EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013Q0801(02)

Az Euronest Parlamenti Közgyűlés állandó bizottságainak eljárási szabályzata az Euronest Parlamenti Közgyűlés által 2011. május 3-án elfogadottaknak és a 2013. május 29-én , Brüsszelben módosítottaknak megfelelően

HL C 221., 2013.8.1, p. 11–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

1.8.2013   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 221/11


AZ EURONEST PARLAMENTI KÖZGYŰLÉS ÁLLANDÓ BIZOTTSÁGAINAK

eljárási szabályzata az Euronest Parlamenti Közgyűlés által 2011. május 3-án elfogadottaknak és a 2013. május 29-én, Brüsszelben módosítottaknak megfelelően

2013/C 221/02

Az EURONEST Parlamenti Közgyűlés eljárási szabályzata 25. cikke (3) bekezdésének alapján és figyelembe véve az Elnökség javaslatát, az EURONEST Parlamenti Közgyűlés ezennel elfogadja állandó bizottságainak eljárási szabályzatát.

1. cikk

Alkalmazási kör

1.   Az állandó bizottságok eljárási szabályzata rögzíti a közös munkamódszereket az EURONEST Parlamenti Közgyűlés négy állandó bizottsága számára, melyek a következők:

a politikai és emberi jogi kérdésekkel, valamint a demokráciával foglalkozó bizottság;

a gazdasági integrációval, valamint a jogszabályok közelítésével és az uniós politikákhoz való közelítéssel foglalkozó bizottság;

az energiabiztonsággal foglalkozó bizottság;

a szociális kérdésekkel, oktatással, kultúrával és civil társadalommal foglalkozó bizottság.

2.   Az EURONEST Parlamenti Közgyűlés eljárási szabályzatát a bizottságok ülései esetében is hasonlóképpen alkalmazni kell, az állandó bizottságok eljárási szabályzatának sérelme nélkül.

2. cikk

Összetétel

1.   Az egyes bizottságok legfeljebb 30 főből állnak, az alábbiaknak megfelelően:

az Európai Parlament 15 képviselőjéből;

a részt vevő kelet-európai partner parlamentek 15 képviselőjéből.

Az összetétel tükrözi az EURONEST Parlamenti Közgyűlés összetételét.

2.   Az EURONEST Parlamenti Közgyűlés minden képviselője jogosult rá, hogy valamely állandó bizottság tagja legyen. Kivételes esetben egy képviselő két állandó bizottság tagja is lehet.

3.   A képviselőket az egyes parlamentek által meghatározott eljárásnak megfelelően nevezik ki oly módon, hogy az összetétel lehetőség szerint minél pontosabban tükrözze az Európai Parlamentben, illetve a kelet-európai partnerágban képviselt különböző képviselőcsoportokat és küldöttségeket.

4.   A bizottságok méretéről és összetételéről az elnökség javaslatára az EURONEST Parlamenti Közgyűlés dönt.

3. cikk

Elnök és elnökség

1.   Az egyes bizottságok tagjaik sorából elnökséget választanak, melyet (a két ág képviseletében) két – egyenlő státuszú – társelnök és négy (a két ág képviseletében két-két) alelnök alkot, akikkel kapcsolatban a választási eljárásról és hivatali idejükről az egyes ágak külön-külön határoznak.

2.   A két társelnök közösen dönt arról, hogy melyikük elnököl a bizottság egyes ülésein.

4. cikk

Póttagok

1.   A bizottság ülésén megjelenni nem tudó teljes jogú tagot a Közgyűlés ugyanazon ága képviseletében – a két képviselő közötti megállapodás alapján – póttag képviselheti. Az ülés megkezdése előtt az elnököt tájékoztatni kell a helyettesítésről.

2.   A bizottságban a póttag ugyanazon jogokat élvezi és ugyanazon kötelezettségek vonatkoznak rá, mint a teljes jogú tagra.

5. cikk

Ülések

1.   A bizottságok évente legfeljebb kétszer, a társelnökök összehívására üléseznek. Az egyik ülést az EURONEST Parlamenti Közgyűlés ülésszaka alatt kell megtartani.

2.   A bizottság elnökségének javaslata alapján a társelnökök elkészítik és előterjesztik az egyes bizottsági ülések napirendjét.

3.   A bizottságok üléseit az EURONEST Parlamenti Közgyűlés munkanyelvein kell megtartani. Hacsak egy bizottság másképpen nem határoz, minden állandó bizottsági ülés nyilvános.

4.   Az elnök levezeti az ülést, gondoskodik az eljárási szabályzat betartásáról, fenntartja a rendet, megadja a szót a felszólalóknak, lezárja a vitákat, szavazásra bocsátja az eldöntendő kérdéseket és bejelenti a szavazások eredményét.

5.   A bizottság tagjai nem kaphatnak szót mindaddig, amíg az elnök ezt nem engedélyezi. A felszólalásokat csak ügyrendi okból lehet megszakítani. Amennyiben a felszólaló eltér a tárgytól, az elnök rendreutasítja, majd másodízben el is veheti a szót az ugyanazon tárgyról folytatott vita fennmaradó idejére.

6.   Az elnök az ülést megzavaró bizottsági tagot rendreutasítja. Ha a zavarkeltés megismétlődik, az elnök annak okozóját az ülés fennmaradó idejére kitilthatja a teremből.

7.   Az elnökségeik közötti megállapodás alapján két vagy több bizottság a számukra közös érdekű témák esetén együttes üléseket tarthat.

