EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 22011D0325

2011/325/EU: Az Algéria–EU Társulási Tanács 1/2011 határozata ( 2011. május 20. ) a „Politikai párbeszéd, biztonság és emberi jogok” albizottság létrehozásáról

HL L 146., 2011.6.1, p. 18–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2011/325/oj

1.6.2011   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 146/18


AZ ALGÉRIA–EU TÁRSULÁSI TANÁCS 1/2011 HATÁROZATA

(2011. május 20.)

a „Politikai párbeszéd, biztonság és emberi jogok” albizottság létrehozásáról

(2011/325/EU)

AZ ALGÉRIA–EU TÁRSULÁSI TANÁCS,

tekintettel az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről az Algériai Demokratikus és Népi Köztársaság közötti társulást létrehozó euromediterrán megállapodásra (1) (a továbbiakban: társulási megállapodás),

mivel:

(1)

Az Európai Unió dél-mediterrán partnereivel fenntartott kapcsolatainak és együttműködésének fejlődését az uniós hatáskörök, valamint az egyes mediterrán országok sajátosságai és szükségletei határozzák meg.

(2)

Az Európai Unió Algériával fenntartott kapcsolatai a társulási megállapodás végrehajtásának eredményeképpen egyre dinamikusabban fejlődnek és azokat rendszeresen nyomon kell követni.

(3)

Az együttműködés végrehajtásához és megerősítéséhez szükséges megfelelő intézményi keret biztosítása érdekében a Társulási Tanács már úgy határozott (2), hogy az Algéria–EU társulási bizottságnak alárendelt albizottságokat állít fel.

(4)

A felek belső és nemzetközi politikájukat a demokratikus elvek, az emberi jogok és az alapvető szabadságok tiszteletben tartása alapján alakítják ki, amelyek a megállapodás lényeges elemeit képezik.

(5)

A társulási megállapodás lényeges elemét képezi a politikai párbeszéd és a biztonság fenntartása, amelyeket a társulási megállapodás által meghatározott különböző szervek keretében vitatnak meg.

(6)

A politikai párbeszéd keretében Algéria és az Európai Unió olyan ambiciózus célokat tűztek ki, amelyek többek között a demokrácia, a jogállamiság, valamennyi emberi, polgári, politikai, gazdasági, szociális és kulturális jog – így a fejlődéshez való jog – védelmének és előmozdításának közös értékei, valamint a terrorizmus és a szervezett bűnözés minden formája elleni küzdelmet is magában foglaló biztonsági kérdések iránti, kölcsönösen elismert elkötelezettségen nyugszik.

(7)

A társulási megállapodás 98. cikke előirányozza munkacsoportok vagy a társulási megállapodás végrehajtásához szükséges más szervek felállítását,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

(1)   Az Algéria–EU társulási bizottsághoz (a továbbiakban: társulási bizottság) kapcsolódóan létrejön a „Politikai párbeszéd, biztonság és emberi jogok” albizottság. Ennek belső szabályzatát csatolták e határozathoz.

Az albizottság a társulási bizottság fennhatósága alatt működik, és minden üléséről jelentést kell tennie a társulási bizottságnak.

(2)   Az albizottság megbízatásához tartozó témakörök Algéria és az Európai Unió közötti politikai párbeszéd keretében magasabb szinten is felvethetők.

(3)   Megbízatása keretében a társulási bizottság az albizottság megfelelő működéséhez szükséges minden intézkedésről javaslatot tesz a Társulási Tanácsnak.

2. cikk

Ez a határozat elfogadásának napján lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2011. május 20-án.

az Algéria–EU Társulási Tanács részéről

az elnök

M. MEDELCI


(1)  HL L 265., 2005.10.10., 2. o.

(2)  Az Algéria–EU Társulási Tanács 3/2007 határozata (HL L 330., 2007.12.15., 31. o.).


MELLÉKLET

A 7. SZÁMÚ „POLITIKAI PÁRBESZÉD, BIZTONSÁG ÉS EMBERI JOGOK” ALBIZOTTSÁG BELSŐ SZABÁLYZATA

1.   Összetétel és elnökség

A „Politikai párbeszéd, biztonság és emberi jogok” albizottság (a továbbiakban: az albizottság) a társulási megállapodás feleinek képviselőiből áll. Az elnöki tisztséget a két fél felváltva tölti be magas rangú tisztviselők szintjén.

2.   Feladat

Az albizottság az Algéria–EU Társulási Bizottság (a továbbiakban: társulási bizottság) fennhatósága alatt működik, és minden üléséről jelentést tesz a Társulási Bizottságnak. Az albizottság nem rendelkezik határozathozatali jogkörrel. Ugyanakkor javaslatokat tehet a Társulási Bizottságnak.

