EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R2430

A Bizottság (EU) 2023/2430 végrehajtási rendelete (2023. augusztus 17.) a gyümölcs- és zöldségágazat, egyes feldolgozott gyümölcs- és zöldségtermékek, valamint a banánágazat forgalmazási előírásoknak való megfelelésének ellenőrzésére vonatkozó szabályok megállapításáról

C/2023/5449

HL L, 2023/2430, 2023.11.3, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2430/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2430/oj

European flag

Hivatalos Lapja
Az Európai Unió

HU

Sorozat L


2023/2430

2023.11.3.

A BIZOTTSÁG (EU) 2023/2430 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2023. augusztus 17.)

a gyümölcs- és zöldségágazat, egyes feldolgozott gyümölcs- és zöldségtermékek, valamint a banánágazat forgalmazási előírásoknak való megfelelésének ellenőrzésére vonatkozó szabályok megállapításáról

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról és a 922/72/EGK tanácsi rendelet, a 234/79/EGK tanácsi rendelet, az 1037/2001/EK tanácsi rendelet és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 90a. cikke (6) bekezdése első albekezdésének c) pontjára, valamint 91. cikke első bekezdésének b), f) és g) pontjára,

mivel:

(1)

Az 1308/2013/EU rendelet rendelkezik a mezőgazdasági piacok közös szervezéséről, amely magában foglalja többek között a gyümölcs- és zöldségágazatot, a feldolgozott gyümölcs- és zöldségtermékek ágazatát, valamint a banánágazatot. Felhatalmazza továbbá a Bizottságot arra, hogy végrehajtási jogi aktusokat fogadjon el a forgalmazási előírásoknak való megfelelés ellenőrzése és a kapcsolódó értesítések tekintetében.

(2)

Az 543/2011/EU bizottsági végrehajtási rendelet (2) valamennyi friss gyümölcsre és zöldségre vonatkozóan rendelkezik a forgalmazási előírásokról és a forgalmazási előírásoknak való megfelelés ellenőrzéséről, valamint az értesítésekre vonatkozó követelményekről. Az 1333/2011/EU bizottsági végrehajtási rendelet (3) forgalmazási előírásokat, az e forgalmazási előírásoknak való megfelelés ellenőrzésére vonatkozó szabályokat és tájékoztatási követelményeket állapít meg a banánágazat tekintetében.

(3)

Az egyértelműség érdekében helyénvaló egyetlen új rendeletbe foglalni valamennyi olyan szabályt, amely az (EU) 2023/2429 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (4) hatálya alá tartozó termékekre és ágazatokra vonatkozó forgalmazási előírásoknak való megfelelés ellenőrzésére és a meg nem felelés bejelentésével kapcsolatos követelményekre vonatkozik, figyelembe véve a meglévő rendeletek alkalmazása során szerzett tapasztalatokat. Emellett az (EU) 2023/2429 felhatalmazáson alapuló rendelet hatályon kívül helyezi az 543/2011/EU és az 1333/2011/EU végrehajtási rendeletet.

(4)

Az 1308/2013/EU rendelet 90a. cikkének (3) bekezdése szerinti, kockázatelemzésen alapuló szelektív ellenőrzések alkalmazása céljából részletes szabályokat kell meghatározni az ilyen ellenőrzésekre vonatkozóan. Ezen belül a termékek ellenőrzés céljából történő kiválasztása tekintetében indokolt részletezni az elemzés szerepét.

(5)

Célszerű előírni, hogy minden tagállam jelölje ki azokat az ellenőrző szerveket, amelyek az értékesítés egyes szakaszaiban elvégzik a megfelelőségi ellenőrzéseket. Egyetlen illetékes hatóságot indokolt megbízni azzal a feladattal, hogy kapcsolatot tartson az összes ellenőrzésre kijelölt szervvel, valamint összehangolja tevékenységüket.

(6)

mivel a kereskedők és a rájuk jellemző főbb sajátosságok ismerete elengedhetetlen a tagállamok által végzett elemzés szempontjából, rendkívül fontos minden tagállamban adatbázist létrehozni a gyümölcs-, zöldség- és banánkereskedőkről. Az értékesítési lánc minden szereplőjének figyelembevétele, valamint a jogbiztonság érdekében a „kereskedő” fogalomra vonatkozóan indokolt részletes meghatározást megállapítani.

(7)

A megfelelőségi ellenőrzéseket mintavétellel kell elvégezni, azokra a kereskedőkre összpontosítva, akiknél a legnagyobb a valószínűsége a forgalmazási előírásoknak nem megfelelő áruk előfordulásának. A tagállamoknak, figyelembe véve nemzeti piacuk sajátosságait, szabályokat kell hozniuk arra vonatkozóan, hogy egyes meghatározott kategóriákba tartozó kereskedők ellenőrzése elsőbbséget élvezzen. Az átláthatóság érdekében ezekről a szabályokról értesíteni kell a Bizottságot.

(8)

Amennyiben a megfelelőségi ellenőrzések a forgalmazási előírások tekintetében lehetséges csalárd vagy megtévesztő gyakorlatokat tárnak fel, az illetékes hatóságoknak az (EU) 2017/625 európai parlamenti és tanácsi rendelettel (5) összhangban megfelelő intézkedéseket kell hozniuk, és az (EU) 2019/1715 bizottsági végrehajtási rendeletnek (6) megfelelően meg kell osztaniuk egymással a csalásról szóló értesítéseket.

(9)

A tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a gyümölcs- és zöldségfélék harmadik országokba irányuló kivitele megfeleljen a forgalmazási előírásoknak. A tagállamoknak tanúsítaniuk kell a friss gyümölcs- és zöldségféléknek, valamint a száraz és szárított gyümölcsöknek a szabványosításáról szóló, az ENSZ Európai Gazdasági Bizottsága (ENSZ EGB) keretében megkötött genfi egyetértési megállapodásnak, valamint a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetnek (OECD) a gyümölcs- és zöldségfélékre vonatkozó nemzetközi minőségi szabványok alkalmazására irányuló programjának való megfelelést.

(10)

A harmadik országokból behozott gyümölcs- és zöldségféléknek meg kell felelniük a forgalmazási előírásoknak vagy a velük egyenértékű előírásoknak. Ezért a megfelelőségi ellenőrzéseket még azelőtt kell elvégezni, hogy az árukat beléptetik az Unió vámterületére, kivéve azon kis tételek esetét, amelyeket az ellenőrző szervek alacsony kockázatúnak minősítenek. Indokolt előírni, hogy egyes, a megfelelőség szempontjából kielégítő garanciát nyújtó harmadik országokban a kivitel előtti ellenőrzéseket e harmadik országok ellenőrző szervei is elvégezhessék. E lehetőség alkalmazása esetén a tagállamoknak rendszeresen ellenőrizniük kell a harmadik országok ellenőrző szervei által elvégzett kivitel előtti ellenőrzések hatékonyságát és minőségét.

