Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007A0328(02)

    A Tanács véleménye ( 2007. február 27. ) Portugália 2006-2010 közötti időszakra vonatkozó aktualizált stabilitási programjáról

    HL C 71., 2007.3.28, p. 5–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    28.3.2007   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 71/5


    A TANÁCS VÉLEMÉNYE

    (2007. február 27.)

    Portugália 2006-2010 közötti időszakra vonatkozó aktualizált stabilitási programjáról

    (2007/C 71/02)

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

    tekintettel a költségvetési egyenleg felügyeletének megerősítéséről és a gazdaságpolitikák felügyeletéről és összehangolásáról szóló, 1997. július 7-i 1466/97/EK tanácsi rendeletre (1), és különösen annak 9. cikke (3) bekezdésére,

    tekintettel a Bizottság ajánlására,

    a Gazdasági és Pénzügyi Bizottsággal folytatott konzultációt követően,

    A KÖVETKEZŐ VÉLEMÉNYT FOGALMAZTA MEG:

    1.

    2007. február 27-én a Tanács megvizsgálta Portugália 2006–2010 közötti időszakra vonatkozó aktualizált stabilitási programját.

    2.

    A program alapjául szolgáló makrogazdasági forgatókönyv szerint a reál-GDP növekedése a 2006-os 1,4 %-ról 2007-ben 1,8 %-ra, 2008-ban pedig 2,4 %-ra nő, és a programidőszak hátralévő részében a GDP évente körülbelül további 3 %-kal növekszik. A jelenleg rendelkezésre álló információk fényében úgy tűnik, hogy a forgatókönyv a kibocsátási rés gyors bezáródását előrevetítő, kedvező növekedési feltételezéseken alapul 2008 és a későbbi évek vonatkozásában. A program inflációs előrejelzése valószerűnek tűnik.

    3.

    A Bizottság szolgálatainak 2006. őszi előrejelzése és az új változat szerint az államháztartási hiány 2006-ban a GDP 4,6 %-a lesz, amely megegyezik a stabilitási program előző változatában meghatározott célkitűzéssel. Az új változat szerint mind a kormányzati bevételekre, mind a kiadási szintre irányuló célkitűzéseket nagyjából teljesítették. A GDP százalékában kifejezve mindkét arány enyhén alatta marad a Bizottság szolgálatainak 2006. őszi előrejelzésében foglaltaknak.

    4.

    A program középtávú költségvetési stratégiájának fő célja a nagyobb költségvetési egyensúlyzavarok tartós megszüntetése, különösen az államháztartási hiánynak a GDP 3 %-ában meghatározott referenciaérték alá csökkentése 2008-ban, majd azt követően további költségvetési konszolidáció. A tervek szerint az egész programidőszak alatt jelentős további lépéseket tesznek a költségvetési konszolidáció érdekében: az államháztartási hiány a tervek szerint 2006-ban a GDP 4,6 %-áról 2010-re fokozatosan 0,4 %-ra csökken, az elsődleges egyenleg tekintetében hasonló a kiigazítási pálya, amely szerint a GDP 1,7 %-át kitevő 2006. évi a hiány 2,5 %-os többletre javul 2010-re. A tervezett hiánycsökkentést főként az elsődleges kiadások megfékezésével kívánják elérni, amelynek általános szintje reálértékét tekintve csökken a programidőszak alatt, köszönhetően azoknak a strukturális jellegű korrekciós intézkedéseknek, amelyek a központi kormányzat, továbbá a magán- és közszolgáltatások átalakítását, valamint a társadalombiztosítási kiadások ellenőrzését célozzák. A program korábbi éveiben a költségvetési konszolidációhoz a főként az egyes adókulcsok emelkedése és az alacsonyabb adókedvezmények miatti magasabb adóbevételek, valamint az adócsalás és -kijátszás elleni küzdelemben tett további erőfeszítések is hozzájárulnak. A stabilitási program 2005. decemberi változatával összehasonlítva a program nagyjából változatlan makrogazdasági forgatókönyv mellett ugyanazt a kiigazítást tervezi.

    5.

    A közös módszertannak megfelelő strukturális egyenleg (tehát a ciklikusan kiigazított, egyszeri és egyéb átmeneti intézkedések nélkül számított egyenleg) a tervek szerint a GDP mintegy 3,5 %-át kitevő 2006. évi hiányról a GDP 0,5 %-át kitevő hiányra javul 2010-re. A strukturális egyenleg a programidőszak alatt a tervek szerint évente átlagosan a GDP mintegy 0,75 %-ával javul. A program a GDP 0,5 %-át kitevő strukturális hiányt határoz meg középtávú költségvetési célkitűzésként, amelyet az előző változatnál egy évvel korábban, 2010-re szándékoznak elérni. Mivel a középtávú célkitűzés szigorúbb az irányadó minimumértéknél (amely a becslések szerint a GDP mintegy 1,5 %-át kitevő hiány), megvalósítása valószínűleg biztonsági tartalékot nyújt a túlzott hiány felmerülésével szemben. A középtávú célkitűzés a Stabilitási és Növekedési Paktumban és a magatartási kódexben az euro-övezeti és az ERM II-höz csatlakozott tagállamok számára kijelölt sávon belül van, és megfelelően tükrözi a potenciális kibocsátás hosszú távú átlagos növekedését és az adósságrátát.

