EUR-Lex Adgang til EU-lovgivningen

Tilbage til forsiden

Dette dokument er et uddrag fra EUR-Lex

Dokument 32019D1955

A Tanács (EU) 2019/1955 határozata (2019. november 21.) a mezőgazdasági termékekre vonatkozó vámkontingens-igazgatási rendelkezésekről szóló egyetértési megállapodás (vámkontingens-megállapodás) felülvizsgálatáról szóló határozat elfogadása tekintetében a Kereskedelmi Világszervezet Általános Tanácsában az Európai Unió nevében képviselendő álláspontról

ST/13662/2019/INIT

HL L 306., 2019.11.27, s. 20–25 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokumentets juridiske status I kraft

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2019/1955/oj

27.11.2019   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 306/20


A TANÁCS (EU) 2019/1955 HATÁROZATA

(2019. november 21.)

a mezőgazdasági termékekre vonatkozó vámkontingens-igazgatási rendelkezésekről szóló egyetértési megállapodás (vámkontingens-megállapodás) felülvizsgálatáról szóló határozat elfogadása tekintetében a Kereskedelmi Világszervezet Általános Tanácsában az Európai Unió nevében képviselendő álláspontról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 207. cikke (4) bekezdésének első albekezdésére, összefüggésben 218. cikke (9) bekezdésének a) pontjával,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)

A Kereskedelmi Világszervezetet létrehozó Marrákesi Egyezményt (a továbbiakban: WTO-egyezmény) az Unió 1994. december 22-én a 94/800/EK tanácsi határozat (1) útján megkötötte, és a megállapodás 1995. január 1-jén hatályba lépett.

(2)

A WTO-egyezmény IV. cikkének (1) bekezdése értelmében a Kereskedelmi Világszervezet (a továbbiakban: WTO) miniszteri konferenciája jogosult bármely multilaterális kereskedelmi megállapodás hatálya alá tartozó valamennyi ügyben határozatot hozni.

(3)

A WTO-egyezmény IV. cikkének (2) bekezdése értelmében a miniszteri konferencia ülései közötti időszakokban a miniszteri konferencia funkcióit a WTO Általános Tanácsa gyakorolja.

(4)

A WTO-egyezmény IX. cikkének (1) bekezdése értelmében a WTO általában konszenzussal hozza meg döntéseit.

(5)

A WTO miniszteri konferenciájának 9. ülése 2013. decemberé-ben elfogadott egy miniszteri határozatot a mezőgazdasági megállapodás 2. cikkében meghatározott mezőgazdasági termékekre vonatkozó vámkontingens-igazgatási rendelkezésekről szóló egyetértési megállapodásról (WT/MIN(13)/39) (a továbbiakban: vámkontingens-megállapodás), amely a mezőgazdasági termékek vámkontingenseinek kezelését szabályozza.

(6)

A vámkontingens-megállapodás 13. pontja értelmében a vámkontingens-megállapodás elfogadását követő négy éven belül meg kell kezdeni a megállapodás működésének felülvizsgálatát, figyelembe véve az addig az időpontig szerzett tapasztalatokat. E felülvizsgálat célja a vámkontingensek kihasználtságának javítását célzó folyamat előmozdítása.

(7)

A vámkontingens-megállapodás 13. pontjával összhangban a Mezőgazdasági Bizottság 2018-ban elvégezte az említett megállapodás felülvizsgálatát. A felülvizsgálat megállapításait a WTO Általános Tanácsa 2019. decemberi ülésén ismertetik a Mezőgazdasági Bizottság által kiadott jelentés formájában (A vámkontingensek igazgatásáról szóló bali határozat működésének felülvizsgálata című, 2019. október 31-i G/AG/29 számú jelentés).

(8)

mivel a WTO tagjai még nem jutottak egyetértésre a vámkontingens-megállapodást érintő lényegi módosításokról, a jelentés a felülvizsgálati időszak 2021 végéig történő meghosszabbítását javasolja, hogy létrejöhessen a lényegi módosításokra vonatkozó konszenzus. A jelentés további ajánlásokat is tartalmaz a vámkontingensek igazgatásának fokozott átláthatósága érdekében.

