EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02004R0214-20040520

Consolidated text: A Bizottság 214/2004/EK rendelete (2004. február 6.) a cseresznyére és meggyre vonatkozó forgalmazási előírások megállapításáról

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2004/214/2004-05-20

2004R0214 — HU — 20.05.2004 — 001.001


Ez a dokumentum kizárólag tájékoztató jellegű, az intézmények semmiféle felelősséget nem vállalnak a tartalmáért

►B

A BIZOTTSÁG 214/2004/EK RENDELETE

(2004. február 6.)

a cseresznyére és meggyre vonatkozó forgalmazási előírások megállapításáról

(HL L 036, 7.2.2004, p.6)

Módosította:

 

 

Hivatalos Lap

  No

page

date

►M1

A BIZOTTSÁG 907/2004/EK RENDELETE (2004. április 29.)

  L 163

50

30.4.2004




▼B

A BIZOTTSÁG 214/2004/EK RENDELETE

(2004. február 6.)

a cseresznyére és meggyre vonatkozó forgalmazási előírások megállapításáról



AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a gyümölcs- és zöldségpiac közös szervezéséről szóló, 1996. október 28-i 2200/96/EK tanácsi rendeletre ( 1 ), és különösen annak 2. cikke (2) bekezdésére,

mivel:

(1)

A cseresznye és a meggy a 2200/96/EK rendelet I. mellékletében felsorolt azon termékek közé tartozik, amelyekre minőségi előírásokat kell elfogadni. Az érthetőség érdekében több alkalommal is módosított, a cseresznyére és meggyre vonatkozó minőségi előírások megállapításáról szóló, 1987. március 30-i 899/87/EGK bizottsági rendeletet ( 2 ) hatályon kívül kell helyezni és helyébe egy új rendeletnek kell lépnie. Ezért, valamint a világpiac átláthatóságának megőrzése érdekében figyelembe kell venni az Egyesült Nemzetek Európai Gazdasági Bizottságának (ENSZ-EGB) a romlandó termények szabványosításával és a minőség javításával foglalkozó munkacsoportja által a cseresznye és a meggy forgalmazásával és minőségellenőrzésével kapcsolatban javasolt ENSZ-EGB FFV-13 minőségi előírást.

(2)

Ezen új előírások alkalmazásának célja, hogy a nem kielégítő minőségű termékeket eltávolítsák a piacról, összhangba hozzák a termelést a fogyasztói követelményekkel, elősegítsék a tisztességes versenyen alapuló kereskedelmet, és ezáltal javítsák a jövedelmezőséget.

(3)

Az előírásokat a forgalmazás minden fázisában alkalmazni kell. A nagy távolságokra történő szállítás, a hosszabb raktározás és a különböző árukezelési folyamatok bizonyos minőségromlást okozhatnak a termékek biológiai fejlődése vagy romlandósága miatt. Az ilyen jellegű minőségromlást figyelembe kell venni azon előírásnál, amelyet a feladást követő forgalmazási fázisokban alkalmaznak.

(4)

Mivel az „extra” osztályba tartozó termékeket különös gondossággal kell válogatni és csomagolni, esetükben csak a frissesség és feszesség hiányát kell figyelembe venni.

(5)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Gyümölcs- és Zöldségpiaci Irányítóbizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:



1. cikk

A 0809 20 KN-kód alá tartozó cseresznyére és meggyre vonatkozó forgalmazási előírásokat a melléklet állapítja meg.

Ezen előírásokat a forgalmazás minden szakaszában alkalmazni kell a 2200/96/EK rendeletben megállapított feltételeknek megfelelően.

A feladást követő fázisokban azonban az előírások követelményeihez viszonyítva a termékek esetében előfordulhat a frissesség és a feszesség kis mértékű hiánya; az „extra” osztálytól eltérő osztályba sorolt termékek esetében fejlődésük és romlandóságuk következtében kismértékű minőségromlás is előfordulhat.

2. cikk

A 899/87/EGK rendelet hatályát veszti.

3. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.




MELLÉKLET

A CSERESZNYÉRE ÉS MEGGYRE VONATKOZÓ ELŐÍRÁS

I.   A TERMÉNY MEGHATÁROZÁSA

Ezen előírás a Prunus avium L. és a Prunus cerasus L. fajtákból (kultivár), vagy ezek hibridjéből származó, frissen fogyasztásra szánt cseresznyére és meggyre vonatkozik, nem tartozik ide az ipari feldolgozásra szánt cseresznye és meggy.

II.   MINŐSÉGI ELŐÍRÁSOK

Ezen előírás célja meghatározni az előkészített és csomagolt cseresznye és meggy minőségi követelményeit.

