Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013H0099

    2013/99/EU: A Bizottság ajánlása ( 2013. február 19. ) az egyes élelmiszerek forgalmazásával kapcsolatos csalárd módszerek előfordulási gyakoriságának megállapítására szolgáló koordinált ellenőrzési tervről

    HL L 48., 2013.2.21, p. 28–32 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2013/99/oj

    21.2.2013   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 48/28


    A BIZOTTSÁG AJÁNLÁSA

    (2013. február 19.)

    az egyes élelmiszerek forgalmazásával kapcsolatos csalárd módszerek előfordulási gyakoriságának megállapítására szolgáló koordinált ellenőrzési tervről

    (2013/99/EU)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a takarmány- és élelmiszerjog, valamint az állat-egészségügyi és az állatok kíméletére vonatkozó szabályok követelményeinek történő megfelelés ellenőrzésének biztosítása céljából végrehajtott hatósági ellenőrzésekről szóló, 2004. április 29-i 882/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 53. cikkére,

    mivel:

    (1)

    A 882/2004/EK rendelet 53. cikke alapján a Bizottság, amennyiben szükségét látja, koordinált ellenőrzési terveket ajánlhat, melyeket ad hoc alapon is meg lehet szervezni, különösen a takarmányok, élelmiszerek és állatok által jelentett veszélyek mértékének meghatározása céljából.

    (2)

    Az élelmiszerek címkézésére, kiszerelésére és reklámozására vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 2000. március 20-i 2000/13/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (2) valamennyi élelmiszer vonatkozásában uniós élelmiszer-címkézési szabályokat határoz meg.

    (3)

    A 2000/13/EK irányelv szerint a címkézés és az alkalmazott módszerek nem lehetnek alkalmasak a vásárló megtévesztésére, különösen az élelmiszer jellemzői, azaz többek között annak valódi természete és azonosítása tekintetében. Ezenkívül idevágó uniós vagy tagállami jogszabályok hiányában az élelmiszert olyan néven kell értékesíteni, amely az értékesítés helye szerinti tagállamban megszokott, vagy olyan leírást kell az élelmiszerről adni, amely kellően áttekinthető ahhoz, hogy a fogyasztót tájékoztassa a termék valódi természetéről.

    (4)

    Emellett a végső fogyasztóknak és a közétkeztetésben működő gazdasági szereplőknek szánt, előre csomagolt élelmiszer címkéjén minden összetevőt fel kell tüntetni. A végső fogyasztóknak és a közétkeztetésben működő gazdasági szereplőknek szánt, húst tartalmazó élelmiszerek esetében közvetlenül a csomagoláson vagy az azon rögzített címkén azt az állatfajt is fel kell tüntetni, amelyből a hús közvetlenül származik. Amennyiben egy összetevő az élelmiszer elnevezésében is szerepel, százalékban kifejezett mennyiségét is meg kell adni az összetevők listájában a fogyasztóknak az élelmiszer azonosítása és összetétele tekintetében történő félrevezetésének elkerülése érdekében.

    (5)

    Az állati eredetű élelmiszerek különleges higiéniai szabályainak megállapításáról szóló, 2004. április 29-i 853/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) egyes élelmiszerek tekintetében további címkézési követelményekről rendelkezik. A rendelet szerint a közvetlenül a végső fogyasztónak szánt, többek között egypatás állatok húsát tartalmazó darált hús csomagolásán figyelmeztetést kell elhelyezni arról, hogy a terméket a fogyasztás előtt meg kell főzni, amennyiben annak a tagállamnak a jogszabályai, melynek területén a terméket forgalomba hozzák, azt előírják.

