Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R0913

    A Bizottság 913/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete ( 2014. augusztus 21. ) az őszibarack- és nektarintermelőknek nyújtandó ideiglenes és rendkívüli támogatási intézkedések megállapításáról

    HL L 248., 2014.8.22, p. 1–6 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 11/08/2014

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2014/913/oj

    22.8.2014   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 248/1


    A BIZOTTSÁG 913/2014/EU FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

    (2014. augusztus 21.)

    az őszibarack- és nektarintermelőknek nyújtandó ideiglenes és rendkívüli támogatási intézkedések megállapításáról

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról és a 922/72/EGK, a 234/79/EGK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 228. cikkével együtt értelmezett 219. cikke (1) bekezdésére,

    mivel:

    (1)

    Az őszibarack és a nektarin szezonálisan széles kínálata, valamint a betakarítás fő időszakában fellépő kedvezőtlen időjárási körülmények következtében visszaesett fogyasztás nehéz piaci helyzetet teremtett, és az említett gyümölcsök árának jelentős mértékű csökkenéséhez vezetett. A gyümölcsök romlandósága és a korlátozott tárolási kapacitások miatt nem lehet számítani a helyzet gyors javulására. Emellett az Unióból Oroszországba irányuló zöldség- és gyümölcsimport Oroszország által bevezetett tilalma azzal a veszéllyel fenyeget, hogy tovább súlyosbítja az őszibarack- és nektarintermelő ágazat helyzetét. A fentiek következtében olyan piaci helyzet alakult ki, melynek kezelésére az 1308/2013/EU rendelet szerinti szokásos intézkedések nem tűnnek elégségesnek.

    (2)

    Annak elkerülése érdekében, hogy a fennálló piaci helyzet súlyosabb vagy elhúzódó piaci zavarokhoz vezessen, sürgős intézkedésekre van szükség, melyek rendkívüli támogatást biztosítanak az őszibarack- és nektarintermelők számára a betakarítás ezen szakaszában.

    (3)

    A forgalomból történő kivonás hatékony válságkezelő intézkedés olyan esetekben, amikor átmeneti és előre nem látható körülmények miatt többlet keletkezik a gyümölcs- és zöldségfélék piacán.

    (4)

    A hirtelen árcsökkenés hatásainak enyhítése érdekében ezen a nyáron átmenetileg emelni kell az egyes szervezeteknek, például jótékonysági intézményeknek és iskoláknak való ingyenes szétosztás révén a forgalomból kivont termékekkel kapcsolatos, jelenlegi uniós pénzügyi támogatás mértékét. Az uniós pénzügyi támogatás mértékét ezért az egyes termelői szervezetek által forgalmazott termékek mennyiségének legfeljebb 10 %-ára kell emelni.

    (5)

    Tekintettel a piaci zavarok kivételességére, valamint annak biztosítása érdekében, hogy az uniós pénzügyi támogatásban valamennyi őszibarack- és nektarintermelő részesüljön, a támogatást ki kell terjeszteni azokra az őszibarack- és nektarintermelőkre is, akik nem tagjai elismert termelői szervezeteknek.

    (6)

    Azoknak a termelőknek, akik nem tagjai termelői szervezeteknek, az uniós pénzügyi támogatás jelenlegi összegének 50 %-át kell megkapniuk. Azonban azonos vagy hasonló feltételeknek kell megfelelniük, mint a termelői szervezetek tagjainak. Ezért ebben az összefüggésben az elismert termelői szervezetekhez hasonlóan rájuk is vonatkoznak az 1308/2013/EU rendelet és az 543/2011/EU bizottsági végrehajtási rendelet (2) megfelelő rendelkezései.

    (7)

    A fentieken túl a fokozott őszibarack- és nektarinfogyasztás is hozzájárulhat a piaci helyzet mielőbbi stabilizálásához. A fogyasztást promóciós kampányokkal kell ösztönözni. Ezért kiegészítő uniós támogatást kell nyújtani a termelői szervezeteknek promóciós kampányok szervezésére.

    (8)

    A promóciós tevékenységekre szánt kiegészítő támogatást a 2012-es őszibarack- és nektarintermelésük alapján kell elosztani a tagállamok között. A termelés nagyrészt négy tagállamban összpontosul. A többi 24 tagállam összesen csupán az uniós őszibarack- és nektarintermelés 3,7 %-át adja. A rendelkezésre álló források hatékony felhasználásának biztosítása érdekében azoknak a tagállamoknak, melyek az uniós termelés kevesebb mint 1 %-át állítják elő, nem jár támogatás.

