EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0096

2010/96/CFSP: A Tanács 2010/96/KKBP határozata ( 2010. február 15. ) az Európai Uniónak a szomáliai biztonsági erők kiképzéséhez hozzájáruló katonai missziójáról

HL L 44., 2010.2.19, p. 16–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (HR)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 12/12/2022

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/96(1)/oj

19.2.2010   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 44/16


A TANÁCS 2010/96/KKBP HATÁROZATA

(2010. február 15.)

az Európai Uniónak a szomáliai biztonsági erők kiképzéséhez hozzájáruló katonai missziójáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unióról szóló szerződésre és különösen annak 28. cikkére, valamint 43. cikkének (2) bekezdésére,

tekintettel az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének (főképviselő) javaslatára,

mivel:

(1)

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa a szomáliai helyzetről szóló, 2009. május 26-án elfogadott 1872 (2009) sz. határozatában hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a szomáliai biztonsági erők újjászervezése, kiképzése, felszerelése és fenntartása, és arra ösztönözte a tagállamokat, a regionális és nemzetközi szervezeteket, hogy ajánljanak fel technikai segítséget a szomáliai biztonsági erők kiképzéséhez és felszereléséhez. Az ENSZ BT a 2009. november 30-án elfogadott 1897 (2009) sz. határozatában emlékeztetett korábbi határozataira, és újólag megerősítette, hogy tiszteletben tartja Szomália szuverenitását, területi integritását, politikai függetlenségét és egységét.

(2)

A Tanács 2009. július 27-i következtetéseiben úgy határozott, hogy fokozza az EU-nak a szomáliai béke és fejlődés előmozdítására tett kötelezettségvállalását. Ennek érdekében a Tanács megvizsgálta, hogy az Európai Unió milyen módon tudna hozzájárulni a – többek között a biztonság területén kifejtett – nemzetközi erőfeszítésekhez.

(3)

A Tanács 2009. november 17-i következtetéseiben kijelentette, hogy a szomáliai helyzettel kapcsolatos átfogó uniós megközelítés keretében fontolóra kell venni a szomáliai biztonsági ágazat számára nyújtandó további uniós támogatást, és ennek a támogatásnak egy szélesebb körű és összefüggő keretbe kell illeszkednie, amelynek részét képezi az Afrikai Unióval, az ENSZ-szel és más releváns partnerekkel, különösen az Amerikai Egyesült Államokkal folytatott szoros uniós együttműködés és koordináció. A Tanács emellett az Afrikai Unióval kapcsolatban kiemelte az Afrikai Unió szomáliai missziója (AMISOM) szerepének fontosságát.

(4)

A Tanács 2009. november 17-én jóváhagyta a szomáliai átmeneti szövetségi kormány biztonsági erőinek kiképzéséhez hozzájáruló esetleges európai biztonsági és védelemi misszióról szóló válságkezelési koncepciót és kérte a tervezési munka folytatását. A Politikai és Biztonsági Bizottság (PBB) ezt követően tervezési hatóságot nevezett ki.

(5)

A szomáliai átmeneti szövetségi kormány 2009. november 18-i, illetve 2010. január 23-i levelében elismerését fejezte ki a szomáliai nemzeti biztonsági erők kiképzésének koordinálására irányuló, valamint a szomáliai béke és stabilitás érdekében tett uniós erőfeszítésekkel kapcsolatban, továbbá biztosította az Uniót azon elkötelezettségéről, hogy felelősséget visel az újoncok felvételéért, kiképzéséért és megtartásáért, valamint hangsúlyozta egy szélesebb biztonságágazati politika iránti elkötelezettségét Szomáliában.

(6)

Az Afrikai Unió szomáliai különleges képviselőjének helyettese 2009. november 30-i levelében az Afrikai Unió Bizottsága nevében üdvözölte a több mint 2 000 fős szomáliai erő kiképzésére vonatkozó uniós elképzelést.

(7)

A Tanács 2009. december 8-án kiválasztott egy lehetséges uniós misszióra vonatkozó katonai stratégiai alternatívát.

(8)

Az ENSZ főtitkára az ENSZ BT számára készített 2009. december 31-i jelentésében utalt a szomáliai biztonsági erők kiképzését támogató esetleges európai biztonság- és védelempolitikai misszióról szóló válságkezelési koncepcióra, és hangsúlyozta, hogy a kiképzés nyújtására vonatkozó uniós terv végrehajtásakor az uniós kiképzőknek az összehangolt és jóváhagyott kiképzési tematikát kell követniük.