    (6)

    A 853/2004/EK rendelet II. mellékletének III. szakasza előírja, hogy a vágóhidakat üzemeltető élelmiszer-ipari vállalkozóknak a vadak kivételével minden – a vágóhídra küldött vagy szánt – állat tekintetében kérniük, fogadniuk, és ellenőrizniük kell az élelmiszerláncra vonatkozó információkat, és azok szerint kell eljárniuk. Az élelmiszerláncra vonatkozó megfelelő információknak különösen az állatoknak egy bizonyos időszakon belül adott, nullánál nagyobb élelmezés-egészségügyi várakozási idejű állatgyógyászati készítményeket és egyéb kezeléseket kell magukban foglalniuk, a kezelések időpontjával és az élelmezés-egészségügyi várakozási időkkel egyetemben. Az emberi fogyasztásra szánt állati eredetű termékek hatósági ellenőrzésének megszervezésére vonatkozó különleges szabályok megállapításáról szóló, 2004. április 29-i 854/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (4) többek között előírja a hatósági állatorvosok számára, hogy ellenőrzéseket és vizsgálatokat végezzenek. A hatósági állatorvosoknak különösen a származási gazdaságnak a levágásra szánt állatokkal kapcsolatos nyilvántartásait, többek között az élelmiszerláncra vonatkozó információkat kell ellenőrizniük és elemezniük, és a levágást megelőző vágóhídi élőállat-vizsgálat, valamint a levágást követő húsvizsgálat elvégzésekor figyelembe kell venniük az ellenőrzés és az elemzés dokumentált eredményeit.

    (7)

    A 2012 decembere óta számos tagállamban végzett hatósági ellenőrzéseknek köszönhetően a Bizottság tudomására jutott, hogy egyes előre csomagolt termékek olyan lóhúst tartalmaztak, amely nem szerepelt az összetevők listáján sem közvetlenül a termék csomagolásán, sem az azon rögzített címkén. Ehelyett az említett élelmiszerek némelyike a nevében és/vagy az összetevők mellékelt listájában megtévesztő módon csak a marhahús jelenlétére utalt.

    (8)

    Az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszerbiztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról szóló, 2002. január 28-i 178/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) 17. cikke szerint az élelmiszer-ipari vállalkozóknak vállalkozásaik termelő, feldolgozó és forgalmazó tevékenységének minden szakaszában gondoskodniuk kell arról, hogy az élelmiszerek megfeleljenek a tevékenységükre vonatkozó élelmiszerjog követelményeinek, és ellenőrizniük kell e követelmények teljesülését.

    (9)

    A lovak lehetnek „élelmiszer-termelő” és „nem élelmiszer-termelő” állatok egyaránt. A fenilbutazon olyan állatgyógyászati készítmény, amelynek használata a farmakológiai hatóanyagokról és az állati eredetű élelmiszerekben előforduló maximális maradékanyag-határértékek szerinti osztályozásukról szóló, 2009. december 22-i 37/2010/EU bizottsági rendelet (6) szerint csak a nem élelmiszer-termelés céljára tartott állatokon megengedett. Azok a nem élelmiszer-termelés céljára tartott lovak tehát, amelyeket valaha fenilbutazonnal kezeltek, nem kerülhetnek be az élelmiszerláncba. Tekintettel az egyes élelmiszerekben megfelelő címkézés nélkül jelen lévő lóhússal kapcsolatos csalárd módszerekre, megelőzési céllal indokolt megbizonyosodni afelől, hogy bekerült-e az élelmiszerláncba olyan, nem élelmiszer-termelés céljára tartott lovak húsa, amelyeket fenilbutazonnal kezeltek.

    (10)

    A Bizottság részéről ezért célszerű azt ajánlani a tagállamoknak, hogy egy hónapon keresztül koordinált ellenőrzési tervet hajtsanak végre az egyes élelmiszerek forgalmazásával kapcsolatos csalárd módszerek előfordulási gyakoriságának megállapítására. Ez az időszak további két hónappal meghosszabbítható.

    (11)

    Az ajánlott ellenőrzési terv két fő tevékenységből kell, hogy álljon.