(11)

A minőségi előírásoknak való megfelelés szempontjából vizsgált gyümölcsöket és zöldségeket az értékesítés minden szakaszában ugyanolyan típusú ellenőrzésnek kell alávetni. E célból az OECD-nek az ENSZ EGB által is ajánlott ellenőrzési módszereit indokolt alkalmazni. A kiskereskedelmi értékesítési szakaszban történő ellenőrzésekre vonatkozóan azonban célszerű külön rendelkezéseket megállapítani.

(12)

A forgalmazási előírások és a rájuk vonatkozó ellenőrzések közötti koherencia biztosítása érdekében indokolt előírni, hogy ez a rendelet az (EU) 2023/2429 felhatalmazáson alapuló rendelet hatálybalépésének napján lépjen hatályba és ugyanattól a naptól legyen alkalmazandó.

(13)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a mezőgazdasági piacok közös szervezésével foglalkozó bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

I. FEJEZET

BEVEZETŐ RENDELKEZÉSEK

1. cikk

Tárgy és hatály

Ez a rendelet szabályokat állapít meg a következők tekintetében:

a)

az (EU) 2023/2429 felhatalmazáson alapuló rendelet 1. cikkében említett ágazatokra és termékekre vonatkozó forgalmazási előírásoknak való megfelelés ellenőrzése a forgalmazás valamennyi szakaszában; és

b)

a megfelelési ellenőrzések során feltárt meg nem felelésről szóló értesítésekre irányadó követelmények.

II. FEJEZET

A FORGALMAZÁSI ELŐÍRÁSOKNAK VALÓ MEGFELELÉS ELLENŐRZÉSE

1. SZAKASZ

Általános rendelkezések

2. cikk

Koordináló hatóságok és ellenőrző szervek

(1)   Minden tagállam kijelöli:

a)

az e rendelet által szabályozott területeken a koordinációért és kapcsolattartásért felelős egyetlen illetékes hatóságot (a továbbiakban: koordináló hatóság); és

b)

az e rendelet alkalmazásáért felelős ellenőrző szervet, illetve szerveket (a továbbiakban: ellenőrző szervek).

(2)   Az (1) bekezdésben említett koordináló hatóság és ellenőrző szervek köz- vagy magánszervezetek is lehetnek. A tagállamok azonban mindkét esetben felelnek értük.

A tagállamok értesítik a Bizottságot a következőkről:

a)

az (1) bekezdés a) pontja értelmében kijelölt koordináló hatóság neve, postai és e-mail-címe;

b)

az (1) bekezdés b) pontja értelmében kijelölt ellenőrző szervek neve, postai és e-mail-címe;

c)

az egyes kijelölt ellenőrző szervek tevékenységi körének pontos leírása.

(3)   A koordináló hatóság lehet az ellenőrző szerv, illetve az ellenőrző szervek egyike, vagy bármely más, az (1) bekezdés szerint kijelölt szerv.

(4)   A Bizottság a tagállamok által kijelölt koordináló hatóságok jegyzékét közzéteszi az Europa honlapon.

3. cikk

Kereskedői adatbázis

(1)   A tagállamok az e cikkben meghatározott feltételek szerint adatbázist hoznak létre azokról a kereskedőkről (a továbbiakban: kereskedői adatbázis), akik az (EU) 2023/2429 felhatalmazáson alapuló rendelet 1. cikkében említett ágazatokban tevékenykednek, és akik az ugyanott említett termékekkel kereskednek.

A tagállamok ehhez más célra létrehozott adatbázist vagy adatbázisokat is felhasználhatnak.

(2)   E rendelet alkalmazásában „kereskedő”: az a természetes vagy jogi személy, aki vagy amely:

a)

az (EU) 2023/2429 felhatalmazáson alapuló rendelet 1. cikkében említett termékekkel rendelkezik, azzal a céllal, hogy azokat:

i.

bemutassa vagy eladásra kínálja;

ii.

értékesítse;

iii.

bármilyen más módon forgalomba hozza; vagy

b)

a forgalmazási előírások hatálya alá tartozó ágazatok és termékek tekintetében az a) pontban meghatározott tevékenységek egyikét ténylegesen folytatja.

Az első albekezdés a) pontja szerinti tevékenységek a következőkre terjednek ki:

a)

interneten keresztül vagy más módon történő távértékesítés;

b)

természetes vagy jogi személy által, saját maga vagy harmadik személy nevében folytatott, ennek megfelelő tevékenységek;

c)

az Unióban és/vagy harmadik országba irányuló export és/vagy harmadik országból származó import keretében folytatott tevékenységek.

(3)   A tagállamok meghatározzák azokat a feltételeket, amelyek alapján a következőkben meghatározott kereskedőknek szerepelniük kell vagy sem a kereskedői adatbázisban:

a)

olyan kereskedők, akik vagy amelyek tevékenysége az (EU) 2023/2429 felhatalmazáson alapuló rendelet 3. cikkében felsorolt termékekre terjed ki, vagy olyan termékekre, amelyek az említett rendelet 5. cikke értelmében mentesülnek a forgalmazási előírásoknak való megfelelés kötelezettsége alól;

b)

olyan természetes vagy jogi személyek, akik vagy amelyek tevékenysége áruszállításra korlátozódik;

c)

olyan kereskedők, akik vagy amelyek tevékenysége a kiskereskedelmi szakaszban történő értékesítésre korlátozódik.

(4)   Ha a kereskedői adatbázis több elkülönülő elemből áll, a koordináló hatóság gondoskodik arról, hogy az adatbázis és annak elemei, valamint azok frissítése egységes legyen.

(5)   A kereskedői adatbázisnak valamennyi kereskedőre vonatkozóan tartalmaznia kell a következőket:

a)

nyilvántartási szám, név és cím, valamint az (1) bekezdésben említettek közül azon érintett ágazatok vagy termékek megjelölése, amelyekben, illetve amelyekkel kapcsolatosan a kereskedő tevékenységet folytat;

b)

az 5. cikk (3) bekezdésében említett kockázati kategóriák valamelyikébe való besoroláshoz szükséges információk, különösen a cég értékesítési láncban elfoglalt helye és a cég fontosságára vonatkozó információk;

c)

az egyes kereskedők korábbi ellenőrzéseinek eredményeivel kapcsolatos információk;

d)

bármely egyéb, az ellenőrzésekhez szükségesnek tartott információ, például a forgalmazási előírásoknak való megfeleléssel kapcsolatos minőségbiztosítási rendszer vagy önellenőrzési rendszer megléte;

e)

annak feltüntetése, hogy a kereskedőt a 4. cikknek megfelelően jóváhagyták-e vagy sem.

A tagállamok szükség esetén aktualizálják a gazdasági szereplők adatbázisát, figyelembe véve különösen a megfelelőségi ellenőrzések során gyűjtött információkat.

(6)   A (3) bekezdés sérelme nélkül valamennyi kereskedőt nyilvántartásba kell venni, és a kereskedőknek meg kell adniuk azokat az információkat, amelyeket a tagállamok szükségesnek ítélnek a kereskedői adatbázis létrehozásához és aktualizálásához. A tagállamok meghatározzák azokat a feltételeket, amelyek teljesülése esetén a nem az adott tagállam területén letelepedett, de ott kereskedelmi tevékenységet folytató kereskedőknek szerepelniük kell az adatbázisban.

