Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018R1145

A Bizottság (EU) 2018/1145 felhatalmazáson alapuló rendelete (2018. június 7.) az (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló rendeletnek a gyümölcs- és zöldségágazatban működő termelői szervezetek tekintetében történő módosításáról

C/2018/3308

HL L 208., 2018.8.17, p. 1–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2018/1145/oj

17.8.2018   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 208/1


A BIZOTTSÁG (EU) 2018/1145 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2018. június 7.)

az (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló rendeletnek a gyümölcs- és zöldségágazatban működő termelői szervezetek tekintetében történő módosításáról

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról és a 922/72/EGK, a 234/79/EGK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 37. cikkére,

mivel:

(1)

Az (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (2) kiegészíti az 1308/2013/EU rendeletnek a gyümölcs- és zöldség-, valamint a feldolgozottgyümölcs- és feldolgozottzöldség-ágazatra vonatkozó rendelkezéseit. Az (EU) 2017/2393 európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) főképpen a gyümölcs- és zöldségágazatban működő termelői szervezeteknek nyújtandó támogatások tekintetében módosította az 1308/2013/EU rendeletet. Következésképpen az (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló rendeletnek tükröznie kell az 1308/2013/EU rendelet vonatkozó rendelkezéseit érintő módosításokat.

(2)

A gyümölcs- és zöldségágazatban nyújtott nemzeti pénzügyi támogatásokra vonatkozó rendelkezéseket naprakésszé kell tenni.

(3)

Pontosítani kell az olyan esetekre vonatkozó rendelkezéseket, amikor a termelői szervezetek tagjai számára lehetővé kell tenni, hogy termékeik bizonyos hányadát a termelői szervezeten kívül hozzák forgalomba, amennyiben a termelői szervezet ezt alapszabályában jóváhagyja, és ez megfelel az adott tagállam által előírt feltételeknek. A termelői szervezeten kívüli értékesítésekre vonatkozó határértéket pontosítani kell.

(4)

Az olyan új intézkedésekhez, mint a termelői szervezetek egymásnak nyújtott tanácsadási tevékenysége és az operatív programokban a kölcsönös kockázatkezelési alapok feltöltése, uniós pénzügyi támogatást kell biztosítani.

(5)

A tagállamok a nemzeti költségvetésből továbbra is nyújthatnak nemzeti pénzügyi támogatást a termelői szervezeteknek az Unió olyan régióiban, ahol a szervezettség foka különösen alacsony. Ezért az uniós belső piac torzulásainak elkerülése érdekében meg kell állapítani azokat a feltételeket, amelyek mellett a gyümölcs- és zöldségágazatban nemzeti pénzügyi támogatás nyújtható, továbbá az 1308/2013/EU rendelet 34. cikkének (3) bekezdésében említett szervezettségi fok kiszámítási módját.

(6)

Egyes beruházások tekintetében pontosítani kell az uniós pénzügyi támogathatóságra vonatkozó rendelkezéseket.

(7)

Tisztázni kell, hogy mely intézkedések és tevékenységek támogathatók uniós forrásokból a promóció és kommunikáció terén, beleértve a gyümölcs- és zöldségpiacok diverzifikálását és megszilárdítását célzó – akár a megelőzést szolgáló, akár válság idején megvalósítandó – intézkedéseket és tevékenységeket.

(8)

Egyszerűsíteni kell a termelői szervezetekről, a termelői szervezetek társulásairól (beleértve a termelői szervezetek transznacionális társulásait is), a termelői csoportokról, valamint a működési alapokról, az operatív programokról és az elismerési tervekről szóló éves jelentésekre vonatkozó rendelkezéseket. Ezeknek lehetővé kell tenniük a Bizottság számára az ágazat megfelelő ellenőrzését.

(9)

Az (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(10)

Átmeneti rendelkezéseket kell megállapítani, amelyek biztosítják az (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló rendeletben előírt, meglévő követelményekről, intézkedésekről és tevékenységekről az e rendeletben előírtakra való zökkenőmentes átállást.

