Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R1263

    A Bizottság 1263/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete ( 2014. november 26. ) ideiglenes rendkívüli támogatás biztosításáról az észt, lett és litván tejtermelők számára

    HL L 341., 2014.11.27, p. 3–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2014/1263/oj

    27.11.2014   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 341/3


    A BIZOTTSÁG 1263/2014/EU FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

    (2014. november 26.)

    ideiglenes rendkívüli támogatás biztosításáról az észt, lett és litván tejtermelők számára

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról, és a 922/72/EGK, a 234/79/EK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 219. cikke (1) bekezdésére, összefüggésben 228. cikkével,

    mivel:

    (1)

    2014. augusztus 7-én az orosz kormány betiltotta egyes termékek, többek között a tejtermékek az Unióból Oroszországba történő bevitelét. A importtilalom leginkább az orosz exporttól nagy mértékben függő Észtország, Lettország és Litvánia tej- és tejtermékágazatát érintette. 2013-ban a szóban forgó tagállamok tejtermék exportjának 15 %-a Oroszországba irányult, ez harmadik országokba történő tejtermékkivitelük 60 %-át jelenti.

    (2)

    Augusztusban és szeptemberben Észtországban, Lettországban és Litvániában drasztikusan csökkent a tej termelői ára, miközben az uniós átlagot tekintve a tej termelői árát viszonylagos stabilitás jellemezte. Szeptemberben a tej termelői ára a tavalyi évhez viszonyítva 26-27 % százalékkal volt alacsonyabb Észtországban és Lettországban, Litvániában pedig 33 %-ot zuhant, miközben az Unióban átlagosan 5 %-os árcsökkenés volt megfigyelhető. Az Unióban a balti tagállamokban áll legközelebb a tej ára a beavatkozási szinthez.

    (3)

    A tej termelői árának a fenntartható szint alá csökkenése veszélyezteti mindhárom balti állam tejtermelő ágazatát, amelyek a 2014-es évben a fenntartható piaci helyzet kialakításán dolgoztak. Ezenfelül ezen tagállamok tejtermékei nagy mértékben függtek az orosz piac igényeitől és ízlésétől. Az ágazatnak több időre van szüksége ahhoz, hogy a termékeknek új felvevőpiacot találjon vagy új termékekre való átállás révén a termelést a kereslethez igazítsa.

    (4)

    A balti államokban a tej- és tejtermékágazat termékeit döntő többségben nem a vaj és a sovány tejpor alkotja, ezért ezek a termékek nem részesülnek állami beavatkozásban vagy magántárolási támogatásban.

    (5)

    A jelentős árzuhanás által okozott piaci zavarok eredményes és hatékony kezelése érdekében helyénvaló egyszeri pénzügyi keretösszeg formájában támogatást nyújtani a három balti országnak az orosz importtilalom által érintett termelők támogatásához és likviditási problémáik megoldásához.

    (6)

    Az érintett tagállamok rendelkezésére bocsátandó pénzügyi keretösszeg a nemzeti kvóták keretében a 2013/2014-es időszakra eső tejtermelés alapján kerül kiszámításra. Figyelembe véve a korlátozott költségvetési forrásokat és annak biztosítása érdekében, hogy a támogatást az importtilalom által érintett termelők kapják, a tagállamoknak a rendelkezésükre álló nemzeti támogatási összegeket objektív kritériumok alapján és megkülönböztetéstől mentes módon kell elosztaniuk, elkerülve a piac és a versenyhelyzet torzulását.

    (7)

    Mivel a tagállamoknak biztosított pénzügyi keretösszeg csak a termelők tényleges kárának részleges kompenzációjához elegendő, meg kell adni a tagállamok számára azt a lehetőséget, hogy – ugyanazon objektív kritériumok alapján, megkülönböztetéstől mentes módon, elkerülve a piac és a versenyhelyzet torzulását – további támogatást nyújtsanak a tejtermelőknek.

