EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0242

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az 1305/2013/EU rendeletnek az Ukrajna elleni orosz invázió hatásaira adott válaszként az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) keretében rendkívüli ideiglenes támogatás nyújtását célzó egyedi intézkedés tekintetében történő módosításáról

COM/2022/242 final

Brüsszel, 2022.5.20.

COM(2022) 242 final

2022/0166(COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

az 1305/2013/EU rendeletnek az Ukrajna elleni orosz invázió hatásaira adott válaszként az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) keretében rendkívüli ideiglenes támogatás nyújtását célzó egyedi intézkedés tekintetében történő módosításáról


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

Az élelmezésbiztonság garantálásáról és az élelmiszerrendszerek rezilienciájának megerősítéséről szóló, 2022. március 23-i bizottság közleményben (COM(2022) 133 final) megállapítottak szerint az Oroszország által provokáció nélkül indított ukrajnai invázió tovább destabilizálta a már amúgy is sérülékeny helyzetben lévő mezőgazdasági piacokat. A nyersanyagpiacokon már az inváziót megelőzően is jelentős volt az áremelkedés, ami a nagyobb energia-, műtrágya- és takarmányköltségek miatt a mezőgazdasági piacokat sem kímélte. Jelenleg tovább emelkednek a mezőgazdasági termelők és a mezőgazdasági termékek feldolgozásával, forgalmazásával vagy fejlesztésével foglalkozó kis- és középvállalkozások (kkv-k) költségei, és ez hatással van az élelmiszerárakra, ami rávilágít az európai élelmiszerrendszer sebezhetőségére, különösen az importtól való függőségre, és aggályokat vet fel a mezőgazdasági termelők és az agrár-élelmiszeripari láncban részt vevő termelők jövedelmét illetően.

Ez tovább növeli a Covid19-világjárvány következtében az európai mezőgazdaságra nehezedő nyomást.

Az éghajlatváltozással és a környezeti kihívásokkal ugyancsak foglalkozni kell. A fent említett közleményben a Bizottság szorgalmazta, hogy „a jelenlegi válság által feltárt hiányosságokat oly módon kezeljük, hogy azzal elősegítsük a fenntartható, reziliens és méltányos élelmiszerrendszerekre való átállást az EU-ban és világszerte”.

A kereskedelem megzavarása komolyan megkérdőjelezi a globális élelmezésbiztonságot, mind a háború rövid távú hatásaiból, mind az azt övező hosszabb távú bizonytalanságokból eredően.

Bár az EU stabil élelmiszer-ellátása nem forog veszélyben, ha a mezőgazdasági üzemek szintjén jelentkező, jóval magasabb termelési költségeket nem ellensúlyozzák magasabb árakkal, ez hatással lehet az ellátás biztonságára.

A közös agrárpolitika (KAP) számos intézkedésről rendelkezik, beleértve az árbiztonsági hálót és a rendkívüli intézkedések meghozatalának lehetőségét. A Bizottság a 2022. március 23-i közleményében már számos olyan kivételes kezdeményezést bemutatott, amely az élelmezésbiztonság megőrzésére és az élelmiszerrendszerek rezilienciájának megerősítésére irányul. A jelenlegi helyzet azonban példa nélkül álló, és további kezdeményezésekre van szükség, mivel egyes kisvállalkozások és mezőgazdasági termelők tevékenységük fenntartása érdekében sürgős szükséghelyzeti támogatásra szorulnak.

A Bizottság ezért az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) finanszírozott kiegészítő intézkedést javasol, amely lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy likviditási támogatást nyújtsanak az inputköltségek jelentős emelkedése által érintett mezőgazdasági termelők és agrár-élelmiszeripari vállalkozások, különösen a takarmány- és műtrágyagyártó vállalkozások, valamint a feldolgozóiparban működő, a gáz- és villamosenergia-költségek növekedésével küzdő energiaigényes vállalkozások számára. Az ilyen vállalkozások pénzforgalmi kihívásainak közvetlen kezelése révén a támogatás hozzájárul a globális élelmezésbiztonsághoz és a megnövekedett inputköltségekből eredő piaci zavarok kezeléséhez.

E célok elérése érdekében a támogatás a mezőgazdasági termelők, valamint a mezőgazdasági termékek feldolgozásával, forgalmazásával vagy fejlesztésével foglalkozó kkv-k számára nyújtható egyszeri egyösszegű támogatás formájában valósul meg. A Bizottság a kifizetéseket a költségvetési előirányzatokkal összhangban és a rendelkezésre álló források függvényében teljesíti.