(9)

2019. decemberi ülésén fel kell kérni a WTO Általános Tanácsát arra, hogy vegye fontolóra a G/AG/29 számú jelentés 2. mellékletében foglalt ajánlásoknak a vámkontingens-megállapodás felülvizsgálatáról szóló határozat formájában történő elfogadását.

(10)

Helyénvaló meghatározni az Unió által a WTO Általános Tanácsában képviselendő álláspontot, mivel az új melléklet kötelező érvényű lesz az Unióra nézve.

(11)

Az Európai Unióról szóló szerződés 17. cikkének (1) bekezdése szerint a WTO Általános Tanácsában az Uniót a Bizottság képviseli,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. Cikk

A Kereskedelmi Világszervezet Általános Tanácsának (a továbbaikban: a WTO Általános Tanácsa) 2019. decemberi ülésén az Unió nevében képviselendő álláspont a Mezőgazdasági Bizottság által az e határozathoz csatolt, 2019. október 31-i G/AG/29 számú jelentés 2. mellékletében a WTO Általános Tanácsának tett ajánlások elfogadásáról szóló WTO általános tanácsi határozattervezeten alapul.

A határozattervezet kisebb módosításait az Uniónak a WTO Általános Tanácsában részt vevő képviselői újabb tanácsi határozat nélkül is elfogadhatják.

2. Cikk

Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2019. november 21-én.

a Tanács részéről

az elnök

V. SKINNARI


(1)  A Tanács 94/800/EK határozata (1994. december 22.) a többoldalú tárgyalások uruguayi fordulóján (1986–1994) elért megállapodásoknak a Közösség nevében a hatáskörébe tartozó ügyek tekintetében történő megkötéséről (HL L 336., 1994.12.23., 1. o.).


Mezőgazdasági Bizottság

G/AG/29

2019. október 31.

A VÁMKONTINGENSEK IGAZGATÁSÁRÓL SZÓLÓ BALI HATÁROZAT MŰKÖDÉSÉNEK FELÜLVIZSGÁLATA

JELENTÉS AZ ÁLTALÁNOS TANÁCSNAK

1.1.   

A miniszteri konferencia 9. ülésén a miniszterek elfogadták „A mezőgazdasági megállapodás 2. cikkében meghatározott mezőgazdasági termékekre vonatkozó vámkontingens-igazgatási rendelkezésekről szóló egyetértési megállapodásról” szóló határozatot (WT/MIN(13)/39) (a továbbiakban: bali vámkontingens-határozat). A miniszterek felkérték a Mezőgazdasági Bizottságot, hogy legkésőbb 2017-es kezdettel vizsgálja felül és kövesse nyomon a bali vámkontingens-határozat alapján megállapított kötelezettségek tagok általi végrehajtását annak érdekében, hogy az addig begyűjtött tapasztalatok figyelembevételével végzett felülvizsgálat folyamatos javulást eredményezzen a vámkontingensek kihasználtsága terén (1). A felülvizsgálattal kapcsolatos megbeszélések a Mezőgazdasági Bizottság 2017. októberi ülésén kezdődtek (2). 2018. februári ülésén a Mezőgazdasági Bizottság elfogadta a felülvizsgálat lefolytatásának eljárásáról és ütemezéséről szóló G/AG/W/171 dokumentumot (3). Az elfogadott eljárásnak megfelelően a felülvizsgálat minden tag előtt nyitott, informális bizottsági találkozók keretében folyt, amelyek időpontja a Mezőgazdasági Bizottság rendes üléseihez igazodott (4).

1.2.   

