Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008A0320(01)

    A Tanács véleménye ( 2008. március 4. ) Ausztria 2007–2010-es időszakra vonatkozó aktualizált stabilitási programjáról

    HL C 74., 2008.3.20, p. 1–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    20.3.2008   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 74/1


    A TANÁCS VÉLEMÉNYE

    (2008. március 4.)

    Ausztria 2007–2010-es időszakra vonatkozó aktualizált stabilitási programjáról

    (2008/C 74/01)

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

    tekintettel a költségvetési egyenleg felügyeletének megerősítéséről és a gazdaságpolitikák felügyeletéről és összehangolásáról szóló, 1997. július 7-i 1466/97/EK tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 5. cikke (3) bekezdésére,

    tekintettel a Bizottság ajánlására,

    a Gazdasági és Pénzügyi Bizottsággal folytatott konzultációt követően,

    A KÖVETKEZŐ VÉLEMÉNYT FOGALMAZTA MEG:

    (1)

    2008. március 4-én a Tanács megvizsgálta Ausztria aktualizált stabilitási programját, amely a 2007–2010-es időszakra vonatkozik.

    (2)

    Az elmúlt néhány évben Ausztriára az erőteljes gazdasági növekedés volt jellemző, amely átlagban meghaladta más euroövezeti országok növekedését. A magánfogyasztás lanyha volt, a növekedéshez leginkább a nettó export és a beruházások járultak hozzá. A bérek folytatódó mérséklődése segített fenntartani az árstabilitást, miközben fellendült a külső versenyképesség.

    Az osztrák munkaerőpiac teljesítménye jó, a munkanélküliségi ráta a legalacsonyabbak között van az EU-ban, és az általános foglalkoztatási arány jobb a lisszaboni stratégiában megcélzott 70 %-nál. Az idősebb munkavállalók foglalkoztatási aránya azonban jóval az uniós átlag alatt marad. Miközben az államadósság meghaladja a GDP 60 %-át, az államháztartási hiány 2005 óta csökken, de a költségvetés egyensúlyának elérését ismételten elhalasztották. Az államháztartás tartós konszolidációja a kormányzat különböző szintjei közötti költségvetési kapcsolatok általános javításától is függ, mivel ezek túlságosan bonyolultak és nem átláthatók.

    (3)

    A program alapjául szolgáló makrogazdasági forgatókönyv szerint a reál GDP növekedése a 2007-es 3,4 %-ról átlagosan 2,5 %-ra lassul a programidőszak hátralévő részében. A jelenleg rendelkezésre álló információk alapján úgy tűnik (2), hogy a forgatókönyv valószínűsíthető növekedési feltételezésekre épül. Az élelmiszer- és olajárak legújabb alakulását tekintve az infláció a programban előre jelzettnél valamivel magasabb lehet, de a bérek további mérséklődése hozzájárulhat a magas szintű versenyképesség fenntartásához.

    (4)

    2007-ben az államháztartási hiány a stabilitási program legújabb változatának becslése szerint a GDP 0,7 %-a, az előző változatban szereplő, a GDP 0,9 %-ának megfelelő céllal szemben. Ez a célon túlmutató javulás a vártnál jobb ciklikus fejleményekből ered, a bevétel meghaladja a költségvetési terveket, és némileg ellensúlyozza a kiadások tervezettnél magasabb növekedését. Különösen a munkabéradóból és a társasági jövedelemadózásból, valamint a tőkehozamadóból származó bevételek járultak hozzá a tervezettnél magasabb bevételhez. A Tanács megállapítja, hogy összességében a költségvetés 2007-es végrehajtása nagyjából összhangban van az eurocsoport költségvetési politikákról szóló, 2007. áprilisi iránymutatásaival.

    (5)