    (12)

    Az első fő tevékenység a végső fogyasztóknak és a közétkeztetésben működő gazdasági szereplőknek szánt azon élelmiszerek kiskereskedelmi szinten végrehajtott megfelelő ellenőrzése kell, hogy legyen, amelyeket marhahúst tartalmazó élelmiszer gyanánt forgalmaznak és/vagy akként címkéztek. Ezen ellenőrzéseket más létesítményekre is ki lehet terjeszteni (pl. hűtőházak). Az ellenőrzések azt hivatottak megállapítani, hogy van-e ezekben a termékekben olyan lóhús, amelyet nem megfelelően címkéztek a termék csomagolásán, illetve, ha előre csomagolt élelmiszerekről van szó, van-e bennük olyan lóhús, amely jelenlétét nem hozták a végső fogyasztók vagy a közétkeztetésben működő gazdasági szereplők tudomására. Ezeket az ellenőrzéseket reprezentatív mintán kell elvégezni.

    (13)

    A címkén fel nem tüntetett állatfaj fehérjéinek a mintában történő kellő pontosságú kimutatására megbízható módszerek léteznek. Ezekkel a módszerekkel és használatukkal kapcsolatban a takarmányban lévő állati fehérjék európai uniós referencialaboratóriuma hasznos tanáccsal szolgálhat. Az illetékes hatóságoknak azt tanácsoljuk, hogy kövessék a laboratórium tanácsát a használandó módszerek tekintetében.

    (14)

    A második fő tevékenységnek az emberi fogyasztásra szánt lóhúst, többek között harmadik országból származó élelmiszereket kezelő létesítmények szintjén a fenilbutazon kimutatásának céljára elvégzett megfelelő ellenőrzésekben kell állnia. Ezeket az ellenőrzéseket reprezentatív mintán kell elvégezni, figyelembe véve a termelési és a behozatali számokat. Ebben az esetben a 96/23/EK tanácsi irányelvnek az analitikai módszerek elvégzése és az eredmények értelmezése tekintetében történő végrehajtásáról szóló, 2002. augusztus 12-i 2002/657/EK bizottsági határozatban (7) megadott módszerekre kell hagyatkozni.

    (15)

    A tagállamoknak ezen ellenőrzések eredményeit rendszeresen közölniük kell a Bizottsággal, hogy az ki tudja értékelni az eredményeket, és dönteni tudjon a meghozandó intézkedésekről.

    (16)

    Az Élelmiszerlánc- és Állategészségügyi Állandó Bizottsággal folytatott konzultációt követően,

    ELFOGADTA EZT AZ AJÁNLÁST:

    A tagállamok ezen ajánlás mellékletének megfelelően koordinált ellenőrzési tervet hajtanak végre, amely a következő tevékenységekből áll:

    a)

    a végső fogyasztóknak és a közétkeztetésben működő gazdasági szereplőknek szánt azon élelmiszerek hatósági ellenőrzése, amelyeket marhahúst tartalmazó élelmiszer gyanánt forgalmaznak és/vagy akként címkéztek; valamint

    b)

    az emberi fogyasztásra szánt lóhúsnak a fenilbutazon kimutatása céljából elvégzett hatósági ellenőrzése.

    Kelt Brüsszelben, 2013. február 19-én.

    a Bizottság részéről

    Tonio BORG

    a Bizottság tagja


    (1)  HL L 165., 2004.4.30., 1. o.

    (2)  HL L 109., 2000.5.6., 29. o.

    (3)  HL L 139., 2004.4.30., 55. o.

    (4)  HL L 139., 2004.4.30., 206. o.

    (5)  HL L 31., 2002.2.1., 1. o.

    (6)  HL L 15., 2010.1.20., 1. o.

    (7)  HL L 221., 2002.8.17., 8. o.


    MELLÉKLET

    Az egyes élelmiszerek forgalmazásával kapcsolatos csalárd módszerek előfordulási gyakoriságának megállapítására szolgáló koordinált ellenőrzési terv

    I.   A KOORDINÁLT ELLENŐRZÉSI TERV TEVÉKENYSÉGEI ÉS CÉLJA

    A koordinált ellenőrzési terv két fő tevékenységből kell, hogy álljon.

    1. TEVÉKENYSÉG:   Olyan élelmiszerek ellenőrzése, amelyeket marhahúst tartalmazó élelmiszer gyanánt forgalmaznak és/vagy akként címkéztek

    A.   Termékkör

    1.