    6.

    A költségvetés teljesítményét a főként a kormányzati kiadásokat visszaszorító intézkedések hatásából eredő negatív kockázatok is befolyásolják. A nehéz makrogazdasági környezettel szembesülve a kormány nemrég döntő intézkedéseket hozott a kiadásnövekedés megfékezésére, különösen a közigazgatás, az egészségügy és a szociális jólét területén, a regionális és a helyi kormányzatok költségvetési fegyelmének javítására irányuló új jogi keretet kiegészítve. További intézkedések bevezetése várható a kormányzati szektor tekintetében. Az ezen intézkedésektől várható költségvetési hatást azonban bizonytalanság övezi 2008 és az azt követő évek tekintetében. Mivel a költségvetési konszolidáció alapvetően a kiadások lefaragásán alapszik, a költségvetési célkitűzések elérésében nagy szerepe lesz a költségvetési keret folyamatban lévő további fejlesztésének, valamint a költségvetés végrehajtását értékelő és ellenőrző mechanizmusok alkalmazásának. A makrogazdasági forgatókönyv felveti annak a kockázatát, hogy a gazdasági konjunktúra és így az államháztartás tehermentesítése a vártnál gyengébb lesz. Az adóbevételeknek a gazdasági fejlődéshez kötődő feltételezett rugalmassága 2007 tekintetében az adóbehajtás tervezett további javításától függ.

    7.

    E kockázatértékelés alapján a programban szereplő költségvetési irányvonal nagyjából alkalmas arra, hogy 2008-ig a Tanács ajánlásának megfelelően megszüntessék a túlzott hiányt, feltéve, hogy teljes mértékben és hatékonyan végrehajtják a programban bejelentett intézkedéseket a tervezettnél alacsonyabb gazdasági növekedés esetében. A túlzott hiány megszüntetését követően a program a Paktummal összhangban lévő kiigazítást tervez. Mindazonáltal a költségvetési célkitűzésekhez kapcsolódó kockázatot figyelembe véve a programban szereplő költségvetési irányvonal normál makrogazdasági ingadozások esetén a programidőszak legvégéig esetleg nem fog elegendő biztonsági tartalékot nyújtani a GDP 3 %-ában rögzített hiányküszöb átlépésével szemben. Következésképpen a költségvetési célokhoz fűződő kockázatok veszélyeztethetik a középtávú költségvetési célkitűzés program szerinti, 2010-ig történő elérését. Így a túlzott hiány megszüntetését követő években a középtávú célkitűzés irányába ható program szerinti kiigazításhoz az intézkedéseket összhangba kell hozni a Stabilitási és Növekedési Paktummal, amely az euro-övezeti és az ERM II-höz csatlakozott tagállamok esetében előírja, hogy a strukturális egyenleg éves javításának irányadó mértéke a GDP 0,5 %-a, kedvező gazdasági időszakokban viszont magasabbnak kell lennie, kedvezőtlen időszakokban pedig lehet alacsonyabb.

    8.

    A bruttó államadósság a becslések szerint 2006-ban elérte a GDP 67,5 %-át, azaz meghaladta a Szerződésben meghatározott 60 %-os referenciaértéket. A program előrejelzése szerint az adósságráta 2007-ben nőni fog, majd csaknem 6 százalékponttal csökken a programidőszak hátralévő része alatt. Az adósságráta alakulása a költségvetési célokat fenyegető fent említett kockázatok és az előző éveket tekintve jelentős és főként adósságnövelő hatású, bizonytalan kimenetelű állományalkalmazkodás függvénye. Végül, az állami vállalatok teljesítménye középtávú kockázatot jelent. E kockázatokra is figyelemmel az adósságráta a programidőszak végére csökkenni kezd a referenciaérték felé.

    9.

