repülőgépekre vonatkoznak. Tekintettel arra, hogy egyes nagy repülőgépek esetleg nem felelnek meg ezeknek a szabványoknak, és kellően figyelembe véve a nagy repülőgépek üzemben tartásának jellegét és kockázatát, ezeket a szabványokat mostantól az Ügynökség által engedélyezett valamennyi üzemben lévő nagy repülőgépre alkalmazni kell.

    (8)

    Az elmúlt évtizedekben a futópálya-elhagyások világszerte nagy mértékben voltak felelősek a balesetekért, és jelentős kockázatot jelentettek a légi közlekedés biztonságára nézve. Az EASA 2018. évi éves repülésbiztonsági jelentése a futópálya-elhagyásokat a két legnagyobb kockázatú terület egyikeként határozza meg. Továbbá ugyanezen időszak és ugyanezen populáció tekintetében a futópálya-elhagyások tették ki a nem halálos kimenetelű balesetek 30 %-át. A leszállások során bekövetkező futópálya-elhagyások száma a forgalom növekedésével párhuzamosan nőtt. Mivel a légi forgalom várhatóan világszerte és Európában is tovább fog nőni, fellépés hiányában a futópálya-elhagyások száma várhatóan szintén tovább fog emelkedni.

    (9)

    2020 januárjában az Ügynökség új tervezési szabványokat vezetett be a hajózó személyzetet a megközelítés és a leszállás során való döntéshozatalban támogató rendszerek telepítésére vonatkozóan. E szabványok célja, hogy csökkentsék a futópálya-elhagyások kockázatát a leszállás során. Tekintettel a nagy repülőgépek üzembentartásának jellegére és kockázatára, ezeket az új szabványokat mostantól az Ügynökség által engedélyezett valamennyi üzemben lévő nagy repülőgépre alkalmazni kell.

    (10)

    Az 1321/2014/EU és az (EU) 2015/640 bizottsági rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell. Tekintettel a COVID-19-járványra, az iparágra nehezedő további terhek elkerülése és az e rendelettel bevezetett új szabályoknak és eljárásoknak való megfelelés megkönnyítése érdekében a rendelet egy átmeneti időszakra vonatkozó rendelkezéssel egészül ki.

    (11)

    Az e rendeletben előírt intézkedések az Ügynökség által az (EU) 2018/1139 rendelet 76. cikke (1) bekezdésének megfelelően kiadott 12/2016 sz. (4) és 04/2019 sz. (5) véleményen alapulnak.

    (12)

    Az e rendeletben meghatározott intézkedések összhangban vannak az (EU) 2018/1139 rendelet 127. cikkének (3) bekezdésében említett bizottság véleményével,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Az 1321/2014/EU rendelet I. melléklete (M. rész) e rendelet I. mellékletének megfelelően módosul.

    2. cikk

    Az (EU) 2015/640 rendelet a következőképpen módosul:

    1.

    Az 1. cikk helyébe a következő szöveg lép:

    „1. cikk

    Tárgy és hatály

    (1)   Ez a rendelet közös kiegészítő légialkalmassági követelményeket határoz meg a légi járművek folyamatos légialkalmasságának fenntartásával és biztonságának növelésével kapcsolatban.

    (2)   Ez a rendelet az alábbiakra vonatkozik:

    a)

    az alábbiak üzemben tartói:

    i.

    valamely tagállamban lajstromozott légi járművek;

    ii.

    olyan légi járművek, amelyeket harmadik országban lajstromoztak, de amelyeket olyan üzemben tartó használ, aki felett valamely tagállam gyakorol felügyeletet;

    b)

    az Ügynökség által a 748/2012/EU bizottsági rendelettel (*) összhangban jóváhagyott vagy az említett rendelet 3. cikkével összhangban kiadottnak tekintett típusalkalmassági bizonyítványok, korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok, kiegészítő típusalkalmassági bizonyítványok vagy módosítási és javítási tervjóváhagyások jogosultjai;

    c)

    a gázturbinás nagy repülőgépekre vonatkozó típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok kérelmezői, amennyiben a kérelmet 2019. január 1-je előtt nyújtották be, és a bizonyítvány kiállítására 2020. augusztus 26-én. után került sor, amennyiben ezt az I. melléklet (26. rész) meghatározza.

    (*)  A Bizottság 748/2012/EU rendelete (2012. augusztus 3.) a légi járművek és kapcsolódó termékek, alkatrészek és berendezések légialkalmassági és környezetvédelmi tanúsítása, valamint a tervező és gyártó szervezetek tanúsítása végrehajtási szabályainak megállapításáról (HL L 224., 2012.8.21., 1. o.).”"

    2.

    A 2. cikk a következő e)–o) pontokkal egészül ki:

    „e)

    »érvényességi idő«: a szerkezeti karbantartási programot alátámasztó műszaki adatok összefüggésében az a repülési ciklusok, repülési órák vagy mindkettő összes számában kifejezett időtartam, amely alatt a repülőgépen bizonyítottan nem fordul elő nagy mértékű anyagfáradási károsodás;

    f)

    »a légialkalmassági korlátozásokat tartalmazó szakasz«: a folyamatos légialkalmasságra vonatkozó utasításoknak a 748/2012/EU rendelet I. melléklete (21. rész) 21.A.61., 21.A.107. és 21.A.120.A. pontjában előírtak szerinti azon szakasza, amely az egyes kötelező csereidőket, vizsgálati intervallumokat és a kapcsolódó ellenőrzési eljárásokat meghatározó légialkalmassági korlátozásokat tartalmazza;

    g)

    »korróziómegelőzési és -ellenőrzési program«: a repülőgép elsődleges szerkezetében fellépő korrózió megelőzésére és ellenőrzésére irányuló, a korrózióval kapcsolatos alapvető feladatokat – ezen belül az ellenőrzéseket –, az e feladatok által érintett területeket, a meghatározott korróziós szinteket és megfelelési időket (végrehajtási küszöbértékeket és ismétlési intervallumokat) tartalmazó szisztematikus megközelítést tükröző dokumentum. A típusalkalmassági bizonyítvány jogosultja kidolgozza a korróziómegelőzési és -ellenőrzési program alapváltozatát, amelyet az üzemben tartók módosíthatnak, és annak alapján a saját üzembentartási tevékenységüknek megfelelő korróziómegelőzési és -ellenőrzési programot hozhatnak létre;

    h)

    »nagy mértékű anyagfáradási károsodás«: olyan méretű és számú repedés egyidejű jelenléte a repülőgép szerkezetének több pontján, amely miatt a szerkezet már nem felel meg a szerkezet tanúsításához használt üzembiztossági szilárdság vagy maradék szilárdság értékeinek;

    i)

    »alapszerkezet«: arra a szerkezetre utal, amelyet az adott repülőgépmodell típusalkalmassági bizonyítványa szerint terveztek (azaz »a repülőgép leszállított modellkonfigurációja«);

    j)

    »anyagfáradás szempontjából kritikus alapszerkezet«: a repülőgép azon alapszerkezete, amelyet a típusalkalmassági bizonyítvány jogosultja anyagfáradás szempontjából kritikusnak minősített;

    k)

    »anyagfáradás szempontjából kritikus módosított szerkezet«: a repülőgép bármely olyan anyagfáradási szempontból kritikus szerkezete, amelyet a típusterv módosítása vezetett be vagy érint, és amely nem szerepel az anyagfáradási szempontból kritikus alapszerkezet részeként a jegyzékben;

    l)