    (8)

    Mivel az érintett tagállamok számára rendelkezésre bocsátott pénzügyi keretösszeg euróban került megállapításra, az egységes és egyidejű alkalmazás érdekében ki kell jelölni egy napot a Litvánia számára biztosított összeg nemzeti valutára való átváltására. Ezért az 1306/2013/EU rendelet 106. cikkével összhangban indokolt az árfolyamra vonatkozó meghatározó ügyleti tényt meghatározni. Az 1306/2013/EU rendelet 106. cikke (2) bekezdésének b) pontjában említett elv és ugyanazon rendelet 106. cikke (5) bekezdésének c) pontjában meghatározott kritérium alapján az ügyleti tény e rendelet hatálybalépésének napja.

    (9)

    Az e rendeletben rögzített támogatás az 1306/2013/EU rendelet 4. cikke (1) bekezdésének a) pontja szerinti mezőgazdasági piacokat támogató intézkedésnek tekintendő.

    (10)

    Költségvetési megfontolásokból az Unió csak az érintett tagállamoknak a tejtermelők pénzügyi támogatása keretében felmerülő azon költségeit fogja finanszírozni, amelyek kifizetésére egy bizonyos határidőn belül sor kerül.

    (11)

    A rendelkezésre álló keretösszegek átláthatóságának, nyomon követhetőségének és hatékony kezelésének érdekében helyénvaló előírni, hogy az érintett tagállamok tájékoztassák a Bizottságot a támogatás odaítélését szolgáló módszerek meghatározásához használt objektív kritériumokról, valamint a versenytorzulás elkerülését célzó rendelkezésekről.

    (12)

    Annak érdekében, hogy a tejtermelők a lehető leghamarabb támogatásban részesülhessenek, a tagállamok számára lehetővé kell tenni e rendelet késedelem nélküli alkalmazását. Ez a rendelet a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    (1)   Az uniós termékek oroszországi importtilalma által érintett tejtermelők számára nyújtandó célzott uniós támogatás céljára összesen 28 661 259 EUR-t kell Észtország, Lettország és Litvánia rendelkezésére bocsátani.

    Észtország, Lettország és Litvánia a mellékletben meghatározott összegeket objektív kritériumok alapján és megkülönböztetéstől mentes módon használja fel, feltéve, hogy a kifizetések nem eredményezik a piac és a versenyhelyzet torzulását. E célból a tagállamok figyelembe veszik az orosz importtilalom hatásának mértékét az érintett termelőkre.

    Észtország, Lettország és Litvánia legkésőbb 2015. április 30-ig teljesíti a kifizetéseket.

    (2)   Litvánia esetében a mellékletben meghatározott összeg árfolyama tekintetében kijelölt ügyleti tény e rendelet hatálybalépése.

    2. cikk

    Észtország, Lettország és Litvánia az ország számára biztosított, a mellékletben szereplő összeg erejéig – ugyanazon objektív kritériumok alapján, megkülönböztetéstől mentes módon, elkerülve a piac és a versenyhelyzet torzulását – további támogatást nyújthat az 1. cikkben említett támogatásban részesülő tejtermelőknek.

    Észtország, Lettország és Litvánia legkésőbb 2015. április 30-ig kifizeti a további támogatásokat.

    3. cikk

    Észtország, Lettország és Litvánia értesíti a Bizottságot az alábbiakról:

    a)

    haladéktalanul, de legkésőbb 2015. március 31-ig a támogatás odaítélését szolgáló módszerek meghatározásához használt objektív kritériumokról és a versenytorzulás elkerülése érdekében tett intézkedésekről;

    b)

    legkésőbb 2015. június 30-ig a kifizetett támogatás teljes összegéről, valamint a kedvezményezettek számáról és típusáról.

    4. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2014. november 26-án.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  HL L 347., 2013.12.20., 671. o.


    MELLÉKLET

    Tagállam

    Millió EUR

    Észtország

    6,868253

    Lettország

    7,720114

    Litvánia

    14,072892


    Top