A bizottsági tagok – 2018. február 20-án, június 11-én, szeptember 25-én és november 26-án – négy informális találkozó keretében folytattak megbeszélést a felülvizsgálatról. A novemberi informális találkozón az ágazat képviselőinek részvételével tematikus ülést tartottak a vámkontingensek igazgatásáról és kihasználatlanságáról. A felülvizsgálattal kapcsolatos megbeszélésekhez számos írásbeli észrevétel is érkezett a tagok részéről. Emellett, a tagok kéréseire válaszul, valamint a felülvizsgálat lefolytatásának eljárása és ütemezése szerint a titkárság – a felülvizsgálat megkönnyítése céljából – készített egy háttérdokumentumot (5) a vámkontingensek igazgatásáról és kihasználtsági arányairól. Az 1. mellékletben megtalálható a felülvizsgálatban eddig figyelembe vett összes írásos dokumentum listája.

1.3.   

A tagok a következő témákat határozták meg a felülvizsgálattal kapcsolatos megbeszéléseken: 1) a bali vámkontingens-határozatból fakadó lényeges kötelezettségek hatékony végrehajtása és nyomon követése; 2) a vámkontingensekkel kapcsolatos átláthatósági követelmények; 3) a kihasználatlan vámkontingens esetén alkalmazandó mechanizmus. A három téma kapcsán az alábbiakban felsorolt elemek (6) merültek fel a megbeszéléseken, köztük a novemberi tematikus értekezleten.

HATÉKONY VÉGREHAJTÁS ÉS NYOMON KÖVETÉS

i.

A felhasználatlan engedélyeknek egy adott vámkontingensen belüli újraelosztása;

ii.

Újraelosztási folyamatok, beleértve az országspecifikus kontingenseket (7);

iii.

A vámkontingens-kihasználtság javításával kapcsolatos tapasztalatok és bevált módszerek megosztása, beleértve a regionális kereskedelmi megállapodások alapján történő vámkontingens-újraelosztásokat.

A VÁMKONTINGENSEKKEL KAPCSOLATOS ÁTLÁTHATÓSÁGI KÖVETELMÉNYEK

i.

A vámkontingensekkel kapcsolatos kellő időben történő és teljeskörű értesítések;

ii.

A vámkontingensek igazgatásában bekövetkezett változások azonnali jelentése;

iii.

A kihasználtsági arányok következetes jelentése a vámkontingens-igazgatási kötelezettségekkel rendelkező összes tag részéről;

iv.

Összehangolt értesítési módszerek (például a nem megnyitott, vagy a beütemezett, de tarifakedvezménnyel nem járó vámkontingensek esetében);

v.

A kihasználatlanság okainak jelentése;

vi.

A vámkontingensek igazgatásával kapcsolatos nemzeti tapasztalatok és bevált módszerek megosztása;

vii.

Különleges és megkülönböztetett elbánás (az értesítési követelmények alóli felmentés);

viii.

Összekapcsolás az importengedélyezési eljárásokra vonatkozó értesítési követelményekkel;

ix.

Technikai segítségnyújtás a titkárság részéről a tagok értesítési követelményeknek való jobb megfelelése érdekében.

KIHASZNÁLATLAN VÁMKONTINGENS ESETÉN ALKALMAZANDÓ MECHANIZMUS

i.

A tagok eltérő kötelezettségei (A. melléklet 4. pont);

ii.

Különleges és megkülönböztetett elbánás;

iii.

Az univerzális alkalmazhatóság jövőbeli potenciális korlátai;

iv.

A B. melléklet és az A. melléklet 4. pontjának összekapcsolása;

v.

A kihasználatlanság okainak feltárása;

vi.

A vámkontingens-kihasználatlanság célzott vizsgálata néhány konkrét ágazatban;

vii.

A kihasználatlan vámkontingens esetén alkalmazandó mechanizmus gyakorlati alkalmazhatósága (azon okok feltárása – ideértve esetleg a bonyolultságot is –, amelyek miatt még nem éltek a lehetőségével, a tapasztalatok megosztása, az eljárási követelmények egyszerűbbé tétele);

viii.

A kihasználatlan vámkontingensek jegyzékének titkárság általi gondozása.