4. cikk

Elismert kereskedők

(1)   A tagállamok az 5. cikk szerinti megfelelőségi ellenőrzések alapján a legalacsonyabb kockázati kategóriába sorolt kereskedők számára – kérésre és a forgalmazási előírásoknak való megfelelésre vonatkozó különleges garanciák nyújtására is figyelemmel – engedélyezhetik, hogy azok:

a)

aláírják a 7. cikk szerinti megfelelőségi tanúsítványt;

b)

az egyes csomagok címkézésén a feladás szakaszában az I. mellékletben meghatározott mintát használják az Unióban termelt friss gyümölcsök és zöldségek, valamint banán esetében; vagy

c)

a harmadik országokban termelt banán tekintetében használják a II. mellékletben meghatározott mentességi tanúsítványt.

A tagállamok az első albekezdésben említett engedélyeket korlátozhatják az (EU) 2023/2429 felhatalmazáson alapuló rendelet 1. cikkében említett egy vagy két ágazatra és termékre.

Az első albekezdés c) pontja szerinti mentességi tanúsítvány a mentességet megadó tagállamban kirakodott banán tekintetében a teljes uniós piacra vonatkozik.

(2)   Az engedély legalább egyéves időszakra szól.

(3)   Az (1) bekezdés szerinti lehetőséggel élő kereskedőknek:

a)

képzett vagy megfelelő tapasztalattal rendelkező ellenőrző személyzettel kell rendelkezniük;

b)

rendelkezniük kell a termék előkészítéséhez, csomagolásához és ellenőrzéséhez szükséges megfelelő felszereléssel;

c)

kötelezettséget kell vállalniuk arra, hogy az általuk feladott árukon elvégzik a megfelelőségi ellenőrzést, és nyilvántartást vezetnek az összes elvégzett ellenőrzésről.

d)

lehetővé kell tenniük a koordináló hatóságok általi ellenőrzéseket.

(4)   Ha egy adott elismert kereskedő már nem felel meg az engedélyében meghatározott feltételeknek, a tagállam visszavonja az engedélyt.

(5)   A tagállamok összeállítják az elismert kereskedők jegyzékét, feltüntetve a 3. cikk (5) bekezdése első albekezdésének a) pontjában említett nyilvántartási számot, valamint azokat a termékeket és azt az időszakot, amely(ek)re vonatkozóan az engedélyt megadták. A tagállamok megteszik a megfelelő lépéseket annak érdekében, hogy ezeket az információkat nyilvánosan hozzáférhetővé tegyék.

2. SZAKASZ

A tagállamok által végzett megfelelőségi ellenőrzések

5. cikk

Megfelelőségi ellenőrzések

(1)   A tagállamok biztosítják, hogy az 1308/2013/EU rendelet 75. és 76. cikkében, valamint az (EU) 2023/2429 felhatalmazáson alapuló rendeletben meghatározott forgalmazási előírásoknak való megfelelés biztosítása és az ilyen előírásokkal kapcsolatos esetleges csalárd vagy megtévesztő gyakorlatok azonosítása érdekében a megfelelőségi ellenőrzések végzése szelektíven, kockázatelemzés alapján és megfelelő gyakorisággal történjen.

A kockázatelemzési szempontok között szerepelhet:

a)

az e rendelet 7. cikkében említett, illetékes hatóság által kiállított megfelelőségi tanúsítvány megléte;

b)

olyan harmadik ország illetékes hatósága által kiállított megfelelőségi tanúsítvány megléte, ahol a megfelelőségi ellenőrzéseket e rendelet 8. cikke szerint jóváhagyták;

c)

a termék megnevezése, a termelési időszak, a termék ára, időjárási feltételek, csomagolási és árukezelési műveletek, tárolási feltételek, a származási ország, a szállítóeszköz vagy a tétel nagysága;

d)

a kereskedő mérete, az értékesítési láncban elfoglalt helye, forgalmának mennyisége vagy értéke, termékskálája, a szállítási terület vagy az üzleti tevékenység típusa (például tárolás, válogatás, csomagolás vagy értékesítés);

e)

a korábbi ellenőrzések eredményei, beleértve a feltárt hiányosságok számát és típusát, a forgalmazott termékek általános minőségét és a használt technikai eszközök szintjét;

f)

a kereskedő által használt, a forgalmazási előírásoknak való megfeleléssel kapcsolatos minőségbiztosítási rendszernek vagy önellenőrzési rendszernek a megbízhatósága;

g)

az ellenőrzés elvégzésének helye, megjelölve különösen, hogy ez a hely a termék Unióba való belépésének vagy a csomagolás, illetve berakodás helye-e;

h)

minden egyéb olyan információ, amely a megfelelés hiányának kockázatára utalhat.

(2)   Az (1) bekezdés második albekezdésének b) pontja szerinti megfelelőségi tanúsítványokat a meg nem felelés kockázatát csökkentő tényezőnek kell tekinteni.

(3)   A kockázatelemzésnek a 3. cikkben meghatározott kereskedői adatbázisban található információkon kell alapulnia, és a tagállamok e kockázatelemzés alapján kockázati kategóriákba sorolják a kereskedőket.

A tagállamok előre meghatározzák a következőket:

a)

a tételek megfelelésének hiányára vonatkozó kockázatelemzés szempontjai;

b)

a kereskedők vagy tételek és/vagy mennyiségek azon minimális aránya, amelyet az egyes kockázati kategóriákra vonatkozó kockázatelemzés alapján megfelelőségi ellenőrzésnek kell alávetni.

Az általános forgalmazási előírás hatálya alá tartozó termékek esetében a tagállamok kockázatelemzés alapján dönthetnek úgy, hogy nem végeznek szelektív ellenőrzéseket.

(4)   Ha az ellenőrzések jelentős szabálytalanságokat tárnak fel, a tagállamok növelik az érintett kereskedőkre, termékekre, származásra vagy egyéb paraméterekre vonatkozó ellenőrzések gyakoriságát.

(5)   A kereskedőknek az ellenőrző szervek rendelkezésére kell bocsátaniuk minden olyan információt és létesítményt, amelyet az említett szervek a megfelelőségi ellenőrzések megszervezése és elvégzése szempontjából szükségesnek ítélnek.

6. cikk

A nyilatkozatok vámhatóság általi elfogadása

(1)   A vámhatóságok csak akkor fogadhatják el a termékspecifikus forgalmazási előírások hatálya alá tartozó termékek kivitelére és/vagy szabad forgalomba bocsátására vonatkozó nyilatkozatot, ha teljesül az alábbi feltételek egyike:

a)

az árukat a 7. cikkben említett megfelelőségi tanúsítvány, vagy banán esetében a II. mellékletben meghatározott mentességi tanúsítvány kíséri; vagy

b)

az illetékes ellenőrző szerv tájékoztatta a vámhatóságot arról, hogy az érintett tételekre vonatkozóan megfelelőségi tanúsítványt állított ki; vagy

c)

az illetékes ellenőrző szerv tájékoztatta a vámhatóságot arról, hogy az érintett tételekre nem bocsátott ki megfelelőségi tanúsítványt, mert az 5. cikk (1) bekezdésében előírt kockázatelemzés alapján az említett tételeket nem volt szükséges ellenőrizni.

