EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 22001A1114(02)

Jegyzőkönyv az Európai Gazdasági Közösség és a Madagaszkári Demokratikus Köztársaság között létrejött, a Madagaszkár partjainál történő halászatról szóló megállapodásban előírt halászati lehetőségek és pénzügyi hozzájárulás 2001. május 21-től 2004. május 20-ig terjedő időtartamra történő megállapításáról

HL L 296., 2001.11.14, p. 10–18 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 20/05/2004

ELI: http://data.europa.eu/eli/prot/2001/790/oj

Related Council decision

22001A1114(02)



Hivatalos Lap L 296 , 14/11/2001 o. 0010 - 0018


Jegyzőkönyv

az Európai Gazdasági Közösség és a Madagaszkári Demokratikus Köztársaság között létrejött, a Madagaszkár partjainál történő halászatról szóló megállapodásban előírt halászati lehetőségek és pénzügyi hozzájárulás 2001. május 21-től 2004. május 20-ig terjedő időtartamra történő megállapításáról

1. cikk

A megállapodás 2. cikke értelmében, a 2001. május 21-től kezdődő hároméves időszakra 40 fagyasztóval rendelkező kerítőhálós tonhalhalászó hajó és 40 felszíni hosszú horogsoros hajó kap engedélyt halászatra a madagaszkári halászati övezetben.

Emellett – a Közösség kérésére – egyéb halászhajó-kategóriákat is fel lehet jogosítani halászatra a megállapodás 9. cikkében említett közös bizottság által megállapított feltételekkel összhangban.

2. cikk

(1) A megállapodás 7. cikkében említett pénzügyi hozzájárulás évi 825000 euró (308000 euró pénzügyi ellentételezés, amelyet minden évben legkésőbb november 30-ig kell kifizetni, valamint 517000 euró az e jegyzőkönyv 3. cikkében említett intézkedésekre).

(2) A pénzügyi hozzájárulás évi 11000 tonnányi tonhal madagaszkári vizekből történő kifogását fedezi; ha a közösségi hajók által a madagaszkári halászati övezetben kifogott tonhal mennyisége meghaladja e tömeget, akkor a fent említett összeget arányosan növelni kell.

(3) A pénzügyi ellentételezést az államkincstár nevében egy, a madagaszkári hatóságok által megjelölendő számlára kell folyósítani.

3. cikk

(1) Az alábbiakban felsorolt intézkedések finanszírozása a 2. cikk (1) bekezdésében előirányzott – évi 517000 euró összegű – pénzügyi hozzájárulásból történik, a következő bontásban:

a) 80000 euró a halállománnyal kapcsolatos ismeretek fejlesztését és annak fenntartható kezelését biztosító madagaszkári tudományos programokra.

A madagaszkári kormány kérésére e hozzájárulás öltheti olyan nemzetközi találkozók költségeihez való hozzájárulás formáját is, amelyek célja, hogy fejlesszék az említett fajokkal kapcsolatos ismereteket és a halállomány kezelését;

b) 267000 euró a halászatmegfigyelési, -ellenőrző és -felügyelő rendszerre;

c) 100000 euró ösztöndíjak és tanfolyamok finanszírozására és a tengerészek képzésére;

d) 70000 euró a hagyományos halászterületek fejlesztésének a támogatására.

(2) Az a), b) és d) pontban említett összegeket minden évben legkésőbb november 30-ig kell a halászterületekért felelős minisztérium rendelkezésére bocsátani és az illetékes madagaszkári hatóságok bankszámlájára átutalni.

(3) A c) pontban említett összeget a halászterületekért felelős minisztérium rendelkezésére kell bocsátani, és a felhasználásnak megfelelően kell az általa jelzett bankszámlákra átutalni.

(4) E jegyzőkönyv fordulónapjától számított legkésőbb három hónapon belül az illetékes madagaszkári hatóságok éves jelentést küldenek az Európai Közösségek Bizottságának az (1) bekezdésben előírt intézkedésekhez rendelt pénzeszközök felhasználásáról, valamint ezen intézkedések végrehajtásáról és az elért eredményekről. Az Európai Közösségek Bizottsága fenntartja magának a jogot, hogy a halászterületekért felelős minisztériumtól további információkat kérjen. Az intézkedések tényleges végrehajtásának fényében és a madagaszkári hatóságokkal a közös bizottság keretén belül folytatott konzultációt követően az Európai Közösségek Bizottsága felülvizsgálhatja az érintett folyósításokat.