1.4.

A kihasználatlan vámkontingens esetén alkalmazandó mechanizmus 4. pontjában foglalt, illetve a hozzá kapcsolódó különleges és megkülönböztetett elbánásra vonatkozó rendelkezés jövőbeli működésének kérdésében megoszlottak a vélemények. Néhány fejlődő országbeli tag kitartott azon álláspont mellett, mely szerint a különleges és megkülönböztetett elbánásra vonatkozó rendelkezéseket nem szabad felhígítani; más tagok amellett érveltek, hogy a fejlődő országokra vonatkozó különleges és megkülönböztetett elbánás nem eredményezhet felmentést a kötelezettségek alól, és hogy a kedvezményezett fejlődő országoknak inkább kötelezettségeket kellene vállalniuk a vámkontingensek kezelését illetően, fejlettségi szintjük figyelembevételével.

1.5.

Számos tag úgy vélte, hogy a felülvizsgálatnak a vámkontingensek igazgatásának javítási lehetőségeire kell korlátozódnia, hogy az elváljon a termékek piacra jutásával kapcsolatos tárgyalásoktól. Mások azonban felvetették annak lehetőségét, hogy a piacra jutással kapcsolatos tárgyalásokon is napirendre kerülhetnek a vámkontingensekkel kapcsolatos kérdések.

A bali vámkontingens-határozat (WT/MIN(13)/39) 13–15. pontja alapján a Mezőgazdasági Bizottság 2019. október 31-i ülésén elfogadja, hogy az e jelentés 2. mellékletében foglalt ajánlásokat az Általános Tanács elé terjesszék.


(1)  A WT/MIN(13)/39 13. pontja. A kihasználatlan vámkontingens esetén alkalmazandó mechanizmust illetően még semmilyen tapasztalatról nem érkezett jelentés.

(2)  Lásd a G/AG/R/86 dokumentum 2.2.1. szakaszát.

(3)  Lásd a G/AG/R/87 dokumentum 2.5.1. szakaszát.

(4)  2019. júniusi ülésén a Mezőgazdasági Bizottság megállapodott arról, hogy a felülvizsgálati jelentés véglegesítésének határidejét meghosszabbítja a 2019. októberi ülésig.

(5)  G/AG/W/183.

(6)  A tagok között nincs egyetértés ezekről az elemekről, sem pedig arról, hogyan kellene kezelni őket az ajánlásokban.

(7)  Az újraelosztási eljárásokról lásd a bali miniszteri vámkontingens-határozat 9. pontját. Ezen kívül a bali határozat A. mellékletének 3. és 5. lábjegyzete vonatkozik – kifejezetten a kihasználatlan vámkontingens esetén alkalmazandó mechanizmussal összefüggésben – az országspecifikus kontingenssel rendelkező tagok jogaira.


1. MELLÉKLET

A dokumentumok listája

G/AG/W/169

2017. október 10.

A vámkontingensek igazgatásásáról szóló bali határozat alapján megállapított tagi kötelezettségek teljesítésének nyomon követése és felülvizsgálata

Titkársági feljegyzés

G/AG/W/171

2018. február 9.

Javasolt eljárás a vámkontingensek igazgatásáról szóló bali határozat működésének felülvizsgálatához

Titkársági feljegyzés

G/AG/W/175

2018. május 18.

és

G/AG/W/175/Add.1

2019. május 7.

Az Európai Unió beadványa a Mezőgazdasági Bizottsághoz a vámkontingensek igazgatásáról szóló bali határozat működésének felülvizsgálati eljárásáról (1)

Az Európai Unió közleményei

G/AG/W/179

2018. június 6.

A mezőgazdasági termékekre vonatkozó vámkontingens-igazgatási rendelkezésekről szóló egyetértési megállapodásról szóló bali miniszteri határozat (2) működésének felülvizsgálata

A Cairns-csoport beadványa

G/AG/W/183

2018. július 31.

