Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 01999D0008-20120509

    Consolidated text: A Tanács határozata ( 1998. december 31. ) a Gazdasági és Pénzügyi Bizottság alapszabályának elfogadásáról (1999/8/EK)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/1999/8(1)/2012-05-09

    1999D0008 — HU — 09.05.2012 — 002.001


    Ez a dokumentum kizárólag tájékoztató jellegű, az intézmények semmiféle felelősséget nem vállalnak a tartalmáért

    ►B

    A TANÁCS HATÁROZATA

    (1998. december 31.)

    a Gazdasági és Pénzügyi Bizottság alapszabályának elfogadásáról

    (1999/8/EK)

    (HL L 005, 9.1.1999, p.71)

    Módosította:

     

     

    Hivatalos Lap

      No

    page

    date

     M1

    A TANÁCS HATÁROZATA (2003. június 18.)

      L 158

    58

    27.6.2003

    ►M2

    A TANÁCS HATÁROZATA (2012. április 26.)

      L 121

    22

    8.5.2012




    ▼B

    A TANÁCS HATÁROZATA

    (1998. december 31.)

    a Gazdasági és Pénzügyi Bizottság alapszabályának elfogadásáról

    (1999/8/EK)



    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Közösséget létrehozó Szerződésre és különösen annak 153. cikkére,

    tekintettel a Bizottság véleményére,

    mivel a Szerződés 109c. cikkének (2) bekezdésével összhangban a harmadik szakasz kezdetekor fel fogják állítani a Gazdasági és Pénzügyi Bizottságot;

    mivel a Tanács 1998. december 21-én határozatot hozott a Gazdasági és Pénzügyi Bizottság összetételéről ( 1 );

    emlékeztetve, hogy 1997. június 16-án az Európai Tanács állásfoglalást fogadott el a gazdasági és monetáris unió harmadik szakaszában ( 2 ) egy árfolyam-mechanizmus létrehozásáról;

    emlékeztetve, hogy 1997. december 13-án az Európai Tanács állásfoglalást fogadott el a gazdaságpolitikai koordinációról, a gazdasági és monetáris unió harmadik szakaszában, valamint a Szerződés 109. és a 109b. cikkéről ( 3 );

    emlékeztetve, hogy ezekben az állásfoglalásokban meghatározott szerepet szántak a Gazdasági és Pénzügyi Bizottságnak;

    mivel ennélfogva el kell fogadni a Gazdasági és Pénzügyi Bizottság alapszabályát,

    A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:



    1. cikk

    A Tanács ezennel elfogadja a Gazdasági és Pénzügyi Bizottság alapszabályát.

    Az alapszabály szövegét a melléklet tartalmazza.

    2. cikk

    Ezt a határozatot az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában ki kell hirdetni.

    A határozat 1999. január 1-jén lép hatályba.

    ▼M2




    MELLÉKLET

    A GAZDASÁGI ÉS PÉNZÜGYI BIZOTTSÁG ALAPSZABÁLYA

    1. cikk

    A Gazdasági és Pénzügyi Bizottság (bizottság) ellátja az Európai Unió működéséről szóló szerződés 134. cikkének (2) és (4) bekezdésében leírt feladatokat.

    2. cikk

    A bizottság, többek között:

     konzultációs céllal megkereshető azon döntéshozatali eljárásokban, amelyek a gazdasági és monetáris unió harmadik szakaszának árfolyam-mechanizmusára vonatkoznak,

     a Szerződés 240. cikkének sérelme nélkül előkészítheti a Tanács vizsgálatait az euro árfolyamának alakulásával kapcsolatban,

     biztosíthatja azon kereteket, amelyek között a Tanács és az Európai Központi Bank (EKB) párbeszédét elő lehet készíteni és minisztériumi, nemzeti központi banki, bizottsági és EKB vezető tisztségviselői szinten le lehet folytatni.

    3. cikk

    A bizottság tagjai és póttagjai feladataik végzése során az Unió általános érdekeinek szem előtt tartásával járnak el.

    4. cikk

    A bizottság az elnök irányítása mellett két felállásban ülésezik: vagy a közigazgatás, a nemzeti központi bankok, a Bizottság és az EKB képviselőiből kiválasztott tagok, vagy a közigazgatás, a Bizottság és az EKB képviselőiből kiválasztott tagok összetételében. Teljes ülés esetén a bizottság rendszeresen felülvizsgálja azon ügyek listáját, melyek tárgyalásakor a nemzeti központi banki tagok részvétele az ülések során elvárt.