(11)

E rendeletet ugyanattól az időponttól indokolt alkalmazni, mint az (EU) 2017/2393 rendeletet. Azonban annak érdekében, hogy a tagállamoknak és a gazdasági szereplőknek elegendő idejük legyen alkalmazkodni az új szabályokhoz, a nemzeti pénzügyi támogatásra, a mutatókra és a nyomon követésre vonatkozó rendelkezéseket 2019. január 1-jétől indokolt alkalmazni,

(12)

Az (EU) 1308/2013 rendeletben meghatározott uniós pénzügyi támogatásra jogosult új intézkedések és tevékenységek alkalmazásának feltételeit indokolt attól az időponttól alkalmazni, amelytől fogva az említett rendeletnek az (EU) 2017/2393 rendelettel bevezetett módosításai alkalmazandók, annak érdekében, hogy a termelői szervezetek és tagjaik számára biztosítható legyen a piac stabilitása, különös tekintettel arra, hogy az említett intézkedések nagy része válságmegelőzéshez és -kezeléshez kapcsolódik, lehetőséget biztosítva az említett szervezeteknek és tagjaiknak az új intézkedések teljes mértékű kihasználására. A jogos elvárások védelme érdekében a termelői szervezetek dönthetnek úgy, hogy a folyamatban lévő operatív programokat az azok jóváhagyásának időpontjában alkalmazandó szabályok alapján hajtják végre, de úgy is, hogy operatív programjaikat módosítják annak érdekében, hogy részesülhessenek az 1308/2013/EU rendeletben meghatározott uniós pénzügyi támogatásra jogosult új intézkedések és tevékenységek előnyeiből,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló rendelet módosítása

Az (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló rendelet a következőképpen módosul:

1.

A 2. cikk e) pontja helyébe a következő szöveg lép:

„e)   »termelői szervezetek transznacionális társulása«: termelői szervezetek bármely olyan társulása, amelyben a társult szervezetek vagy társulások legalább egyike a társulás székhelye szerinti tagállamtól eltérő tagállamban található;”.

2.

A 12. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„12. cikk

A termékek termelői szervezeten kívüli forgalmazása

(1)   Ha a termelői szervezet alapszabályában engedélyezi, és amennyiben összhangban áll a tagállam és a termelői szervezet által meghatározott feltételekkel, a termelő tagok:

a)

közvetlenül vagy gazdaságukon kívül a fogyasztók személyes szükségleteinek kielégítésére értékesíthetnek termékeket;

b)

akár saját maguk, akár a saját termelői szervezetük által kijelölt másik termelői szervezeten keresztül értékesíthetnek a saját szervezetük által forgalmazható megfelelő termékek mennyiségéhez vagy értékéhez képest – a mennyiséget vagy értéket tekintve – csekély jelentőségű mennyiségeket az érintett termékekből;

c)

akár saját maguk, akár egy saját termelői szervezetük által kijelölt másik termelői szervezeten keresztül értékesíthetnek olyan termékeket, amelyek tulajdonságaik révén vagy pedig a termelő tagok termelésének mennyiségileg vagy értékét tekintve korlátozott volta miatt rendes esetben nem tartoznak a termelői szervezet kereskedelmi tevékenységébe.

(2)   A termelő tagok által a termelői szervezeten kívül, az (1) bekezdésnek megfelelően forgalomba hozott termékek aránya nem haladhatja meg az egyes termelő tagok által forgalmazható termékek mennyiségének vagy értékének 25 %-át.

Azonban a tagállamok előírhatják azt is, hogy a termelő tagok által a termelői szervezeten kívül forgalmazható termékek aránya az első albekezdésben meghatározottnál alacsonyabb legyen. A tagállamok 40 %-ig növelhetik is a maximális arányt egyrészről a 834/2007/EK tanácsi rendelet (*1) hatálya alá tartozó termékek esetében, másrészről pedig akkor, ha a termelő tagok a saját termelői szervezetük által kijelölt másik termelői szervezeten keresztül értékesítik termékeiket.

(*1)  A Tanács 834/2007/EK rendelete (2007. június 28.) az ökológiai termelésről és az ökológiai termékek címkézéséről és a 2092/91/EGK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 189., 2007.7.20., 1. o.).”"

3.

A 22. cikk (10) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„(10)   Ha a termelés természeti katasztrófa, éghajlati jelenség, állat- vagy növénybetegség vagy kártevőfertőzés következtében csökken, a III. fejezet 7. szakaszában tárgyalt betakarítási biztosítási intézkedések vagy a termelői szervezet vagy annak termelő tagjai által hozott ezekkel egyenértékű intézkedések tekintetében ezen okokból kapott minden biztosítási kártalanítás beleszámítható a forgalmazott termékek értékébe.”