    Portugália nemrég nyugdíjreformot fogadott el az államháztartás fenntarthatósága erősítésének érdekében. A program szerint az elöregedéssel kapcsolatos kiadások növekedése a reformnak köszönhetően azonban jelentősen lassulni fog a következő évtizedekben, bár továbbra is jelentős marad. A kiinduló költségvetési egyenleg – noha 2005-höz képest jelentősen javult – a népesség elöregedése okozta hosszú távú költségvetési hatások nélkül is még mindig kockázatot jelent az államháztartás hosszú távú fenntarthatóságára nézve. Sőt, a bruttó adósság jelenlegi szintje meghaladja a Szerződésben foglalt referenciaértéket. Az államháztartás fenntarthatóságát tekintve Portugália összességében magas kockázattal szembesül. A tervezett költségvetési konszolidáció és a folyamatban lévő reformokból fakadó, az elöregedéssel kapcsolatos kiadások várható visszaszorítása jelentős mértékben hozzájárul e kockázat csökkentéséhez.

    10.

    A stabilitási program a középtávú költségvetési stratégia szempontjából minőségileg értékeli a nemzeti reformprogram 2006. októberi végrehajtási jelentésének általános hatását. A program emellett rendszerezett tájékoztatást ad a nemzeti reformprogramban tervezett fő reformokkal járó közvetlen költségvetési költségekről vagy megtakarításokról, költségvetési előrejelzései pedig kifejezetten figyelembe veszik az abban körvonalazott intézkedések államháztartási hatásait. A stabilitási programnak az államháztartás területére tervezett intézkedései láthatólag összhangban állnak a nemzeti reformprogramban előirányzottakkal. Mindkét program foglalkozik a közigazgatási reform és a költségvetési konszolidációra irányuló stratégia közötti kapcsolattal, valamint további információval szolgál számos szakpolitikai intézkedés tekintetében.

    11.

    A programban szereplő költségvetési stratégia nagyjából megfelel a 2005–2008 közötti időszakra vonatkozó, az integrált iránymutatásokban foglalt átfogó gazdaságpolitikai iránymutatásoknak.

    12.

    Ami a stabilitási és konvergenciaprogramok magatartási kódexében meghatározott adatszolgáltatási követelményeket illeti, a program minden előírt adatot megad, és a nem kötelező adatok legtöbbjét is tartalmazza (2). Ami a szerkezetet illeti, néhány lényeges ponton eltér a magatartási kódexben meghatározottól (3).

    A Tanács úgy véli, hogy a program nagyjából összhangban van a túlzott hiány 2008-ra való kiigazításával, feltéve, hogy teljes mértékben és hatékonyan végrehajtják a programban bejelentett intézkedéseket, és a tervezettnél alacsonyabb gazdasági növekedés esetében kikényszerítik ezeket az intézkedéseket. A költségvetési konszolidáció továbbá támogatja majd a versenyképesség és a gazdasági növekedés előmozdítására irányuló stratégiát. A túlzott hiány kiigazítását követően a program megfelelő eredményeket hoz a középtávú célkitűzés megvalósításában, kockázatos azonban a költségvetési célkitűzések elérése. A fenti értékelés alapján és a 2005. szeptember 20-i, a 104. cikk (7) Szerződés az Európai Unióról bekezdése szerinti ajánlás fényében a Tanács felkéri Portugáliát a következők megvalósítására:

    i.

    szigorúan hajtsa végre a programban tervezett strukturális intézkedéseket, hogy 2008-ra megszüntetesse a túlzott hiányt, és álljon készen arra, hogy ezeket az intézkedéseket az előre jelzettnél esetleg alacsonyabb gazdasági növekedés költségvetési hatásával szemben is kikényszerítse;

    ii.

    a túlzott hiány kiigazítását követően hajtsa végre a középtávú költségvetési cél felé tartó kiigazítást, szükség esetben kikényszerített intézkedésekkel támogatva, és biztosítsa, hogy megfelelően csökkenjen az adósság/GDP-arány;

    iii.

    folytassa a közigazgatás folyamatban lévő reformját, erősítse tovább a költségvetési keretet, az államháztartás valamennyi szintjén értékelve és ellenőrizve a költségvetés végrehajtását, a tervezett kiadás-visszaszorítás elérése érdekében;

    iv.

    az adósságszint és az elöregedéssel kapcsolatos kiadások előre jelzett növekedése fényében javítson az államháztartás hosszú távú fenntarthatóságán, a középtávú célkitűzés elérése révén, valamint biztosítva és esetleg erősítve az elfogadott nyugdíjreform kedvező hatásait.