Az első albekezdésben említett nyilatkozatok elfogadása nem érinti a tagállamok által az 5. cikk alkalmazásában adott esetben elvégzett megfelelőségi ellenőrzéseket.

(2)   A tagállamok az (1) bekezdést az (EU) 2023/2429 felhatalmazáson alapuló rendelet I. mellékletének A. részében meghatározott általános forgalmazási előírás hatálya alá tartozó termékekre, valamint az említett felhatalmazáson alapuló rendelet 5. cikke (1) bekezdése a) pontjának i. alpontjában szereplő termékekre is alkalmazhatják, ha az érintett tagállam az e rendelet 5. cikkének (1) bekezdése szerinti kockázatelemzés alapján ezt szükségesnek ítéli.

7. cikk

Megfelelőségi tanúsítvány és mentességi tanúsítvány

(1)   A forgalmazási előírások hatálya alá tartozó friss gyümölcsökre és zöldségekre vagy banánra vonatkozó megfelelőségi tanúsítványokat, valamint a banánra vonatkozó mentességi tanúsítványokat az illetékes hatóságok állíthatják ki.

A megfelelőségi tanúsítvány kiállításának célja annak megerősítése, hogy az érintett termékek megfelelnek a vonatkozó forgalmazási előírásnak. Az illetékes hatóságok által az Unióban alkalmazandó megfelelőségi tanúsítvány mintáját a III. melléklet tartalmazza.

Friss gyümölcsök és zöldségek esetében a 8. cikk (2) bekezdésében említett harmadik országok az Unión belüli illetékes hatóságok által kibocsátott megfelelőségi tanúsítványok helyett saját megfelelőségi tanúsítványaikat alkalmazhatják, azzal a feltétellel, hogy azoknak tartalmazniuk kell legalább az uniós tanúsítványokban szereplő információkat. A Bizottság az Europa honlapon nyilvánosan hozzáférhetővé teszi az ilyen harmadik országbeli tanúsítványok mintáit.

(2)   A mentességi tanúsítványt az illetékes hatóság állíthatja ki annak igazolására, hogy a szóban forgó elismert kereskedő képes garantálni azt, hogy az importált banán megfelel a vonatkozó forgalmazási előírásnak. A mentességi tanúsítványt a II. melléklet határozza meg.

(3)   A tanúsítványokat az illetékes hatóság a bélyegzőjével ellátott papírformátumban vagy hitelesített elektronikus formátumban állíthatja ki. Ezeket a tanúsítványokat az illetékes hatóság által erre felhatalmazott személynek vagy személyeknek kézírással vagy elektronikus aláírással kell aláírniuk. A 4. cikk szerint jóváhagyott kereskedők kézírással vagy elektronikus aláírással írhatják alá szintén aláírhatják a megfelelőségi tanúsítványt.

(4)   A tanúsítványokat legalább egy uniós hivatalos nyelven kell kiállítani.

(5)   Az azonosíthatóság érdekében minden egyes tanúsítványt sorszámmal kell ellátni. Az illetékes hatóság minden kibocsátott tanúsítvány másolati példányát megőrzi.

3. SZAKASZ

A harmadik országok által végrehajtott megfelelőségi ellenőrzések

8. cikk

A harmadik országok által az Unióba irányuló behozatalt megelőzően elvégzett megfelelőségi ellenőrzések jóváhagyása

(1)   Egy harmadik országnak az (EU) 2023/2429 felhatalmazáson alapuló rendelet 9. cikkének (1) bekezdésében említett, jóváhagyás iránti kérelmében meg kell jelölnie azon hivatalos hatóságát, amelynek felelősségére elvégzik a hivatkozott felhatalmazáson alapuló rendeletben meghatározott forgalmazási előírásoknak való megfelelés ellenőrzését. Az említett hatóság felel a Bizottsággal való kapcsolattartásért. A jóváhagyás iránti kérelemnek az említett felhatalmazáson alapuló rendelet 9. cikkének (4) bekezdésében említett követelmények értékeléséhez szükséges információkat is tartalmaznia kell.

(2)   E rendelet IV. melléklete meghatározza az érintett termékeket és azokat a harmadik országokat, amelyekben a megfelelőségi ellenőrzéseket az (EU) 2023/2429 felhatalmazáson alapuló rendelet 9. cikkében és az e cikkben meghatározott feltételek szerint jóváhagyták. A Bizottság minden új jóváhagyáshoz az 1308/2013/EU rendelet 91. cikke első bekezdése f) pontjának megfelelően aktualizálja az említett mellékletet.

(3)   A Bizottság az Europa honlapon nyilvánosan hozzáférhetővé teszi az érintett hivatalos hatóságok és ellenőrző szervek adatait.

9. cikk

A megfelelőségi ellenőrzések jóváhagyásának a felfüggesztése

A Bizottság felfüggesztheti a harmadik országok által elvégzett megfelelőségi ellenőrzések jóváhagyását, ha úgy találja, hogy a tételek és/vagy a mennyiségek jelentős részében az áruk nem felelnek meg a harmadik ország ellenőrző szervei által kibocsátott megfelelőségi tanúsítványban szereplő információknak. A jóváhagyás felfüggesztése esetén a Bizottság az 1308/2013/EU rendelet 91. cikke első bekezdése f) pontjának megfelelően aktualizálja a IV. mellékletet.

4. SZAKASZ

Ellenőrzési módszerek

10. cikk

Ellenőrzési módszerek és a meg nem felelés megállapítására vonatkozó szabályok

(1)   E rendelet vagy az (EU) 2023/2429 felhatalmazáson alapuló rendelet eltérő rendelkezése hiányában az e rendeletben előírt megfelelőségi ellenőrzéseket – kivéve a végső felhasználónak történő kiskereskedelmi értékesítés helyén végzett ellenőrzéseket – az V. mellékletben meghatározott ellenőrzési módszereknek megfelelően kell végrehajtani.

A tagállamok különös rendelkezéseket állapítanak meg a megfelelőségnek a végső felhasználónak történő kiskereskedelmi értékesítés helyén történő ellenőrzésére vonatkozóan.

(2)   Ha az ellenőrző szerv úgy találja, hogy az áruk megfelelnek a forgalmazási előírásoknak, a 7. cikknek megfelelően kibocsáthatja a III. mellékletben meghatározott megfelelőségi tanúsítványt.

(3)   Ha az ellenőrző szerv úgy találja, hogy az áruk nem felelnek meg a forgalmazási előírásoknak, megállapítja a meg nem felelés tényét, és erről értesíti a kereskedőt vagy annak képviselőit. Azokat az árukat, amelyekre vonatkozóan meg nem felelést állapítottak meg, az ellenőrző szerv engedélye nélkül nem lehet mozgatni. Az említett engedély megadását az ellenőrző szerv az általa meghatározott feltételek teljesítéséhez kötheti.

