Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016D0397

    A Bizottság (EU) 2016/397 határozata (2016. március 16.) a beltéri és kültéri festékek és lakkok uniós ökocímkéjének odaítélésére vonatkozó ökológiai kritériumok megállapításáról szóló 2014/312/EU határozat módosításáról (az értesítés a C(2016) 1510. számú dokumentummal történt) (EGT-vonatkozású szöveg)

    C/2016/1510

    HL L 73., 2016.3.18, p. 100–106 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2016/397/oj

    18.3.2016   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 73/100


    A BIZOTTSÁG (EU) 2016/397 HATÁROZATA

    (2016. március 16.)

    a beltéri és kültéri festékek és lakkok uniós ökocímkéjének odaítélésére vonatkozó ökológiai kritériumok megállapításáról szóló 2014/312/EU határozat módosításáról

    (az értesítés a C(2016) 1510. számú dokumentummal történt)

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel az uniós ökocímkéről szóló, 2009. november 25-i 66/2010/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 8. cikke (2) bekezdésére,

    az Európai Unió ökocímkézésért felelős bizottságával folytatott konzultációt követően,

    mivel:

    (1)

    A 2014/312/EU bizottsági határozat (2) megállapította a beltéri és kültéri festékek és lakkok uniós ökocímkéjének odaítélésére vonatkozó ökológiai kritériumokat. A 2014/312/EU határozat elfogadását követően a DPx Fine Chemicals Austria GmbH, az LSR Associates Ltd. és a Novasol S.A. az 1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek (3) megfelelően regisztrálás iránti közös beadványt nyújtott be az Európai Vegyianyag-ügynökséghez. A regisztrálási dokumentáció felülvizsgált saját osztályozásokat tartalmazott egy fontos tapadóképesség-javító és keresztkötő anyag, az adipinsav-dihidrazid (ADH) tekintetében. A beadvány szerint az ADH az önkéntes osztályozás szerint „a vízi környezetre veszélyes – krónikus, 2. kategória”, figyelmeztető mondata „H411 Mérgező a vízi élővilágra, hosszan tartó károsodást okoz”. Az ADH a vízalapú festékekben és lakkokban használt polimerdiszperziók összetevője, a termék élettartamának hosszabbításához járul hozzá. A hosszabb élettartamú festékek a teljes életciklusuk során összességében véve kisebb környezeti hatással járnak, mert ritkábban kell velük újrafesteni. A rendelkezésre álló információk szerint hasonlóan hatékony alternatívák még nem érhetők el a piacon. Ezért indokolt eltérést engedélyezni a 2014/312/EU határozat 5. kritériumától az ADH ökocímkével ellátott festékekben és lakkokban való használata tekintetében olyan esetekben, ahol technikailag nem valósítható meg az alternatív anyagok használata, mert a festék nem nyújtaná a fogyasztók által elvárt teljesítményt.

    (2)

    Ezenfelül egy másik anyag is jelen van a festékekben és lakkokban használt polimerdiszperziókban maradványanyagként: a metanol, amelynek harmonizált CLP-osztályozása „akut toxicitás, 3. kategória”, figyelmeztető mondatai „H301 Lenyelve mérgező”, „H311 Bőrrel érintkezve mérgező” és „H331 Belélegezve mérgező”, továbbá „célszervi toxicitás egyszeri expozíciót követően (1. kategória)”, figyelmeztető mondata „H370 Károsítja a szerveket”. A metanol megjelenhet akár reakciótermékként, akár valamely, a polimerdiszperzió összetevőjét képező nyersanyag szennyeződéseként, mennyisége pedig a festék kötőanyag-tartalmának függvénye. Ezért a festékek és lakkok metanol-tartalma gyakran meghaladja a 2014/312/EU határozatban a maradványanyagokra vonatkozóan jelenleg előírt koncentráció-határértéket. Az említett nyersanyagok a termékek olyan fontos tulajdonságainak kialakításához járulnak hozzá, amelyek feltételei az ökocímke odaítélésének; ilyen például a nedves dörzsállóság. Ezek a tulajdonságok a festék tartósságának növelésében és így – mivel ritkábban szükséges újrafestés – a festék teljes életciklusa során felmerülő környezeti hatások visszaszorításában játszanak szerepet. Az ökocímke-tulajdonosoktól származó piaci információk szerint az ADH és a metanol említett osztályozásai aktuálisan akadályozzák számos, korábban a 2009/543/EK bizottsági határozat (4) és a 2009/544/EK bizottsági határozat (5) értelmében ökocímkét elnyert festék és lakk ökocímke-használati engedélyének megújítását. Ezért indokolt eltérést engedélyezni a 2014/312/EU határozat 5. kritériumától a metanol ökocímkével ellátott festékekben és lakkokban való használata tekintetében olyan esetekben, ahol technikailag nem valósítható meg a metanol termékben való jelenlétéhez vezető funkcionális nyersanyagok helyettesítése.