4.

A 30. cikk (2) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(2)   Azok a termelői szervezetek vagy a termelői szervezetek azon társulásai, amelyek az 1305/2013/EU rendelet 27. cikke vagy a 702/2014/EU bizottsági rendelet (*2) 19. cikke szerinti támogatásban részesülnek, ugyanebben az időszakban operatív programot hajthatnak végre, feltéve, hogy az érintett tagállam biztosítja, hogy a kedvezményezettek egy adott tevékenységre csak egy program keretében kapjanak támogatást.

(*2)  A Bizottság 702/2014/EU rendelete (2014. június 25.) az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének alkalmazásában a mezőgazdasági és az erdészeti ágazatban, valamint a vidéki térségekben nyújtott támogatások bizonyos kategóriáinak a belső piaccal összeegyeztethetőnek nyilvánításáról (HL L 193., 2014.7.1., 1. o.).”"

5.

A 31. cikk (6) bekezdésének első albekezdésében az első mondat helyébe a következő szöveg lép:

„A beruházások, ezen belül is többek között a lízingszerződések alapján megvalósított beruházások finanszírozása a működési alapból, egy összegben vagy az operatív programban jóváhagyott részletekben történhet.”;

6.

A II. cím III. fejezetében a 3. szakasz helyébe a következő szöveg lép:

3. szakasz

A kölcsönös kockázatkezelési alapokkal kapcsolatos támogatás

40. cikk

A kölcsönös kockázatkezelési alapokkal kapcsolatos támogatás

(1)   A tagállamok részletes rendelkezéseket fogadnak el a kölcsönös kockázatkezelési alapok létrehozásával és feltöltésével kapcsolatos adminisztratív költségekhez az 1308/2013/EU rendelet 33. cikke (3) bekezdése első albekezdésének d) pontja szerint nyújtott támogatása tekintetében.

(2)   A kölcsönös kockázatkezelési alapok létrehozásával kapcsolatos adminisztratív költségekhez nyújtott, az (1) bekezdésben említett támogatás az Unió pénzügyi támogatását és a termelői szervezet hozzájárulását egyaránt tartalmazza. A támogatás teljes összege nem haladhatja meg a termelői szervezet által a kölcsönös kockázatkezelési alap működésének első, második és harmadik évében fizetett hozzájárulások 5 %-át, 4 %-át, illetve 2 %-át.

(3)   A termelői szervezet a kölcsönös kockázatkezelési alapok létrehozásával kapcsolatos adminisztratív költségek tekintetében csak egy alkalommal és csak az alap működésének első három évében részesülhet az (1) bekezdésben említett támogatásban. Amennyiben a termelői szervezet csak a kölcsönös kockázatkezelési alapok működésének második vagy harmadik évében kér támogatást, a támogatás összege a termelői szervezet által a kölcsönös kockázatkezelési alapok működésének második és harmadik évében fizetett hozzájárulások 4 %-a, illetve 2 %-a.

(4)   A tagállamok azon összegek tekintetében, amelyeket a termelői szervezet a kölcsönös kockázatkezelési alapokkal kapcsolatos támogatásként kaphat, felső határokat rögzíthetnek.”

7.

A II. cím III. fejezete a következő 8. szakasszal egészül ki:

8. szakasz

Tanácsadással kapcsolatos támogatás

51a. cikk

Tanácsadási intézkedések végrehajtása

(1)   Az 1308/2013/EU rendelet 33. cikke (3) bekezdése i) pontjának alkalmazásában a következő tanácsadási intézkedések támogathatók:

a)

az 1308/2013/EU rendelet 33. cikkének (3) bekezdésében említett válságmegelőzési és -kezelési intézkedésekkel kapcsolatos legjobb gyakorlatok cseréje, aminek révén az elismert termelői szervezetek, a termelői csoportok vagy az egyéni termelők hasznosíthatják a válságmegelőzési és -kezelési intézkedések végrehajtásakor szerzett tapasztalatokat;

b)

új termelői szervezetek létrehozásának elősegítése, meglévő szervezetek egyesítése, illetve egy meglévő termelői szervezethez való csatlakozás lehetővé tétele az egyéni termelők számára;

c)

hálózatépítési lehetőségek megteremtése a tanácsadási szolgáltatások nyújtói és igénybevevői számára különösen azzal a céllal, hogy az értékesítési csatornák megerősítése révén azok a válságmegelőzés és -kezelés eszközeiként is szolgálhassanak.