A kereskedők dönthetnek úgy, hogy áruik egy részét vagy egészét összhangba hozzák az előírásokkal. Az előírásokkal összhangba hozott áruk addig nem hozhatók forgalomba, amíg az ellenőrző szerv minden megfelelő eszközzel meg nem bizonyosodott arról, hogy az áruk valóban megfelelnek az előírásoknak. Adott esetben az ellenőrző szerv a tétel egészére vagy egy részére vonatkozóan csak akkor állítja ki a III. mellékletben meghatározott megfelelőségi tanúsítványt, ha az áruk már megfelelnek az előírásoknak.

Ha valamely ellenőrző szerv elfogadja egy kereskedő arra vonatkozó kérését, hogy az árut egy olyan tagállamban hozza összhangba az előírásokkal, amely nem az a tagállam, amelyben az áru nem megfelelő voltát megállapító ellenőrzésre sor került, a kereskedő értesíti a rendeltetési hely szerinti tagállam ellenőrző szervét a meg nem felelő tételről. A meg nem felelés tényét megállapító tagállam a megállapítás egy példányát megküldi a meg nem felelő tétel rendeltetési helye szerinti tagállamnak, valamint a többi érintett tagállamnak.

Ha nem biztosítható az áru előírásoknak való megfelelősége, és azt nem lehet ipari feldolgozásra, takarmányozási célra vagy bármilyen más nem élelmezési célra felhasználni, az ellenőrző szerv szükség esetén felkérheti a kereskedőket a megfelelő intézkedések meghozatalára annak érdekében, hogy az érintett termékek ne kerüljenek a piacra.

A kereskedők a tagállamok által e bekezdés alkalmazásához szükségesnek ítélt minden információt az ellenőrző szervek rendelkezésére bocsátanak.

(4)   Amennyiben az e rendeletben előírt megfelelőségi ellenőrzések során lehetséges csalárd vagy megtévesztő gyakorlatokra derül fény a forgalmazási előírások tekintetében, az illetékes hatóságok az (EU) 2017/625 rendelettel összhangban megfelelő intézkedések hoznak, és az (EU) 2019/1715 végrehajtási rendeletnek megfelelően megosztják egymással a csalásról szóló értesítéseket.

5. SZAKASZ

Értesítések

11. cikk

Értesítések

(1)   Az a tagállam, amelyben egy másik tagállamból származó szállítmányról megállapítást nyer, hogy az nem felel meg a forgalmazási előírásoknak olyan hibák vagy minőségromlás miatt, amelye(ke)t már a csomagolás során meg lehetett volna állapítani, haladéktalanul értesíti erről a feltehetőleg érintett tagállamokat, beleértve azokat is, amelyekben az árukat csomagolták.

(2)   Az a tagállam, amelyben egy harmadik országból származó árukból álló tétel szabad forgalomba bocsátását elutasították azért, mert nem felelt meg a forgalmazási előírásoknak, haladéktalanul értesíti erről a feltehetőleg érintett tagállamokat és az érintett harmadik országot, ha az szerepel a IV. melléklet felsorolásában.

(3)   A tagállamok értesítik a Bizottságot és a többi tagállamot az adott év során a forgalmazás összes szakaszában elvégzett ellenőrzések összesített eredményeiről, mégpedig az adott évet követő év június 30-ig. A IV. mellékletben felsorolt harmadik országokból származó behozatal tekintetében az említett értesítésnek tartalmaznia kell azon árutételek számát, amelyeket a szabad forgalomba bocsátást követően az előző évben a forgalmazási előírásoknak való meg nem felelés miatt visszautasítottak.

(4)   A (3) bekezdésben említett, a Bizottságnak címzett értesítéseket az (EU) 2017/1183 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletnek (7) megfelelően kell megküldeni.

III. FEJEZET

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

12. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2025. január 1-jétől kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2023. augusztus 17-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)   HL L 347., 2013.12.20., 671. o.

(2)  A Bizottság 543/2011/EU végrehajtási rendelete (2011. június 7.) az 1234/2007/EK tanácsi rendeletnek a gyümölcs- és zöldség-, valamint a feldolgozottgyümölcs- és feldolgozottzöldség-ágazatra alkalmazandó részletes szabályainak a megállapításáról (HL L 157., 2011.6.15., 1. o.).

(3)  A Bizottság 1333/2011/EU végrehajtási rendelete (2011. december 19.) a banánra vonatkozó forgalmazási előírások megállapításáról, e forgalmazási előírásoknak való megfelelés ellenőrzéséről és a banánágazatban a tájékoztatásokra vonatkozó követelményekről (HL L 336., 2011.12.20., 23. o.).

(4)  A Bizottság (EU) 2023/2429 felhatalmazáson alapuló rendelete (2023. augusztus 17.) az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a gyümölcs- és zöldségágazatra, egyes feldolgozott gyümölcs- és zöldségtermékekre, valamint a banánágazatra vonatkozó forgalmazási előírások tekintetében történő kiegészítéséről, valamint az 1666/1999/EK bizottsági rendelet, az 543/2011/EU és az 1333/2011/EU bizottsági végrehajtási rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 2023/2429, 3.11.2023, ELI link: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/2429/oj).

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/625 rendelete (2017. március 15.) az élelmiszer- és takarmányjog, valamint az állategészségügyi és állatjóléti szabályok, a növényegészségügyi szabályok, és a növényvédő szerekre vonatkozó szabályok alkalmazásának biztosítása céljából végzett hatósági ellenőrzésekről és más hatósági tevékenységekről, továbbá a 999/2001/EK, a 396/2005/EK, az 1069/2009/EK, az 1107/2009/EK, az 1151/2012/EU, a 652/2014/EU, az (EU) 2016/429 és az (EU) 2016/2031 európai parlamenti és tanácsi rendelet, az 1/2005/EK és az 1099/2009/EK tanácsi rendelet, valamint a 98/58/EK, az 1999/74/EK, a 2007/43/EK, a 2008/119/EK és a 2008/120/EK tanácsi irányelv módosításáról, és a 854/2004/EK és a 882/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet, a 89/608/EGK, a 89/662/EGK, a 90/425/EGK, a 91/496/EGK, a 96/23/EK, a 96/93/EK és a 97/78/EK tanácsi irányelv és a 92/438/EGK tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (a hatósági ellenőrzésekről szóló rendelet) (HL L 095., 2017.4.7., 1. o.).

(6)  A Bizottság (EU) 2019/1715 végrehajtási rendelete (2019. szeptember 30.) a hatósági ellenőrzések információkezelési rendszerének működésére és a rendszer elemeire vonatkozó szabályok megállapításáról (a hatósági ellenőrzések információkezelési rendszeréről szóló rendelet) (HL L 261., 2019.10.14., 37. o.).