    (3)

    A 2014/312/EU határozat elfogadását követően került sor a 3-jód-2-propinil-butil-karbamát (IPBC), a kültéri festékek és lakkok fontos, szárazfilmekhez használt tartósítószere harmonizált CLP-osztályozására, mely szerint az IBPC osztályozása „a vízi környezetre veszélyes – akut, 1. kategória”, figyelmeztető mondata „H400 Nagyon mérgező a vízi élővilágra”, továbbá „a vízi környezetre veszélyes – krónikus, 1. kategória”, figyelmeztető mondata „H410 Nagyon mérgező a vízi élővilágra, hosszan tartó károsodást okoz”. E tartósítószer a kültéri használatra szánt termékekben kerül alkalmazásra, elsősorban nedves éghajlatokon a termékben a mikroorganizmusok szaporodásának elkerülésére. E funkció jelentősége és az alternatívák hiánya a határozat elfogadásakor már ismert volt, ezért eltérés engedélyezte az IPBC uniós ökocímkével ellátott festékekben és lakkokban való használatát. Az új harmonizált osztályozás következtében a végtermék osztályozása is „a vízi környezetre veszélyes – krónikus, 3. kategória” lett, és címkézésén kötelező feltüntetni a „H412 Mérgező a vízi élővilágra, hosszan tartó károsodást okoz” figyelmeztető mondatot, ha az IPBC-koncentráció meghaladja a 0,25 tömegszázalékot. A 2014/312/EU határozat jelenleg kizárja az olyan végtermékeket, amelyek a vízi környezetre veszélyesek, tekintet nélkül arra, hogy az IPBC koncentrációjára vonatkozó felső határérték 0,65 %. Annak érdekében, hogy az IPBC a megkívánt 0,65 %-os koncentrációban használható legyen a festékipari termékekben, szükséges megengedni a H412 figyelmeztető mondatnak a végtermék címkéjén való feltüntetését.

    (4)

    Az egységesség érdekében és a 2014/312/EU határozat 2. cikkének 20. pontjában szereplő meghatározás alapján, amely szerint az „átlátszó” és a „félig átlátszó” ugyanazt jelentik, a 3. a) kritérium szövegét és a 2. táblázat megfelelő hivatkozását módosítani kell.

    (5)

    A 2014/312/EU határozat 5. kritériuma, továbbá függelékének 1. a), b) és c) pontjai korlátozásokat és szabályokat állapítanak meg a tartósítószerek használatára vonatkozóan, hivatkozva a biocid termékek egyes típusaiban található hatóanyagok jóváhagyási rendszerével foglalkozó 528/2012/EK rendelet szerinti meghatározásukra is. Annak érdekében, hogy e korlátozások és szabályok következetesek legyenek és összhangban álljanak az 528/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelettel (6), egyértelműbbé kell tenni a 2014/312/EU határozatban a következőket: a) a „tartályban forgalomba hozott készítményekhez használt tartósítószerek” és a „szárazfilmekhez használt tartósítószerek” meghatározásainak hivatkozniuk kell az 528/2012/EU rendelet 3. cikke (1) bekezdésének c) pontjára; b) a tartályban forgalomba hozott készítményekhez használt tartósítószerekre és a szárazfilmekhez használt tartósítószerekre vonatkozóan a függelék 1. pontjában szereplő szabályok és feltételek alkalmazandók a jóváhagyást megelőző vizsgálat alatt álló vagy bizonyos biocid terméktípusokban jóváhagyott hatóanyagokra is, amelyekre jóváhagyási feltételek is vonatkozhatnak; c) a függelék 1. pontjából törölni kell a 98/8/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvre (7) való hivatkozást, mert az már hatályát vesztette; d) a függelék 1. a), b) és c) pontjában előírt ellenőrzési követelményeknél el kell hagyni az 528/2012/EU rendelet 58. cikkének (3) bekezdésére való hivatkozást, mert az csak bizonyos esetekre alkalmazandó.