    A középtávú költségvetési stratégia fő célja a középtávú költségvetési célkitűzés elérése, ami 2010-re strukturális értelemben kiegyensúlyozott egyenleget jelent (ciklikusan kiigazított, egyszeri és egyéb átmeneti intézkedések nélkül számított egyenleg). Az államháztartási egyenleg a tervek szerint a GDP 0,7 %-át kitevő 2007-es hiányról 2010-ben 0,4 %-os többletre vált át, későbbre halasztott kiigazítással. Az elsődleges többlet az adott időszakban várhatóan némileg kevésbé javul, a GDP 0,9 százalékpontjával. A közös módszertannak megfelelően számított strukturális hiány 2007 és 2010 között a GDP körülbelül 1 százalékpontjával szűkül (3). A konszolidáció nagyrészt a kiadások csökkentésére támaszkodik, amelynek a fő tényezőit a szociális kiadások visszafogása és a közigazgatási reformokból származó előnyök jelentik. A program előző változatához képest, amely azt irányozta elő, hogy a középtávú költségvetési célkitűzést 2009-ben nagyjából elérik, az új változat a 2007-es kedvezőbb növekedési teljesítmény ellenére némileg későbbre ütemezi a tervezett kiigazítást. A bruttó államadósság a becslések szerint 2007-ben épphogy a GDP Szerződésben meghatározott 60 %-os referenciaérték alatt lesz, és az előrejelzések szerint a programidőszakban 4,5 százalékponttal tovább csökken.

    (6)

    A programban szereplő költségvetési előrejelzések kockázatai 2008-ban nagyjából kiegyensúlyozottnak tűnnek, 2009-ben és 2010-ben azonban a megalapozott makrogazdasági feltételezések ellenére az előre jelzettnél rosszabbul alakulhat a költségvetés teljesítménye. A program mindenekelőtt nem ad elegendő információt az utolsó két évre tervezett jelentős kiadásfékezés megalapozásához szükséges intézkedésekről, bár a munkanélküli ellátások és a nyugdíj terén a 2004-es nyugdíjreform révén elért megtakarítások hozzájárulhatnak a kiadási arány csökkenéséhez. Az sem egyértelmű, hogy a kiadási célkitűzések hogyan teszik lehetővé az oktatás, a kutatás-fejlesztés és az infrastruktúra terén a programidőszak alatt tervezett további kiadásokat, miközben a közigazgatásban várt hatékonyságnövelés bizonytalan marad.

    Végül, a program adócsökkentést jelent be 2010-re, de nem rendelkezik annak finanszírozásáról. Az adóssághányad előre jelzett alakulásához kapcsolódó kockázatok nagyjából kiegyensúlyozottnak tűnnek, egyrészt a tervezettnél esetlegesen magasabb hiánnyal, ami veszélyezteti a programban ismertetett kiigazítási pályához való kötődést, másrészt azonban a nominális GDP az előre jelzettnél magasabb is lehet.

    (7)

    E kockázatértékelés alapján előfordulhat, hogy a programban szereplő költségvetési irányvonal nem lesz elégséges ahhoz, hogy a programban tervezettek szerint 2010-ra megvalósítsák a középtávú célkitűzéseket. A programidőszak alatt azonban elegendő biztonsági tartalékot tartanak fenn normál makrogazdasági ingadozások esetén a GDP 3 %-ában rögzített hiányküszöb átlépésével szemben. A középtávú célkitűzés irányába ható kiigazítás program szerinti üteme 2008-ban nem megfelelő, és jelentősen erősíteni kell, hogy összhangban legyen a Stabilitási és Növekedési Paktummal, amely előírja, hogy a strukturális egyenleg éves javításának a kedvező gazdasági időszakokban a GDP 0,5 %-a fölött kell lennie. A Tanács megállapítja, hogy a kiigazítás üteme 2008-ban nincs összhangban az eurocsoport költségvetési politikákról szóló, 2007. áprilisi iránymutatásaival sem. 2008 után a tervezett kiigazítást egyedi kiadásmegtakarító intézkedésekkel kell alátámasztani.

    (8)

    Az államháztartás fenntarthatóságát tekintve Ausztria összességében alacsony kockázattal szembesül. Az elöregedés hosszú távú költségvetési hatása kisebb, mint az EU-átlag, mivel a GDP-hez viszonyított nyugdíjkiadások a tervek szerint hosszú távon csökkennek. A program előrejelzése szerint az előző változat kiindulási helyzeténél jobb, 2007-es költségvetési egyenleg hozzájárul a népesség elöregedése által okozott előre jelzett hosszú távú költségvetési hatás enyhítéséhez. A programban tervezettnek megfelelően középtávon magas elsődleges többletek fenntartása hozzájárulna az államháztartás fenntarthatóságával kapcsolatos kockázatok visszafogásához.