(9)

Az ugandai védelmi miniszter 2010. január 5-i levelében üdvözölte az Uniónak a szomáliai biztonsági ágazatot támogató tervezett misszióját, és felkérte az Uniót, hogy legalább egy éves időtartamban vegyen részt a szomáliai biztonsági erőknek ugandai kiképzésében.

(10)

Az Unió 2010. január 20-án felajánlotta az átmeneti szövetségi kormánynak, hogy hozzájárul a szomáliai biztonsági erők kiképzéséhez.

(11)

A 2010. január 25-i tanácsi következtetések szerint a Tanács úgy határozott, hogy a szomáliai biztonsági erők kiképzéséhez hozzájáruló uniós katonai missziót hoz létre Ugandában, ahol a szomáliai erők kiképzése már folyamatban van. A misszió egyúttal megkönnyítené az uniós fellépés összehangolását az AMISOM-mal. A Tanács továbbá arról is megállapodott, hogy az uniós katonai misszió elindítására a következő kiképzésre váró katonák érkezésével kerülne sor, amely a tervek szerint 2010 tavaszán történik, valamint hogy a misszió lebonyolítására a partnerekkel – köztük az átmeneti szövetségi kormánnyal, Ugandával, az Afrikai Unióval, az Egyesült Nemzetek Szervezetével és az Amerikai Egyesült Államokkal – szoros együttműködésben kerülne sor. A Tanács elismerte, hogy e kiképzésre a szélesebb körű nemzetközi erőfeszítés részeként van szükség, amely többek között az újoncok átvilágítását, a Mogadishuba visszatérő erők nyomon követését és mentorálasát, valamint a katonák bérének finanszírozását és kifizetését is magában foglalja.

(12)

A Tanácsnak, valamint a főképviselőnek a felelőssége mellett a PBB-nek kell politikai ellenőrzést gyakorolnia az uniós katonai misszió felett, biztosítania kell a misszió stratégiai irányítását, és az Európai Unióról szóló szerződés 38. cikkének harmadik albekezdésével összhangban meg kell hoznia a vonatkozó határozatokat.

(13)

Szükséges lefolytatni a harmadik államok uniós missziókban való részvételével, valamint az uniós egységek és a személyi állomány jogállásával kapcsolatos nemzetközi megállapodások megkötésére irányuló tárgyalásokat, és a megállapodásokat meg kell kötni.

(14)

Az e határozatból eredő, katonai vagy védelmi vonatkozású működési kiadásokat – az EUSz. 41. cikkének (2) bekezdése értelmében és az Európai Unió katonai vagy védelmi vonatkozású műveletei közös költségei finanszírozása igazgatási mechanizmusának (Athena) létrehozásáról szóló, 2008. december 18-i 2008/975/KKBP tanácsi határozattal (1) (a továbbiakban: ATHENA) összhangban – a tagállamok viselik.

(15)

Az EUSz. 28. cikkének (1) bekezdése arról rendelkezik, hogy a tanácsi határozatokban meg kell határozni az Unió rendelkezésére bocsátandó eszközöket. Az uniós katonai missziónak közös költségeire vonatkozó, tizenkét hónapos időtartamra szóló pénzügyi referenciaösszeg egy adott időpontban rendelkezésre álló legpontosabb becslést jelenti, azon végleges összegek sérelme nélkül, amelyeket az ATHENA-ban foglalt szabályokkal összhangban jóváhagyandó költségvetés tartalmaz majd.

(16)

Az Európai Unióról szóló szerződéshez és az Európai Unió működéséről szóló szerződéshez csatolt, Dánia helyzetéről szóló jegyzőkönyv 5. cikkével összhangban Dánia nem vesz részt az Európai Unió védelmi vonatkozású határozatainak és intézkedéseinek kidolgozásában és végrehajtásában. Dánia ezért nem vesz részt e misszió finanszírozásában,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A misszió

(1)   Az Unió katonai kiképző missziót, a továbbiakban: EUTM Szomália, folytat annak érdekében, hogy hozzájáruljon az átmeneti szövetségi kormánynak a szomáliai állampolgárokat szolgáló működőképes kormányként való megerősítéséhez. Az uniós katonai misszió elsődleges célja, hogy hozzájáruljon a szomáliai biztonsági ágazat fejlesztésének átfogó és fenntartható perspektívájához, mégpedig a szomáliai biztonsági erők megerősítése révén, amelyre különleges katonai kiképzés biztosításával és az Uganda által nyújtott kiképzés támogatásával kerül sor, amely kiképzéseket legfeljebb szakaszszintű kiképzésben részesült 2 000 szomáliai újoncnak nyújtják, és idetartozik a tisztek és nem hivatásos tisztek megfelelő moduláris és speciális kiképzése is. Az uniós katonai misszió a nemzetközi közösség más szereplőivel, különösen az Egyesült Nemzetek Szervezetével, az Afrikai Unió szomáliai misszójával (AMISOM) és az Amerikai Egyesült Államokkal folytatott szoros együttműködés és koordináció keretében működik.