    (6)

    A 2014/312/EU határozatot ezeknek megfelelően módosítani szükséges.

    (7)

    Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a 66/2010/EK rendelet 16. cikkével létrehozott bizottság véleményével,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    A 2014/312/EU határozat a következőképpen módosul:

    1.

    A 2. cikk 10. és 11. pontjában a „tartályban forgalomba hozott készítményekhez használt tartósítószerek” és a „szárazfilmekhez használt tartósítószerek” meghatározásának helyébe a következő szöveg lép:

    „10.   »tartályban forgalomba hozott készítményekhez használt tartósítószerek«: az 528/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (*) 3. cikke (1) bekezdésének c) pontja szerinti olyan hatóanyagok, amelyek az említett rendelet V. melléklete szerinti 6. terméktípusban használhatók. Ezek elsősorban a feldolgozott termékek tárolás során történő tartósítására használt szerek, amelyek a mikrobiológiai károsodás meggátlásával biztosítják a termékek megfelelő eltarthatósági idejét, továbbá a gépből kijuttatandó színezőanyagok védelmét szolgálják.

    11.   »szárazfilmekhez használt tartósítószerek«: az 528/2012/EU rendelet 3. cikke (1) bekezdésének c) pontja szerinti olyan hatóanyagok, amelyek az említett rendelet V. melléklete szerinti 7. terméktípusban használhatók, különösen vékony rétegek és bevonatok tartósítására használt szerek, amelyek a mikrobiológiai károsodás vagy az algásodás meggátlásával óvják az anyagok és tárgyak felületének eredeti tulajdonságait.

    (*)  Az Európai Parlament és a Tanács 2012. május 22-i 528/2012/EU rendelete a biocid termékek forgalmazásáról és felhasználásáról (HL L 167., 2012.6.27., 1. o.).”"

    2.

    A melléklet az e határozat mellékletében foglaltaknak megfelelően módosul.

    2. cikk

    Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

    Kelt Brüsszelben, 2016. március 16-án.

    a Bizottság részéről

    Karmenu VELLA

    a Bizottság tagja


    (1)  HL L 27., 2010.1.30., 1. o.

    (2)  A Bizottság 2014. május 28-i 2014/312/EU határozata a beltéri és kültéri festékek és lakkok uniós ökocímkéjének odaítélésére vonatkozó ökológiai kritériumok megállapításáról (HL L 164., 2014.6.3., 45. o.).

    (3)  Az Európai Parlament és a Tanács 2006. december 18 –i 1907/2006/EK rendelete a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról (REACH), az Európai Vegyianyag-ügynökség létrehozásáról, az 1999/45/EK irányelv módosításáról, valamint a 793/93/EGK tanácsi rendelet, az 1488/94/EK bizottsági rendelet, a 76/769/EGK tanácsi irányelv, a 91/155/EGK, a 93/67/EGK, a 93/105/EK és a 2000/21/EK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 396., 2006.12.30., 1. o.).

    (4)  A Bizottság 2008. augusztus 13-i 2009/543/EK határozata a kültéri festékekre és lakkokra vonatkozó közösségi ökocímke odaítélésével kapcsolatos ökológiai kritériumok meghatározásáról (HL L 181., 2009.7.14., 27. o.).

    (5)  A Bizottság 2008. augusztus 13-i 2009/544/EK határozata a beltéri festékekre és lakkokra vonatkozó közösségi ökocímke odaítélésével kapcsolatos ökológiai kritériumok meghatározásáról (HL L 181., 2009.7.14., 39. o.).

    (6)  Az Európai Parlament és a Tanács 2012. május 22-i 528/2012/EU rendelete a biocid termékek forgalmazásáról és felhasználásáról (HL L 167., 2012.6.27., 1. o.).