A vámkontingensek igazgatási módszerei, valamint 2007 és 2016 közötti kihasználtsági arányai

Titkársági háttérdokumentum

G/AG/W/186

2018. szeptember 19.

A bali vámkontingens-igazgatási határozat felülvizsgálata

Ausztráliai beadvány

G/AG/W/197

2019. május 24.

A bali vámkontingens-igazgatási határozat kihasználatlan vámkontingens esetén alkalmazandó mechanizmusa

A Cairns-csoport nevében érkezett beadvány


(1)  G/AG/W/171 dokumentum (2018. február 9.).

(2)  WT/MIN (13)/39 ÉS WT/L/914 (2013. december 11.).


2. MELLÉKLET

1.   

A bali vámkontingens-határozat A. melléklete 4. pontjával kapcsolatos határozatnak a 14. cikkben és a 2. lábjegyzetben meghatározott határidejét meg kell hosszabbítani 2021 végéig. Valamennyi, a bali vámkontingens-határozat 13. és 14. pontjában, valamint 2. lábjegyeztében található „12. miniszteri konferenciára“ és „2019. december 31.“-re vonatkozó hivatkozást a „13. miniszteri konferenciára“ és „2021. december 31.“-ére való hivatkozásként kell értelmezni. A bali vámkontingens-határozat kifejezései más vonatkozásban nem változnak. A bali vámkontingens-határozat B. mellékletében felsorolt tagok a nagyobb jogbiztonság érdekében megőrzik azon jogosultságukat, hogy az A. melléklet 4. pontjának alkalmazásától 2021. december 31-én vagy azt követően továbbra is eltekintsenek, amennyiben sem a miniszteri konferencia, sem az Általános Tanács nem dönt az említett időpontig a bali vámkontingens-határozat A. melléklete 4. pontja hatályának meghosszabbításáról.

2.   

Felismerve a vámkontingens-igazgatás és -kihasználtság fokozott átláthatóságának, valamint a tagi értesítések megfelelő időben történő benyújtásának jelentőségét, valamint elismerve, hogy az online mezőgazdasági bejelentési rendszernek nagyobb összehangoltságot kellene eredményeznie, a Mezőgazdasági Bizottság a következőkben állapodik meg:

a)

A titkárság összeállít egy jegyzéket a tagok vámkontingensekkel kapcsolatos jelenlegi értesítési módszereiről, beleértve azokat az eseteket is, amikor nem került sor egy beütemezett vámkontingens megnyitására.

b)

A Mezőgazdasági Bizottság megbeszéléseket kezdeményez a tagok vámkontingensekkel kapcsolatos értesítési módszereinek összehangolásáról, a vámkontingensek kihasználtsági arányaira is kiterjedően.

c)

A Mezőgazdasági Bizottság arra ösztönzi a tagokat, hogy fűzzenek magyarázatot MA:2 típusú értesítéseikhez azokban az esetekben, amikor nem nyitják meg a betervezett vámkontingenseket.

d)

A titkárság rendszeresen aktualizálni fogja a G/AG/W/183 (1) dokumentumban szereplő vámkontingens-igazgatási és -kihasználtsági információkat, egyrészt a tagok kihasználtságra vonatkozó értesítéseivel kapcsolatos információk, másrészt a kihasználtsággal kapcsolatban a Mezőgazdasági Bizottságban felmerült kérdések alapján.

3.   

A Mezőgazdasági Bizottság beleegyezik, hogy e felülvizsgálat lezárását követően három éves rendszerességgel gondoskodik a bali vámkontingens-határozat felülvizsgálatáról. E rendszeres felülvizsgálatok alkalmával többek között meg kell vizsgálni a kihasználatlan vámkontingens esetén alkalmazandó mechanizmus alkalmazását.


(1)  A titkársági háttérdokumentum tartalmazhat például egy jegyzéket az olyan vámkontingensekről, amelyek esetében nem nyújtottak be MA:2 típusú értesítést, vagy a kihasználtság nem éri el a 65 %-ot.


Op