EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0145

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az 1303/2013/EU és a 223/2014/EU rendeletnek a REACT-EU forrásokból származó megnövelt előfinanszírozás tekintetében történő módosításáról

COM/2022/145 final

Brüsszel, 2022.3.23.

COM(2022) 145 final

2022/0096(COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

az 1303/2013/EU és a 223/2014/EU rendeletnek a REACT-EU forrásokból származó megnövelt előfinanszírozás tekintetében történő módosításáról


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

Ez a javaslat kivételes és célzott változtatásokat ír elő az európai strukturális és beruházási alapokra és a leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alapra (FEAD) létrehozott, a 2014–2020-as időszakra szóló jogi keretben, hogy választ adjon Ukrajna Oroszországi Föderáció általi lerohanására és az ezt követő, az Európai Unióra és különösen annak több keleti régiójára gyakorolt hatásokra,

Oroszország indokolatlan és jogtalan katonai agressziója következtében az EU és főként számos keleti régiója azonnali kihívásokkal szembesül, különös tekintettel az Oroszország általi invázió miatt Ukrajnából menekülő harmadik országbeli állampolgárok beáramlására.

A Bizottság a 2022. március 8-i, európai menekültekre irányuló kohéziós fellépés (CARE) révén már tett lépéseket a tagállamok támogatása érdekében. Ez az 1303/2013/EU és a 223/2014/EU rendelet számos célzott módosítását javasolta annak érdekében, hogy a tagállamok számára könnyebbé váljon az Európai Regionális Fejlesztési Alapból (ERFA), az Európai Szociális Alapból (ESZA) és a FEAD-ból a 2014–2020-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret szerint származó költségvetési juttatások, valamint a kohéziós célú és az európai területeknek nyújtott helyreállítási támogatásból (REACT-EU) származó források rugalmasabb felhasználása, különösen azáltal, hogy lehetővé teszik az ERFA és az ESZA számára a másik alapból támogatható intézkedések finanszírozását a migrációs kihívások lehető leghatékonyabb és leggyorsabb kezelése érdekében, valamint a nemzeti költségvetésekre nehezedő terhek enyhítése érdekében bevezetik a 100 %-os uniós társfinanszírozás lehetőségét egy további pénzügyi évre.

A CARE intézkedéscsomag által kínált rugalmassági mechanizmusok ellenére egyértelmű, hogy a tagállamokra azonnali további költségvetési nyomás nehezedik az Ukrajnából menekülők tömeges érkezésének kezelése miatt. Az Ukrajnával közös szárazföldi határral rendelkező tagállamok különösen érintettek, mivel olyan támogatást kell nyújtaniuk, mint a lakhatás, a szociális és közlekedési szolgáltatások, miközben több más tagállam végső célországként szintén jelentősen magas számú érkezővel szembesül a saját népességéhez képest. Ez a további sokk tovább rontja a tagállamok reziliens helyreállítási képességét a Covid19-világjárványt követően.

Következésképpen az alapokból nyújtható támogatást a nemzeti költségvetésekre nehezedő teher enyhítése érdekében gyorsan mozgósítani kell. Ezért ideiglenes és kivételes intézkedésként és a rendszeres körülmények között alkalmazandó szabályok sérelme nélkül valamennyi tagállam esetében növelni kell a REACT-EU keretében kifizetett előfinanszírozás összegét. E megnövelt előfinanszírozási források nagyobb részét azon tagállamok számára kell elkülöníteni, amelyek tranzitországként vagy végső célországként az Ukrajnából menekülők legnagyobb mértékű érkezésével szembesülnek. Mivel a háború elől menekülők száma óránként növekszik, és jelenleg is folyamatban van az emberek tagállamok általi nyilvántartásba vétele, a helyzet nagyon dinamikus. Az érkezők nagy száma miatt a tagállamokra nehezedő nyomáshoz közelítő helyzetkép kialakítása érdekében a Bizottság a tagállamoktól a tervhálózaton, nemzetközi szervezeteken és más megbízható nyílt forrásokon keresztül kapott információk alapján kiszámította az érkezők népességhez viszonyított arányát.

Annak érdekében, hogy e kiegészítő előfinanszírozás tekintetében a tagállamok csekély mértékű jelentéstételt nyújtsanak, csak az érintett operatív programok záró végrehajtási jelentéseiben kell beszámolni arról, hogy azt hogyan használták fel az Ukrajnából menekülő személyek helyzetének enyhítésére és a gazdaság helyreállításához való hozzájárulásra.

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

A javaslat összhangban van az európai strukturális és beruházási alapokra és a FEAD-ra vonatkozó átfogó jogi kerettel, és az 1303/2013/EU, valamint a 223/2014/EU rendelet célirányos és kivételes módosítására korlátozódik. A javaslat kiegészíti továbbá az e rendeletekre vonatkozó, a Bizottság 2022. március 8-i CARE-javaslata keretében tett előző módosítási javaslatot, valamint minden egyéb olyan intézkedést, amely a jelenlegi, példa nélküli helyzet kezelésére irányul.

Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

A javaslat az 1303/2013/EU és a 223/2014/EU rendelet célirányos és rendkívüli módosításaira korlátozódik, és megőrzi az Unió egyéb szakpolitikáival fennálló összhangot.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

A javaslat az Európai Unió működéséről szóló szerződés 175. cikkének (3) bekezdésén és 177. cikkén alapul.

A szubszidiaritás elve (nem kizárólagos hatáskör esetén)

Mivel az Ukrajnából menekülők nagyon nagy mértékű érkezése által okozott kihívások kezelését a tagállamok egyedül nem tudják kielégítően megvalósítani, és ezért uniós szinten jobban megvalósítható, az Unió a REACT-EU keretében nyújtandó előfinanszírozás összegének növeléséről rendelkezhet az Európai Unióról szóló szerződés 5. cikkében foglalt szubszidiaritás elvének megfelelően.

Az arányosság elve

A javaslat olyan kivételes és célzott változtatás, amely nem lépi túl a REACT-EU keretében kifizetendő előfinanszírozás megnövelt összegének biztosításához szükséges mértéket az Oroszországi Föderáció katonai agressziójából eredő migrációs kihívások kezelésére irányuló intézkedések támogatása, valamint az állami költségvetések kapcsolódó terheinek enyhítése érdekében, hogy ezáltal lehetővé váljon a régiók növekedését befolyásoló, széles körben elterjedt népegészségügyi válságra reagáló beruházások mozgósítása.

A jogi aktus típusának megválasztása

A rendelet a megfelelő eszköz annak biztosítására, hogy a REACT-EU keretében kifizetendő előfinanszírozás összege megnövekedjen, ami e példa nélküli körülmények kezeléséhez szükséges.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK,AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése/célravezetőségi vizsgálata

Nem alkalmazandó

Konzultáció az érdekelt felekkel

A javaslatot a többi intézménnyel és a tagállamokkal folytatott magas szintű megbeszéléseket követően fogadták el. Mivel nincs szükség hatásvizsgálatra, nem kell nyilvános konzultációt folytatni.

Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása

Nem alkalmazandó

Hatásvizsgálat

Az 1303/2013/EU és a 223/2014/EU rendelethez kapcsolódó javaslat előkészítése céljából hatásvizsgálat készült. Ez a kritikus helyzetre való reagálást szolgáló jelenlegi célzott változtatás nem igényel külön hatásvizsgálatot.

Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

Nem alkalmazandó

Alapvető jogok

Nem alkalmazandó

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

Ez a javaslat csak a REACT-EU-t érinti, amelyet az ((EU) 2020/2094 tanácsi rendeletben meghatározott) Európai Helyreállítási Eszköz finanszíroz.

Az Európai Regionális Fejlesztési Alap, az Európai Szociális Alap és a leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alap kötelezettségvállalási és kifizetési előirányzatainak teljes éves bontása változatlan marad.

A javaslat további kezdeti előfinanszírozást fog eredményezni a REACT-EU keretében, amelyet az Európai Helyreállítási Eszköz Next Generation EU finanszíroz.

A 2022. évi kiegészítő kezdeti előfinanszírozási kifizetéseket külső címzett bevételekből finanszírozzák. A költségvetési rendelet 21. cikkének (5) bekezdése értelmében minden összeg külső címzett bevételként áll majd rendelkezésre, amely a Next Generation EU hitelfelvételi műveleteiből származik.

A kiegészítő kezdeti előfinanszírozásként kifizetett összeget legkésőbb az operatív program lezárásakor teljes egészében ki kell vezetni a Bizottság számláiból oly módon, hogy a REACT-EU keretében teljesített kifizetések teljes összege e javaslattal változatlan maradjon. Hasonlóképpen, a REACT-EU kötelezettségvállalási előirányzatainak teljes összege sem módosul.

5.EGYÉB ELEMEK

Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

Az intézkedés végrehajtását a Bizottság figyelemmel kíséri, és arról az 1303/2013/EU és a 223/2014/EU rendelettel létrehozott általános jelentéstételi mechanizmusok keretében beszámolók készülnek.

Magyarázó dokumentumok (irányelvek esetén)

Nem alkalmazandó

A javaslat konkrét rendelkezéseinek részletes magyarázata

A Bizottság javasolja az 1303/2013/EU és a 223/2014/EU rendelet módosítását annak érdekében, hogy előírja a REACT-EU keretében kifizetendő előfinanszírozás magasabb százalékarányát és a kapcsolódó jelentéstételt (az 1303/2013/EU rendelet 92b. cikkének és a 223/2014/EU rendelet 6a. cikkének módosítása).