A meglévő vidékfejlesztési programok keretében rendelkezésre álló források leghatékonyabb felhasználásának biztosítása érdekében a tagállamoknak objektív és megkülönböztetéstől mentes kritériumok alapján kell gondoskodniuk arról, hogy a támogatásban a legsúlyosabban érintettek részesüljenek. A tagállamoknak az intézkedést programmódosítás útján kellene beépíteniük a vidékfejlesztési programokba. A tagállamok az új intézkedést bevezető programmódosítás benyújtását követően kezdhetik meg a kifizetések kedvezményezettek számára történő teljesítését. Az ilyen módosítások benyújtására e javaslatnak, valamint a kapcsolódó másodlagos jogszabályok (a 808/2014/EU és a 809/2014/EU bizottsági végrehajtási rendelet) módosításának elfogadása után kerülhet sor.

Összhang a szabályozási terület jelenlegi szakpolitikai rendelkezéseivel

A javaslat összhangban van a közös agrárpolitikára, valamint az európai strukturális és beruházási alapokra vonatkozó átfogó jogi kerettel, és az 1305/2013/EU rendelet célirányos módosítására korlátozódik. A javaslat kiegészíti az Unió által a jelenlegi, példa nélküli helyzet kezelése érdekében hozott összes egyéb intézkedést, különösen a piacok támogatását célzó intézkedéseket, valamint gondoskodik az élelmezésbiztonságról. A javaslat nem érinti az 1305/2013/EU rendelet 59. cikkének (5) és (6) bekezdésében meghatározott minimális ráfordítási követelményeket, valamint az (EU) 2020/2220 rendelet 1. cikkének (2) bekezdésében meghatározott, a csökkentés tilalmára vonatkozó elvet.

Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

A javaslat az 1305/2013/EU rendelet célirányos módosításaira korlátozódik és fenntartja az összhangot más uniós szakpolitikákkal.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

A javaslat az Európai Unió működéséről szóló szerződés 42. cikkén és 43. cikkének (2) bekezdésén alapul.

Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés a mezőgazdaságot az Unió és a tagállamok megosztott hatáskörébe utalja, és rendelkezik a közös célokat szolgáló, közösen végrehajtandó közös agrárpolitika létrehozásáról. A javaslat célja egy új vidékfejlesztési intézkedés közös céljainak és közös végrehajtásának biztosítása.

 Arányosság

A javaslat olyan korlátozott és célzott módosításokat tartalmaz, amelyek nem haladják meg az annak eléréséhez szükséges mértéket, hogy az Ukrajna elleni orosz invázió hatásai által különösen érintett mezőgazdasági termelők és mezőgazdasági termékek feldolgozásával, forgalmazásával vagy fejlesztésével foglalkozó kkv-k rendkívüli ideiglenes segítségben részesüljenek.

A jogi aktus típusának megválasztása

A jelenlegi, példa nélküli körülmények kezeléséhez szükséges új intézkedés bevezetéséhez a rendelet a megfelelő eszköz.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése/célravezetőségi vizsgálata

Nem alkalmazandó

Az érdekelt felekkel folytatott konzultáció

Külső érdekelt felekkel nem került sor konzultációra. A javaslat előterjesztését azonban az elmúlt hetekben a tagállamokkal és az Európai Parlament képviselőivel folytatott konzultációk előzték meg.

Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása

Nem alkalmazandó

Hatásvizsgálat

Az 1305/2013/EU rendeletre irányuló javaslat előkészítésekor sor került hatásvizsgálatra. A most javasolt, korlátozott módosítások nem igényelnek külön hatásvizsgálatot.

Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

Nem alkalmazandó

Alapjogok

Nem alkalmazandó

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A javasolt módosítás nem vonja maga után az (EU) 2020/2093 rendelet I. mellékletében megállapított többéves pénzügyi keret kötelezettségvállalásokra és kifizetésekre vonatkozó éves felső határértékeinek módosítását. Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) kötelezettségvállalási előirányzatainak teljes éves bontása változatlan marad. A kedvezményezettek számára 2023. október 15. előtt teljesítik a kifizetéseket, ennélfogva azokat a 2023-as költségvetésből kell finanszírozni. Az ezen intézkedés finanszírozásához szükséges kifizetési előirányzatokat a Bizottság következő, 2023. évi költségvetési tervezetébe belefoglalt EMVA-előirányzatokba kell beépíteni, és azokat a rákövetkező években a kifizetési igények megfelelő arányú csökkentése fogja ellensúlyozni.

5.EGYÉB ELEMEK

Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

Az intézkedések végrehajtását a Bizottság figyelemmel kíséri, és arról az 1303/2013/EU és az 1305/2013/EU rendelettel létrehozott általános jelentéstételi mechanizmusok keretében beszámolók készülnek.