    »kártűrésértékelés«: olyan eljárás, amellyel meghatározhatók a katasztrofális meghibásodáshoz vezető anyagfáradási repedések észleléséhez vagy megakadályozásához szükséges karbantartási intézkedések. Javítások és módosítások esetében a kártűrésértékelés magában foglalja a javítás vagy módosítás értékelését, valamint a javítás vagy módosítás által érintett, anyagfáradás szempontjából kritikus szerkezet értékelését;

    m)

    »kártűrésellenőrzés«: a típusalkalmassági bizonyítvány vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítvány jogosultjai által a kártűrésértékelés eredményeként kidolgozott, dokumentált ellenőrzési követelmény vagy egyéb karbantartási intézkedés. A kártűrésellenőrzés magában foglalja az ellenőrizendő területeket, az ellenőrzési módszert, az ellenőrzési eljárásokat (beleértve az ellenőrzés egymást követő lépéseit, valamint az elfogadási és elutasítási kritériumokat), az ellenőrzési küszöbértékeket és az ezen ellenőrzésekhez kapcsolódó esetleges ismétlődő időtartamokat. A kártűrésellenőrzés olyan karbantartási tevékenységeket is meghatározhat, mint a csere, a javítás vagy az átalakítás;

    n)

    »javításértékelési iránymutatás«: a típusalkalmassági bizonyítvány jogosultja által létrehozott olyan eljárás, amely az összes releváns javítás folyamatos szerkezeti integritásának biztosítása érdekében az anyagfáradás szempontjából kritikus szerkezetet érintő javítások tekintetében segíti az üzemben tartókat a kártűrés-ellenőrzések meghatározásában;

    o)

    »anyagfáradás szempontjából kritikus szerkezet«: a repülőgép olyan szerkezete, amely hajlamos az anyagfáradás okozta olyan repedésre, amely a repülőgép katasztrofális meghibásodásához vezethet.”;

    3.

    Az I. melléklet (26. rész) e rendelet II. mellékletének megfelelően módosul.

    3. cikk

    Hatálybalépés és alkalmazás

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Ezt a rendeletet 2021. február 26-én.-tól/-től kell alkalmazni, a II. melléklet 4. pontjának kivételével, amelyet 2023. augusztus 26-én.-tól/-től kell alkalmazni.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2020. augusztus 5-én.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  HL L 212., 2018.8.22., 1. o.

    (2)  A Bizottság (EU) 2015/640 rendelete (2015. április 23.) adott üzembentartási típusra vonatkozó kiegészítő légialkalmassági előírásokról és a 965/2012/EU rendelet módosításáról (HL L 106., 2015.4.24., 18. o.).

    (3)  A Bizottság 1321/2014/EU rendelete (2014. november 26.) a légi járművek és repüléstechnikai termékek, alkatrészek és berendezések folyamatos légi alkalmasságának biztosításáról és az ezzel összefüggő feladatokban részt vevő szervezetek és személyek jóváhagyásáról (HL L 362., 2014.12.17., 1. o.).

    (4)  12/2016. sz. vélemény: Elöregedett légijármű-szerkezetek.

    (5)  04/2019. sz. vélemény: A futópálya-elhagyások és a D. osztályú rakomány- és poggyászterek számának csökkentése


    I. MELLÉKLET

    Az 1321/2014/EU rendelet I. mellékletének (M. rész) M.A.302. d) pontja a következő 3. ponttal egészül ki:

    „3.

    az (EU) 2015/640 rendelet I. mellékletének (26. rész) alkalmazandó rendelkezései.”


    II. MELLÉKLET

    Az (EU) 2015/640 rendelet I. melléklete (26. rész) a következőképpen módosul:

    1.

    A tartalomjegyzék helyébe a következő szöveg lép:

    „I. MELLÉKLET

    26. rész

    AZ ÜZEMBEN TARTÁSRA VONATKOZÓ KIEGÉSZÍTŐ LÉGIALKALMASSÁGI ELŐÍRÁSOK

    TARTALOMJEGYZÉK

    A. ALRÉSZ – ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

    26.10

    Illetékes hatóság

    26.20

    Ideiglenesen működésképtelen berendezés

    26.30

    A megfelelés igazolása

    B. ALRÉSZ – NAGY REPÜLŐGÉPEK

    26.50

    Ülések, fekhelyek, biztonsági övek és hevederek

    26.60

    Kényszerleszállás – dinamikai feltételek

    26.100

    A vészkijáratok elhelyezkedése

    26.105

    Hozzáférés a vészkijáratokhoz

    26.110

    A vészkijáratok jelzései

    26.120

    Belső vészvilágítás és a vészvilágítás működése

    26.150

    Az utastér berendezése

    26.155

    A csomagtér burkolatának éghetősége

    26.156

    Hő- és hangszigetelő anyagok

    26.157

    D. osztályú terek átalakítása

    26.160

    A mosdók tűzvédelme

    26.170

    Tűzoltó készülékek

    26.200

    Figyelmeztető hangjelzés a futóműre vonatkozóan

    26.205

    Futópálya-túlfutási figyelmeztető és riasztórendszerek

    26.250

    A pilótafülke ajtaját működtető rendszerek – egy fő cselekvőképtelenné válása

    26.300

    Folyamatos szerkezeti integritási program elöregedett repülőgép-szerkezetekhez – általános követelmények

    26.301

    A (korlátozott) típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjaira vonatkozó megfelelési terv

    26.302

    Anyagfáradás- és kártűrésértékelés

    26.303

    Érvényességi időtartam

    26.304

    Korróziómegelőzési és -ellenőrzési program

    26.305

    A folyamatos szerkezeti integritási program érvényessége

    26.306

    Az anyagfáradási szempontból kritikus alapszerkezet

    26.307

    Az anyagfáradási szempontból kritikus szerkezet meglévő változtatásaira vonatkozó kártűrési adatok

    26.308

    Az anyagfáradási szempontból kritikus szerkezeten már elvégzett javításokra vonatkozó kártűrési adatok

    26.309

    Javításértékelési iránymutatás

    26.330

    A meglévő kiegészítő típusalkalmassági bizonyítványokra, a meglévő jelentős módosításokra, valamint az ilyen javításokat vagy kiegészítő típusalkalmassági bizonyítványokat érintő meglévő javításokra vonatkozó kártűrési adatok

    26.331

    A kiegészítő típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjaira vonatkozó megfelelési terv

    26.332

    Az anyagfáradás szempontjából kritikus szerkezeteket érintő változások azonosítása

    26.333

    A 2003. szeptember 1-jén vagy azt követően jóváhagyott kiegészítő típusalkalmassági bizonyítványokra és az azokat érintő javításokra vonatkozó kártűrési adatok

    26.334

    A 2003. szeptember 1. előtt jóváhagyott kiegészítő típusalkalmassági bizonyítványokra és egyéb változtatásokra, valamint az ezen változtatásokat érintő javításokra vonatkozó kártűrési adatok

    26.370

    Folyamatos légialkalmassági feladatok és légijármű-karbantartási program

    C. ALRÉSZ – NAGY HELIKOPTEREK

    26.400

    Tűzoltó készülékek

    I. függelék - Az I. melléklet (26. rész) bizonyos rendelkezéseinek hatálya alá nem tartozó repülőgépmodellek jegyzéke.

    2.