(2)   Az e célt szolgáló uniós katonai kiképzésre – a szomáliai biztonsági erők kiképzéséhez hozzájáruló uniós missziónak a Tanács által 2009. november 17-én jóváhagyott válságkezelési koncepcióban meghatározott politikai célkitűzésével összhangban – elsősorban Ugandában kerül sor. Ezen uniós katonai misszió egyik eleme Nairobiban is állomásozik majd.

2. cikk

Az uniós parancsnok kinevezése

(1)   A Tanács az uniós misszió parancsnokának Ricardo GONZÁLEZ ELUL ezredest nevezi ki.

(2)   Az uniós misszió parancsnoka az EU műveleti parancsnokának és az EU-erők parancsnokának feladatait látja el.

3. cikk

Az EU parancsnokságának kijelölése

Az EU parancsnokságának székhelye Uganda. A parancsnokság Nairobiban összekötő irodát, Brüsszelben pedig támogató egységet tart fenn. A parancsnokság egyaránt ellátja a műveleti parancsnokság és az haderő-parancsnokság feladatait.

4. cikk

A misszió tervezése és megkezdése

A Tanács a misszió tervének jóváhagyását követően elfogadja az uniós katonai misszió megindításáról szóló határozatot.

5. cikk

Politikai ellenőrzés és stratégiai irányítás

(1)   Az uniós katonai missziónak politikai ellenőrzését és stratégiai irányítását – a Tanács, valamint a főképviselő felelőssége mellett – a PBB gyakorolja. A Tanács felhatalmazza a PBB-t, hogy az Európai Unióról szóló szerződés (EUSz.) 38. cikkével összhangban hozza meg a vonatkozó határozatokat. A felhatalmazás magában foglalja a tervezési – többek között a misszióra vonatkozó tervvel és a parancsnoki lánccal kapcsolatos – dokumentumok módosítására vonatkozó hatásköröket. A felhatalmazás magában foglalja továbbá az uniós misszió parancsnokának kinevezésére vonatkozó döntések meghozatalának hatáskörét. Az uniós katonai misszió céljaival és befejezésével kapcsolatos döntéshozatali hatáskör továbbra is a Tanácsot illeti meg.

(2)   A PBB rendszeres időközönként jelentést tesz a Tanácsnak.

(3)   A PBB rendszeres időközönként megkapja az Európai Unió Katonai Bizottsága (EUKB) elnökének jelentéseit az EU katonai missziójának végrehajtásáról. A PBB szükség szerint meghívhatja az üléseire az uniós misszió parancsnokát.

6. cikk

Katonai irányítás

(1)   Az EUKB felügyeli az uniós misszió parancsnokának felelősségi körében zajló uniós katonai misszió megfelelő végrehajtását.

(2)   Az EUKB rendszeres időközönként megkapja az uniós misszió parancsnokának jelentéseit. Az EUKB szükség szerint meghívhatja az üléseire az uniós misszió parancsnokát.

(3)   Az EUKB elnöke a legfőbb összekötő az uniós misszió parancsnoka felé.

7. cikk

Az Unió válaszlépéseinek végrehajtása és összhangja

(1)   A főképviselő biztosítja e határozat végrehajtását és azt, hogy ez a határozat összhangban legyen az Unió külső tevékenységének egészével, továbbá ezen belül az Unió fejlesztési programjaival.

(2)   Az uniós misszió parancsnoka támogatja a főképviselőt e határozat végrehajtásában.

8. cikk

Harmadik államok részvétele

(1)   Az Unió döntéshozatali autonómiája és az egységes intézményi keret sérelme nélkül, valamint az Európai Tanács vonatkozó iránymutatásaival összhangban harmadik államok felkérhetők a misszióban való részvételre.

(2)   A Tanács felhatalmazza a PBB-t, hogy kérjen fel harmadik államokat hozzájárulások felajánlására, valamint arra, hogy az uniós misszió parancsnoka és az EUKB ajánlása alapján hozza meg a javasolt hozzájárulások elfogadásáról szóló megfelelő határozatokat.