6. cikk

Jelentések és sürgős ügyek

1.   A bizottságok a hatáskörükbe tartozó konkrét kérdések vizsgálatára előadókat jelölhetnek ki, akik az elnökség felhatalmazásával kidolgozzák az EURONEST Parlamenti Közgyűlésnek benyújtandó jelentéseket. Elvben bizottságonként és ülésszakonként egy-egy ilyen jelentés készülhet. Az elnökség a bizottságok társelnökeinek kérésére és a készültségi foktól függően megállapíthatja, hogy ülésszakonként hány jelentést bocsát szavazásra.

2.   Kivételes jelleggel a bizottságok javaslatot tehetnek egyes sürgős ügyeknek az EURONEST Parlamenti Közgyűlés elé terjesztésére. A sürgős ügyek száma nem haladhatja meg az EURONEST Parlamenti Közgyűlés eljárási szabályzata 9. cikke (2) bekezdésének b) pontjában meghatározott mértéket.

3.   Ezenkívül a bizottságok jelentés készítésének kötelezettsége nélkül megvitathatnak más, a napirendjükben szereplő témákat is, és a megvitatott kérdésekről írásban tájékoztathatják az EURONEST Parlamenti Közgyűlés Elnökségét.

4.   A bizottságok tevékenységükről beszámolnak az EURONEST Parlamenti Közgyűlésnek.

7. cikk

Határozatképesség és szavazás

1.   A bizottság akkor határozatképes, ha az őt alkotó ágakat képviselő tagok külön-külön legalább egyharmad arányban jelen vannak.

2.   A szavazatok a szavazók számától függetlenül érvényesek. Mindazonáltal a bizottság bármely tagja kérheti, hogy a szavazás megejtése előtt állapítsák meg a határozatképességet. Ha egy ilyen kérelem nyomán megállapítható, hogy a határozatképesség nem áll fenn, a szavazást el kell halasztani.

3.   A bizottság a szavazásban részt vevő tagjai kétharmad arányú többségével hozza meg határozatait. A bizottságban való megvitatás céljából bármelyik képviselő módosítást terjeszthet elő. A bizottság kézfelemeléssel szavaz; minden egyes tagja egyetlen, személyes és át nem ruházható szavazattal rendelkezik.

4.   A szavazatok összeszámlálását a szavazatszámláló bizottság végzi, amely az EURONEST Parlamenti Közgyűlés két ága titkárságainak képviselőiből egyenlő arányban áll össze. Az Elnökség (vagy a Társelnökök Bizottsága) a szóban forgó ülés előtt kinevezi a szavazatszámláló bizottságot, amely a szavazatok összeszámlálásának eredményét közvetlenül a társelnökökkel közli.

5.   A bizottságban való megvitatás céljából a társelnökök által bejelentett határidőig bármelyik képviselő előterjeszthet módosításokat. A módosítások a módosítandó szövegre vonatkoznak, és azokat írásban kell benyújtani. Szóbeli módosításokra csak akkor van lehetőség, ha céljuk ténybeli vagy nyelvi tévedés kiigazítása. Egyéb szóbeli módosításra nem kerülhet sor.

6.   Ha a szavazás kezdete előtt az Európai Parlament legalább két képviselőcsoportjához vagy az EURONEST Parlamenti Közgyűlés kelet-európai partnerekből álló ágának legalább két küldöttségéhez tartozó három bizottsági tag kérelmet nyújt be arra vonatkozóan, hogy a két ág külön szavazzon, ez esetben olyan szavazásra kerül sor, amelynek keretében a kelet-európai partnerekből álló ág képviselői és az európai parlamenti ág képviselői külön, de egyidejűleg szavaznak. A szóban forgó szöveg csak akkor tekinthető elfogadottnak, ha a mindkét ágban külön-külön leadott szavazatok kétharmad arányú többsége azt támogatja.

8. cikk

Egyéb rendelkezések

1.   A bizottsági ülésnek helyet biztosító parlament felel az ülés megszervezéséhez kapcsolódó gyakorlati részletekért, támogatásért és költségekért.

2.   Ugyanakkor az Elnökség javaslata alapján az EURONEST Parlamenti Közgyűlés ajánlást tehet arra, hogy a többi parlament pénzügyileg járuljon hozzá valamely bizottsági ülés megszervezésének költségeihez.

9. cikk

Az eljárási szabályzat értelmezése

Az állandó bizottságok eljárási szabályzatának értelmezésére a bizottságok társelnökei – vagy kérésükre a bizottság elnöksége – jogosultak.

10. cikk

Az állandó bizottságok eljárási szabályzatának módosítása

1.   Az állandó bizottságok eljárási szabályzatának módosításait az Elnökség javaslatai alapján az EURONEST Parlamenti Közgyűlés fogadja el.

2.   A módosításokat a jelen levő képviselők kétharmados többségével kell elfogadni. Ha a szavazás kezdete előtt az Európai Parlament legalább két képviselőcsoportjához vagy az EURONEST Parlamenti Közgyűlés kelet-európai partnerekből álló ágának legalább két küldöttségéhez tartozó képviselőknek legalább az egytizede kérelmet nyújt be arra vonatkozóan, hogy a két ág külön szavazzon, ez esetben olyan szavazásra kerül sor, amelynek keretében a kelet-európai partnerekből álló ág képviselői és az európai parlamenti ág képviselői külön szavaznak. A szóban forgó szöveg csak akkor tekinthető elfogadottnak, ha mindkét ágban külön leadott szavazatok kétharmad arányú többsége azt támogatja.

3.   A szavazáskor hozott eltérő rendelkezés hiányában az állandó bizottságok eljárási szabályzatának módosításai az elfogadást követően azonnal hatályba lépnek.


Top