    A 26.10 pont helyébe a következő szöveg lép:

    26.10   Illetékes hatóság

    a)

    E melléklet alkalmazásában az az illetékes hatóság, amely felé az üzemben tartóknak igazolniuk kell, hogy a tanúsított tervvel már rendelkező légi járművek megfelelnek e melléklet követelményeinek, az üzemben tartó székhelye szerinti tagállam által kijelölt hatóság.

    b)

    E melléklet alkalmazásában az az illetékes hatóság, amely felé a típusalkalmassági bizonyítványok, korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok, kiegészítő típusalkalmassági bizonyítványok, illetve módosítási és javítási tervjóváhagyások jogosultjainak igazolniuk kell, hogy a meglévő típusalkalmassági bizonyítványok, korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok, kiegészítő típusalkalmassági bizonyítványok, illetve módosítási és javítási tervjóváhagyások megfelelnek e melléklet követelményeinek, az Ügynökség.”

    3.

    A 26.30. pont a következőképpen módosul:

    a)

    az a) és b) pont helyébe a következő szöveg lép:

    „a)

    Az Ügynökség az (EU) 2018/1139 rendelet 76. cikkének (3) bekezdésével összhangban tanúsítási előírásokat állapít meg, amelyek segítségével bizonyítható az e melléklet követelményeinek való megfelelés. A tanúsítási előírásoknak kellően részleteseknek és konkrétaknak kell lenniük ahhoz, hogy az üzemben tartó megismerhesse azokat a feltételeket, amelyek alapján az e melléklet követelményeinek való megfelelést bizonyítani lehet.

    b)

    Az üzemben tartók és a típusalkalmassági bizonyítványok, korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok, kiegészítő típusalkalmassági bizonyítványok vagy módosítási és javítási tervjóváhagyások jogosultjai az e melléklet követelményeinek való megfelelést a következők bármelyikének való megfeleléssel bizonyíthatják:

    i.

    az Ügynökség által az e pont a) alpontja szerint kiadott előírások vagy az Ügynökség által a 748/2012/EU rendelet I. mellékletének 21.B.70 pontja szerint kiadott egyenértékű tanúsítási előírások;

    ii.

    olyan műszaki előírások, amelyek az említett tanúsítási előírásokkal azonos szintű biztonságot garantálnak.”

    b)

    a pont a következő c) ponttal egészül ki:

    „c)

    A típusalkalmassági bizonyítványok, korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok, kiegészítő típusalkalmassági bizonyítványok vagy módosítási és javítási tervjóváhagyások jogosultjai kötelesek a repülőgépek minden ismert üzemben tartójának rendelkezésére bocsátani az e mellékletnek való megfelelés igazolásához szükséges, a folyamatos légialkalmasságra vonatkozó utasítások valamennyi módosítását. E rendelet alkalmazásában a folyamatos légialkalmasságra vonatkozó utasítások magában foglalják továbbá a kártűrés-ellenőrzéseket, a javításértékelési iránymutatást, a korróziómegelőzési és -ellenőrzési alapprogramot, valamint az anyagfáradás szempontjából kritikus szerkezetek listáját és a légialkalmassági korlátozásokat tartalmazó szakaszt.”

    4.

    A szöveg a következő 26.157 ponttal egészül ki:

    26.157   D. osztályú terek átalakítása

    Az 1958. január 1-jén vagy az után típusalkalmassági bizonyítványt kapott, kereskedelmi légi fuvarozásban használt nagy repülőgépek üzemben tartóinak biztosítaniuk kell, hogy:

    a)

    azon repülőgépek esetében, amelyek üzembentartása utasok szállítását foglalja magában, térfogattól függetlenül minden D. osztályú rakomány- vagy a poggyásztér megfeleljen a C. osztályú terekre vonatkozó tanúsítási előírásoknak;

    b)

    azon repülőgépek esetében, amelyek üzembentartása csak rakomány szállítását foglalja magában, térfogattól függetlenül minden D. osztályú rakománytér megfeleljen a C. osztályú vagy E. osztályú terekre vonatkozó tanúsítási előírásoknak.”

    5.

    A szöveg a következő 26.205 ponttal egészül ki:

    26.205   Futópálya-túlfutási figyelmeztető és riasztórendszerek

    a)

    A kereskedelmi légi fuvarozásban használt nagy repülőgépek üzemben tartóinak gondoskodniuk kell arról, hogy minden olyan repülőgépet, amelynek légialkalmassági bizonyítványát első alkalommal 2025. január 1-jén vagy azt követően adták ki, felszereljenek futópálya-túlfutási figyelmeztető és riasztórendszerrel.

    b)

    Ezt a rendszert úgy kell megtervezni, hogy lehetővé tegye a leszállás közbeni hosszanti irányú futópálya-túlfutás kockázatának csökkentését, és ennek érdekében repülés közben és a földön figyelmeztetést kell küldenie a hajózó személyzetnek, ha fennáll annak a veszélye, hogy a repülőgép nem képes megállni a futópálya végéig rendelkezésre álló távolságon belül.”

    6.

    A szöveg a következő 26.300, 26.301, 26.302, 26.303, 26.304, 26.305, 26.306, 26.307, 26.308, 26.309, 26.330, 26.331, 26.332, 26.333, 26.334 és 26.370 ponttal egészül ki:

    26.300   Folyamatos szerkezeti integritási program elöregedett repülőgép-szerkezetekhez – általános követelmények

    a)

    Az 1958. január 1-jén vagy azt követően engedélyezett olyan gázturbinás nagy repülőgépekre vonatkozó típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjainak, amelyek tekintetében a típusalkalmassági bizonyítvány iránti kérelmet 2019. január 1. előtt nyújtották be, az elöregedett repülőgép-szerkezetekre vonatkozó folyamatos szerkezeti integritási programot kell létrehozniuk, amely megfelel a 26.301–26.309 pontban meghatározott követelményeknek.

    b)

    Az a) pont nem alkalmazandó az olyan repülőgépmodellre, amely típusalkalmassági bizonyítványát 2021. február 26. előtt adták ki, és amely megfelel az alábbi feltételek bármelyikének:

    i.

    fel van sorolva e melléklet 1. függelékének A.1. táblázatában;

    ii.

    2021. február 26. után már nem üzemel;

    iii.

    nem rendelkezik engedéllyel arra, hogy teher- vagy utasszállítási polgári légiközlekedési műveleteket végezzen;

    iv.

    2021. február 26. előtt kiadott, a kártűrésellenőrzési követelményekkel összhangban lévő korlátozott típusalkalmassági bizonyítvánnyal rendelkezik, feltéve, hogy az üzemeltetés mértéke nem haladja meg a tervezett szolgáltatási cél 75 %-át, és az üzemeltetés elsődlegesen a jóváhagyás jogosultja által kidolgozott gyártási utasítások támogatását szolgálja;

    v.

    korlátozott típusalkalmassági bizonyítvánnyal rendelkezik, és elsősorban tűzoltásra tervezték.