3.   Témák

Az albizottság az alábbiakban felsorolt területeken megvizsgálja az Algéria–EU társulási megállapodás végrehajtását. Az albizottság a nyomon követés elsődleges technikai mechanizmusa az emberi jogokat, a demokratizálást, a kormányzást érintő kérdések, valamint a terrorizmus és a szervezet bűnözés elleni küzdelem terén folytatott együttműködéshez kapcsolódó biztonsági kérdések tekintetében. Értékeli különösen a jogszabályok közelítése, végrehajtása és alkalmazása terén elért előrehaladást, és megvizsgálja a közigazgatás és annak működési vetületei terén folytatott együttműködést. Az albizottság továbbá értékeli az előrelépéseket, és megvizsgál minden olyan kérdést, amely az alábbiakban felsorolt területeken felmerülhet, és adott esetben javaslatot tesz intézkedések meghozatalára:

a)

jogállamiság, jó kormányzás és demokrácia, nevezetesen az igazságszolgáltatás függetlensége, az ahhoz való hozzáférés, az igazságszolgáltatási reformok támogatása, tapasztalatcsere és képzés;

b)

az emberi jogok és az alapvető szabadságok területén hatályos legfontosabb nemzetközi egyezmények megerősítésének és végrehajtásának folytatása, beleértve az ezekhez az egyezményekhez kapcsolódó fakultatív jegyzőkönyvekhez való csatlakozás lehetőségének vizsgálatát, valamint az ezekkel az egyezményekkel kapcsolatos esetleges fenntartásokról folytatott véleménycserét. Az emberi jogok terén az eljárásokkal és a nemzetközi mechanizmusokkal kapcsolatos együttműködés;

c)

küzdelem a halálbüntetés, a kínzás, valamint a megkülönböztetés minden formája ellen;

d)

a gyermekek és a nők jogai;

e)

a véleménynyilvánítás szabadsága, a civil társadalom szerepe és az emberi jogok védelmezőinek védelme;

f)

együttműködés a nemzetközi igazságszolgáltatás, valamint a demokratizálási folyamatok és a jó közigazgatás előmozdítása terén;

g)

az emberi jogokkal kapcsolatos együttműködés a multilaterális szervezetekben;

h)

küzdelem a terrorizmus és a szervezett bűnözés ellen;

i)

együttműködés a kül- és a biztonságpolitika terén, különösen a konfliktusok megelőzése és a leszerelés érdekében, valamint a tömegpusztító fegyverek elterjedése ellen;

j)

együttműködés a regionális és nemzetközi biztonság közös érdekű kérdéseivel kapcsolatosan;

k)

az érintett nemzeti intézmények igazgatási és működési kapacitásainak megerősítése.

A lista nem teljes körű, a két fél megállapodását követően a Társulási Bizottság újabb kérdéseket is felvehet rá.

Az albizottság ülésein olyan kérdések is megvizsgálhatók, amelyek egy, több vagy valamennyi alább felsorolt területet érintik.

4.   Titkárság

Az albizottság állandó titkárságát az Európai Külügyi Szolgálat, valamint az Algériai Demokratikus és Népi Köztársaság kormányának egy-egy tisztviselője együtt látja el, akiknek feladata az ülések előkészítése.

Az albizottságra vonatkozó valamennyi közleményt az albizottság titkáraihoz kell továbbítani.

5.   Ülések

Az albizottság évente legalább egyszer, illetve akkor ülésezik, ha azt a körülmények megkívánják, felváltva Algériában és az Európai Unióban. Az ülést bármelyik fél kérésére össze lehet hívni; e fél hatáskörrel rendelkező állandó titkára a kérelmet a másik félhez továbbítja. A másik fél titkára az albizottság összehívására vonatkozó kérelem kézhezvételétől számított 15 munkanapon belül válaszol.

Különösen sürgős esetben a két fél egyetértésével az albizottság összehívására hamarabb is sor kerülhet. Az ülés összehívására irányuló kérelmet írásban kell benyújtani.

Az albizottság ülésére a két fél által közösen megállapított időpontban és helyen kerül sor.

Az ülést mindkét fél tekintetében annak állandó titkára hívja össze az elnökkel egyetértésben. Az ülés előtt az elnököt tájékoztatni kell a felek küldöttségének tervezett összetételéről.

A két fél egyetértése esetén az albizottság az ülésre szakértőket hívhat meg specifikus információk szolgáltatása érdekében.

6.   Az ülések napirendje

Az albizottság állandó titkáraihoz kell benyújtani minden olyan kérelmet, amely napirendi pontoknak az albizottság napirendjére való felvételére irányul. Az ülések előzetes napirendjét az elnök állítja össze a másik féllel egyetértésben, az ülés kezdete előtt legkésőbb tíz nappal.

Az előzetes napirend azokat a pontokat foglalja magában, amelyeknek a napirendre való felvételére a titkárok az ülés kezdete előtt legkésőbb tizenöt nappal hivatalos kérelmet kaptak. A dokumentációt a két félnek az ülés előtt legalább hét nappal meg kell kapnia.

A napirendet az ülés kezdetén az albizottság fogadja el.

7.   Jegyzőkönyv

A jegyzőkönyvet minden egyes ülés után a két állandó titkár közösen készíti el. A jegyzőkönyv egy példányát, amely esetlegesen magában foglalja az albizottság javaslatait és kezdeményezéseit, az albizottság állandó titkárai juttatják el a társulási bizottság titkáraihoz és elnökéhez.

8.   Nyilvánosság

Eltérő döntés hiányában az albizottság ülései nem nyilvánosak, és munkájának következtetéseit nem teszik közzé.


Top