    Marhahúst tartalmazó élelmiszer gyanánt forgalmazott és/vagy akként címkézett élelmiszerek (pl. darált hús, hústermékek, húskészítmények), amelyek az alábbi kategóriákba tartoznak:

    a)

    a végső fogyasztóknak és a közétkeztetésben működő gazdasági szereplőknek szánt azon előre csomagolt élelmiszerek, amelyeket marhahúst tartalmazó élelmiszer gyanánt címkéztek;

    b)

    a végső fogyasztóknak és a közétkeztetésben működő gazdasági szereplőknek megvételre kínált, nem előre csomagolt, az értékesítés telephelyén a fogyasztó kérésére csomagolt, vagy közvetlen értékesítés céljából előre csomagolt élelmiszerek, amelyeket marhahúst tartalmazó élelmiszer gyanánt forgalmaznak és/vagy máskülönben akként jelöltek meg.

    2.

    E koordinált ellenőrzési terv vonatkozásában a 2000/13/EK irányelv 1. cikke (3) bekezdése b) pontjának megfelelő „előre csomagolt élelmiszerek” fogalommeghatározást kell alkalmazni.

    3.

    E koordinált ellenőrzési terv vonatkozásában a 853/2004/EK irányelv I. mellékletének 1.13., 1.15. és 7.1. pontjának megfelelő „darált hús”, „hústermékek” és „húskészítmények” fogalommeghatározást kell alkalmazni.

    B.   Célkitűzés

    Az illetékes hatóságoknak hatósági ellenőrzéseket kell végezniük annak megállapítására, hogy van-e az A. pontban említett termékben olyan lóhús, amelyet nem megfelelően tüntettek fel a termék csomagolásán, illetve, ha előre csomagolt élelmiszerről van szó, a lóhús jelenlétét – az uniós és adott esetben a nemzeti rendelkezésektől eltérően – nem hozták a végső fogyasztók vagy a közétkeztetésben működő gazdasági szereplők tudomására.

    C.   A mintavételi pontok és a mintavételi eljárás

    1.

    A mintának reprezentatívnak kell lennie és termékek széles skáláját kell lefednie.

    2.

    A termékmintavételt kiskereskedelmi szinten (pl. szupermarketekben, kisebb üzletekben, henteseknél) kell végezni, és más létesítményekre is ki lehet terjeszteni (pl. hűtőházak).

    D.   A minták száma és a mintavétel módja

    Az alábbi táblázat áttekintést nyújt a II. szakaszban meghatározott időszakon belül történő mintavétel javasolt, indikatív minimális számáról. Az illetékes hatóságokat felkérik arra, hogy lehetőség szerint több mintát vegyenek. A minták tagállamok szerinti felosztása a népességi adatokon alapul, amelynek során a II. szakaszban meghatározottaknak megfelelően a termékből tagállamonként és naptári hónaponként minimálisan tíz mintát vesznek.

    Marhahúst tartalmazó élelmiszer gyanánt forgalmazott és/vagy akként címkézett élelmiszerek

    Értékesítő ország

    Havonként javasolt indikatív mintaszám

    Franciaország, Németország, Olaszország, az Egyesült Királyság, Spanyolország, Lengyelország

    150

    Románia, Hollandia, Belgium, Görögország, Portugália, a Cseh Köztársaság, Magyarország, Svédország, Ausztria, Bulgária

    100

    Litvánia, Szlovákia, Dánia, Írország, Finnország, Lettország

    50

    Szlovénia, Észtország, Ciprus, Luxemburg, Málta

    10

    E.   Módszerek

    Az illetékes hatóságoknak elsősorban a takarmányokban lévő állati fehérjék európai uniós referencialaboratóriuma által javasolt módszert/módszereket kell alkalmazniuk, amely(ek) a következő internetes oldalon található(k): http://eurl.craw.eu/en/164/legal-sources-and-sops.