(7)  A Bizottság (EU) 2017/1183 felhatalmazáson alapuló rendelete (2017. április 20.) az 1307/2013/EU és az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az információk és dokumentumok Bizottsághoz való eljuttatása tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 171., 2017.7.4., 100. o.).


I. MELLÉKLET

A 4. cikk (1) bekezdése első albekezdésének b) pontjában említett minta

Image 1

 

A friss gyümölcsökre és zöldségekre, valamint a banánra vonatkozó európai uniós forgalmazási előírás

Az elismert kereskedő azonosító száma

(Tagállam)


II. MELLÉKLET

A 4. cikk (1) bekezdése első albekezdésének c) pontjában és a 6. cikk (1) bekezdése első albekezdésének a) pontjában említett, banánra vonatkozó forgalmazási előírásoknak való megfelelés vizsgálatára vonatkozó mentességi tanúsítvány

Mentességben részesített jóváhagyott kereskedő (név, vállalat, cím):

Az illetékes ellenőrző szerv vagy szervezet által kiadott regisztrációs szám:

Illetékes szervezeti egység vagy szerv (név, cím):

A tanúsítvány kiállításának időpontja:

A tanúsítvány érvényességi ideje:

Aláírás és/vagy az illetékes szerv, vagy szervezet hivatalos bélyegzője:


III. MELLÉKLET

A 7. cikk (1) bekezdése és a 10. cikk (2) és (3) bekezdése szerinti megfelelőségi tanúsítvány olyan termékek esetében, amelyeknek meg kell felelniük az európai uniós forgalmazási előírásoknak

1.

Kereskedő

Megfelelőségi tanúsítvány a friss gyümölcsökre és zöldségekre, valamint a banánra vonatkozó európai uniós forgalmazási előírások tekintetében

Sz.: …

(Ezt a tanúsítványt kizárólag az ellenőrző szervek használhatják)

2.

A csomagoláson feltüntetett csomagoló (amennyiben nem azonos a kereskedővel)

3.

Ellenőrző szerv

4.

Ellenőrzés helye/származási ország (1)

5.

Rendeltetési régió vagy ország

6.

A szállítóeszköz megnevezése és azonosító jele

7.

 

az Európai Unión belüli

behozatal

kivitel

(Banán esetében adott esetben a rendeltetési helyen végzett ellenőrzésekre vonatkozik)

8.

Csomagolási egységek (darabszám és típus)

9.

Termék megnevezése (fajta, amennyiben az előírás meghatározza)

10.

Minőségi osztály

11.

Teljes nettó tömeg kg-ban

12.

A feltüntetett szállítmány a kiállítás időpontjában megfelel a hatályos európai uniós forgalmazási előírásoknak.

Az igénybe venni kívánt vámhivatal: … A kiállítás helye és ideje:…

Érvényes (időpontig):

Ellenőr (név nyomtatott betűvel):

Aláírás … Az illetékes hatóság bélyegzője…

13.

Megjegyzések


(1)  Továbbexportált áruk esetében az áruk származását tüntesse fel a 9. rovatban.


IV. MELLÉKLET

Azon harmadik országok, amelyekben a megfelelőségi ellenőrzéseket az (EU) 2023/xxxx felhatalmazáson alapuló rendelet 9. cikkével összhangban jóváhagyták az e rendelet 8. cikkében említett termékek tekintetében

Ország

Termékek

Svájc

Friss gyümölcs és zöldség

Marokkó

Friss gyümölcs és zöldség

Dél-Afrika

Friss gyümölcs és zöldség

Izrael  (1)

Friss gyümölcs és zöldség

India

Friss gyümölcs és zöldség

Új-Zéland

Alma, körte és kivi

Szenegál

Friss gyümölcs és zöldség

Kenya

Friss gyümölcs és zöldség

Törökország

Friss gyümölcs és zöldség

Egyesült Királyság:

Nagy-Britannia

Észak-Írország  (2)

Friss gyümölcs és zöldség


(1)  A Bizottság jóváhagyása az Izrael államon belülről származó gyümölcsre és zöldségre vonatkozik, kivéve az 1967 júniusa óta az izraeli közigazgatás hatálya alá tartozó területekről, nevezetesen a Golán-fennsíkról, a Gázai övezetből, a Kelet-Jeruzsálemből és Ciszjordánia többi részéről származókat.

(2)  A Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának az Európai Unióból és az Európai Atomenergia-közösségből történő kilépéséről szóló megállapodás 6. cikkének (3) bekezdésével és 7. cikkének (1) bekezdésével, valamint az Írországról/Észak-Írországról szóló jegyzőkönyv 2. mellékletével összefüggésben értelmezett 5. cikkének (4) bekezdésével és 13. cikkének (1) bekezdésével összhangban e rendelet alkalmazásában a tagállamokra való hivatkozások Észak-Írország tekintetében magukban foglalják az Egyesült Királyságot is. Azonban a jegyzőkönyv 7. cikkének (3) bekezdésével összhangban a valamely tagállam hatóságai vagy valamely tagállamban létrehozott szervek által kibocsátott vagy lefolytatott technikai szabályozásoknak, értékeléseknek, nyilvántartásba vételeknek, tanúsítványoknak, jóváhagyásoknak és engedélyezéseknek egy másik tagállamban történő elismerése tekintetében a jegyzőkönyv által alkalmazandóvá tett uniós jogi rendelkezésekben szereplő, tagállamokra történő hivatkozások nem érthetők úgy, hogy azok az Egyesült Királyság hatóságai vagy az Egyesült Királyságban létrehozott szervek által kibocsátott vagy lefolytatott technikai szabályozások, értékelések, nyilvántartásba vételek, tanúsítványok, jóváhagyások és engedélyezések vonatkozásában magukban foglalják Észak-Írország tekintetében az Egyesült Királyságot is.


V. MELLÉKLET

A 10. cikk (1) bekezdésében említett ellenőrzési módszerek

Az alábbi ellenőrzési módszerek az OECD-nek a gyümölcs- és zöldségfélékre vonatkozó nemzetközi minőségi szabványok alkalmazására irányuló programja keretében elfogadott, a friss gyümölcs és zöldség minőségi ellenőrzésének végrehajtásáról szóló útmutató rendelkezésein alapulnak.

1.   FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

1.1.   Csomagolási egység

Egy tétel különállóan csomagolt része, a tartalommal együtt. A csomagolás célja, hogy megkönnyítse több kereskedelmi csomagnak, illetve termékek laza vagy rendezett csoportjának a kezelését és szállítását, és megelőzze a fizikai kezelés és a szállítás okozta károkat. A csomagolási egység egyben kereskedelmi csomag is lehet. A közúti, vasúti, vízi és légi konténerek nem minősülnek csomagolási egységnek.

1.2.   Kereskedelmi csomag

Egy tétel különállóan csomagolt része, a tartalommal együtt. A kereskedelmi csomag csomagolásának célja, hogy értékesítési egységet képezzen a végfelhasználó vagy végfogyasztó számára az értékesítés helyén.