    5. cikk

    A bizottság egyszerű többséggel fogadja el a véleményeket, beszámolókat és közleményeket, amennyiben azok szavazást igényelnek. A bizottság minden egyes tagja egy szavazattal rendelkezik. Ha azonban olyan kérdésben történik tanácsadás vagy véleménynyilvánítás, amelyről a Tanács a későbbiekben határozatot hozhat, a központi bankokat képviselő tagok – amennyiben jelen vannak – és a Bizottságot képviselő tagok teljes mértékben részt vehetnek a vitában, de nem vehetnek részt a szavazásban. A bizottság beszámol a vita során kifejtett kisebbségi vagy eltérő véleményekről is.

    6. cikk

    A bizottság az elnökét – tagjai többségi szavazatával – kétéves időszakra választja meg; a kétéves időszak megújítható. Elnöknek megválaszthatók a bizottság azon tagjai, akik a nemzeti közigazgatásban magas beosztású tisztviselők, valamint az eurocsoportról szóló 14. jegyzőkönyv 1. cikkében említett azon előkészítő szerv (az eurocsoport üléseit előkészítő munkacsoport) elnöke, amely a Bizottság képviselőiből és azon tagállamok pénzügyekért felelős minisztereinek képviselőiből áll, amelyek pénzneme az euro.

    Amennyiben a bizottság elnöke a bizottság valamely nemzeti közigazgatásból származó tagja, a szavazati jogát póttagjára ruházza át.

    7. cikk

    Akadályoztatása esetén feladatainak ellátásában az elnököt a bizottság alelnöke helyettesíti. Az alelnököt a bizottsági tagok többsége kétéves időszakra választja meg a bizottsági tagok közül. Alelnöknek a nemzeti közigazgatásban magas beosztású tisztséget viselő bizottsági tagok vagy az eurocsoport üléseit előkészítő munkacsoport elnöke választhatók meg, kivéve, ha az utóbbit választották meg a bizottság elnökének.

    8. cikk

    Ha az eurocsoport üléseit előkészítő munkacsoport elnöke nem a bizottság elnöke, részt vehet a bizottság ülésein és a vitákban, kivéve, ha a bizottság eltérően határoz.

    Amennyiben a bizottság másként nem határoz, a póttagok részt vehetnek a bizottság ülésein. A póttagok szavazati joggal nem rendelkeznek. A bizottság eltérő döntése hiányában a póttagok a vitákban nem vesznek részt.

    Az a bizottsági tag, aki nem tud részt venni a bizottság ülésén, funkcióit átruházhatja a póttagok egyikére vagy egy másik tagra. Erről a bizottság elnökét és titkárát az ülést megelőzően írásban értesíteni kell. Kivételes körülmények között az elnök elfogadhatja a helyettesítés egyéb módját is.

    9. cikk

    A bizottság póttagjait, illetve albizottságokat vagy munkacsoportokat bízhat meg egyes kérdések tanulmányozásával. Ezekben az esetekben az elnöki feladatokat a bizottság által kijelölt bizottsági tag vagy póttag látja el. A bizottság tagjai, póttagjai, albizottságai, vagy munkacsoportjai szakértőket is segítségül hívhatnak.

    10. cikk

    A bizottságot az elnök hívja össze saját kezdeményezésére, illetve a Tanács, a Bizottság, vagy legalább négy bizottsági tag kérésére.

    11. cikk

    A bizottságot az elnök képviseli; így különösen, a bizottság felhatalmazhatja az elnököt, hogy a bizottsági megbeszélésekről tájékoztatást adjon, és szóban magyarázatot fűzzön a bizottság által kidolgozott véleményekhez és közleményekhez. Az elnök feladata a kapcsolattartás a bizottság és az Európai Parlament között.

    12. cikk

    A bizottság tevékenysége nem nyilvános. Ugyanezen szabály vonatkozik a póttagok, az albizottságok és a munkacsoportok tevékenységére is.

    13. cikk

    A bizottság munkáját a titkár irányítása alatt álló titkárság segíti. A titkárról és a titkárság személyi állományáról a Bizottság gondoskodik. A titkárt a bizottsággal történő egyeztetést követően a Bizottság nevezi ki. A titkár és a titkárság a bizottság útmutatásai alapján látja el a bizottság által megszabott feladatokat.

    A bizottság kiadásait a Bizottság költségvetési előirányzatai tartalmazzák.

    14. cikk

    A bizottság maga állapítja meg eljárási szabályzatát.



    ( 1 ) HL L 358., 1998.12.31., 109. o.

    ( 2 ) HL C 236., 1997.8.2., 5. o.

    ( 3 ) HL C 35., 1998.2.2., 1. o.

    Top