Magyarázó dokumentumok (irányelvek esetén)

Nem alkalmazandó

A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata

A javasolt rendelkezések az 1305/2013/EU rendelet módosítására irányulnak.

2022/0166 (COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

az 1305/2013/EU rendeletnek az Ukrajna elleni orosz invázió hatásaira adott válaszként az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) keretében rendkívüli ideiglenes támogatás nyújtását célzó egyedi intézkedés tekintetében történő módosításáról

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 42. cikkére és 43. cikkének (2) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére 1 ,

tekintettel a Régiók Bizottságának véleményére 2 ,

rendes jogalkotási eljárás keretében,

mivel:

(1)A mezőgazdasági termelőket és a vidéki vállalkozásokat példátlan módon érintették az Ukrajna elleni orosz invázió következményei. Az inputárak emelkedése – különösen az energia, a műtrágya és az állati takarmány esetében – gazdasági zavarokat idézett elő a mezőgazdasági ágazatban és a vidéki közösségekben, emellett likviditási problémákat okozott a mezőgazdasági termelőknek és a mezőgazdasági termékek feldolgozásával, forgalmazásával vagy fejlesztésével foglalkozó vidéki kisvállalkozásoknak. Ezáltal egy olyan rendkívüli helyzet állt elő, amely kezelésre szorul.

(2)Az Ukrajna elleni orosz invázió hatásainak enyhítése érdekében egy új, rendkívüli és ideiglenes intézkedésnek kell kezelnie azokat a likviditási problémákat, amelyek veszélyeztetik a mezőgazdasági tevékenységek és a mezőgazdasági termékek feldolgozásával, forgalmazásával vagy fejlesztésével foglalkozó kisvállalkozások tevékenységének folytonosságát.

(3)Az agrárvállalkozások versenyképességének és a mezőgazdasági üzemek életképességének biztosítását célzó támogatást – a rendelkezésre álló forrásokat a lehető legnagyobb mértékben az Ukrajna elleni orosz invázió következményei által leginkább sújtott kedvezményezettekre összpontosítva – objektív és megkülönböztetéstől mentes kritériumok alapján kell odaítélni, hogy a támogatást a leginkább érintetteknek nyújtsák. A mezőgazdasági termelők esetében az említett kritériumok közé sorolhatók egyes termelési ágazatok, gazdálkodási típusok, a mezőgazdasági üzemek szerkezete, a kkv-k esetében pedig egyes ágazatok, tevékenységtípusok, régiótípusok vagy egyéb sajátos tényezők.

(4)A jelenlegi drámai válság egyik tanulsága, hogy fel kell gyorsítani a fenntarthatóságra való átállást a jövőbeli válságokra való jobb felkészülés érdekében; ezen intézkedés támogatása ezért nem vezethet az EMVA-hozzájárulásból az 1305/2013/EU rendelet 59. cikkének (6) bekezdésében említett intézkedésekre elkülönített teljes rész csökkentéséhez.

(5)Ezen intézkedés sürgősségére, valamint ideiglenes és kivételes jellegére tekintettel rendelkezni kell az egyszeri kifizetésről és az intézkedés alkalmazásának végső időpontjáról, ugyanakkor emlékeztetni kell arra az elvre, hogy a Bizottság általi kifizetéseket a költségvetési előirányzatokkal összhangban és a rendelkezésre álló források függvényében kell teljesíteni.

(6)Annak érdekében, hogy a legsúlyosabban érintett mezőgazdasági termelők, illetve kkv-k nagyobb támogatásban részesülhessenek, helyénvaló lehetővé tenni a tagállamok számára, hogy objektív és megkülönböztetéstől mentes kritériumok alapján, például bizonyos tartományok vagy átfogó kategóriák meghatározásával kiigazítsák a támogatható kedvezményezettek bizonyos kategóriáira vonatkozó egyösszegű kifizetéseket.

(7)Annak érdekében, hogy az új intézkedéshez a vidékfejlesztési programok egyéb célkitűzéseinek veszélyeztetése nélkül lehessen biztosítani a szükséges forrásokat, meg kell határozni az uniós hozzájárulás maximális arányát.

(8)Az 1305/2013/EU rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(9)Tekintettel az Ukrajna elleni orosz invázióra, valamint az invázió által az uniós agrár-élelmiszeripari ágazatra gyakorolt hatások kezelésének sürgősségére, szükségesnek tűnik kivételt biztosítani a nemzeti parlamenteknek az Unióban betöltött szerepéről szóló, az Európai Unióról szóló szerződéshez, az Európai Unió működéséről szóló szerződéshez és az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződéshez csatolt 1. jegyzőkönyv 4. cikkében említett nyolchetes időszak alól.