1.3.   Előrecsomagolt csomagolási egység

Az előrecsomagolt csomagolási egység olyan kereskedelmi csomag, amely az élelmiszert teljesen vagy részben körülzárja, oly módon, hogy a csomagolási egység tartalma nem változtatható meg a csomagolás felnyitása vagy módosítása nélkül. Az egyetlen terméket takaró védőfólia nem számít előrecsomagolásnak.

1.4.   Szállítmány

Egy adott kereskedő által értékesítendő terméknek a vonatkozó dokumentumban meghatározott, ellenőrzésre bemutatott mennyisége. A szállítmány állhat egy vagy több típusú termékből: tartalmazhat egy vagy több tétel friss, aszalt vagy szárított gyümölcsöt és zöldséget.

1.5.   Tétel

A termék egy olyan mennyisége, amely egy adott helyen végzett ellenőrzés időpontjában az alábbiak tekintetében hasonló jellemzőkkel rendelkezik:

csomagoló és/vagy feladó,

származási ország,

a termék jellege,

a termék minőségi osztálya,

méret (ha a terméket méret szerint osztályozzák),

fajta vagy kereskedelmi típus (a minőségi előírás vonatkozó rendelkezései szerint),

a csomagolás típusa és a kiszerelés.

Ha azonban az 1.4. pontban meghatározott szállítmányok megfelelőségi ellenőrzése során nehéz különbséget tenni a tételek között és/vagy nem lehet kimutatni különálló tételeket, az adott szállítmány összes árutétele egy tételként kezelhető, ha azok a termék típusát, a feladót, a származási országot, a minőségi osztályt és a fajtát vagy kereskedelmi típust (ha erről a forgalmazási előírás rendelkezik) tekintve hasonlóak.

1.6.   Mintavétel

A megfelelőségi ellenőrzés során valamely tételből ideiglenesen vett kollektív minta.

1.7.   Elemi minta

A tételből véletlenszerűen kiválasztott csomagolási egység csomagolt termék esetében, illetve (közvetlenül a szállítóeszközbe vagy annak rekeszébe rakott) ömlesztett termék esetében a tétel tetszőleges pontjáról véletlenszerűen vett termékmennyiség.

1.8.   Egyesített minta

A tételből vett több, feltehetően reprezentatív elemi minta, amelynek mennyisége elegendő ahhoz, hogy a tétel értékelését minden kritérium tekintetében lehetővé tegye.

1.9.   Másodlagos minta

Az elemi mintából véletlenszerűen vett megegyező termékmennyiség.

Csomagolt diófélék esetében a másodlagos minta tömege 300 gramm és 1 kg között van. Ha az elemi mintát kereskedelmi csomagokból álló csomagolási egységek alkotják, a másodlagos minta egy vagy több, összesen legalább 300 g tömegű kereskedelmi csomagból áll.

Más csomagolt termék esetében a másodlagos minta 30 egységből áll, ha a csomagolási egység nettó tömege legfeljebb 25 kg, és a csomagolási egység nem tartalmaz kereskedelmi csomagot. Bizonyos esetekben ez azt jelenti, hogy ha az elemi minta legfeljebb 30 egységből áll, akkor a csomagolási egység egész tartalmát ellenőrizni kell.

1.10.   Összetett minta (csak szárított vagy aszalt termékek esetében)

Az összetett minta az egyesített mintából vett összes másodlagos minta legalább 3 kg tömegű keveréke. A terméket az összetett mintában egyenletesen kell elkeverni.

1.11.   Csökkentett minta

A teljes vagy az összetett mintából véletlenszerűen vett termékmennyiség, amely az a szükséges legkisebb mennyiség, amely elegendő bizonyos egyedi kritériumok értékeléséhez.

Ha az ellenőrzési módszer tönkretenné a terméket, a csökkentett minta mérete nem haladhatja meg az ellenőrzési célból eredetileg vett egyesített minta 10 százalékát, illetve héjas diófélék esetében az összetett mintából vett 100 darab gyümölcsöt. Kis méretű szárított vagy aszalt termékek esetében – például ha 100 g termék több mint 100 egységet tartalmaz – a csökkentetett minta tömege legfeljebb 300 g lehet.

A fejlettségi fokra és/vagy az érettségi állapotra vonatkozó feltételek értékeléséhez a mintát a gyümölcsök, zöldségek, szárított és aszalt termékek minőségének megállapítására irányuló objektív vizsgálatokra vonatkozó útmutatóban meghatározott objektív módszerekkel kell összeállítani.

Egy teljes vagy összetett mintából több csökkentett minta is vehető annak érdekében, hogy a tétel megfelelőségét több szempont alapján is ellenőrizni lehessen.

2.   A MEGFELELŐSÉGI ELLENŐRZÉS VÉGREHAJTÁSA

2.1.   Általános megjegyzés

A megfelelőségi ellenőrzés az ellenőrizendő tétel különböző pontjairól véletlenszerűen vett minták értékelésével történik. Az ellenőrzés azon a feltételezésen alapul, hogy a minták minősége megfelel a tétel minőségének.

2.2.   Az ellenőrzés helye

Megfelelőségi ellenőrzés végezhető a csomagolási művelet során, a feladás helyén, a szállítás alatt, az átvétel helyén, a nagykereskedőnél és a kiskereskedőnél.

Ha az ellenőrző szerv a megfelelőségi ellenőrzést nem a saját helyiségeiben végzi el, a tulajdonosnak biztosítania kell a megfelelőségi ellenőrzés elvégzéséhez szükséges helyszínt.

2.3.   A tételek azonosítása és/vagy általános benyomás szerzése a szállítmányról

A tételek azonosítása jelöléseik vagy egyéb szempontok alapján történik, mint például a 2011/91/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvben (1) megállapított jelzések alapján. Több tételből álló szállítmányok esetében az ellenőrnek a kísérő dokumentumok vagy a szállítmányra vonatkozó nyilatkozatok révén általános benyomást kell szereznie a szállítmányról. Az ellenőrnek ezt követően meg kell határoznia, hogy a bemutatott tételek mennyiben felelnek meg az említett dokumentumokban szereplő információnak.

Amennyiben a termékeket be fogják rakodni vagy már berakodták egy szállítóeszközbe, a szállítmány azonosítására az adott szállítóeszköz nyilvántartási számát kell használni.

2.4.   A termék bemutatása

Az ellenőr dönti el, hogy mely csomagolási egységeket kell ellenőrizni. A bemutatásnak, amelyet a piaci szereplőnek kell elvégeznie, egyaránt ki kell terjednie az egyesített minta bemutatására, valamint a szállítmány vagy tétel azonosításához szükséges összes információ biztosítására.

Amennyiben csökkentett vagy másodlagos mintákra van szükség, ezeket az egyesített mintából az ellenőr választja ki.

2.5.   Fizikai ellenőrzés

A csomagolás és a kiszerelés értékelése:

A csomagolást – beleértve a csomagolási egység belsejében használt anyagot is – a vonatkozó forgalmazási előírás rendelkezései alapján meg kell vizsgálni alkalmasság és tisztaság szempontjából. Ezt csomagolt termékek esetében az elemi minták alapján, minden más esetben a szállítóeszköz alapján kell elvégezni. Ha csak bizonyos csomagolásfajták vagy kiszerelések engedélyezettek, az ellenőr ellenőrzi, hogy ezeket használják-e.