4. cikk

Amennyiben a Közösség elmulasztja az e jegyzőkönyv 2. és 3. cikkében említett fizetések teljesítését, úgy a halászati megállapodás felfüggeszthető.

5. cikk

Ha súlyos – de nem természeti jelenségeknek tulajdonítható – körülmények megakadályozzák a madagaszkári halászati övezetben folytatott halászati tevékenységeket, akkor, amennyiben lehetséges, a két fél közötti előzetes konzultációt követően az Európai Közösség felfüggesztheti a pénzügyi hozzájárulás kifizetését.

Miután a helyzet újból rendeződik, és azt követően, hogy a két fél közötti konzultáció során megerősítést nyer, hogy a helyzet vélhetően lehetővé teszi a rendes halászati tevékenységek folytatását, a pénzügyi hozzájárulás kifizetése folytatódik.

6. cikk

Az Európai Gazdasági Közösség és a Madagaszkári Demokratikus Köztársaság között létrejött, a Madagaszkár partjai mentén történő halászatról szóló megállapodás melléklete hatályát veszti, és annak helyébe e jegyzőkönyv melléklete lép.

7. cikk

Ez a jegyzőkönyv az aláírásának napján lép hatályba.

Ezt a jegyzőkönyvet 2001. május 21-től kell alkalmazni.

--------------------------------------------------

MELLÉKLET

A KÖZÖSSÉGI HAJÓK ÁLTAL A MADAGASZKÁRI HALÁSZATI ÖVEZETBEN FOLYTATOTT HALÁSZATI TEVÉKENYSÉGEKRE VONATKOZÓ FELTÉTELEK

1. AZ ENGEDÉLYEK KÉRELMEZÉSE ÉS KIADÁSA

A közösségi hajókat a madagaszkári vizeken folytatott halászatra jogosító engedélyek kérelmezése és kiadása a következők szerint történik.

a) Madagaszkári képviselőjén keresztül az Európai Közösségek Bizottsága a következőket nyújtja be a madagaszkári hatóságokhoz:

- legalább 20 nappal a kívánt érvényességi időszak kezdete előtt egy olyan engedélykérelmet, amelyet a hajótulajdonos tölt ki a megállapodás szerinti halászati jogosítványra igényt tartó minden egyes hajó tekintetében,

- a madagaszkári felségvizekre való belépést lehetővé tevő előzetes jogosítvány éves kérelmét; e jogosítvány az engedély időtartamára szól.

Az engedélykérelmeket a madagaszkári hatóságok által e célra biztosított nyomtatványon kell benyújtani, az 1. függelékben található mintával összhangban; az engedélykérelmekhez csatolni kell a hajótulajdonos részéről esedékes előleg befizetésének bizonylatát.

b) Az engedélyeket egy adott hajóra adják ki, és azok nem átruházhatók.

Vis maior esetén azonban – az Európai Közösségek Bizottságának kérésére – az egyik hajóra kiadott engedély kicserélhető egy hasonló kategóriájú, másik hajóra kiadott, új engedélyre. A kicserélt hajó tulajdonosa az Európai Közösségek Bizottságának Madagaszkári Delegációján keresztül az érvénytelenített engedélyt visszajuttatja a tengeri halászterületekért felelős madagaszkári minisztériumnak.

Az új engedélyen feltüntetik a következőket:

- a kiadás dátuma,

- azt, hogy az új engedély érvényteleníti és felváltja az előző hajó engedélyét.