(10)Tekintettel az Ukrajna elleni orosz invázió hatásaival kapcsolatos helyzet sürgősségére, helyénvaló, hogy ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lépjen hatályba,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az 1305/2013/EU rendelet a következőképpen módosul:

1.A szöveg a következő cikkel egészül ki: 

„39c. cikk
Rendkívüli ideiglenes támogatás az Ukrajna elleni orosz invázió hatásai által különösen érintett mezőgazdasági termelők és kkv-k számára

 

(1)Az ezen intézkedés keretében nyújtott támogatás az e cikkben meghatározott feltételek mellett sürgősségi segélyt nyújt az Ukrajna elleni orosz invázió hatásai által különösen érintett mezőgazdasági termelőknek és kkv-knak az üzleti tevékenységük folytonosságának biztosítása céljából.

(2)A támogatás mezőgazdasági termelőknek, illetve olyan kkv-knak nyújtható, amelyek tevékenysége a halászati termékek kivételével az EUMSZ I. mellékletének hatálya alá tartozó mezőgazdasági termékek, illetve gyapot feldolgozásához, értékesítéséhez vagy fejlesztéséhez kapcsolódik. A termelési folyamat eredménye olyan termék is lehet, amely nem tartozik az említett melléklet hatálya alá.

(3)A tagállamoknak a támogatással a leginkább érintett kedvezményezetteket kell megcélozniuk objektív és megkülönböztetéstől mentes támogathatósági feltételeknek és – amennyiben célszerűnek ítélik meg – kiválasztási kritériumoknak a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján történő meghatározásával. A tagállamok által nyújtott támogatásnak hozzá kell járulnia az élelmezésbiztonsághoz vagy a piaci egyensúlyhiányok kezeléséhez, és támogatnia kell azokat a mezőgazdasági termelőket vagy kkv-kat, akik vagy amelyek e célok elérése érdekében legalább egyet folytatnak a következő tevékenységek közül:

a)körforgásos gazdaság;

b)tápanyag-gazdálkodás;

c)hatékony erőforrás-felhasználás;

d)környezettudatos és éghajlatbarát termelési módszerek.

(4)A támogatást 2023. október 15-ig teljesítendő, egyösszegű kifizetés formájában kell nyújtani, az illetékes hatóság által 2023. március 31-ig jóváhagyott támogatás iránti kérelmek alapján. Az ezt követő visszatérítést a Bizottság a költségvetési előirányzatokkal összhangban és a rendelkezésre álló források függvényében teljesíti. A kifizetett összeg a kedvezményezettek kategóriái szerint, objektív és megkülönböztetéstől mentes kritériumok alapján differenciálható.

(5)A támogatás maximális összege mezőgazdasági termelőnként nem lehet több 15 000 EUR-nál, kkv-nként pedig 100 000 EUR-nál.

(6)Az e cikk szerinti támogatás nyújtásakor a tagállamoknak figyelembe kell venniük az egyéb nemzeti vagy uniós támogatási eszközök vagy magánkezdeményezések keretében az Ukrajna elleni orosz invázió hatásaira történő reagálás céljából nyújtott támogatást.”

2.A 49. cikk (2) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(2) A műveletek kiválasztásáért felelős tagállami hatóság biztosítja, hogy a műveletek kiválasztására – a 18. cikk (1) bekezdésének b) pontja, a 24. cikk (1) bekezdésének d) pontja, a 28–31., a 33., a 34. és a 36–39c. cikk szerinti műveletek kivételével – az e cikk (1) bekezdésében említett kiválasztási kritériumokkal összhangban, valamint átlátható és megfelelően dokumentált eljárásnak megfelelően kerüljön sor.”

3.Az 59. cikk a következő bekezdéssel egészül ki: 

„(6b) A 39c. cikk szerint nyújtott EMVA-támogatás nem haladhatja meg a vidékfejlesztési programhoz nyújtott, az I. melléklet második része által a 2021–2022-es időszakra előírt teljes EMVA-hozzájárulás 5 %-át.”