    A b) pont ii–v. alpontjában előírt kivételek csak akkor alkalmazandók, ha a típusalkalmassági bizonyítvány vagy a korlátozott típusalkalmassági bizonyítvány jogosultja 2021. május 27. előtt jóváhagyásra benyújtja az Ügynökséghez a repülőgéptípust és -modelleket, valamint a változatokat vagy sorozatszámokat tartalmazó listát, azon információk kíséretében, amelyek alátámasztják, hogy a repülőgépet miért vették fel a listára.

    c)

    Azon repülőgépmodellek esetében, amelyek típusalkalmassági bizonyítványát első alkalommal 2021. február 26-án bocsátották ki, és amelyek esetében egy meglévő módosítás vagy javítás a 2022. február 26. követően üzemben lévő repülőgépek egyikébe sem fog beépítésre kerülni, a 26.307 a) pont ii. és iii. alpontja, valamint a 26.308 a) pont ii. alpontja nem alkalmazandó, ha 2022. február 26. előtt a típusalkalmassági bizonyítvány vagy a korlátozott típusalkalmassági bizonyítvány jogosultja jóváhagyás céljából benyújtja az Ügynökségnek az összes módosítás és javítás jegyzékét.

    26.301   A (korlátozott) típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjaira vonatkozó megfelelési terv

    a)

    Az 1958. január 1-jén vagy azt követően engedélyezett olyan gázturbinás nagy repülőgépekre vonatkozó típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjainak, amelyek tekintetében a típusalkalmassági bizonyítvány iránti kérelmet 2019. január 1. előtt nyújtották be:

    i.

    a folyamatos szerkezeti integritásra vonatkozó megfelelési tervet kell kidolgozniuk, amely bemutatja, miként szándékoznak bizonyítani a 26.302–26.309 pontban meghatározott követelményeknek való megfelelést;

    ii.

    az i. alpontban említett, a folyamatos szerkezeti integritásra vonatkozó megfelelési tervet 2021. május 27. előtt be kell nyújtaniuk az Ügynökséghez jóváhagyásra.

    b)

    Az 1. cikk (2) bekezdésének c) pontjában említett típusalkalmassági bizonyítvány vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítvány kérelmezőinek:

    i.

    a folyamatos szerkezeti integritásra vonatkozó megfelelési tervet kell kidolgozniuk, amely bemutatja, miként szándékoznak bizonyítani a 26.303–26.306 pontban meghatározott követelményeknek való megfelelést;

    ii.

    az i. alpontban említett, a folyamatos szerkezeti integritásra vonatkozó megfelelési tervet 2021. május 27. előtt vagy a bizonyítvány kiállítása előtt, ha arra később kerül sor, az Ügynökséghez be kell nyújtaniuk jóváhagyásra.

    26.302   Anyagfáradás- és kártűrésértékelés

    a)

    Az 1958. január 1-jén vagy azt követően engedélyezett, legalább 30 utas szállítására engedélyezett vagy legalább 3 402 kg (7 500 font) hasznos teherbírású olyan gázturbinás nagy repülőgépekre vonatkozó típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjainak, amelyek tekintetében a típusalkalmassági bizonyítvány iránti kérelmet 2019. január 1. előtt nyújtották be, a repülőgép szerkezetén anyagfáradás- és kártűrésértékelést kell végezniük, és ki kell dolgozniuk egy olyan kártűrésellenőrzést, amely a repülőgép teljes üzemi élettartama alatt megakadályozza az anyagfáradásból eredő súlyos meghibásodásokat.

    b)

    Ha az a) pontban említett kártűrésértékelést bemutató dokumentációt az Ügynökség a 748/2012/EU rendelet I. mellékletének (21. rész) megfelelően még nem hagyta jóvá, a típusalkalmassági bizonyítvány vagy a korlátozott típusalkalmassági bizonyítvány jogosultjainak 2023. február 26. előtt azt be kell nyújtaniuk az Ügynökséghez jóváhagyásra.

    26.303   Érvényességi időtartam

    a)

    Az 1958. január 1-jén vagy azt követően engedélyezett, olyan, 34 019 kg-nál (75 000 font) nagyobb maximális felszállótömegű gázturbinás nagy repülőgépekre vonatkozó típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjainak, amelyek tekintetében a típusalkalmassági bizonyítvány iránti kérelmet 2019. január 1. előtt nyújtották be:

    i.

    érvényességi időtartamot kell meghatározniuk, és azt bele kell foglalniuk a légialkalmassági korlátozásokat tartalmazó szakasz módosított változatába;

    ii.

    azonosítaniuk kell azokat a meglévő és új karbantartási tevékenységeket, amelyektől az érvényességi időtartam függ, ki kell dolgozniuk az üzemben tartók számára az említett karbantartási tevékenységek végrehajtásához szükséges szolgáltatási információkat, és az Ügynökséggel egyeztetett kötelező ütemtervnek megfelelően a karbantartási tevékenységekhez szükséges szolgáltatási információkat be kell nyújtaniuk az Ügynökséghez.

    A repülőgépnek az érvényességi időtartam megállapítása céljából értékelendő szerkezeti konfigurációi között kell lennie a 2021. február 26. előtt a típusalkalmassági bizonyítvány keretében jóváhagyott összes modellváltozatnak és -derivátumnak, valamint a szóban forgó repülőgépeket érintő, a 2021. február 26. előtt kiadott légialkalmassági utasításokban előírt összes szerkezeti változtatásnak és a szerkezeti konfigurációk cseréjének.

    Az a) pont ii. alpontjától eltérve a gázturbinás nagy repülőgépekre vonatkozó típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjainak az olyan repülőgépmodellekre vonatkozóan nem kell a karbantartási tevékenységek végrehajtásához szükséges szolgáltatási információkat kidolgozniuk és az Ügynökséghez benyújtaniuk, amelyeket az adott karbantartási intézkedésre vonatkozó szolgáltatási információk benyújtásának tervezett időpontját követően már nem üzemeltetnek. Ahhoz, hogy ez a kivétel hatályba léphessen, a típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjainak legkésőbb a repülőgépmodell üzemeltetésének beszüntetésekor tájékoztatniuk kell az Ügynökséget.

    b)

    A típusalkalmassági bizonyítványok vagy a korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjainak az a) pontnak megfelelően meghatározott érvényességi időtartamot és a légialkalmassági korlátozásokat tartalmazó szakasz ugyanezen pontban említett módosítását, valamint a kötelező ütemtervet az i–iii. alpontban megállapított határidők lejárta előtt a következők szerint be kell nyújtaniuk az Ügynökséghez jóváhagyásra:

    i.

    2022. augusztus 26-ig az olyan, anyagfáradás szempontjából kritikus szerkezetek esetében, amelyek tanúsítási alapja nem tartalmaz kártűrés-értékelést;

    ii.

    2026. február 26-ig az e módosító rendelet hatálybalépésekor folyamatban lévő teljeskörű fárasztóvizsgálatnak alávetett repülőgépszerkezetek esetében;

    iii.

    2025. február 26. előtt az összes többi repülőgépszerkezet esetében.

    c)

    A 34 019 kg-ot (75 000 font) meghaladó maximális felszállótömegű gázturbinás nagy repülőgépek esetében az 1. cikk (2) bekezdésének c) pontjában említett típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok kérelmezőinek:

    i.