    2. TEVÉKENYSÉG:   Az emberi fogyasztásra szánt lóhús ellenőrzése

    A.   Termékkör

    A Kombinált Nómenklatúrában 0205 kóddal szereplő emberi fogyasztásra szánt ló-, szamár-, öszvérhús friss, hűtött vagy fagyasztott állapotban.

    B.   Célkitűzés

    Az A. pontban említett termékek esetében az illetékes hatóságoknak hatósági vizsgálatokat kell végezniük esetleges fenilbutazon maradékanyag kimutatása céljából.

    C.   A mintavételi pontok és a mintavételi eljárás

    A termékek mintavételét az A. pontban említett termékeket kezelő létesítményben (pl. vágóhidakon, állat-egészségügyi határállomásokon) kell elvégezni.

    D.   A minták száma és a mintavétel módja

    A II. szakaszban meghatározott időszakon belül vett minták javasolt minimális száma az A. pontban említett termékek esetében 50 tonnánként egy minta, tagállamonként minimum öt mintával.

    E.   Módszerek

    Az illetékes hatóságoknak a 2002/657/ határozat szerint validált módszereket kell alkalmazniuk. A 96/23/EK bizottsági rányelv (1) I. melléklete A. csoportjának 5. pontjában és B. csoportjának 2. a), b), és e) pontjában felsorolt maradékanyagokra vonatkozó módszerek megtekinthetők az állatgyógyászati készítmények és szennyező anyagok állati eredetű élelmiszerekben előforduló maradékanyagait vizsgáló európai referencialaboratórium honlapján, az alábbi címen: http://fis-vl.bund.de/Public/irc/fis-vl/Home/main

    II.   A KOORDINÁLT ELLENŐRZÉSI TERV IDŐTARTAMA

    A koordinált ellenőrzési terv végrehajtási ideje egy hónap, amely ezen ajánlás elfogadása időpontjában, de legkésőbb 2013. március 1-jén veszi kezdetét.

    III.   AZ EREDMÉNYEKRŐL KÉSZÜLT JELENTÉS

    1.

    Az illetékes hatóságoknak az alábbi információkat összefoglaló jelentést kell tenniük az e melléklet I. szakaszában említett összes tevékenységről:

    a)

    a vett minták száma termékkategóriák szerint;

    b)

    az elemzés módszere(i) és az elvégzett elemzés típusa;

    c)

    a pozitív vizsgálati eredmények száma;

    d)

    a pozitív vizsgálati eredmények tekintetében elvégzett nyomonkövetési ellenőrzések az 1. tevékenység A. pontjában említett termékeknél azokban az esetekben, amikor a lóhús kimutatott jelenléte meghaladja az 1 %-ot;

    e)

    a pozitív vizsgálati eredmények tekintetében elvégzett nyomonkövetési ellenőrzések a 2. tevékenység A. pontjában szereplő termékeknél;

    f)

    a nyomonkövetési ellenőrzések eredményei;

    g)

    a 2. tevékenység A. pontjában említett termékek pozitív vizsgálati eredményei tekintetében annak az országnak a megnevezése, ahol az érintett állatot vágásra engedélyezték.

    A jelentést a II. szakaszban említett egy hónapos időszak lejárta előtt 15 napon belül kell eljuttatni a Bizottsághoz.

    A jelentést a Bizottság által meghatározott formában kell elkészíteni.

    2.

    Az illetékes hatóságoknak az élelmiszer- és takarmánybiztonsági riasztási rendszeren keresztül haladéktalanul értesíteniük kell a Bizottságot az I. szakaszban említett 1. és 2. tevékenységre tekintettel elvégzett hatósági ellenőrzések minden pozitív eredményről.

    3.

    Az illetékes hatóságoknak a Bizottságot szintén értesíteniük kell minden, kérésük alapján az élelmiszer-ipari vállalkozások által elvégzett saját ellenőrzés eredményeiről. Ezen információkat az 1. pontban említett részletes adatokkal egyetemben a Bizottság által meghatározott formában kell ismertetni.


    (1)  HL L 125., 1996.5.23., 10. o.


    Top