    (7)  Az Európai Parlament és a Tanács 1998. február 16-i 98/8/EK irányelve a biocid termékek forgalomba hozataláról (HL L 123., 1998.4.24., 1. o.).


    MELLÉKLET

    A 2014/312/EU határozat melléklete a következőképpen módosul:

    1.

    A 3. a) kritérium (Kiadósság) leírásának ötödik bekezdése helyébe a következő szöveg lép: „A félig átlátszó alapozók és bevonatalapok kiadóssága 1 liternyi termékre legalább 8 m2. A különleges tömítő/szigetelő vagy beeresztő/kötő tulajdonsággal rendelkező, különleges tapadási jellemzőkkel bíró, átlátszatlan alapozók kiadóssága 1 liternyi termékre legalább 6 m2.”

    2.

    A 3. kritériumhoz (Felhasználási hatékonyság) tartozó 2. táblázatban az „Alapozók (g)” és az „Alapozók és alapfestékek (h)” című nyolcadik és kilencedik oszlopban a „6 m2/l (fedőképesség nélkül)” szövegrész helyébe mindkét oszlopban a következő szöveg lép: „6 m2/l (különleges jellemzők nélkül)”.

    3.

    A függelék a következőképpen módosul:

    a)

    A veszélyes anyagok korlátozása és az eltérések listája részben az „1. A színezőanyagokhoz, a kötőanyagokhoz és a késztermékhez adott tartósítószerek” bejegyzés „A biocidek engedélyezési státusára vonatkozó szabályok” című i. pontja helyébe a következő szöveg lép:

    „i.   A biocidek engedélyezési státusára vonatkozó szabályok

    A festék csak olyan (az 528/2012/EU rendelet 3. cikke (1) bekezdésének c) pontja szerinti) hatóanyagokat tartalmazhat, amelyek teljesítik az 1. a), az 1. b) és az 1. c) pont értelemszerűen alkalmazandó követelményeit, és amelyek használata az 528/2012/EU rendelet 9. cikkének (2) bekezdése értelmében engedélyezett az 1. a) és az 1. b) pont esetén a 6. terméktípusban, illetve az 1. c) pont esetén a 7. terméktípusban, vagy amely szerepel az említett rendelet I. mellékletében. Emellett az értékelő jelentésnek tartalmaznia kell szakmai és/vagy fogyasztói (nem szakemberek általi) használatra vonatkozó kockázatfelmérést. A kérelmezőnek a legfrissebb uniós engedélyezési listát (*) és az említett rendelet I. mellékletét kell figyelembe vennie.

    A festék tartalmazhat olyan tartósítószereket, amelyekről értékelés céljából dokumentációt nyújtottak be, abban az átmeneti időszakban, amíg az engedélyezésről vagy az említett rendelet I. mellékletébe való felvételről szóló kedvező döntés meg nem születik.

    (*)  ECHA, Biocid hatóanyagok – az engedélyezett hatóanyagok jegyzéke: http://www.echa.europa.eu/web/guest/information-on-chemicals/biocidal-active-substances”"

    b)

    A veszélyes anyagok korlátozása és az eltérések listája részben az „1. a) Tartályban forgalomba hozott készítményekhez használt tartósítószerek” és az „1. b) Színezőgépben használt tartósítószerek” bejegyzések helyébe a következő szöveg lép:

    „a)

    Tartályban forgalomba hozott készítményekhez használt tartósítószerek

    Alkalmazási terület:

    Eltérő rendelkezés hiányában minden termék

    A tartályban forgalomba hozott készítményekhez használt tartósítószerek közül az ökocímkés termékekben alkalmazhatók a következő, eltéréssel engedélyezett veszélyességi osztályokba soroltak:

    Eltéréssel engedélyezett osztályok: H331 (R23), H400 (R50), H410 (R50/53), H411 (R51/53), H412 (R52/53), H317 (R43)

    Az eltéréssel engedélyezett osztályokba tartozó, tartályban forgalomba hozott készítményekhez használt tartósítószereknek a következő eltérési feltételeknek is meg kell felelniük:

    Összkoncentrációjuk nem haladhatja meg a 0,060 tömegszázalékot.