(2)   A tanácsadási szolgáltatást a termelői szervezetek társulása vagy a termelői szervezet nyújtja. A tanácsadási intézkedésekkel kapcsolatos támogatás kedvezményezettje a tanácsadási szolgáltatás nyújtója.

(3)   A tanácsadási szolgáltatást olyan elismert termelői szervezet vagy termelői csoport veheti igénybe, amely olyan régióban található, amelyben a szervezettségi arány az operatív program végrehajtását megelőző három egymást követő évben 20 %-nál alacsonyabb volt.

A tanácsadási szolgáltatást egyéni termelők, valamint termelői szervezetben vagy azok társulásában tagsággal nem rendelkezők akkor is igénybe vehetik, ha 20 %-nál magasabb szervezettségi arányú régióban tevékenykednek.

(4)   A tanácsadással kapcsolatos kiadások az operatív programok 1308/2013/EU rendelet 33. cikkének (3) bekezdésében említett válságmegelőzési és -kezelési intézkedéseinek részét képezik.

A tanácsadással kapcsolatos elszámolható költségeket e rendelet III. melléklete sorolja fel.

A tanácsadási szolgáltatás nyújtója számára a III. mellékletben meghatározott valamennyi költséget meg kell téríteni.

(5)   A tanácsadási intézkedések nem szervezhetők ki.”

8.

Az 52. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„52. cikk

A nemzeti pénzügyi támogatás nyújtásának feltételei

(1)   Az 1308/2013/EU rendelet 35. cikke (1) bekezdésének alkalmazásában valamely tagállami régióban a termelők szervezettségi fokát az érintett régióban termelt azon gyümölcs- és zöldségfélék értéke alapján kell kiszámítani, melyeket a következő szereplők forgalmaztak:

a)

elismert termelői szervezetek és termelői szervezetek társulásai; továbbá

b)

az 1234/2007/EK rendelet 125e. cikkének megfelelően elismert termelői csoportok vagy az 1305/2013/EU rendelet 27. cikkének megfelelően elismert termelői szervezetek és termelői csoportok.

A számításhoz az első albekezdésben említett módon meghatározott értéket el kell osztani az adott régióban megtermelt gyümölcs- és zöldségfélék összértékével.

(2)   Az érintett régióban termelt és az (1) bekezdés első albekezdésének a) és b) pontjában említett szervezetek, társulások és csoportok által forgalmazott gyümölcs- és zöldségfélék értékébe csak azon termékek számíthatók be, amelyek tekintetében az érintett szervezeteket, társulásokat és csoportokat elismerték. A 22. cikk értelemszerűen alkalmazandó.

Az érintett régióban termelt gyümölcs- és zöldségfélék összértékének kiszámításakor a 138/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (*3) I. mellékletében meghatározott módszerek értelemszerűen alkalmazandók.

(3)   Nemzeti pénzügyi támogatás kizárólag a (4) bekezdésben említett régióban termelt gyümölcs- és zöldségfélék tekintetében nyújtható.

(4)   A szervezettségi foknak az (1) bekezdésben említett kiszámítása érdekében a tagállamok a régiókat objektív és megkülönböztetéstől mentes kritériumok, például agronómiai és gazdasági jellemzőik, valamint regionális mezőgazdasági (gyümölcs- és zöldségfélékre vonatkozó) potenciáljuk, illetve intézményi vagy adminisztratív struktúrájuk alapján, a rendelkezésükre álló adatok függvényében, saját területük pontosan elhatárolható részeként határozzák meg.

A tagállamok által meghatározott régiók legalább öt évig nem módosíthatók, kivéve, ha az adott módosítás – különösen az érintett régióban vagy régiókban működő termelők szervezettségi fokának kiszámításához nem kapcsolódó okokból – objektíven indokolható.

(5)   A nemzeti pénzügyi támogatás odaítélését megelőzően a tagállamok tájékoztatják a Bizottságot az 1308/2013/EU rendelet 35. cikkének (1) és (2) bekezdésében említett kritériumoknak megfelelő régió(k) jegyzékéről, valamint az e régiókban működő termelői szervezeteknek nyújtandó nemzeti pénzügyi támogatás összegéről.