    érvényességi időtartamot kell meghatározniuk, és azt bele kell foglalniuk a légialkalmassági korlátozásokat tartalmazó szakaszba;

    ii.

    azonosítaniuk kell azokat a meglévő és új karbantartási tevékenységeket, amelyektől az érvényességi időtartam függ, ki kell dolgozniuk az üzemben tartók számára az említett karbantartási tevékenységek végrehajtásához szükséges szolgáltatási információkat, és az Ügynökséggel egyeztetett kötelező ütemtervnek megfelelően a karbantartási tevékenységekhez szükséges szolgáltatási információkat be kell nyújtaniuk az Ügynökséghez.

    d)

    Az 1. cikk (2) bekezdésének c) pontjában említett típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok kérelmezőinek a c) pontnak megfelelően meghatározott érvényességi időtartamot és az ugyanezen pontban említett légialkalmassági korlátozásokat tartalmazó szakaszt, valamint a kötelező ütemtervet be kell nyújtaniuk az Ügynökséghez jóváhagyásra.

    e)

    A d) pontban említett kötelezettségre a következő határidőket kell alkalmazni:

    i.

    azon időpontot megelőzően, amelyet az Ügynökség a kérelmező tervében jóváhagyott bármely olyan repülőgépszerkezet vizsgálatainak és elemzéseinek elvégzésére, amely új, teljeskörű fáradtsági vizsgálatot igényel az érvényességi idő alátámasztására;

    ii.

    2025. február 26. előtt az összes többi repülőgépszerkezet esetében.

    26.304   Korróziómegelőzési és -ellenőrzési program

    a)

    Az 1958. január 1-jén vagy azt követően engedélyezett olyan gázturbinás nagy repülőgépekre vonatkozó típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjainak, amelyek tekintetében a típusalkalmassági bizonyítvány iránti kérelmet 2019. január 1. előtt nyújtották be, korróziómegelőzési és -ellenőrzési alapprogramot kell létrehozniuk.

    b)

    Ha a korróziómegelőzési és -ellenőrzési program a) pontban említett alapváltozata az Ügynökség által a 748/2012/EU rendelet 1. melléklete 21.A.3B c) 1. pontjának megfelelően vagy az Ügynökség által jóváhagyott karbantartás-felülvizsgálati testületi jelentésben még nem került jóváhagyásra, a típusalkalmassági bizonyítvány vagy a korlátozott típusalkalmassági bizonyítvány jogosultjának 2023. február 26. előtt azt be kell nyújtaniuk az Ügynökséghez jóváhagyásra.

    c)

    A gázturbinás nagy repülőgépekre vonatkozó, az 1. cikk (2) bekezdésének c) pontjában említett típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok kérelmezőinek a típusalkalmassági bizonyítvány kiadása előtt korróziómegelőzési és -ellenőrzési alapprogramot kell létrehozniuk.

    26.305   A folyamatos szerkezeti integritási program érvényessége

    a)

    Az 1958. január 1-jén vagy azt követően engedélyezett olyan gázturbinás nagy repülőgépekre vonatkozó típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjainak, amelyek tekintetében a típusalkalmassági bizonyítvány iránti kérelmet 2019. január 1. előtt nyújtották be, ki kell dolgozniuk és végre kell hajtaniuk egy olyan eljárást, amely biztosítja, hogy – az üzemi tapasztalatok és a jelenlegi műveletek figyelembevételével – a folyamatos szerkezeti integritási program a repülőgép teljes élettartama alatt érvényes maradjon.

    b)

    A típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjainak az a) pontban említett eljárás leírását 2023. február 26. előtt azt be kell nyújtaniuk az Ügynökséghez jóváhagyásra. A típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjainak az Ügynökség általi jóváhagyástól számított 6 hónapon belül végre kell hajtaniuk az eljárást.

    c)

    A gázturbinás nagy repülőgépek esetében az 1. cikk (2) bekezdésének c) pontjában említett típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjainak ki kell dolgozniuk és végre kell hajtaniuk egy olyan eljárást, amely biztosítja, hogy – az üzemi tapasztalatok és a jelenlegi műveletek figyelembevételével – a folyamatos szerkezeti integritási program a repülőgép teljes élettartama alatt érvényes maradjon. A jogosultaknak 2023. február 26. előtt, vagy a bizonyítványok kiadása előtt – attól függően, hogy melyik következik be később –, az eljárás leírását be kell nyújtaniuk az Ügynökséghez jóváhagyásra, és az Ügynökség általi jóváhagyást követő 6 hónapon belül végre kell hajtaniuk az eljárást.

    26.306   Az anyagfáradási szempontból kritikus alapszerkezet

    a)

    Az 1958. január 1-jén vagy azt követően engedélyezett, legalább 30 utas szállítására engedélyezett vagy legalább 3 402 kg (7 500 font) hasznos teherbírású olyan gázturbinás nagy repülőgépekre vonatkozó típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjainak, amelyek tekintetében a típusalkalmassági bizonyítvány iránti kérelmet 2019. január 1. előtt nyújtották be, be kell azonosítaniuk és fel kell sorolniuk a típusalkalmassági bizonyítvány vagy a korlátozott típusalkalmassági bizonyítvány keretében jóváhagyott összes repülőgépmodell-változat és -derivátum tekintetében az anyagfáradási szempontból kritikus alapszerkezeteket.

    b)

    A típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjainak az a) pontban említett szerkezetek listáját 2021. augusztus 26. előtt azt be kell nyújtaniuk az Ügynökséghez jóváhagyásra.

    c)

    Az a) pontban említett jegyzék Ügynökség általi jóváhagyását követően a típusalkalmassági bizonyítvány vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítvány jogosultjának a jegyzéket elérhetővé kell tennie az üzembentartók és azon személyek számára, akiknek meg kell felelniük a 26.330 és 26.370 pontnak.

    d)

    A legalább 30 utas szállítására engedélyezett vagy legalább 3 402 kg (7 500 font) hasznos teherbírású gázturbinás nagy repülőgépekre vonatkozó, az 1. cikk (2) bekezdésének c) pontjában említett típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok kérelmezőinek be kell azonosítaniuk és fel kell sorolniuk a típusalkalmassági bizonyítvány vagy a korlátozott típusalkalmassági bizonyítvány keretében jóváhagyott összes repülőgépmodell-változat és -derivátum tekintetében az anyagfáradási szempontból kritikus alapszerkezeteket. A kérelmezőknek e jegyzéket 2021. augusztus 26. előtt vagy a bizonyítvány kiállítása előtt – attól függően, hogy melyikre kerül sor később –, az Ügynökséghez be kell nyújtaniuk jóváhagyásra.

    e)

    A d) pontban említett jegyzék Ügynökség általi jóváhagyását követően az 1. cikk (2) bekezdésének c) pontjában említett típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok kérelmezőinek a jegyzéket elérhetővé kell tenniük az üzembentartók és azon személyek számára, akiknek meg kell felelniük a 26.370 pontnak.