A.   Minimumkövetelmények

Az adott minőségi osztályra vonatkozó különleges rendelkezések és megengedett eltérések mellett minden osztályban a következő tulajdonságokkal kell rendelkeznie a cseresznyéknek és a meggyeknek:

 ép,

 friss megjelenésű,

 egészséges, kizártak az olyan termények, amelyek romlóhibával rendelkeznek vagy más minőségcsökkenés miatt fogyasztásra alkalmatlanok,

 szilárd húsú (a fajtának megfelelően),

 tiszta, gyakorlatilag minden látható idegen anyagtól mentes,

 kártevőktől gyakorlatilag mentes,

 kártevők által okozott károktól gyakorlatilag mentes,

 rendellenes külső nedvességtől mentes,

 idegen szagtól és/vagy íztől mentes,

 kocsánnyal rendelkezzék ( 3 ).

A cseresznyét és a meggyet gondosan kell szedni.

A cseresznyének és a meggynek megfelelően fejlettnek és megfelelően érettnek kell lennie. Fejlettségének és állapotának olyannak kell lennie, hogy az lehetővé tegye a következőket:

 kibírja a szállítást és az árukezelést,

 kielégítő állapotban érkezzen meg a rendeltetési helyre.

B.   Osztályozás

A cseresznyét és a meggyet a következő három osztályba lehet sorolni:

i.  Extra osztály

Az ezen osztályba sorolt cseresznyének és a meggynek kitűnő minőségűnek kell lennie. Fejlettnek kell lennie, továbbá valamennyi tulajdonságának és színének a fajtára jellemzőnek kell lennie.

Hibátlannak kell lennie, kivéve a felületi bőrszövet nagyon enyhe hibáit, feltéve, hogy ezek nem befolyásolják a termény általános megjelenését, a minőségét, az eltarthatóságát és kiszerelését a csomagolásban.

ii.  I. osztály

Az ezen osztályba sorolt cseresznyének és meggynek jó minőségűnek kell lennie. A gyümölcsöknek a fajtára jellemző tulajdonságokkal kell rendelkezniük.

Rendelkezhet azonban a következő enyhe hibákkal, feltéve, hogy ezek nem befolyásolják a termény általános megjelenését, minőségét, eltarthatóságát és kiszerelését a csomagolásban:

 enyhe alaki hiba,

 enyhe színhiba.

Mentesnek kell lennie a napégéstől, repedéstől, zúzódásoktól vagy a jégeső okozta sérülésektől.

iii. II. osztály

Ezen osztály tartalmazza azon cseresznyét és meggyet, amely nem felel meg a magasabb osztályok előírásainak, de kielégíti a fent meghatározott minimumkövetelményeket.

A következő hibákkal rendelkezhetnek, amennyiben a cseresznye és a meggy megtartja a minőségre, az eltarthatóságra és a csomagban való kiszerelésre vonatkozó lényeges tulajdonságait:

 alaki és színhibák, feltéve, ha a gyümölcs a fajtájára jellemző tulajdonságait megőrzi,

 jelentéktelen behegedt felszíni sérülések, amelyek sem a gyümölcs megjelenését, sem az eltarthatóságát nem befolyásolják.

III.   A MÉRTERE VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK

A méretet a gyümölcs hossztengelyére merőlegesen mért legnagyobb átmérő határozza meg. A cseresznye és a meggy legkisebb mérete az következő lehet:

 „Extra” osztály: 20 mm,

 I. és II. osztály: 17 mm.

IV.   A MEGENGEDETT ELTÉRÉSEKRE VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK

Az előírt minőségi és méretre vonatkozó követelményektől eltérések engedhetők meg valamennyi csomagolási egységben azon termékek esetén, amelyek a jelölés szerinti osztálynak nem felelnek meg.

A.   Minőségi eltérések

i.   Extra osztály

A cseresznye és a meggy 5 darab- vagy tömegszázaléka lehet olyan, amely az osztály követelményeinek nem felel meg, de kielégíti az I. osztály követelményeit, kivételesen beleértve az I. osztály megengedett eltéréseit is; kivételt képeznek a túlérett gyümölcsök. E megengedett eltérésen belül a gyümölcsök legfeljebb 2 %-a lehet repedt és/vagy férges.

ii.   I. osztály

A cseresznye és a meggy 10 darab- vagy tömegszázaléka lehet olyan, amely az I. osztály követelményeinek nem felel meg, de kielégíti a II. osztály követelményeit, kivételesen beleértve a II. osztály megengedett eltéréseit is. E megengedett eltérésen belül a gyümölcsök legfeljebb 4 %-a lehet repedt és/vagy férges.