A tagállamok értesítik a Bizottságot az 1308/2013/EU rendelet 35. cikkének (1) és (2) bekezdésében említett kritériumoknak megfelelő régió(k)at érintő minden módosításról.

(*3)  Az Európai Parlament és a Tanács 138/2004/EK rendelete (2003. december 5.) a közösségi mezőgazdasági számlarendszerről (HL L 33., 2004.2.5., 1. o.).”"

9.

Az 56. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„56. cikk

Mutatók

(1)   Az operatív programokban meghatározott célkitűzések megvalósulása terén tett előrehaladásnak, valamint az e célkitűzések tekintetében értelmezett hatékonyságuk és eredményességük felmérése céljából mind az operatív programokat, mind pedig a nemzeti stratégiákat nyomon kell követni és értékelni kell.

(2)   Az operatív program végrehajtása során értékelni kell az (1) bekezdésben említett előrehaladást, hatékonyságot és eredményességet, méghozzá az operatív programok keretében a termelői szervezetek, a termelői szervezetek társulásai, a termelői szervezetek transznacionális társulásai és a termelői csoportok által végrehajtott tevékenységek és intézkedések tekintetében meghatározott, az (EU) 2017/892 végrehajtási rendelet II. mellékletének 4. szakaszában szereplő mutatók alapján.”

10.

Az 57. cikk a következőképpen módosul:

a)

A (2) bekezdésben a c) pont helyébe a következő szöveg lép:

„c)

a jelentéstételi követelményekhez szükséges információk rendelkezésre állása.”

b)

A (3) bekezdés a következőképpen módosul:

i.

a második albekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„Az értékelés során az (EU) 2017/892 végrehajtási rendelet II. mellékletének 4. szakaszában meghatározott mutatók alapján fel kell mérni a program általános célkitűzéseihez viszonyított előrelépéseket.”;

ii.

az utolsó albekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„Az értékelési jelentést az (EU) 2017/892 végrehajtási rendelet 21. cikkében említett vonatkozó éves jelentéshez kell csatolni.”

11.

A II., a III. és az V. melléklet e rendelet mellékletének megfelelően módosul.

2. cikk

Átmeneti rendelkezések

Az (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló rendelet 34. cikkének sérelme nélkül, az 543/2011/EU bizottsági végrehajtási rendelet (4) vagy az (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló rendelet alapján 2018. január 20. előtt jóváhagyott operatív programok a 2018. január 1. előtt alkalmazandó feltételekkel továbbra is hatályban maradnak.

Termelői szervezeteknek vagy termelői szervezetek társulásainak a kérésére azonban a tagállamok jóváhagyhatják a 2018. január 20. előtt az 543/2011/EU végrehajtási rendelet vagy az (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló rendelet alapján jóváhagyott operatív programok módosításait. E módosításoknak meg kell felelniük az (EU) 2017/2393 rendelettel módosított 1308/2013/EU rendelet, az e rendelet 1. cikkével módosított (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló rendelet és az (EU) 2018/1146 bizottsági végrehajtási rendelettel (5) módosított (EU) 2017/892 végrehajtási rendelet követelményeinek.

3. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2018. január 1-jétől kell alkalmazni.

Az (1) cikk 8., 9. és 10. pontja és a melléklet 3. pontja azonban 2019. január 1-jétől alkalmazandó.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2018. június 7-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 347., 2013.12.20., 671. o.

(2)  A Bizottság (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló rendelete (2017. március 13.) az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a gyümölcs-, zöldség-, feldolgozottgyümölcs- és feldolgozottzöldség-ágazat tekintetében történő kiegészítéséről, az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az említett ágazatokban alkalmazandó szankciók tekintetében történő kiegészítéséről, valamint az 543/2011/EU bizottsági végrehajtási rendelet módosításáról (HL L 138., 2017.5.25., 4. o.).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/2393 rendelete (2017. december 13.) az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról szóló 1305/2013/EU, a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról szóló 1306/2013/EU, a közös agrárpolitika keretébe tartozó támogatási rendszerek alapján a mezőgazdasági termelők részére nyújtott közvetlen kifizetésekre vonatkozó szabályok megállapításáról szóló 1307/2013/EU, a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról szóló 1308/2013/EU és az élelmiszerlánccal, az állategészségüggyel és állatjóléttel, valamint a növényegészségüggyel és a növényi szaporítóanyagokkal kapcsolatos kiadások kezelésére vonatkozó rendelkezések megállapításáról szóló 652/2014/EU rendelet módosításáról (HL L 350., 2017.12.29., 15. o.)