    A H400 (R50) és/vagy H410 (R50/53) osztályokba sorolt anyagok nem lehetnek bioakkumulációra hajlamosak. Nem bioakkumulatív anyagok esetében a log kow érték legfeljebb 3,2, illetve a biokoncentrációs tényező (BCF) legfeljebb 100 lehet.

    Az engedélyezett vagy az 528/2012/EK rendelet I. mellékletében szereplő anyagok esetében bizonyítani kell, hogy a festékipari termék megfelel az engedélyezési feltételeknek.

    Amennyiben formaldehidet leadó tartósítószereket használnak, a késztermék formaldehid-tartalmának és -kibocsátásának meg kell felelnie a 7. a) pontban szereplő anyagkorlátozási követelményeknek.

    Tartályban forgalomba hozott készítményekhez használt tartósítószerek

    Összkoncentráció a késztermékben: 0,060 tömegszázalék

    Ellenőrzés:

    A kérelmező és kötőanyag-beszállítójának nyilatkozata, amely tartalmazza a késztermékben és kötőanyagában jelenlévő hatóanyagok CAS-számát és osztályozását.

    Szerepel benne a kérelmező számítása a hatóanyagnak a késztermékben jelen lévő koncentrációjára vonatkozóan.

    Azonosítani kell minden olyan gyártott hatóanyagot, amely esetében az alkotóelemeknek a méreteloszlás szerinti legalább 50 %-ára teljesül az a feltétel, hogy valamelyik külső méretük 1 és 100 nm közé esik.

    A következő tartósítószerekre egyedi koncentrációs határértékek vonatkoznak:

    Koncentráció-határérték

    i.

    cink-pirition

    0,050 %

    ii.

    N-(3-amino-propil-)N-dodecil-propán-1,3-diamin

    0,050 %

    b)

    Színezőgépben használt tartósítószerek

    Az 1. a) pontban említett, eltéréssel engedélyezett veszélyességi osztályok és eltérési feltételek azokra a tartósítószerekre is alkalmazandók, amelyeket a gépekben az alapfestékhez történő keverés előtt tárolt színezőanyagok tartósítására használnak.

    A gépből kijuttatandó színezőanyagok védelme érdekében hozzáadott tartósítószerek összesen legfeljebb 0,20 tömegszázalékban lehetnek jelen.

    A színezőanyag teljes tartósítószer-tartalmán belül a következő tartósítószerekre egyedi koncentrációs határértékek vonatkoznak:

    A tartósítószerek összkoncentrációja a színezőanyagban:

    0,20 tömegszázalék

    Ellenőrzés:

    A kérelmező és/vagy színezőanyag-beszállítójának nyilatkozata, amely tartalmazza a késztermékben és kötőanyagában jelen lévő hatóanyagok CAS-számát és osztályozását.

    Szerepel benne a színezőanyagban mint késztermékben a hatóanyag koncentrációjára vonatkozó számítás.

    Azonosítani kell minden olyan gyártott hatóanyagot, amely esetében az alkotóelemeknek a méreteloszlás szerinti legalább 50 %-ára teljesül az a feltétel, hogy valamelyik külső méretük 1 és 100 nm közé esik.”

    i.

    3-jód-2-propinil-butil-karbamát (IPBC)

    0,10 %

    ii.

    cink-pirition

    0,050 %

    iii.

    N-(3-amino-propil-)N-dodecil-propán-1,3-diamin

    0,050 %

    c)

    A veszélyes anyagok korlátozása és az eltérések listája részben az „1. c) Szárazfilmekhez használt tartósítószerek” bejegyzés helyébe a következő szöveg lép:

    „c)

    Szárazfilmekhez használt tartósítószerek

    Alkalmazási terület:

    Kültéri festékek, beltéri festékek speciális alkalmazásra

    Kültéri termékek és egyes meghatározott beltéri termékek esetében a szárazfilmekhez használt tartósítószerek és stabilizáló anyagok közül az ökocímkés termékekben a következő, eltéréssel engedélyezett veszélyességi osztályokba soroltak alkalmazhatók:

    Eltéréssel engedélyezett osztályok: H400 (R50), H410 (R50/53), H411 (R51/53), H412 (R52/53), H317 (R43)