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

az Európai Parlament részéről    a Tanács részéről

az elnök    az elnök

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

1.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI 

1.1.A javaslat/kezdeményezés címe

Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az 1305/2013/EU rendeletnek az Ukrajna elleni orosz invázió hatásaira adott válaszként az EMVA keretében nyújtandó rendkívüli ideiglenes támogatás biztosítását célzó egyedi intézkedés tekintetében történő módosításáról

1.2.A javaslat/kezdeményezés a következőre irányul: 

 új intézkedés 

 kísérleti projektet/előkészítő intézkedést követő új intézkedés 3  

 jelenlegi intézkedés meghosszabbítása 

X egy vagy több intézkedés összevonása vagy átalakítása egy másik/új intézkedéssé 

1.3.Célkitűzés(ek)

1.3.1.Általános célkitűzés(ek)

Új, rendkívüli és ideiglenes intézkedés bevezetése azon likviditási problémák kezelésére, amelyek veszélyeztetik a mezőgazdasági tevékenységek és a mezőgazdasági termékeket feldolgozó kisvállalkozások tevékenységének folytonosságát

1.3.2.Konkrét célkitűzés(ek)

… sz. konkrét célkitűzés

Nem alkalmazandó

1.3.3.Várható eredmény(ek) és hatás(ok)

Tüntesse fel, milyen hatásokat gyakorolhat a javaslat/kezdeményezés a kedvezményezettekre/célcsoportokra.

Nem alkalmazandó

1.3.4.Teljesítménymutatók

Határozza meg az előrehaladás és az eredmények nyomon követésére szolgáló mutatókat.

Nem alkalmazandó

1.4.A javaslat/kezdeményezés indoklása 

1.4.1.Rövid vagy hosszú távon kielégítendő szükséglet(ek) a kezdeményezés végrehajtásának részletes ütemtervével

Nem alkalmazandó

1.4.2.Az Unió részvételéből származó hozzáadott érték (adódhat többek között a koordinációból eredő előnyökből, a jogbiztonságból, a fokozott hatékonyságból vagy a kiegészítő jellegből). E pontban „az Unió részvételéből származó hozzáadott érték” azt az uniós részvételből adódó értéket jelenti, amely többletként jelentkezik ahhoz az értékhez képest, amely a tagállamok egyedüli fellépése esetén jött volna létre.

Nem alkalmazandó

1.4.3.Hasonló korábbi tapasztalatok tanulsága

Nem alkalmazandó

1.4.4.A többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség és egyéb megfelelő eszközökkel való lehetséges szinergiák

Nem alkalmazandó

1.4.5.A rendelkezésre álló különböző finanszírozási lehetőségek értékelése, ideértve az átcsoportosítási lehetőségeket is

Nem alkalmazandó

1.5.A javaslat/kezdeményezés időtartama és pénzügyi hatása

X határozott időtartam

   időtartam: ÉÉÉÉ [HH/NN]-tól/-től ÉÉÉÉ [HH/NN]-ig

X    A kötelezettségvállalási és kifizetési előirányzatokra összességében nem gyakorol pénzügyi hatást.

 határozatlan időtartam

beindítási időszak: ÉÉÉÉ-tól/-től ÉÉÉÉ-ig

azt követően: rendes ütem

1.6.Tervezett irányítási módszer(ek) 4   

 Bizottság általi közvetlen irányítás

a Bizottság szervezeti egységein keresztül, ideértve az uniós küldöttségek személyzetét

   végrehajtó ügynökségen keresztül

X Megosztott irányítás a tagállamokkal

 Közvetett irányítás a költségvetés végrehajtásával kapcsolatos feladatoknak a következőkre történő átruházásával:

harmadik országok vagy az általuk kijelölt szervek

nemzetközi szervezetek és ügynökségeik (nevezze meg)

az EBB és az Európai Beruházási Alap

a költségvetési rendelet 70. és 71. cikkében említett szervek

közjogi szervek

magánjog alapján működő, közfeladatot ellátó szervek, amennyiben megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtanak

valamely tagállam magánjoga alapján működő, köz- és magánszféra közötti partnerség végrehajtásával megbízott és megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtó szervek

az EUSZ V. címének értelmében a KKBP terén konkrét fellépések végrehajtásával megbízott, és a vonatkozó alap-jogiaktusban meghatározott személyek.

Egynél több irányítási módszer feltüntetése esetén kérjük, adjon részletes felvilágosítást a „Megjegyzések” rovatban.

Megjegyzések

Ez az új javaslat nem vonja maga után a többéves pénzügyi keretre vonatkozóan az (EU) 2020/2093 rendelet I. mellékletében megállapított kötelezettségvállalások és kifizetések éves felső határainak módosítását. Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap kötelezettségvállalási előirányzatainak éves bontása változatlan marad.

Összességében ez az intézkedés nem tesz szükségessé további kifizetési előirányzatokat. Az intézkedés finanszírozásához szükséges 2023. évi kifizetési előirányzatokat a rákövetkező években alacsonyabb kifizetési igények fogják ellensúlyozni.