A jelölések ellenőrzése:

Az ellenőr meggyőződik arról, hogy a terméket a vonatkozó forgalmazási előírásnak megfelelően látták-e el jelölésekkel. Az ellenőrzés során megvizsgálják a jelölések pontosságát és/vagy a szükséges módosítás mértékét is.

Csomagolt termék esetében ezt az ellenőrzést az elemi minták alapján, minden más esetben a raklaphoz rögzített dokumentum vagy a szállítóeszköz alapján kell elvégezni.

Az egyenként fóliába csomagolt gyümölcsök és zöldségek nem tekintendők az 1169/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) értelmében vett előrecsomagolt élelmiszernek, és nem feltétlenül szükséges a forgalmazási előírásoknak megfelelő jelölésük. Ilyen esetekben a fóliacsomagolás a sérülékeny termékek védelmére szolgáló eszköznek tekintendő.

A termék megfelelőségének ellenőrzése:

Az ellenőr úgy határozza meg az egyesített minta méretét, hogy annak alapján képes legyen értékelni a tételt. Az ellenőr véletlenszerűen választja ki az ellenőrizendő csomagolási egységeket, illetve ömlesztett termék esetében a tétel azon pontjait, ahonnan az egyedi mintákat kell venni.

Vigyázni kell arra, hogy a mintavétel ne befolyásolja hátrányosan a termék minőségét.

Sérült csomagolási egységek nem használhatók az egyesített minta részeként. Ezeket félre kell tenni, és amennyiben szükséges, külön vizsgálatnak vethetők alá és külön jelentés készülhet róluk.

Az egyesített mintának legalább az alábbi mennyiségekből kell állnia minden olyan esetben, amikor a tételt nem találják kielégítőnek, illetve amikor fennáll annak a kockázata, hogy egy termék nem felel meg a forgalmazási előírásnak, és ezért ellenőrizni kell:

Csomagolt termék

A tételhez tartozó csomagolási egységek száma

A mintavételi csomagolási egységek száma (elemi minták)

Legfeljebb 100

5

101 és 300 között

7

301 és 500 között

9

501 és 1 000 között

10

több mint 1 000

15 (legalább)

Ömlesztett termék

(közvetlenül a szállítóeszközbe vagy annak rekeszébe rakott)

A tétel mennyisége kg-ban vagy a tételt alkotó kötegek számában

Az elemi minták mennyisége kg-ban vagy a kötegek száma

Legfeljebb 200

10

201 és 500 között

20

501 és 1 000 között

30

1 001 és 5 000 között

60

több mint 5 000

100 (legalább)

Nagy méretű (egységenként 2 kg fölötti) gyümölcs és zöldség esetében az elemi mintának legalább öt egységet kell tartalmaznia. Az 5-nél kevesebb csomagolási egységet tartalmazó vagy 10 kg-nál kisebb tömegű tételek esetében az ellenőrzés a teljes tételre kiterjed.

Amennyiben az ellenőr az ellenőrzést követően arra a megállapításra jut, hogy az alapján nem képes döntést hozni, végezhet még egy fizikai ellenőrzést, és a végső eredményt megállapíthatja a két ellenőrzés átlagaként.

2.6.   A termék ellenőrzése

Csomagolt termék esetében az elemi mintákkal történik a termék általános állapotának, kiszerelésének, a csomagolási egységek tisztaságának és a címkézésnek az ellenőrzése. Más esetekben ezeket az ellenőrzéseket a tétel vagy a szállítóeszköz alapján kell elvégezni.

A terméket a megfelelőségi ellenőrzés idejére teljesen el kell távolítani a csomagolásból. Az ellenőr csak azokban az esetekben tekinthet el ettől, amikor a mintavétel összetett minta alapján történik.

Az egyöntetűség, a minimumkövetelmények, a minőségi osztályok és a méret ellenőrzését vagy egyesített minta vagy összetett minta alapján végzik, az OECD-nek a gyümölcs- és zöldségfélékre vonatkozó nemzetközi minőségi szabványok alkalmazására irányuló programja keretében közzétett magyarázó kiadványok figyelembevételével.

Ha az ellenőr hibát fedez fel, darabszám vagy tömeg alapján megállapítja azon termékmennyiség százalékos arányát, amely nem felel meg az előírásnak.

A külső hibákat teljes minta vagy összetett minta alapján ellenőrzik. Egyes, a fejlettség és/vagy az érettség fokával, illetve a belső hibák meglétével vagy hiányával kapcsolatos kritériumok ellenőrizhetők csökkentett minták alapján. Csökkentett minta alapján végzett ellenőrzésre különösen olyan esetekben kerül sor, amikor az ellenőrzés csökkenti a termék kereskedelmi értékét.

A fejlettségi fok és/vagy az érettségi állapot értékeléséhez a vonatkozó forgalmazási előírásban vagy a gyümölcsök, zöldségek, szárított és aszalt termékek minőségének megállapítására irányuló objektív vizsgálatokra vonatkozó útmutatóban erre a célra meghatározott eszközöket és módszereket kell használni.

2.7.   Jelentés az ellenőrzés eredményeiről

Adott esetben ki kell állítani a 7. cikkben említett dokumentumokat.

Amennyiben meg nem felelés megállapítását eredményező hibákat találnak, a kereskedőt vagy annak képviselőjét írásban tájékoztatni kell ezekről a hibákról, a nem megfelelő termékek százalékos arányáról, valamint a meg nem felelés okairól. Amennyiben a jelölések megváltoztatásával a termék megfelelhet az előírásnak, erről tájékoztatni kell a kereskedőt vagy annak képviselőjét.

Amennyiben a termékben találnak hibákat, jelezni kell a forgalmazási előírásnak meg nem felelő termékek százalékos arányát.

2.8.   A megfelelőségi ellenőrzés által okozott értékcsökkenés

A megfelelőségi ellenőrzést követően a teljes, illetve az összetett mintát a piaci szereplő vagy képviselője rendelkezésére bocsátják.

Az ellenőrző szerv nem köteles visszaszolgáltatni a teljes, illetve az összetett mintának az ellenőrzés során megsérült darabjait.


(1)  Az Európai Parlament és a Tanács 2011/91/EU irányelve (2011. december 13.) azon árutételt azonosító jelzésekről és jelölésekről, amelyekhez az adott élelmiszer tartozik (HL L 334., 2011.12.16., 1. o.).

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 1169/2011/EU rendelete (2011. október 25.) a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásáról, az 1924/2006/EK és az 1925/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról és a 87/250/EGK bizottsági irányelv, a 90/496/EGK tanácsi irányelv, az 1999/10/EK bizottsági irányelv, a 2000/13/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, a 2002/67/EK és a 2008/5/EK bizottsági irányelv és a 608/2004/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 304., 2011.11.22., 18. o.).


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2430/oj

ISSN 1977-0731 (electronic edition)


Top