    (9)

    Az e rendelet által biztosított kiegészítő támogatás elosztásáról az érintett tagállamoknak kell dönteniük az 1308/2013/EU rendeletnek és az 543/2011/EU végrehajtási rendeletnek megfelelően, kivéve amennyiben e rendelet a fenti rendeletektől való eltérést ír elő.

    (10)

    Annak érdekében, hogy azonnal kifejtsék hatásukat a piacon és hozzájáruljanak az árak stabilizálásához, az e rendeletben meghatározott ideiglenes és rendkívüli támogatási intézkedéseket a Bizottság általi bejelentésük napjától, 2014. augusztus 11-től kell alkalmazni,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Tárgy és hatály

    (1)   Ez a rendelet a 0809 30 KN-kódú, frissen történő fogyasztásra szánt őszibarackra és nektarinra vonatkozó ideiglenes és rendkívüli támogatási intézkedések szabályait határozza meg.

    (2)   Az első bekezdésben említett támogatási intézkedések a következőkre vonatkoznak:

    a)

    a zöldség- és gyümölcságazatban működő, az 1308/2013/EU rendelet 154. cikke szerint elismert termelői szervezetek, valamint az ezen szervezetekbe nem tartozó termelők által 2014. augusztus 11. és 2014. szeptember 30. között végrehajtott, forgalomból történő kivonás; valamint

    b)

    az 1308/2013/EU rendelet 154. cikke szerint elismert termelői szervezetek által 2014. augusztus 11. és 2014. december 31. között lefolytatott, az említett rendelet 33. cikke (3) bekezdésének c) pontja szerinti promóciós tevékenységek.

    2. cikk

    A forgalomból történő kivonással kapcsolatban a termelői szervezetek számára nyújtott pénzügyi támogatás

    (1)   Az 1. cikk (2) bekezdésének a) pontjában említett termékkivonási műveletek esetében az 1308/2013/EU rendelet 34. cikkének (4) bekezdése szerinti, forgalomból kivont és ingyenes szétosztásra szánt termékek után járó uniós pénzügyi támogatás az egyes termelői szervezetek által forgalmazott termékek mennyiségének 10 %-áig vehető igénybe.

    (2)   Az (1) bekezdés szerinti uniós pénzügyi támogatás abban az esetben is a termelői szervezetek rendelkezésére áll, amennyiben operatív programjukban nem szerepel termékkivonási művelet. Az 1308/2013/EU rendelet 32. cikkének (2) bekezdése nem alkalmazandó az e cikk szerinti uniós pénzügyi támogatásra.

    (3)   Az (1) bekezdés szerinti uniós pénzügyi támogatás nem vehető figyelembe az 1308/2013/EU rendelet 34. cikkének (2) bekezdése szerinti felső értékhatárok kiszámításánál.

    (4)   Az 1308/2013/EU rendelet 33. cikke (3) bekezdésének negyedik albekezdése szerinti, a kiadások egyharmadában megállapított értékhatár és az 543/2011/EU végrehajtási rendelet 66. cikke (3) bekezdésének c) pontja szerinti, a működési alap összegének legfeljebb 25 %-os növelésére vonatkozó határ nem vonatkozik az e rendelet 1. cikke (2) bekezdésének a) pontja szerinti termékkivonási műveletekből adódó kiadásokra.

    (5)   Az e cikk alapján felmerült kiadások a termelői szervezetek működési alapjának részét képezik.

    3. cikk

    Pénzügyi támogatás a termelői szervezetekben tagsággal nem rendelkező termelők számára

    (1)   Az 543/2011/EU végrehajtási rendelet XI. mellékletében megállapított összegek 50 %-ának megfelelő uniós pénzügyi támogatásban részesülnek e cikkel összhangban azok a zöldség- és gyümölcstermelők, akik nem tagjai elismert termelői szervezeteknek.

    (2)   Az (1) bekezdés szerinti uniós pénzügyi támogatás olyan termékekre vonatkozóan nyújtható, melyeket szállításukat követően valamely termelői szervezet az 1308/2013/EU rendelet 34. cikkének (4) bekezdése szerint kivont a forgalomból, feltéve, hogy a forgalomból történő kivonás megfelel az e cikk (3) bekezdésének első albekezdésében meghatározott határértékek közül az alacsonyabbik értéknek.