A megállapodás 5. cikkében megállapított díj a fennmaradó érvényességi időszakra már nem esedékes.

c) A madagaszkári hatóságok az Európai Közösségek Bizottsága madagaszkári képviselőjének küldik el az engedélyeket.

d) Az engedélyeket mindig a fedélzeten kell tartani; azonban amikor az Európai Közösségek Bizottsága kézhez kapja a madagaszkári hatóságoknak befizetett előlegről szóló értesítést, a hajók felkerülnek a halászatra jogosult hajók jegyzékére, amelyet el kell juttatni a halászterületek felügyeletéért felelős madagaszkári hatóságokhoz. Magának az említett engedélynek a megérkezéséig telefax útján szerezhető be az engedély másolata; e másolatot kell a fedélzeten tartani.

e) A tonhalhalászó hajók tulajdonosai nevében Madagaszkáron képviselőjük jár el.

f) A madagaszkári hatóságok – a megállapodás hatályba lépése előtt – értesítést adnak a díj- és előlegfizetéssel kapcsolatos megoldásokról, beleértve a bankszámlákra vonatkozó információkat is.

2. AZ ENGEDÉLYEK ÉRVÉNYESSÉGE ÉS A DÍJAK FIZETÉSE

a) A megállapodás 4. cikkének (4) bekezdésében foglaltaktól függetlenül, az engedélyek egy éven át érvényesek. Az engedélyek megújíthatók.

b) A madagaszkári fennhatóság alá tartozó vizeken kifogott hal után fizetendő díj 25 EUR/tonna. Az engedélyeket akkor adják ki, ha a Madagaszkári Államkincstárhoz előlegként kerítőhálós tonhalhalászó hajónként évi 2500 EUR-t, 150 BRT-nél nagyobb, felszíni hosszú horogsoros hajónként évi 1500 EUR-t és 150 BRT vagy ennél kisebb, felszíni hosszú horogsoros hajónként évi 1100 EUR-t befizetnek. Ezen összegek értelemszerűen megegyeznek a madagaszkári halászati övezetben évi 100, 60, illetve 40 tonnányi fogás után esedékes illetékkel.

3. A FOGÁSOK ÉS A DÍJAK KIMUTATÁSA

a) A megállapodás alapján a madagaszkári halászati övezetben folytatott halászatra feljogosított hajók az Európai Közösségek Bizottságának Madagaszkári Delegációján keresztül – a következő eljárással összhangban – adják meg fogási statisztikájukat a Madagaszkári Halászatmegfigyelési Központnak.

A kerítőhálós tonhalhalászó hajók és a felszíni hosszú horogsoros hajók a 2. függelékben található mintának megfelelő halászati formanyomtatványt töltenek ki a madagaszkári halászati övezetben halászattal eltöltött minden egyes időszakra vonatkozóan. A nyomtatványokat minden évben legkésőbb szeptember 30-ig el kell juttatni a fenti hatóságokhoz.

A nyomtatványokat olvashatóan kell kitölteni, és azokat a hajó kapitányának kell aláírnia. Emellett a nyomtatványokat akkor is ki kell töltenie minden engedéllyel rendelkező hajónak, ha nem halászik.

b) E rendelkezések betartásának elmulasztása esetén a madagaszkári hatóságok fenntartják maguknak a jogot, hogy a szabálysértő hajó engedélyét mindaddig felfüggesszék, amíg az alaki előírások nem teljesülnek. Ilyen esetben késedelem nélkül értesítik az Európai Közösségek Bizottságának Madagaszkári Delegációját.

c) Az Európai Közösségek Bizottsága minden egyes naptári év végén, a fenti (2) bekezdés b) pontjában jelzett előlegek és díjak figyelembevételével összeállítja a halászati évre esedékes díjak végleges kimutatását. E kimutatást a Bizottság az egyes hajótulajdonosok által kitöltött fogásbevallásokon alapuló fogáskimutatás felhasználásával állítja össze. A fogáskimutatást a fogási statisztikák igazolásával megbízott illetékes intézetek erősítik meg, például az IRD (Kutatási és Fejlesztési Hivatal), az IEO (Spanyol Oceanográfiai Intézet) vagy az USTA (Antsirananai Tonhal-statisztikai Egység).

Az Európai Közösségek Bizottsága által összeállított végleges díjkimutatást igazolás céljából el kell küldeni a Madagaszkári Halászatmegfigyelési Központnak. A megfigyelési központnak 30 nap áll rendelkezésére, ha észrevételt akar tenni.

E határidő lejárta után a díjkimutatást továbbítják a hajótulajdonosoknak.