Ezenkívül a cseresznye és a meggy 10 %-ánál hiányozhat a kocsány, feltéve, hogy a gyümölcshéj nem sérült meg, illetve a kocsány elvesztése nem okozta a gyümölcs levének szivárgását.

iii.   II. osztály

A cseresznye és a meggy 10 darab- vagy tömegszázaléka lehet olyan, amely sem a II. osztály követelményeinek, sem a minimumkövetelményeknek nem felel meg, kivéve azon gyümölcsöket, amelyek romlóhibásak vagy más módon olyan mértékben minőségcsökkentek, ami a terméket fogyasztásra alkalmatlanná teszi. Ezen eltérésen belül a gyümölcsök legfeljebb 4 %-a lehet túlérett és/vagy repedt és/vagy férges. A gyümölcsök legfeljebb 2 %-a lehet túlérett.

Ezenkívül a cseresznye és a meggy 20 %-ánál hiányozhat a kocsány, feltéve, hogy a gyümölcshéj nem sérült meg, illetve a kocsány elvesztése nem okozta a gyümölcs levének szivárgását.

B.   Méreteltérések

Minden osztály tekintetében: a cseresznye és a meggy 10 darab- vagy tömegszázaléka lehet olyan, amely eltér a meghatározott minimális mérettől, feltéve, ha az átmérő nem kisebb, mint:

 17 mm az „Extra” minőségi osztályban,

 15 mm az I. és a II. osztályban.

V.   A KISZERELÉSRE VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK

A.   Egyneműség

Minden csomagolási egység tartalmának egyneműnek kell lennie, és annak kizárólag azonos származású, fajtájú és minőségű cseresznyét és meggyet kell tartalmaznia. A gyümölcsöknek egységes méretűnek kell lennie.

Ezenkívül az „extra” osztályba tartozó cseresznye és meggy esetében a színeződés és az érettség egyneműsége is követelmény.

A csomag tartalma látható részének a teljes belső tartalmat kell képviselnie.

E pont rendelkezéseitől eltérve, az e rendelet hatálya alá tartozó termékeket a 48/2003/EK bizottsági rendeletben ( 4 ) megállapított feltételekkel, legfeljebb 3 kg-os nettó tömegű értékesítési csomagban, egyéb friss gyümölccsel és zöldséggel össze lehet keverni.

B.   Csomagolás

A cseresznyét és a meggyet úgy kell csomagolni, hogy azok megfelelően védve legyenek.

A csomagok belsejében használt anyagoknak újnak, tisztának és olyan minőségűnek kell lenniük, hogy a terményen külső vagy belső elváltozást ne okozzanak. Különböző anyagok – különös tekintettel a kereskedelmi adatokat tartalmazó papír vagy öntapadós címke – használatát meg lehet engedni, feltéve, hogy a feliratozáshoz vagy a címkézéshez kizárólag nem mérgező tintát, illetve ragasztóanyagot használtak.

A csomagolásnak idegen anyagtól mentesnek kell lennie.

▼M1

A termékeken egyenként elhelyezett címkék a leszedéskor nem hagyhatnak sem látható ragasztónyomot, sem felhámsérülési nyomot.

▼B

VI.   A JELÖLÉSRE VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK

Minden egyes csomag egyazon oldalán összefüggően, olvashatóan, letörölhetetlenül és kívülről jól láthatóan a következő adatokat kell feltüntetni:

A.   Azonosító adatok

Csomagoló és/vagy feladó: név és cím vagy hivatalosan kibocsátott vagy elfogadott márkajel. Márkajel használata esetén azonban a márkajelhez szorosan kapcsolódóan fel kell tüntetni a „csomagoló és/vagy feladó”-megjelölést (vagy az ennek megfelelő rövidítést).

B.   A termék megnevezése

 a „cseresznye”, ha a csomag tartalma kívülről nem látható,

 adott esetben „meggy”,

 „Picota” vagy adott esetben azzal egyenértékű megnevezés,

 a fajta neve (nem kötelező).

C.   A termék eredete

Származási ország, és nem kötelező jelleggel a termesztési tájegység vagy a nemzeti, regionális vagy helyi megnevezés.

D.   Kereskedelmi jellemzők

Osztály.

E.   C. Hivatalos ellenőrző jel (nem kötelező)



( 1 ) HL L 297., 1996.11.21., 1. o. A legutóbb a 47/2003/EK bizottsági rendelettel (HL L 7., 2003.1.11., 64. o.) módosított rendelet.

( 2 ) HL L 200., 1987.7.21., 18. o. A legutóbb a 46/2003/EK rendelettel (HL L 7., 2003.1.11., 61. o.) módosított rendelet.

( 3 ) Hiányozhat a gyümölcs kocsánya a meggy és a „Picota” fajtájú vagy azzal egyenértékű megnevezésű cseresznye esetében, ha a gyümölcsszedés közben természetes módon veszti el kocsányát és a gyümölcshéj nem sérül meg, illetve a kocsány elvesztése nem okozza a gyümölcs levének szivárgását.

( 4 ) HL L 7., 2003.1.11., 65. o.

Top