    A kulcsfontosságú makrogazdasági és költségvetési előrejelzések összehasonlítása

     

    2005

    2006

    2007

    2008

    2009

    2010

    Reál-GDP

    (%-os változás)

    SP 2006. december

    0,4

    1,4

    1,8

    2,4

    3,0

    3,0

    BIZ 2006. november

    0,4

    1,2

    1,5

    1,7

    nincs adat

    nincs adat

    SP 2005. december

    0,5

    1,1

    1,8

    2,4

    3,0

    nincs adat

    HICP infláció

    (%)

    SP 2006. december  (9)

    2,5

    3,2

    2,2

    2,2

    2,1

    2,1

    BIZ 2006. november

    2,1

    2,9

    2,2

    2,1

    nincs adat

    nincs adat

    SP 2005. december  (9)

    2,3

    2,3

    2,2

    2,2

    2,1

    nincs adat

    Kibocsátási rés

    (a potenciális GDP %-ában)

    SP 2006. december  (4)

    – 2,5

    – 2,6

    – 2,4

    – 1,8

    – 0,7

    0.2

    BIZ 2006. november (8)

    – 2,0

    – 2,0

    – 1,8

    – 1,5

    nincs adat

    nincs adat

    SP 2005. december  (4)

    – 2,3

    – 2,7

    – 2,5

    – 1,8

    – 0,7

    nincs adat

    Államháztartási egyenleg

    (a GDP %-ában)

    SP 2006. december

    – 6,0

    – 4,6

    – 3,7

    – 2,6

    – 1,5

    – 0,4

    BIZ 2006. november

    – 6,0

    – 4,6

    – 4,0

    – 3,9

    nincs adat

    nincs adat

    SP 2005. december

    – 6,0

    – 4,6

    – 3,7

    – 2,6

    – 1,5

    nincs adat

    Elsődleges egyenleg

    (a GDP %-ában)

    SP 2006. december

    – 3,3

    – 1,7

    – 0,7

    0,4

    1,5

    2,5

    BIZ 2006. november

    – 3,3

    – 1,7

    – 1,0

    – 0,7

    nincs adat

    nincs adat

    SP 2005. december

    – 3,2

    – 1,7

    – 0,6

    0,6

    1,5

    nincs adat

    Ciklikusan kiigazított egyenleg

    (a GDP %-ában)

    SP 2006. december  (4)

    – 4,9

    – 3,4

    – 2,6

    – 1,8

    – 1,2

    – 0,5

    BIZ 2006. november

    – 5,1

    – 3,7

    – 3,2

    – 3,2

    nincs adat

    nincs adat

    SP 2005. december  (4)

    – 5,0

    – 3,4

    – 2,6

    – 1,8

    – 1,2

    nincs adat

    Strukturális egyenleg (5)

    (a GDP %-ában)

    SP 2006. december  (6)

    – 4,9

    – 3,4

    – 2,6

    – 1,8

    – 1,2

    – 0,5

    BIZ 2006. november (7)

    – 5,1

    – 3,7

    – 3,2

    – 3,2

    nincs adat

    nincs adat

    SP 2005. december

    – 5,0

    – 3,4

    – 2,6

    – 1,8

    – 1,2

    nincs adat

    Bruttó államadósság

    (a GDP %-ában)

    SP 2006. december

    64,0

    67,4

    68,0

    67,3

    65,2

    62,2

    BIZ 2006. november

    64,0

    67,4

    69,4

    70,7

    nincs adat

    nincs adat

    SP 2005. december

    65,5

    68,7

    69,3

    68,4

    66,2

    nincs adat

    Stabilitási program (SP); a Bizottság szolgálatainak 2006. őszi gazdasági előrejelzései (BIZ), a Bizottság szolgálatainak számításai


    (1)  HL L 209., 1997.8.2., 1. o. Az 1055/2005/EK rendelettel (HL L 174., 2005.7.7., 1. o.) módosított rendelet. Az ebben a szövegben említett dokumentumok az alábbi weboldalon érhetők el:

    http://europa.eu.int/comm/economy_finance/about/activities/sgp/main_en.htm

    (2)  Különösen a HICP-inflációra és a kormányzati alkalmazottak ellentételezésére vonatkozó adatok hiányoznak.

    (3)  A program öt fejezetet tartalmaz: Vezetői összefoglaló, makrogazdasági és költségvetési helyzet, makrogazdasági és költségvetési előrejelzések, az államháztartás hosszú távú fenntarthatósága, valamint intézmények, eljárások és költségvetési rendelkezések.

    (4)  A Bizottság szolgálatainak számításai a programban megadott információk alapján.

    (5)  Ciklikusan kiigazított egyenleg, az egyszeri és egyéb átmeneti intézkedések nélkül (hasonlóan az előző sorokhoz).

    (6)  A programban nem szerepelnek egyszeri vagy egyéb átmeneti intézkedések.

    (7)  A Bizottság szolgálatainak 2006. őszi előrejelzésében nem szerepelnek egyszeri és egyéb átmeneti intézkedések.

    (8)  A 2005–2007 közötti időszakra vonatkozóan 1,2%-ra, 2008 esetében 1,4%-ra, becsült potenciális növekedés alapján.

    (9)  Magánfogyasztás-deflátor.

    Forrás:

    Stabilitási program (SP); a Bizottság szolgálatainak 2006. őszi gazdasági előrejelzései (BIZ), a Bizottság szolgálatainak számításai


    Top