    (9)

    A stabilitási program teljes mértékben összhangban van a nemzeti reformprogram 2007. októberi végrehajtási jelentésével. A közvetlen költségvetési hatással járó intézkedésekre összpontosítva mind a stabilitási program, mind a végrehajtási jelentés előírja a kiadások átcsoportosítását a növekedésorientált kategóriák felé, mint a kutatás-fejlesztés, az infrastruktúra és az oktatás. Hasonlóan, a végrehajtási jelentés tájékoztatást ad a közigazgatás és az egészségügyi rendszer reformjáról, valamint az új középtávú költségvetési keret bevezetéséről, amelyek mind a stabilitási programban ismertetett konszolidációs pálya kulcselemét jelentik.

    (10)

    A program költségvetési stratégiája csak részben felel meg az integrált iránymutatásokban foglalt országspecifikus átfogó gazdaságpolitikai iránymutatásoknak, és a lisszaboni stratégiával összefüggésben az euroövezet tagállamainak szóló iránymutatásoknak a költségvetési politikák vonatkozásában, mivel a középtávú költségvetési célkitűzés irányába ható strukturális javulás nem tűnik megfelelőnek.

    (11)

    Ami a stabilitási és konvergenciaprogramok magatartási kódexében meghatározott adatszolgáltatási követelményeket illeti, a program minden előírt adatot megad, és a nem kötelező adatok legtöbbjét is tartalmazza (4).

    Általános következtetésként megállapítható, hogy a potenciáljának közelében maradó növekedés összefüggésében a program lassú előrehaladást tervez a középtávú költségvetési célkitűzés felé, viszonylag a programidőszak végére ütemezett kiigazítással, amelynek alapja a kiadások nem teljesen részletezett korlátozása. 2008 után a költségvetési célok elérésének vannak kockázatai, és előfordulhat, hogy a középtávú célkitűzést a programidőszak végére nem érik el. Az aktualizált változat nem rendelkezik a 2010-re bejelentett adócsökkentések finanszírozásáról. Az államadósság 2007-ben várhatóan épphogy a GDP 60 %-ában meghatározott referenciaérték alatt lesz, és a következő években mérsékelten tovább csökken. Az államháztartás hosszú távú fenntarthatóságát tekintve Ausztria összességében alacsony kockázattal szembesül.

    A fenti értékelés alapján Ausztriát felkérik, hogy használja ki a tervezettnél némileg alacsonyabb 2007-es hiányt, hogy 2008-ban erősítse a kiigazítási erőfeszítéseket, valamint egyedi és kellő mértékű intézkedésekkel alapozza meg a program utolsó két évében tervezett kiigazítást, beleértve a tervezett adóreform finanszírozását is. Így a középtávú költségvetési célkitűzés a programban előirányzottnál előbb elérhető, különösen a kiadások visszafogásának szigorúbb végrehajtásával és a nem várt adóbevételek költségvetési konszolidációra való felhasználásával.

    A Tanács megállapítja továbbá, hogy ezek az intézkedések összhangban állnának az eurocsoport költségvetési politikákról szóló, 2007. áprilisi iránymutatásaival.

    A kulcsfontosságú makrogazdasági és költségvetési előrejelzések összehasonlítása

     

    2006

    2007

    2008

    2009

    2010

    Reál GDP

    (%-os változás)

    SP 2007. november

    3,3

    3,4

    2,4

    2,5

    2,5

    BIZ 2007. november

    3,3

    3,3

    2,7

    2,4

    n.a.

    SP 2007. március

    3,1

    2,7

    2,3

    2,5

    2,6

    HICP-infláció

    (%)

    SP 2007. november

    1,5

    1,9

    2,0

    2,0

    2,0

    BIZ 2007. november

    1,7

    1,9

    1,9

    1,8

    n.a.

    SP 2007. március

    1,5

    1,6

    1,7

    1,7

    1,8

    Kibocsátási rés (5)

    (a potenciális GDP %-ában)

    SP 2007. november

    – 0,5

    0,4

    0,4

    0,5

    0,5

    BIZ 2007. november (6)

    – 0,4

    0,4

    0,8

    0,8

    n.a.

    SP 2007. március

    – 0,3

    0,1

    – 0,1

    0,1

    0,3

    A külfölddel szembeni nettó hitelnyújtás/hitelfelvétel

    (a GDP %-ában)

    SP 2007. november

    3,2

    3,5

    3,7

    3,7

    3,7

    BIZ 2007. november

    3,3

    4,6

    5,2

    5,3

    n.a.

    SP 2007. március

    n.a.

    n.a.

    n.a.

    n.a.

    n.a.