2.IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK 

2.1.A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések 

Gyakoriság és feltételek

Nem alkalmazandó

2.2.Irányítási és kontrollrendszer(ek) 

2.2.1.Az irányítási módszer(ek), a finanszírozás végrehajtási mechanizmusai, a kifizetési módok és a javasolt kontrollstratégia indokolása

Nem alkalmazandó

2.2.2.A felismert kockázatokkal és a csökkentésükre létrehozott belső kontrollrendszerekkel kapcsolatos információk

Nem alkalmazandó

2.2.3.A kontroll költséghatékonyságának becslése és indokolása (a „kontroll költségei ÷ a kezelt kapcsolódó források értéke” hányados) és a hibakockázat várható szintjeinek értékelése (kifizetéskor és záráskor) 

Nem alkalmazandó

2.3.A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések 

Tüntesse fel a meglévő vagy tervezett megelőző és védintézkedéseket, pl. a csalás elleni stratégiából.

Nem alkalmazandó

3.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA 

3.1.A többéves pénzügyi keret érintett fejezete/fejezetei és a költségvetés érintett kiadási sora/sorai 

·Jelenlegi költségvetési sorok

A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési sorok sorrendjében.

A többéves pénzügyi keret fejezete

Költségvetési sor

Kiadás
típusa

Hozzájárulás

Szám

diff./nem diff. 5

EFTA-országoktól 6

tagjelölt országoktól 7

harmadik országoktól

a költségvetési rendelet 21. cikke (2) bekezdésének b) pontja értelmében

3

08.030102

diff.

NEM

NEM

NEM

NEM

·Létrehozandó új költségvetési sorok

A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési sorok sorrendjében.

A többéves pénzügyi keret fejezete

Költségvetési sor

Kiadás
típusa

Hozzájárulás

Szám

diff./nem diff.

EFTA-országoktól

tagjelölt országoktól

harmadik országoktól

a költségvetési rendelet 21. cikke (2) bekezdésének b) pontja értelmében

Nem alkalmazandó

/NEM

/NEM

/NEM

/NEM

3.2.A javaslat előirányzatokra gyakorolt becsült pénzügyi hatása 

3.2.1.Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás összefoglalása 

   A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után operatív előirányzatok felhasználását

X    A javaslat/kezdeményezés az alábbi operatív előirányzatok felhasználását vonja maga után:

millió EUR (három tizedesjegyig)

A többéves pénzügyi keret
fejezete

Szám

3

Természeti erőforrások és környezet

A javaslat nincs hatással a kötelezettségvállalási előirányzatokra. Mivel ezt a módosítást a tagállamok vidékfejlesztési programjainak módosításai révén az elfogadott kereteken belül fogják finanszírozni, összességében nem lesz szükség további kifizetési előirányzatokra, és az ezen intézkedésre irányuló kifizetéseket más vidékfejlesztési intézkedésekre irányuló alacsonyabb kifizetésekkel kell majd ellentételezni.

Feltételezhető, hogy a javaslat nincs hatással az EMVA 2022. évi költségvetési kifizetési előirányzataira. Figyelembe véve az ezen új intézkedés tagállamok általi végrehajtásához szükséges időt, a kapcsolódó kiadások várhatóan 2023 harmadik negyedévében kerülnek bejelentésre, és ezáltal a 2023. évi költségvetésre lesznek hatással. A kifizetési előirányzatokra gyakorolt, körülbelül 450 millió EUR-nak megfelelő hatás a 2023. évi költségvetési tervezetben igényelt kifizetési előirányzatok szintjén kerül elszámolásra, és azt a rákövetkező években a kifizetési igények megfelelő arányú csökkentése fogja – az alábbi becslés szerint – ellensúlyozni.

Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság

2022
év

2023
év

2024
év

2025
év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.

ÖSSZESEN

• Operatív előirányzatok

08.030102

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1a)

0

0

0

0

0

Kifizetési előirányzatok

(2a)

0

+450

–225

–225

0

Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási jellegű előirányzatok

Nem alkalmazandó

(3)

Előirányzatok ÖSSZESEN
a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság esetében

Kötelezettségvállalási előirányzatok

=(1a)+(1b)+(3)

0

0

0

0

0

Kifizetési előirányzatok

=(2a)+(2b)

+(3)

0

+450

–225

–225

0



ÖSSZES operatív előirányzat

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(4)

0

0

0

0

0

Kifizetési előirányzatok

(5)

0

0

0

0

0

• Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási jellegű előirányzatok ÖSSZESEN

(6)

A többéves pénzügyi keret 
3. FEJEZETÉHEZ tartozó
előirányzatok ÖSSZESEN

Kötelezettségvállalási előirányzatok

=(4)+(6)

0

0

0

0

0

Kifizetési előirányzatok

=(5)+(6)

0

+450

–225

–225

0





A többéves pénzügyi keret
fejezete

7

Európai közigazgatás

Ezt a részt az igazgatási jellegű költségvetési adatok táblázatában kell kitölteni, melyet először a pénzügyi kimutatás mellékletébe (a belső szabályzat V. melléklete) kell bevezetni; a mellékletet a szolgálatközi konzultációhoz fel kell tölteni a DECIDE rendszerbe.

millió EUR (három tizedesjegyig)



N. 
év



N+1. 
év



N+2. 
év



N+3. 
év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.