Vita esetén a felek a végleges kimutatás megállapítása érdekében konzultálnak, amelyet azután eljuttatnak a hajótulajdonosoknak.

A hajótulajdonosok a végleges kimutatás eljuttatásától számított 30 napon belül kifizetik a madagaszkári halászati hatóságoknak esetlegesen járó további összeget.

Amennyiben viszont a díjkimutatás összege kisebb, mint a (2) bekezdés b) pontjában említett előleg, a különbözet nem téríthető vissza a hajótulajdonosnak.

4. KOMMUNIKÁCIÓ

A kapitányok rádión (kettős frekvencia 8755 Tx 8231 Rx USB) vagy telefaxon (261 20 22 49014) legalább 24 órával előre jelzik a Madagaszkári Halászatmegfigyelési Központnak, hogy hajójukkal szándékukban áll be- vagy kilépni a madagaszkári halászati övezetbe vagy övezetből.

Amikor kilépési szándékukat jelzik, azt is közlik, hogy a madagaszkári halászati övezetben töltött idő alatt hajójuk becslésük szerint mennyi halat fogott.

A rádióbeszélgetéseket a Madagaszkáron érvényes munkaidőben és munkanapokon kell folytatni.

5. MEGFIGYELŐK

A halászterületekért felelős minisztérium kérésére a kerítőhálós tonhalhalászó hajók és a felszíni hosszú horogsoros hajók megfigyelőt vesznek a fedélzetükre, és ezt a személyt tisztként kezelik. A megfigyelők által a fedélzeten töltött időt a halászterületekért felelős minisztérium határozza meg, de – általános szabályként – ez az idő nem haladhatja meg a feladatuk elvégzéséhez szükséges időt. A megfigyelők konkrét tevékenységeit a 3. függelék tartalmazza.

A megfigyelő fedélzetre szállását szabályozó feltételeket a halászterületekért felelős minisztérium határozza meg, amelyet a halászatmegfigyelési központ képvisel.

A hajótulajdonosok vagy azok képviselői legalább két nappal azelőtt értesítik a halászatmegfigyelési központot, mielőtt hajójuk megérkezne valamelyik madagaszkári kikötőbe.

Képviselőiken keresztül a hajótulajdonosok napi 17 eurót fizetnek a madagaszkári kormány (halászatmegfigyelési központ) részére minden olyan nap után, amikor kerítőhálós tonhalhalászó hajójuk vagy felszíni hosszú horogsoros hajójuk fedélzetén megfigyelő tartózkodik.

Azon madagaszkári kikötő megközelítési költségeit, ahol a megfigyelő a hajóra száll, a madagaszkári kormány viseli. A megfigyelő Madagaszkáron kívüli fedélzetre vételének és partra tételének költségeit a hajótulajdonos viseli.

A madagaszkári halászati övezetben tevékenykedő közösségi hajóknak legfeljebb 30 %-án tevékenykedhet megfigyelő. A megfigyelők által a fedélzeten töltött idő a madagaszkári halászati övezetbe eső hajóút hosszától függ.

Ha a megfigyelő nem jelentkezik a megbeszélt időpontban és helyen, illetve a megbeszélt időpontot követő tizenkét órán át, a hajótulajdonos automatikusan mentesül a megfigyelő fedélzetre vételének kötelezettsége alól. A hajó késlekedése esetén a tényleges beszállás időpontjáig a hajótulajdonos viseli a megfigyelő ellátási költségeit.

6. TENGERÉSZEK FOGLALKOZTATÁSA

A madagaszkári halászati övezetben töltött halászati idény időtartama alatt a kerítőhálós tonhalhalászó hajók és a felszíni hosszú horogsoros hajók flottája legalább 40 madagaszkári tengerészt foglalkoztat. A foglalkoztatott tengerészek béréről a hajótulajdonosok képviselője és az érintett tengerészek állapodnak meg. A béreknek fedezniük kell a társadalombiztosítást.

A tengerészek munkavállalási szerződését a képviselők és az érintett tengerészek kötik meg.