    Államháztartási egyenleg

    (a GDP %-ában)

    SP 2007. november

    – 1,4

    – 0,7

    – 0,6

    – 0,2

    0,4

    BIZ 2007. november

    – 1,4

    – 0,8

    – 0,7

    – 0,4

    n.a.

    SP 2007. március

    – 1,1

    – 0,9

    – 0,7

    – 0,2

    0,4

    Elsődleges egyenleg

    (a GDP %-ában)

    SP 2007. november

    1,5

    2,0

    2,1

    2,3

    2,8

    BIZ 2007. november

    1,4

    1,7

    1,8

    2,0

    n.a.

    SP 2007. március

    1,9

    2,0

    2,1

    2,6

    3,1

    Ciklikusan kiigazított egyenleg (5)

    (a GDP %-ában)

    SP 2007. november

    – 1,2

    – 0,9

    – 0,8

    – 0,4

    0,1

    BIZ 2007. november

    – 1,2

    – 1,0

    – 1,0

    – 0,8

    n.a.

    SP 2007. március

    – 1,0

    – 0,9

    – 0,7

    – 0,2

    0,2

    Strukturális egyenleg (7)

    (a GDP %-ában)

    SP 2007. november

    – 1,2

    – 0,7

    – 0,6

    – 0,4

    0,1

    BIZ 2007. november

    – 1,2

    – 1,0

    – 1,0

    – 0,8

    n.a.

    SP 2007. március

    – 1,0

    – 0,8

    – 0,4

    – 0,2

    0,2

    Bruttó államadósság

    (a GDP %-ában)

    SP 2007. november

    61,7

    59,9

    58,4

    57,0

    55,4

    BIZ 2007. november

    61,7

    60,0

    58,4

    57,2

    n.a.

    SP 2007. március

    62,2

    61,2

    59,9

    58,5

    56,8

    Stabilitási program (SP); a Bizottság szolgálatainak 2007. őszi gazdasági előrejelzései (BIZ); a Bizottság szolgálatainak számításai.


    (1)  HL L 209., 1997.8.2., 1. o. Az 1055/2005/EK rendelettel (HL L 174., 2005.7.7., 1. o.) módosított rendelet. Az ebben a szövegben említett dokumentumok az alábbi weboldalon érhetők el:

    http://ec.europa.eu/economy_finance/about/activities/sgp/main_en.htm

    (2)  Az értékelés mindenekelőtt a Bizottság szolgálatainak őszi előrejelzését és a Bizottságnak a nemzeti reformprogram 2007. októberi végrehajtási jelentéséről szóló értékelését veszi figyelembe.

    (3)  Ha a katonai felszerelésre fordított többletkiadást egyszeri intézkedésnek tekintenék (ahogy a lenti áttekintő táblázat szerint a program teszi, még ha a Bizottság szolgálatai nem is tekintik annak), a strukturális hiány kiigazítása 0,2 százalékponttal alacsonyabb lenne, mint ha ezeket az egyszeri intézkedéseket nem vennék figyelembe.

    (4)  A program nem szolgáltat adatokat az állományalkalmazkodás néhány összetevőjéről, valamint a hosszú távú fenntarthatóság néhány tételéről.

    (5)  Kibocsátási rések és ciklikus hatásoktól megtisztított egyenlegek a programok szerint, ahogy a Bizottság szolgálatai a programokban szereplő információk alapján újraszámították.

    (6)  2006-ra 2,2 %-ra, a 2007–2009 közötti időszakra vonatkozóan 2,4 %-ra becsült potenciális növekedés alapján.

    (7)  Ciklikus hatásoktól megtisztított egyenleg, az egyszeri és más átmeneti intézkedések nélkül. Egyszeri és egyéb átmeneti intézkedések a legújabb program szerint: a GDP 0,2 %-a 2007-ben és 2008-ban és a GDP 0,1 %-a 2009-ben; valamennyi hiánynövelő (katonai felszerelésre fordított kiadás). A Bizottság szolgálatainak őszi előrejelzésében nem szerepelnek egyszeri és egyéb átmeneti intézkedések, mivel a Bizottság szolgálatai a katonai felszerelésre fordított kiadást nem tekintik egyszeri intézkedésnek.

    Forrás:

    Stabilitási program (SP); a Bizottság szolgálatainak 2007. őszi gazdasági előrejelzései (BIZ); a Bizottság szolgálatainak számításai.


    Top