    26.307   Az anyagfáradási szempontból kritikus szerkezet meglévő változtatásaira vonatkozó kártűrési adatok

    a)

    Az 1958. január 1-jén vagy azt követően engedélyezett, legalább 30 utas szállítására engedélyezett vagy legalább 3 402 kg (7 500 font) hasznos teherbírású gázturbinás nagy repülőgépekre vonatkozó típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjainak az anyagfáradási szempontból kritikus szerkezet 2021. február 26-án meglévő változtatásaira vonatkozóan:

    i.

    felül kell vizsgálniuk a meglévő tervváltoztatásokat (tervmódosításokat) és azonosítaniuk kell a 26.306 pont szerint azonosított, anyagfáradási szempontból kritikus szerkezeteket érintő valamennyi módosítást;

    ii.

    az a) pont i. alpontjával összhangban azonosított minden módosítás esetében azonosítaniuk kell azokat az anyagfáradás szempontjából kritikus módosított szerkezeteket, amelyek kapcsolódnak hozzájuk;

    iii.

    az a) pont i. alpontjával összhangban azonosított minden módosításra vonatkozóan kártűrés-értékelést kell végezniük, illetve meg kell állapítaniuk és dokumentálniuk kell a kapcsolódó kártűrés-ellenőrzéseket.

    b)

    A típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjainak az a) pont ii. alpontjával összhangban azonosított, az anyagfáradás szempontjából kritikus módosított szerkezetek jegyzékét 2022. február 26. előtt azt be kell nyújtaniuk az Ügynökséghez jóváhagyásra.

    c)

    A típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjainak 2022. augusztus 26. előtt azt be kell nyújtaniuk az Ügynökséghez jóváhagyásra.

    d)

    Az anyagfáradás szempontjából kritikus módosított szerkezet b) pontban említett jegyzékének Ügynökség általi jóváhagyását követően a típusalkalmassági bizonyítvány vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítvány jogosultjának a jegyzéket elérhetővé kell tenniük az üzemben tartók és azon személyek számára, akiknek meg kell felelniük a 26.330 és 26.370 pontnak.

    26.308   Az anyagfáradási szempontból kritikus szerkezeten már elvégzett javításokra vonatkozó kártűrési adatok

    a)

    Az 1958. január 1-jén vagy azt követően engedélyezett, legalább 30 utas szállítására engedélyezett vagy legalább 3 402 kg (7 500 font) hasznos teherbírású gázturbinás nagy repülőgépekre vonatkozó típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjainak a 2021. február 26-án meglévő változtatásaira vonatkozóan:

    i.

    felül kell vizsgálniuk a javítási adatokat és az adatokban meg kell határozniuk minden olyan javítást, amely érinti a 26.306 a) pontnak és a 26.307 a) pont ii. alpontjának megfelelően azonosított, anyagfáradás szempontjából kritikus alapszerkezetet, illetve az anyagfáradás szempontjából kritikus módosított szerkezetet;

    ii.

    az a) pont i. alpontjával összhangban meghatározott minden egyes javításra vonatkozóan kártűrés-értékelést kell végezniük, kivéve, ha erre korábban már sor került.

    b)

    A típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjainak 2022. május 26. előtt be kell nyújtaniuk az Ügynökséghez jóváhagyásra az a) pont ii. alpontjával összhangban elvégzett értékelés eredményeképpen kapott kártűrési adatokat, beleértve a kártűrésértékelést is, kivéve, ha 2022. augusztus 26. előtt azokat a 748/2012/EU rendelet I. melléklete (21. rész) 21.A.435 b) 2. pontjának megfelelően már jóváhagyták.

    26.309   Javításértékelési iránymutatás

    a)

    Az 1958. január 1-jén vagy azt követően engedélyezett, legalább 30 utas szállítására engedélyezett vagy legalább 3 402 kg (7 500 font) hasznos teherbírású olyan gázturbinás nagy repülőgépekre vonatkozó típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjainak, amelyekre vonatkozóan a típusalkalmassági bizonyítványt vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványt 2008. január 11. előtt adták ki, javításértékelési iránymutatást kell kidolgozniuk az alábbiak meghatározása céljából:

    i.

    az érintett repülőgép átvizsgálásának folyamata, amely lehetővé teszi a 26.306 a) pont és a 26.307 a) pont ii. alpontja szerint azonosított, anyagfáradási szempontból kritikus szerkezetet érintő valamennyi meglévő javítás azonosítását és dokumentálását;

    ii.

    olyan folyamat, amely lehetővé teszi az üzemben tartók számára, hogy az a) pont i. alpontjának megfelelően azonosított javításokhoz kártűrésértékelést kapjanak;

    iii.

    megvalósítási ütemterv, amely meghatározza a repülőgép-felmérések elvégzésére, a kártűrésértékelések beszerzésére és a kártűrésértékeléseknek a repülőgép-üzembentartó karbantartási programjába történő beépítésére vonatkozó időkereteket.

    b)

    A típusalkalmassági bizonyítványok vagy korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjainak az a) pontnak megfelelően kidolgozott javításértékelési iránymutatást 2023. február 26. előtt azt be kell nyújtaniuk az Ügynökséghez jóváhagyásra.

    26.330   A meglévő kiegészítő típusalkalmassági bizonyítványokra, a meglévő jelentős módosításokra, valamint az ilyen javításokat vagy kiegészítő típusalkalmassági bizonyítványokat érintő meglévő javításokra vonatkozó kártűrési adatok

    a)

    Az 1958. január 1-jén vagy azt követően engedélyezett, legalább 30 utas szállítására engedélyezett vagy legalább 3 402 kg (7 500 font) hasznos teherbírású gázturbinás nagy repülőgépek esetében a jelentős módosítások tekintetében a 2021. február 26. előtt kiadott kiegészítő típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjainak, illetve a 748/2012/EU rendelet 4. cikkével összhangban jóváhagyottnak tekintett jelentős módosítások jogosultjainak segíteniük kell a 26.370 a) pont ii. alpontjának való megfelelésre kötelezett üzemben tartókat oly módon, hogy kezelik az érintett módosítások és a módosításokon végzett javítások által a repülőgép szerkezetére gyakorolt kedvezőtlen hatásokat, továbbá meg kell felelniük a 26.331–26.334 pontban meghatározott követelményeknek.

    b)

    Az a) pont nem alkalmazandó az olyan repülőgépmodelleken végzett jelentős módosításokra és javításokra, amelyek bizonyítványát első alkalommal 2021. február 26. előtt adták ki, amennyiben az adott repülőgépmodell megfelel az alábbi feltételek bármelyikének:

    i.

    fel van sorolva az 1. függelék A.1. táblázatában;

    ii.

    2021. február 26. után már nem üzemel;

    iii.

    nem rendelkezik engedéllyel arra, hogy teher- vagy utasszállítási polgári légiközlekedési műveleteket végezzen;

    iv.

    a kártűrésellenőrzési követelményekkel összhangban lévő korlátozott típusalkalmassági bizonyítvánnyal rendelkezik, feltéve, hogy az üzemeltetés mértéke nem haladja meg a tervezett szolgáltatási cél 75 %-át, és az üzemeltetés elsődlegesen a jóváhagyás jogosultja által kidolgozott gyártási utasítások támogatását szolgálja;

    v.

    korlátozott típusalkalmassági bizonyítvánnyal rendelkezik, és elsősorban tűzoltásra tervezték.

    c)

    Az a) pont nem alkalmazandó az olyan repülőgépmodelleken végzett jelentős módosításokra és javításokra, amelyek bizonyítványát első alkalommal 2021. február 26. előtt bocsátották ki, amennyiben a módosítás vagy javítás a 2022. augusztus 26-án, illetve ezen időpontot követően üzemben lévő repülőgépekbe nincs beépítve, illetve nem kerül beépítésre.

    d)

    A b) pont ii–v. alpontjában és a c) pontban előírt kivételek csak azt követően alkalmazandók, hogy a módosítási jóváhagyás jogosultja 2022. február 26. előtt benyújtja az Ügynökséghez jóváhagyásra azon módosítások jegyzékét, amelyek érintik az anyagfáradás szempontjából kritikus alapszerkezetet, valamint információkat szolgáltat annak alátámasztására, hogy az egyes módosítások miért kerültek be a jegyzékbe.