Ha a kerítőhálós tonhalhalászó hajók és a felszíni hosszú horogsoros hajók flottája képtelen 40 tengerész foglalkoztatására, akkor a hajótulajdonosok a halászati idény időtartamára a nem foglalkoztatott tengerészek után ellentételezést fizetnek, amelynek összegét a megállapodás 9. cikkében előírt közös bizottság állapítja meg. Ezen összeget a madagaszkári halászok képzésére kell fordítani, és a képviselőknek megadott számlaszámra kell befizetni.

7. HALÁSZATI ÖVEZETEK

A közösségi hajók a tizenkét tengeri mérföldes parti övezeten kívül a Madagaszkár fennhatósága alá tartozó valamennyi vízterületre behajózhatnak.

Ha a halászterületekért felelős minisztérium úgy dönt, hogy a halak csoportosulását növelő kísérleti berendezéseket (FCD) állít üzembe, erről értesíti az Európai Közösségek Bizottságát és az érintett hajótulajdonosok képviselőit, megadva a berendezések földrajzi helyét.

Az ilyen értesítést követő 30. nap után tilos az FCD-ket 1,5 tengeri mérföldnél jobban megközelíteni. Bármely FCD leszerelésekről azonnal értesíteni kell ugyanezen feleket.

8. A KIKÖTŐI LÉTESÍTMÉNYEK HASZNÁLATA

A madagaszkári hatóságok és a megállapodás haszonélvezői rögzítik a kikötői létesítmények használatának feltételeit.

9. A HALÁSZATI TEVÉKENYSÉGEK VIZSGÁLATA ÉS FIGYELEMMEL KÍSÉRÉSE

Az engedéllyel rendelkező hajók engedélyezik és elősegítik a halászati tevékenységek vizsgálatáért és figyelemmel kíséréséért felelős, a Madagaszkári Köztársaság által megfelelően felhatalmazott bármely tisztviselő fedélzetre szállását és feladatainak elvégzését.

A megállapodás alapján halászó közösségi hajókat a felek által egyeztetett feltételek szerint műholddal kísérik figyelemmel.

10. ÁTRAKODÁS

Amikor a halat az egyik hajóról a másikra átrakják, a fagyasztóval rendelkező kerítőhálós tonhalhalászó hajók az általuk megtartani nem kívánt halmennyiséget egy, a halászterületekért felelős madagaszkári hatóságok által kijelölt társaságnak vagy testületnek adják át.

11. SZOLGÁLTATÁSOK NYÚJTÁSA

A madagaszkári halászati övezetben tevékenykedő közösségi hajók tulajdonosai pozitív megkülönböztetéssel élnek a madagaszkári szolgáltatások javára (hajófenék-javítás, anyagmozgatás, üzemanyag-feltöltés, szállítmányozás stb.).

12. ELJÁRÁS HAJÓRA SZÁLLÁS ESETÉN

a) Információtovábbítás

A halászterületekért felelős madagaszkári minisztérium 48 órán belül tájékoztatja a delegációt és a lobogó szerinti államot bármely, a halászati megállapodás alapján a madagaszkári halászati övezetben a közösség tagállamának felségjelzése alatt hajózó halászhajóra történt felszállásról, és rövid jelentést ad a szóban forgó hajóra szállás körülményeiről és okairól. A delegáció és a lobogó szerinti állam folyamatos tájékoztatást kap az esetlegesen kezdeményezett eljárásokról és a kiszabott büntetésekről.

b) A hajóra szállás rendezése

A halászati joggal és a vonatkozó rendeletekkel összhangban, a jogsértések rendezése a következők szerint történhet:

- egyezség útján, amely esetben a bírság összegét a legkisebb és a legnagyobb összeget megállapító madagaszkári törvények szerint állapítják meg,

- vagy – ha nincs lehetőség az egyezségre – a madagaszkári törvények szerinti bírósági eljárás útján.

c) A hajót útjára kell engedni, és legénysége számára engedélyezni kell a kikötő elhagyását:

- az egyezségi eljárásban megszabott kötelezettségek teljesülésekor, amit a kárrendezést igazoló elismervény bemutatásával igazolnak, vagy

- a banki biztosíték letétbe helyezéséről szóló bizonylat bemutatása után, a bírósági eljárás lezárásáig.

--------------------------------------------------

Top