(3)   A harmadik államok részvételére vonatkozó részletes szabályok az EUSz. 37. cikke értelmében, az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSz.) 218. cikkében megállapított eljárásnak megfelelően megkötött megállapodások tárgyát képezik. Amennyiben az Unió és egy harmadik állam olyan megállapodást kötött, amely keretet biztosít ez utóbbi részvételére az Unió válságkezelő misszióiban, az említett megállapodás rendelkezéseit e misszióval összefüggésben alkalmazni kell.

(4)   Az uniós katonai misszióhoz jelentős mértékű katonai hozzájárulást biztosító harmadik államok ugyanolyan jogokkal és kötelezettségekkel rendelkeznek a misszió napi irányítása tekintetében, mint a misszióban részt vevő tagállamok.

(5)   A Tanács felhatalmazza a PBB-t, hogy – amennyiben harmadik államok jelentős mértékű katonai hozzájárulást biztosítanak – hozza meg a hozzájáruló felek bizottságának megalakulására vonatkozó megfelelő határozatokat.

9. cikk

Az EU által vezetett személyi állomány jogállása

Az EU által vezetett egységek és személyi állomány jogállásáról – beleértve az őket megillető kiváltságokat, mentességeket és a misszió végrehajtásához és zavartalan működtetéséhez szükséges további biztosítékokat is – az EUSz. 37. cikke értelmében, az EUMSz. 218. cikkének (3) bekezdésében megállapított eljárásnak megfelelően megállapodás köthető.

10. cikk

Pénzügyi rendelkezések

(1)   Az EU katonai missziójának közös költségeit az Európai Unió katonai vagy védelmi vonatkozású műveletei közös költségei finanszírozása igazgatási mechanizmusának (Athena) létrehozásáról szóló, 2008. december 18-i 2008/975/KKBP tanácsi határozatnak (2) („ATHENA”) megfelelően kell kezelni.

(2)   Az uniós katonai misszió közös költségeire vonatkozó pénzügyi referenciaösszeg 4,8 millió EUR. Az ATHENA 32. cikkének (3) bekezdésében említett referenciaösszeg aránya 60 %.

11. cikk

Információk átadása harmadik feleknek

(1)   A főképviselő jogosult arra, hogy az uniós katonai misszió céljaira létrehozott EU-minősített adatokat és dokumentumokat – az azokra vonatkozó minősítési szintet figyelembe véve, a Tanács biztonsági szabályzatával (3) összhangban – átadja az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ), az Afrikai Uniónak (AU, AMISOM), és az e határozathoz társuló egyéb harmadik feleknek.

(2)   A főképviselő jogosult arra, hogy a Tanácsnak az uniós katonai misszióval kapcsolatos tanácskozásaira vonatkozó, a Tanács eljárási szabályzata (4) 6. cikkének (1) bekezdése szerinti titoktartási kötelezettség alá tartozó nem minősített EU-dokumentumokat átadja az ENSZ-nek, az AU-nak, az AMISOM-nak és az e határozathoz társuló egyéb harmadik feleknek.

12. cikk

Hatálybalépés és befejezés

(1)   Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

(2)   Az uniós katonai misszió 2011-ben, két egymást követő hat hónapos kiképzési időszak elteltével fejeződik be.

(3)   Ezt a határozatot – az uniós katonai misszió befejezésére vonatkozóan jóváhagyott terveknek megfelelően, a misszió elszámolásainak ellenőrzése és végzése tekintetében az ATHENA-ban megállapított eljárások sérelme nélkül – az EU parancsnoksága, a nairobi összekötő iroda és a brüsszeli támogató egység bezárásának időpontjától kezdődően hatályon kívül kell helyezni.

13. cikk

Kihirdetés

(1)   Ezt a határozatot az Európai Unió Hivatalos Lapjában ki kell hirdetni.

(2)   Az uniós misszió parancsnokának kinevezésére, valamint a harmadik államok hozzájárulásainak elfogadására és a hozzájáruló felek bizottságának megalakulására vonatkozó PBB-határozatokat szintén ki kell hirdetni az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

Kelt Brüsszelben, 2010. február 15-én.

a Tanács részéről

az elnök

Á. GABILONDO


(1)  HL L 345., 2008.12.23., 96. o.

(2)  HL L 345., 2008.12.23., 96. o.

(3)  A Tanács biztonsági szabályzatának elfogadásáról szóló, 2001. március 19-i 2001/264/EK tanácsi határozat (HL L 101., 2001.4.11., 1. o.).

(4)  A Tanács 2009. december 1-i 2009/937/EU határozata a Tanács eljárási szabályzatának elfogadásáról (HL L 325., 2009.12.11., 35. o.).


Top