    26.331   A kiegészítő típusalkalmassági bizonyítványok jogosultjaira vonatkozó megfelelési terv

    A módosítási jóváhagyások jogosultjainak:

    a)

    a 26.332–26.334 pontban foglalt követelményekkel foglalkozó megfelelési tervet kell kidolgozniuk;

    b)

    az a) pontban említett megfelelési tervet 2021. augusztus 25. előtt be kell nyújtaniuk az Ügynökséghez jóváhagyásra.

    26.332   Az anyagfáradás szempontjából kritikus szerkezeteket érintő változások azonosítása

    a)

    A módosítási jóváhagyások jogosultjainak:

    i.

    felül kell vizsgálniuk a módosításokat, és azonosítaniuk kell azokat, amelyek hatással vannak az anyagfáradási szempontból kritikus alapszerkezetre;

    ii.

    az a) pont i. alpontjával összhangban azonosított minden módosítás esetében azonosítaniuk kell azokat az anyagfáradás szempontjából kritikus módosított szerkezeteket, amelyek kapcsolódnak hozzájuk;

    iii.

    azonosítaniuk kell az a) pont i. alpontjának megfelelően azonosított változásokat érintő, közzétett javításokat.

    b)

    A 2003. szeptember 1-jén vagy azt követően kiadott módosítási jóváhagyások jogosultjainak össze kell állítaniuk az a) pont i. és ii. alpontjával összhangban azonosított módosítások és anyagfáradás szempontjából kritikus módosított szerkezetek jegyzékét és azt 2022. február 26. előtt jóváhagyás céljából be kell nyújtaniuk az Ügynökséghez, és az Ügynökség jóváhagyását követően a jegyzéket elérhetővé kell tenniük az üzemben tartók és azon személyek számára, akiknek meg kell felelniük a 26.370 b) pont ii. alpontjának.

    c)

    A 2003. szeptember 1. előtt kiadott módosítási jóváhagyások jogosultjainak:

    i.

    össze kell állítaniuk az a) pont i. alpontjával összhangban azonosított változások jegyzékét és azt 2022. február 26. előtt be kell nyújtaniuk az Ügynökséghez jóváhagyásra;

    ii.

    azon üzemben tartók kérésére, akiknek egy adott módosítás tekintetében meg kell felelniük a 26.370 a) pont ii. alpontjának, azonosítaniuk kell és jegyzékbe kell venniük az anyagfáradás szempontjából kritikus módosított szerkezeteket, és ezen adatokat az üzemben tartó kérésének időpontjától számított 12 hónapon belül be kell nyújtaniuk az Ügynökségnek jóváhagyásra;

    iii.

    a c) pont i. alpontja és a c) pont ii. alpontja szerint benyújtott adatok jóváhagyását követően ezeket az adatokat hozzáférhetővé kell tenniük azon személyek és üzemben tartók számára, akiknek vagy amelyeknek meg kell felelniük a 26.370 b) pont ii. alpontjának.

    26.333   A 2003. szeptember 1-jén vagy azt követően jóváhagyott kiegészítő típusalkalmassági bizonyítványokra és az azokat érintő javításokra vonatkozó kártűrési adatok

    a)

    A 2003. szeptember 1-jén vagy azt követően kiadott módosítási jóváhagyások jogosultjainak:

    i.

    a 26.332 a) pont i. alpontjával és a 26.332 a) pont iii. alpontjával összhangban azonosított módosítások és közzétett javítások esetében kártűrés-értékelést kell végezniük;

    ii.

    meg kell állapítaniuk és dokumentálniuk kell a kapcsolódó kártűrés-ellenőrzéseket, kivéve, ha azokra már sor került;

    b)

    A módosítási jóváhagyások jogosultjainak 2023. február 26. előtt be kell nyújtaniuk az Ügynökséghez jóváhagyásra az a) pont i. alpontjával összhangban elvégzett kártűrés-értékelés eredményeképpen kapott kártűrési adatokat, kivéve, ha azokat a 748/2012/EU rendelet I. melléklete (21. rész) 21.B.111 pontjának megfelelően már jóváhagyták.

    c)

    A b) ponttól eltérve azon módosítások esetében, amelyek tekintetében a tanúsítási alapban nem szerepel kártűrés-értékelésre vonatkozó követelmény, az a) pontban meghatározott módosítási jóváhagyás jogosultjának az a) pont szerint elvégzett kártűrés-értékelés eredményeképpen kapott kártűrési adatokat az alábbi határidők közül a későbbin belül jóváhagyásra be kell nyújtania az Ügynökségnek:

    i.

    mielőtt az a repülőgép, amelybe az adott módosítást bepítették, a 965/2012/EU rendelet (*) IV. mellékletének (CAT rész) megfelelően megkezdené az üzemelést; vagy

    ii.

    2023. február 26. előtt.

    26.334   A 2003. szeptember 1. előtt jóváhagyott kiegészítő típusalkalmassági bizonyítványokra és egyéb változtatásokra, valamint az ezen változtatásokat érintő javításokra vonatkozó kártűrési adatok

    a)

    A 2003. szeptember 1. előtt kiadott módosítási jóváhagyások jogosultjainak:

    i.

    a 26.332 a) pont i. alpontja és a 26.332 a) pont ii. alpontja szerint azonosított módosítások és közzétett javítások esetében kártűrés-értékelést kell végezniük;

    ii.

    azonosítaniuk és dokumentálniuk kell a kapcsolódó kártűrés-ellenőrzést, kivéve, ha arra már sor került.

    b)

    A módosítási jóváhagyások jogosultjainak az a) pont ii. alpontja szerint elvégzett értékelés eredményeképpen kapott kártűrési adatokat az alábbi határidők közül a későbbin belül jóváhagyásra be kell nyújtania az Ügynökséghez:

    i.

    mielőtt az a repülőgép, amelybe az adott módosítást bepítették, a 965/2012/EU rendelet IV. mellékletének (CAT rész) megfelelően megkezdené az üzemelést; vagy

    ii.

    2023. február 26. előtt.