(4)  A Bizottság 543/2011/EU végrehajtási rendelete (2011. június 7.) az 1234/2007/EK tanácsi rendeletnek a gyümölcs- és zöldség-, valamint a feldolgozottgyümölcs- és feldolgozottzöldség-ágazatra alkalmazandó részletes szabályainak a megállapításáról (HL L 157., 2011.6.15., 1. o.)

(5)  A Bizottság (EU) 2018/1146 végrehajtási rendelete (2018. június 7.) az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a gyümölcs- és zöldség-, valamint a feldolgozottgyümölcs- és feldolgozottzöldség-ágazatra történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról szóló (EU) 2017/892 végrehajtási rendelet és a 479/2008/EK tanácsi rendeletnek a szőlőből készült termékek kategóriái, a borászati eljárások és az azokhoz kapcsolódó korlátozások tekintetében történő végrehajtására vonatkozó egyes szabályok megállapításáról szóló 606/2009/EK rendelet módosításáról (lásd e Hivatalos Lap 9. oldalát).


MELLÉKLET

Az (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló rendelet mellékletei a következőképpen módosulnak:

1.

A II. melléklet a következőképpen módosul:

a)

A 20. pont helyébe a következő szöveg lép:

„20.

A termelői szervezet vagy termelői szervezetek társulása által az Unión kívülre kiszervezett intézkedések, az (EU) 2017/892 végrehajtási rendelet 14. cikkének megfelelően az Unión kívül végrehajtott promóciós intézkedések kivételével.”

b)

A bekezdés a következő 21. ponttal egészül ki:

„21.

A gyümölcs- és zöldségpiacok diverzifikálását és megszilárdítását célzó – akár a megelőzést szolgáló, akár válság idején végrehajtott – intézkedésekkel és tevékenységekkel kapcsolatos exporthitelek.”

2.

A III. melléklet a következő 12., 13. és 14. ponttal egészül ki:

„12.

Az operatív program válságmegelőzési és -kezelési intézkedéseinek részét képező, tanácsadással kapcsolatos költségek.

Az ezen intézkedés keretében elszámolható költségek a következők:

a)

a tanácsadás szervezésével és nyújtásával kapcsolatos költségek, valamint

b)

a tanácsadási szolgáltatás nyújtójának utazási és szállásköltségei, valamint napidíja.

13.

Harmadik országok növényegészségügyi vizsgálati terveinek az Unió területén történő tárgyalásával, végrehajtásával és kezelésével kapcsolatos költségek, amennyiben e költségeket a termelői szervezetek vagy azok társulásai az 1308/2013/EU rendelet 33. cikke (3) bekezdésének a) és c) pontjában említett válságmegelőzési és -kezelési intézkedések részeként viselik, a harmadik országok kiadásai megtérítésének kivételével.

14.

Az (EU) 2017/892 végrehajtási rendelet 14. cikkében említett promóciós és kommunikációs intézkedésekhez kapcsolódó költségek. Ezen intézkedések keretében a promóciós és kommunikációs rendezvények szervezésével és az azokon való részvétellel kapcsolatos költségek támogathatók, beleértve a PR-tevékenységeket, a promóciós és tájékoztató kampányokat is; a részvétel nemzeti, európai és nemzetközi jelentőségű rendezvényekre, vásárokra és kiállításokra terjedhet ki. Technikai tanácsadással kapcsolatos költségek abban az esetben támogathatók, ha azok az említett rendezvények szervezéséhez vagy az azokon való részvételhez, illetve promóciós és tájékoztató kampányokhoz szükségesek.”

3.

Az V. melléklet helyébe a következő szöveg lép:

„V. MELLÉKLET

A tagállami éves jelentésben ismertetendő információk az 54. cikk b) pontja szerint

Minden információnak a jelentés tárgyát képező naptári évre kell vonatkoznia. Idetartoznak az elvégzett ellenőrzésekre és az azok során kiszabott közigazgatási szankciókra vonatkozó információk. Azon információk esetében, amelyek év közben változnak, az éves jelentésnek a tárgyév december 31-én aktuális helyzetet kell tükröznie.