ÖSSZESEN

Főigazgatóság: <…….>

• Humánerőforrás

• Egyéb igazgatási kiadások

<…> Főigazgatóság ÖSSZESEN

Előirányzatok

A többéves pénzügyi keret
5. FEJEZETÉHEZ tartozó
előirányzatok ÖSSZESEN 

(Összes kötelezettségvállalási előirányzat = Összes kifizetési előirányzat)

millió EUR (három tizedesjegyig)



2022
év



2023
év



2024
év



2025
év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.

ÖSSZESEN

A többéves pénzügyi keret 
1–7. FEJEZETÉHEZ tartozó
előirányzatok ÖSSZESEN 

Kötelezettségvállalási előirányzatok

0

0

0

0

Kifizetési előirányzatok

0

+450

–225

–225

3.2.2.Operatív előirányzatokból finanszírozott becsült kimenet 

Kötelezettségvállalási előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

Tüntesse fel a célkitűzéseket és a kimeneteket



N. 
év



N+1. 
év



N+2. 
év



N+3. 
év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.

ÖSSZESEN

KIMENETEK

Típus 8

Átlagos költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Összesített szám

Összköltség

1. KONKRÉT CÉLKITŰZÉS 9

0 kimenet

0 kimenet

0 kimenet

1. konkrét célkitűzés részösszege

2. KONKRÉT CÉLKITŰZÉS …

0 kimenet

2. konkrét célkitűzés részösszege

ÖSSZESEN

3.2.3.Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás összefoglalása 

X    A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után igazgatási jellegű előirányzatok felhasználását.

   A javaslat/kezdeményezés az alábbi igazgatási jellegű előirányzatok felhasználását vonja maga után:

millió EUR (három tizedesjegyig)

N. 
év 10

N+1. 
év

N+2. 
év

N+3. 
év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.

ÖSSZESEN



A többéves pénzügyi keret 7. FEJEZETE

Humánerőforrás

Egyéb igazgatási kiadások

A többéves pénzügyi keret
7. FEJEZETÉNEK részösszege

11 A többéves pénzügyi keret
7. FEJEZETÉBE bele nem tartozó előirányzatok

Humánerőforrás



Egyéb igazgatási jellegű kiadások

A többéves pénzügyi keret
7. FEJEZETÉBE bele nem tartozó előirányzatok

részösszege

ÖSSZESEN

A humánerőforrással és más igazgatási jellegű kiadásokkal kapcsolatos előirányzat-igényeket az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt előirányzatokkal és/vagy az adott főigazgatóságon belüli átcsoportosítással kell teljesíteni. A források adott esetben a költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további allokációkkal.

3.2.3.1.Becsült humánerőforrás-szükségletek

X    A javaslat/kezdeményezés nem igényel humán erőforrást.

   A javaslat/kezdeményezés az alábbi humánerőforrás-igénnyel jár:

A becsléseket teljes munkaidős egyenértékben kell kifejezni

N. 
év

N+1. év

N+2. év

N+3. év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.

• A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak)

XX 01 01 01 (a központban és a bizottsági képviseleteken)

XX 01 01 02 (a küldöttségeknél)

XX 01 05 01/11/21 (közvetett kutatás)

10 01 05 01/11 (közvetlen kutatás)

Külső munkatársak teljes munkaidős egyenértékben (FTE) kifejezve 12

XX 01 02 01 (AC, END, INT a teljes keretből)

XX 01 02 02 (AC, AL, END, INT és JPD a küldöttségeknél)

XX 01 04 yy  13

0 a központban

0 a küldöttségeknél

XX 01 05 02/12/22 (AC, END, INT – közvetett kutatás)

10 01 05 02/12 (AC, END, INT – közvetlen kutatás)

Egyéb költségvetési sor (kérjük megnevezni)

ÖSSZESEN

XX az érintett szakpolitikai terület vagy költségvetési cím.