    26.370   Folyamatos légialkalmassági feladatok és légijármű-karbantartási program

    a)

    Az 1958. január 1-jén vagy azt követően engedélyezett gázturbinás nagy repülőgépek üzembentartóinak vagy tulajdonosainak biztosítaniuk kell az elöregedett repülőgép-szerkezetek folyamatos légialkalmasságát, és ennek érdekében el kell készíteniük az 1321/2014/EU bizottsági rendelet (**) I. mellékletének (M. rész) M.A.302 pontjában előírt légijármű-karbantartási programot, amely a következőket tartalmazza:

    i.

    a legalább 30 utas szállítására engedélyezett vagy 3 402 kg (7 500 font) súlyt meghaladó hasznos teherbírású repülőgépek esetében egy jóváhagyott, kártűrés-alapú ellenőrzési program;

    ii.

    a 965/2012/EU rendelet IV. melléklete (CAT rész) szerint műveletet végző és legalább 30 utas szállítására vagy 3 402 kg-ot (7 500 fontot) meghaladó hasznos teherbírású repülőgépek esetében a javítások és módosítások által az anyagfáradás szempontjából kritikus szerkezetre és az a) pont i. alpontjában előírt ellenőrzésekre gyakorolt esetleges káros hatások kezelésére szolgáló eszköz;

    iii.

    a 34 019 kg-ot (75 000 fontot) meghaladó maximális felszállótömegű repülőgépek esetében jóváhagyott évényességi időtartam;

    iv.

    korróziómegelőzési és -ellenőrzési program.

    b)

    Az a) pontban említett kötelezettségre a következő határidőket kell alkalmazni:

    i.

    a légijármű-karbantartási programot az a) pont i., ii. és iv. alpontjában foglalt követelmények teljesítése érdekében 2024. február 26. előtt vagy a repülőgép üzemeltetésének megkezdése előtt (attól függően, hogy melyik következik be később) felül kell vizsgálni;

    ii.

    a légijármű-karbantartási programot az a) pont iii. alpontjában foglalt követelmények teljesítése érdekében 2021. augusztus 26. előtt vagy 6 hónappal az évényességi időtartam közzététele után vagy a repülőgép üzemeltetésének megkezdése előtt (attól függően, hogy melyik következik be később) felül kell vizsgálni;

    c)

    Azon repülőgépmodellek esetében, amelyek bizonyítványát első alkalommal 2021. február 26. előtt adták ki, és:

    i.

    amelyek 2024. február 26. után már nem üzemelnek, az a) pont i., ii. és iv. alpontja nem alkalmazandó;

    ii.

    amelyek 2021. augusztus 26. után már nem üzemelnek, az a) pont iii. alpontja nem alkalmazandó;

    iii.

    amelyek 2021. február 26. előtt kiadott, a kártűrésellenőrzési követelményekkel összhangban lévő korlátozott típusalkalmassági bizonyítvánnyal rendelkeznek, az a) pont i., ii. és iv. alpontja nem alkalmazandó, feltéve, hogy az üzemeltetés mértéke nem haladja meg a tervezett szolgáltatási cél 75 %-át, és az üzemeltetés elsődlegesen a jóváhagyás jogosultja által kidolgozott gyártási utasítások támogatását szolgálja.

    d)

    Azokra a repülőgépmodellekre, amelyek 2021. február 26. előtt kiadott korlátozott típusalkalmassági bizonyítvánnyal rendelkeznek, és amelyeket elsősorban tűzoltásra terveztek, az a) pont i. és ii. alpontja nem alkalmazandó.

    (*)  A Bizottság 965/2012/EU rendelete (2012. október 5.) a légi járművek üzemben tartásához kapcsolódó műszaki követelményeknek és igazgatási eljárásoknak a 216/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet értelmében történő meghatározásáról (HL L 296., 2012.10.25., 1. o.)."

    (**)  A Bizottság 1321/2014/EU rendelete (2014. november 26.) a légi járművek és repüléstechnikai termékek, alkatrészek és berendezések folyamatos légi alkalmasságának biztosításáról és az ezzel összefüggő feladatokban részt vevő szervezetek és személyek jóváhagyásáról (HL L 362., 2014.12.17., 1. o.).”"

    7.

    A melléklet a következő 1. függelékkel egészül ki:

    „1. függelék

    Az I. melléklet (26. rész) bizonyos rendelkezéseinek hatálya alá nem tartozó repülőgépmodellek jegyzéke

    A.1. táblázat

    A típusalkalmassági bizonyítvány jogosultja

    Típus

    Modellek

    Az I. melléklet (26. rész) NEM alkalmazandó rendelkezései

    The Boeing Company

    707

    Mind

    26.301–26.334.

    The Boeing Company

    720

    Mind

    26.301–26.334.

    The Boeing Company

    DC-10

    DC-10-10

    DC-10-30

    DC-10-30F

    26.301–26.334.

    The Boeing Company

    DC-8

    Mind

    26.301–26.334.

    The Boeing Company

    DC-9

    DC-9-11, DC-9-12, DC-9-13, DC-9-14,DC-9-15, DC-9-15F, DC-9-21, DC-9-31,DC-9-32, DC-9-32 (VC-9C), DC-9-32F,DC-9-32F (C-9A, C-9B), DC-9-33F, DC-9-34, DC-9-34F, DC-9-41, DC-9-51

    26.301–26.334.

    The Boeing Company

    MD-90

    MD-90-30

    26.301–26.334.

    FOKKER SERVICES B.V.

    F27

    100, 200, 300, 400, 500, 600, 700 jelzésűek

    26.301–26.334.

    FOKKER SERVICES B.V.

    F28

    1000, 1000C, 2000, 3000, 3000C, 3000R, 3000RC, 4000 jelzésűek

    26.301–26.334.

    GULFSTREAM AEROSPACE CORP.

    G-159

    G-159 (Gulfstream I)

    26.301–26.334.

    GULFSTREAM AEROSPACE CORP.

    G-II_III_IV_V

    G-1159A (GIII)

    G-1159B (GIIB)

    G-1159 (GII)

    26.301–26.334.

    KELOWNA FLIGHTCRAFT LTD.

    CONVAIR 340/440

    440

    26.301–26.334.

    LEARJET INC.

    Learjet 24/25/31/36/35/55/60

    24,24A,24B,24B-A,24D, 24D-A,24F,24F-A,25,25B,25C,25D,25F

    26.301–26.334.

    LOCKHEED MARTIN CORPORATION

    1329

    Mind

    26.301–26.334.

    LOCKHEED MARTIN CORPORATION

    188

    Mind

    26.301–26.334.

    LOCKHEED MARTIN CORPORATION

    382

    382, 382B, 382E, 382F, 382G

    26.301–26.334.

    LOCKHEED MARTINCORPORATION

    L-1011

    Mind

    26.301–26.334.

    PT. DIRGANTARA INDONESIA

    CN-235

    Mind

    26.301–26.334.

    SABRELINER CORPORATION

    NA-265

    NA-265-65

    26.301–26.334.

    VIKING AIR LIMITED

    SD3

    SD3-30

    Sherpa

    SD3 Sherpa

    26.301–26.334.

    VIKING AIR LIMITED

    DHC-7

    Mind

    26.301–26.334.

    VIKING AIR LIMITED

    CL-215

    CL-215-6B11

    26.301–26.334.

    TUPOLEV PUBLIC STOCK COMPANY

    TU-204

    204-120CE

    26.301–26.334.


    (*)  A Bizottság 965/2012/EU rendelete (2012. október 5.) a légi járművek üzemben tartásához kapcsolódó műszaki követelményeknek és igazgatási eljárásoknak a 216/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet értelmében történő meghatározásáról (HL L 296., 2012.10.25., 1. o.).

    (**)  A Bizottság 1321/2014/EU rendelete (2014. november 26.) a légi járművek és repüléstechnikai termékek, alkatrészek és berendezések folyamatos légi alkalmasságának biztosításáról és az ezzel összefüggő feladatokban részt vevő szervezetek és személyek jóváhagyásáról (HL L 362., 2014.12.17., 1. o.).””


    Top