A. RÉSZ – PIACSZERVEZÉSI INFORMÁCIÓK

1.

Adminisztratív információk:

a)

az 1308/2013/EU rendelet I. címe II. fejezete 3. szakaszának, valamint II. címe III. fejezete 1., 2. és 3. szakaszának végrehajtása céljából elfogadott nemzeti jogszabályok módosításai;

b)

az operatív programokra alkalmazandó, a fenntartható operatív programokra vonatkozó nemzeti stratégiával kapcsolatos módosítások.

2.

A termelői szervezetekre, a termelői szervezetek társulásaira, a termelői szervezetek transznacionális társulásaira és a termelői csoportokra vonatkozó információk:

a)

az elismert/felfüggesztett termelői szervezeteknek, a termelői szervezetek elismert/felfüggesztett társulásainak, a termelői szervezetek elismert/felfüggesztett transznacionális társulásainak és az elismert/felfüggesztett termelői csoportoknak a száma. Továbbá:

i.

termelői szervezetek társulásai esetében: a tagsággal rendelkező termelői szervezetek száma;

ii.

termelői szervezetek transznacionális társulásai esetében: a tagsággal rendelkező termelői szervezetek száma, valamint azok a tagállamok, amelyekben e tagok székhelye található;

b)

azon termelői szervezetek, termelői szervezetek azon társulásai, a termelői szervezetek azon transznacionális társulásai és azon termelői csoportok száma összesen, amelyek elismerését visszavonták. Ezenkívül a termelői szervezetek transznacionális társulásai esetében: a tagsággal rendelkező szervezetek száma, valamint azok a tagállamok, amelyekben e tagok székhelye található;

c)

szervezetek egyesüléseinek száma (a következő bontásban: összes egyesülés, az új szervezet(ek) száma és az új azonosító szám(ok));

d)

tagok száma (a következő bontásban: összes tag, jogi személyek, természetes személyek, valamint gyümölcs- és zöldségtermelők);

e)

az operatív programmal/elismerési tervvel rendelkező szervezetek/csoportok száma (a következő bontásban: elismert, felfüggesztett és egyesülési folyamatban részt vevő szervezet/csoport);

f)

a termelés azon része, amelyet a piacon friss termékként forgalmaznak (feltüntetve annak értékét és mennyiségét);

g)

a termelés azon része, amelyet feldolgozásra szánnak (feltüntetve annak értékét és mennyiségét);

h)

megművelt gyümölcs- és zöldségtermelő terület.

3.

A kiadásokkal kapcsolatos információk:

a)

a termelői szervezetekhez, a termelői szervezetek társulásaihoz és a termelői szervezetek transznacionális társulásaihoz kapcsolódó kiadások (a következő bontásban: működési alap, működési alap végső összege és nemzeti pénzügyi támogatás);

b)

az operatív programok kapcsán a termelői szervezeteknél, a termelői szervezetek társulásainál és a termelői szervezetek transznacionális társulásainál felmerült tényleges kiadások összege (az azok célkitűzéseihez kapcsolódó tevékenységek és intézkedések szerinti bontásban);

c)

a termelői csoportoknál felmerült tényleges kiadások összege;

d)

árukivonások a termékek kategóriái szerinti bontásban (mennyiség, teljes kiadás, az uniós pénzügyi támogatás összege és rendeltetés (ingyenes szétosztás, komposztálás, feldolgozóipar, egyéb)).

4.

Az operatív programok és az elismerési tervek nyomon követésére vonatkozó információk:

a)

A termelői szervezetekhez, a termelői szervezetek társulásaihoz és a termelői szervezetek transznacionális társulásaihoz kapcsolódó mutatók (az azok célkitűzéseihez kapcsolódó tevékenységek és intézkedések szerinti bontásban);

b)

A termelői csoportokhoz kapcsolódó mutatók.

B. RÉSZ – SZÁMLAELSZÁMOLÁSI INFORMÁCIÓK

Az ellenőrzésekkel és a közigazgatási szankciókkal kapcsolatos információk:

a)

a tagállam által végrehajtott ellenőrzések: az ellenőrzött szervek adatai és az ellenőrzés időpontja;

b)

az ellenőrzések aránya;

c)

az ellenőrzések eredményei;

d)

kiszabott közigazgatási szankciók.


Top