    (3)   A termelőknek szerződést kell kötniük egy elismert termelői szervezettel az e cikk szerint szállított termékek teljes mennyiségére. A termelői szervezeteknek valamennyi ésszerű kérelmet el kell fogadniuk azoktól a termelőktől, akik nem tagjai elismert termelői szervezeteknek. A szerződés aláírását megelőzően a termelői szervezetnek igazolnia kell, hogy a szerződés szerint szállítandó mennyiség nem haladja meg az alábbi határértékek közül az alacsonyabb értéket:

    a)

    a termelő teljes 2012-es termelésének 10 %-a, melyet a termelő által benyújtott, bizonyító erejű írásos dokumentumok alapján kell kiszámítani; vagy

    b)

    a termelői szervezetnek és tagjainak őszibarackra, illetve nektarinra vonatkozó, 2012-es hektáronkénti átlagos terméshozama szorozva a termelő által 2014-ben őszibarack-, illetve nektarintermelésre használt terület 10 %-ával, melyet a termelő által benyújtott, bizonyító erejű írásos dokumentumok alapján kell kiszámítani.

    Azon termelői szervezetek esetében, melyek 2012-ben nem forgalmaztak őszibarackot és/vagy nektarint, a tagállamok állapítják meg az őszibarackra, illetve nektarinra alkalmazandó terméshozamot. Amennyiben a tagállamok regionális terméshozamokat állapítanak meg, az 543/2011/EU végrehajtási rendelet 91. cikkének (4) bekezdése szerinti régiókat kell alkalmazni.

    (4)   Azon termelők számára, akik nem tagjai termelői szervezeteknek, az uniós pénzügyi támogatást az a termelői szervezet fizeti ki, amellyel a tagsággal nem rendelkező termelő a (3) bekezdés szerinti szerződést aláírta.

    (5)   A termelői szervezeteknél az érintett termékek forgalomból történő kivonásával kapcsolatos ténylegesen felmerült költségeknek megfelelő összegeket a termelői szervezet visszatartja. A költségek igazolása számlával történik.

    (6)   Amennyiben az 543/2011/EU végrehajtási rendelet 114. cikkének (2) bekezdése alapján a termelői szervezet elismerése felfüggesztésre került, a termelői szervezet tagjai e cikk alkalmazásában olyan termelőknek minősülnek, akik nem tagjai elismert termelői szervezetnek.

    (7)   E cikk alkalmazásában a forgalomból történő kivonás feltételei és az ezen feltételek be nem tartására vonatkozó szankciók tekintetében értelemszerűen az 1308/2013/EU rendeletben, az 543/2011/EU végrehajtási rendeletben, valamint e rendelet 2. cikkének (2)–(5) bekezdésében meghatározott rendelkezések alkalmazandók.

    4. cikk

    A forgalomból történő kivonás ellenőrzése

    A 2. és 3. cikk szerinti termékkivonási műveleteket az 543/2011/EU végrehajtási rendelet 108. cikkének megfelelő elsőfokú ellenőrzésnek kell alávetni. Az ellenőrzésnek legalább a forgalomból kivont termékmennyiség 10 %-ára, valamint a termelői szervezetek és a termelői szervezetekben tagsággal nem rendelkező, a támogatási intézkedésekben részesülő termelők 10 %-ára kell kiterjednie.

    5. cikk

    Promóciós tevékenységekre irányuló, kiegészítő támogatás a termelői szervezetek számára

    (1)   Az 1. cikk (2) bekezdésének b) pontja szerinti, promóciós tevékenységekre nyújtott kiegészítő támogatás vonatkozásában az uniós kiadások nem haladhatják meg a 3 000 000 EUR összeget.

    Ezt az összeget a mellékletnek megfelelően kell elosztani a tagállamok között.

    (2)   A termelői szervezeteknek az (1) bekezdésben említett kiegészítő támogatásra irányuló előzetes kérelmeket 2014. október 15-ig kell benyújtaniuk a tagállamok számára. A tagállamok a következő szempontok alapján döntenek a kérelmekről és a termelői szervezeteknek nyújtandó kiegészítő támogatás elosztásáról:

    a)

    amennyiben a jóváhagyott kérelmek összege meghaladja a melléklet szerint a tagállam számára elkülönített maximális összeget, a tagállam a beérkezett kérelmek alapján elosztási együtthatót határoz meg;

    b)

    ha a jóváhagyott kérelmek nem haladják meg a támogatás maximális összegét, ez az elosztási együttható 100 %.