    Az ezen eltéréssel engedélyezett osztályokba tartozó, szárazfilmekhez használt tartósítószereknek a következő eltérési feltételeknek is meg kell felelniük:

    Összkoncentrációjuk nem haladhatja meg a 0,10 vagy 0,30 tömegszázalékot (amelyik releváns)

    A H400 (R50) és/vagy H410 (R50/53) osztályokba sorolt anyagok nem lehetnek bioakkumulációra hajlamosak. Nem bioakkumulatív anyagok esetében a log kow érték legfeljebb 3,2, illetve a biokoncentrációs tényező (BCF) legfeljebb 100 lehet.

    Az engedélyezett vagy az 528/2012/EK rendelet I. mellékletében szereplő anyagok esetében bizonyítani kell, hogy a festékipari termék megfelel az engedélyezési feltételeknek.

    A magasabb határérték és az 5. a) kritérium követelményeitől való eltérés, amelynek következtében a késztermék osztályozása „a vízi környezetre veszélyes – krónikus”, 3. kategória és a H412 figyelmeztető mondat alkalmazandó, csak az alább felsorolt, szárazfilmekhez használt tartósítószer itt megjelölt alkalmazására vonatkozik:

    Szárazfilmekhez használt tartósítószerek

    Összkoncentráció a késztermékben:

     

    Magas páratartalmú helyiségekben, például konyhában és fürdőszobában történő alkalmazásra szánt beltéri festékek

    0,10 tömegszázalék

     

    Minden kültéri alkalmazás

    0,30 tömegszázalék

    Ellenőrzés:

    A kérelmező és kötőanyag-beszállítójának nyilatkozata, amely tartalmazza a késztermékben és kötőanyagában jelenlévő hatóanyagok CAS-számát és osztályozását.

    Szerepel benne a kérelmező számítása a hatóanyagnak a késztermékben jelen lévő koncentrációjára vonatkozóan.

    Azonosítani kell minden olyan gyártott hatóanyagot, amely esetében az alkotóelemeknek a méreteloszlás szerinti legalább 50 %-ára teljesül az a feltétel, hogy valamelyik külső méretük 1 és 100 nm közé esik.”

    3-jód-2-propinil-butil-karbamát (IPBC) kombinációk

    Kültéri festékek és lakkok

    Kültéri festékekben az IPBC kombinációk összkoncentrációja:

    0,650 %

    A következő tartósítószerre egyedi koncentrációs határérték vonatkozik:

     

    cink-pirition

    0,050 %

    d)

    A veszélyes anyagok korlátozása és az eltérések listája rész a következő 8. „Kötőanyagokban és polimerdiszperziókban lévő anyagok” bejegyzéssel egészül ki:

    „8.

    Kötőanyagokban és polimerdiszperziókban lévő anyagok

    a)

    Kötőanyagok és keresztkötő ágensek;

    Alkalmazási terület:

    Kültéri és beltéri diszítőlakkok

    Fadíszítés, -védelem és -bevonás

    Fémbevonók

    Padlóbevonók

    Magasfényű bevonatok

    Esztétikai és dekorbevonatok

    Tapadóképesség-javító anyagként vagy keresztkötő ágensként használt adipinsav-dihidrazid (ADH)

    1,0 tömegszázalék

    Ellenőrzés:

    A kérelmező és nyersanyag-beszállítóinak számításokkal vagy analitikai vizsgálati jelentéssel alátámasztott nyilatkozata.

    b)

    Reakciótermékek és maradékaik

    Alkalmazási terület:

    Polimer kötőanyagot tartalmazó rendszerek

    A metanolmaradék jelenlétének megengedett mértéke a késztermék kötőanyag-tartalmának függvénye.

     

    Ellenőrzés:

    A kérelmező és nyersanyag-beszállítóinak számításokkal vagy analitikai vizsgálati jelentéssel alátámasztott nyilatkozata.”

    legalább 10 % és legfeljebb 20 % kötőanyag-tartalom között

    0,02 % w/w

    legalább 20 % és legfeljebb 40 % kötőanyag-tartalom között

    0,03 % w/w

    legalább 40 % kötőanyag-tartalom esetén

    0,05 %w/w



    Top