A humánerőforrás-igényeknek az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt és/vagy az adott főigazgatóságon belül átcsoportosított személyzettel kell eleget tenni. A források adott esetben a meglévő költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további allokációkkal.

Az elvégzendő feladatok leírása:

Tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak

Külső munkatársak

3.2.4.A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség 

A javaslat/kezdeményezés

X    teljes mértékben finanszírozható a többéves pénzügyi keret érintett fejezetén belüli átcsoportosítás révén.

Fejtse ki, miként kell átprogramozni a pénzügyi keretet: tüntesse fel az érintett költségvetési sorokat és a megfelelő összegeket. Jelentős átprogramozás esetén mellékeljen Excel-táblát.

   a többéves pénzügyi keret lekötetlen mozgásterének és/vagy a többéves pénzügyi keretről szóló rendeletben meghatározott különleges eszközök felhasználását teszi szükségessé.

Fejtse ki, mire van szükség, meghatározva az érintett fejezeteket és költségvetési sorokat, a megfelelő összegeket és a felhasználni javasolt eszközöket.

   a többéves pénzügyi keret módosítását teszi szükségessé.

Fejtse ki a szükségleteket: tüntesse fel az érintett fejezeteket és költségvetési sorokat és a megfelelő összegeket.

3.2.5.Harmadik felek részvétele a finanszírozásban 

A javaslat/kezdeményezés

   nem irányoz elő harmadik felek általi társfinanszírozást.

   előirányoz harmadik felek általi társfinanszírozást az alábbi becslések szerint:

előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

N. 
év 14

N+1. 
év

N+2. 
év

N+3. 
év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.

Összesen

Tüntesse fel a társfinanszírozó szervet 

Társfinanszírozott előirányzatok ÖSSZESEN



3.3.A bevételre gyakorolt becsült hatás 

X    A javaslatnak/kezdeményezésnek nincs pénzügyi hatása a bevételre.

   A javaslatnak/kezdeményezésnek van pénzügyi hatása – a bevételre gyakorolt hatása a következő:

   a javaslat a saját forrásokra gyakorol hatást

   a javaslat az egyéb bevételekre gyakorol hatást

   kérjük, adja meg, hogy a bevétel kiadási sorhoz van-e rendelve

millió EUR (három tizedesjegyig)

Bevételi költségvetési sor:

Az aktuális költségvetési évben rendelkezésre álló előirányzatok

A javaslat/kezdeményezés hatása 15

N. 
év

N+1. 
év

N+2. 
év

N+3. 
év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.

… jogcímcsoport

A címzett bevételek esetében tüntesse fel az érintett kiadáshoz tartozó költségvetési sor(oka)t.

[…]

Egyéb megjegyzések (pl. a bevételre gyakorolt hatás számítására használt módszer/képlet vagy egyéb más információ).

[…]

(1)    HL C ., ., . o.
(2)    HL C ., ., . o.
(3)    A költségvetési rendelet 58. cikke (2) bekezdésének a) vagy b) pontja szerint.
(4)    Az egyes irányítási módszerek ismertetése, valamint a költségvetési rendeletre való megfelelő hivatkozások megtalálhatók a BudgWeb oldalon: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
(5)    Diff. = Differenciált előirányzatok / Nem diff. = Nem differenciált előirányzatok.
(6)    EFTA: Európai Szabadkereskedelmi Társulás.
(7)    Tagjelölt országok és adott esetben a nyugat-balkáni potenciális tagjelöltek.
(8)    A teljesítés a nyújtandó termékekre és szolgáltatásokra vonatkozik (például: a finanszírozott diákcserék száma, épített utak hossza kilométerben stb.).
(9)    Az 1.4.2. pontban („Konkrét célkitűzés[ek]…”) leírtak szerint.
(10)    Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve. Az „N” helyére a végrehajtás várható első évét kell beírni (például: 2021). A következő évek esetében ugyanígy kell eljárni.
(11)    Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
(12)    AC = szerződéses alkalmazott; AL = helyi alkalmazott; END = kirendelt nemzeti szakértő; INT = kölcsönmunkaerő (átmeneti alkalmazott); JPD = küldöttségi pályakezdő szakértő.
(13)    Az operatív előirányzatokból finanszírozott külső munkatársakra vonatkozó részleges felső határérték (korábban: BA-tételek).
(14)    Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve. Az „N” helyére a végrehajtás várható első évét kell beírni (például: 2021). A következő évek esetében ugyanígy kell eljárni.
(15)    A tradicionális saját források (vámok, cukorilletékek) tekintetében nettó összeget kell megadni, amely a 20 %-kal (beszedési költségek) csökkentett bruttó összegnek felel meg.
Top