    (3)   Az (1) bekezdés szerinti uniós kiegészítő támogatás abban az esetben is a termelői szervezetek rendelkezésére áll, amennyiben operatív programjukban nem szerepel promóciós tevékenység. Az 1308/2013/EU rendelet 32. cikkének (2) bekezdése nem alkalmazandó az e cikk szerinti kiegészítő támogatásra.

    (4)   Az (1) bekezdés szerinti kiegészítő támogatás nem vehető figyelembe az 1308/2013/EU rendelet 34. cikkének (2) bekezdése szerinti felső értékhatárok kiszámításánál.

    (5)   Az 1308/2013/EU rendelet 33. cikke (3) bekezdésének negyedik albekezdése szerinti, a kiadások egyharmadában megállapított értékhatár és az 543/2011/EU végrehajtási rendelet 66. cikke (3) bekezdésének c) pontja szerinti, a működési alap összegének legfeljebb 25 %-os növelésére vonatkozó határ nem vonatkozik az e rendelet 1. cikke (2) bekezdésének b) pontja szerinti promóciós tevékenységekből adódó kiadásokra.

    (6)   Az e cikk alapján felmerült kiadások a termelői szervezetek működési alapjának részét képezik.

    6. cikk

    Az uniós támogatás kérelmezése és kifizetése

    (1)   A termelői szervezeteknek a következő határidőkön belül kell kérelmezniük a számukra és/vagy a termelői szervezetben tagsággal nem rendelkező termelők számára kifizetendő uniós pénzügyi támogatást, valamint a számukra fizetendő kiegészítő támogatást:

    a)

    az 1. cikk (2) bekezdésének a) pontja szerinti termékkivonási műveletekkel kapcsolatos uniós pénzügyi támogatás kérelmezésének határideje 2014. október 31.; és

    b)

    az 1. cikk (2) bekezdésének b) pontja szerinti promóciós tevékenységekkel kapcsolatos kiegészítő támogatás kérelmezésének határideje 2015. január 30.

    (2)   Az 543/2011/EU végrehajtási rendelet 72. cikkének első és második bekezdésétől eltérően a termelői szervezeteknek az e cikk (1) bekezdése szerinti uniós pénzügyi támogatás és kiegészítő támogatás teljes összegének kifizetését kell kérelmezniük az (1) bekezdésben meghatározott határidőig.

    (3)   Az 543/2011/EU végrehajtási rendelet 72. cikkének harmadik albekezdése szerinti, a működési programra eredetileg jóváhagyott támogatási összeg 80 %-ában megállapított felső határérték nem alkalmazandó.

    7. cikk

    Bejelentés és nyilatkozattétel a kiadásokról

    (1)   A tagállamok értesítik a Bizottságot:

    a)

    2014. november 28-ig a forgalomból kivont termékek teljes mennyiségéről és a forgalomból történő kivonással kapcsolatban igényelt uniós pénzügyi támogatás teljes összegéről; valamint

    b)

    2015. február 27-ig a promóciós tevékenységekről és a velük kapcsolatban igényelt kiegészítő támogatás teljes összegéről.

    (2)   A tagállamok 2015. február 27-ig értesítik a Bizottságot a termékkivonási műveletek és/vagy az 1. cikkben említett promóciós tevékenységek tekintetében felmerült kiadásokról.

    8. cikk

    Hatálybalépés és alkalmazás

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetése napján lép hatályba.

    Ezt a rendeletet 2014. augusztus 11-étől kell alkalmazni.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2014. augusztus 21-én.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    José Manuel BARROSO


    (1)  HL L 347., 2013.12.20., 671. o.

    (2)  A Bizottság 2011. június 7-i 543/2011/EU végrehajtási rendelete az 1234/2007/EK tanácsi rendeletnek a gyümölcs- és zöldség-, valamint a feldolgozottgyümölcs- és feldolgozottzöldség-ágazatra alkalmazandó részletes szabályainak a megállapításáról (HL L 157., 2011.6.15., 1. o.).


    MELLÉKLET

    Az 5. cikk (1) bekezdése szerinti, promóciós tevékenységekre irányuló kiegészítő támogatás egyes tagállamok számára elkülönített maximális összege

    Tagállam

    Maximális támogatás (EUR)

    Görögország

    317 215

    Spanyolország

    1 132 495

    Franciaország

    262 089

    Olaszország

    1 288 201

    Összesen

    3 000 000


    Top