2022/0096 (COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

az 1303/2013/EU és a 223/2014/EU rendeletnek a REACT-EU forrásokból származó megnövelt előfinanszírozás tekintetében történő módosításáról

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 175. cikkének (3) bekezdésére és 177. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére 1 ,

tekintettel a Régiók Bizottságának véleményére 2 ,

rendes jogalkotási eljárás keretében,

mivel:

(1)Az Oroszország által a közelmúltban Ukrajna ellen elkövetett katonai agresszió és a folyamatban lévő fegyveres konfliktus alapvetően megváltoztatta az európai biztonsági helyzetet. Az agresszió következtében az Európai Unió és különösen annak keleti régiói jelentős embertömeg beáramlásával szembesülnek. Ez további kihívást jelent az állami költségvetések számára egy olyan időszakban, amikor a tagállamok gazdaságai még nem lábaltak ki a Covid19-világjárvány hatásaiból, és veszélyeztetheti a zöld, digitális és reziliens gazdasági helyreállítás előkészítését.

(2)A tagállamok az Európai Regionális Fejlesztési Alapból (ERFA), az Európai Szociális Alapból (ESZA) és a leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alapból (FEAD) kapott támogatással már képesek arra, hogy a migrációs kihívásokkal kapcsolatos beruházások széles körét finanszírozzák az operatív programjaik keretében, beleértve a kohéziós célú és az európai területeknek nyújtott helyreállítási támogatásként (a továbbiakban: REACT-EU) rendelkezésre bocsátott további erőforrásokat is, amelyek a Covid19-világjárvány és annak társadalmi következményei okozta válság elhárításának előmozdítását és a zöld, digitális és reziliens gazdasági helyreállítás előkészítését hivatottak támogatni.

(3)Ezen túlmenően a Bizottság a 2022. március 8-i, az európai menekültekre irányuló kohéziós fellépésben az 1303/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 3 és a 223/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 4 számos célzott módosítását javasolta annak érdekében, hogy megkönnyítse a tagállamok számára a 2014–2020-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret szerinti, fennmaradó ERFA-, ESZA- és FEAD-előirányzataik, valamint a REACT-EU források felhasználását a migrációs kihívások lehető leghatékonyabb és leggyorsabb kezelése érdekében.

(4)A CARE-javaslat által kínált rugalmassági mechanizmusok ellenére a tagállamok továbbra is az állami költségvetésekre nehezedő jelentős nyomással néznek szembe az Ukrajnából menekülők igen magas számából eredő kihívások miatt. Ez a nyomás alááshatja azon képességüket, hogy haladjanak a Covid19-világjárványt követő reziliens gazdasági helyreállítás felé vezető úton. Annak érdekében, hogy segítsék a tagállamokat a felmerülő kihívások kezelésében, az ERFA-ból, az ESZA-ból és a leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alapból nyújtott támogatást gyorsan mozgósítani kell a REACT-EU forrásokból folyósított kezdeti előfinanszírozás arányának növelésével valamennyi tagállam számára. Ugyanakkor egyes tagállamokba jelentős számú személy érkezett Ukrajnából, ami azonnali támogatást tesz szükségessé. E tagállamoknak esetében ennek megfelelően jelentősen nagyobb mértékben kell növelni a kezdeti előfinanszírozás arányát, hogy ellensúlyozni lehessen az azonnali költségvetési költségeket, és támogatni lehessen a gazdaságuk helyreállításának előkészítésére irányuló erőfeszítéseiket.

(5)E kiegészítő előfinanszírozás felhasználásának nyomon követése érdekében a kiegészítő előfinanszírozásban részesülő ERFA- és ESZA-programok végrehajtásáról szóló zárójelentéseknek be kell számolniuk az Oroszországi Föderáció katonai agressziója következtében felmerülő migrációs kihívások kezelésére kapott kiegészítő összegek felhasználásáról, valamint arról, hogy ez hogyan járult hozzá a gazdaság helyreállításához.

(6)Mivel a rendelet célját, nevezetesen az Ukrajna elleni háború elől menekülők kivételesen nagy száma okozta kihívások kezelésében a tagállamok segítését, valamint a Covid19-világjárványt követő reziliens gazdasági helyreállítás felé való elmozdulás támogatását a tagállamok egyedül nem tudják kielégítően megvalósítani, és ezért a javasolt intézkedés léptéke és hatásai miatt az említett cél uniós szinten jobban megvalósítható, az Unió intézkedéseket hozhat az Európai Unióról szóló szerződés 5. cikkében foglalt szubszidiaritás elvének megfelelően. Az említett cikkben foglalt arányosság elvének megfelelően ez a rendelet nem lépi túl az e célok eléréséhez szükséges mértéket.

(7)Az 1303/2013/EU rendeletet és a 223/2014/EU rendeletet ennek megfelelően módosítani kell.

(8)Tekintettel arra, hogy az állami költségvetéseknek gyors segítséget kell nyújtani annak érdekében, hogy meg lehessen őrizni a tagállamok azon képességét, hogy fenntartsák a gazdaságélénkítő folyamatot, és haladéktalanul lehetővé tegyék a kiegészítő kifizetéseket az operatív programok számára, e rendeletnek az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon hatályba kell lépnie.

(9)Tekintettel arra, hogy sürgősen gyors segítséget kell nyújtani az állami költségvetések számára annak érdekében, hogy továbbra is képesek legyenek támogatni a Covid19-világjárványt követő gazdaságélénkítést, és haladéktalanul lehetővé kell tenni az operatív programok számára történő további kifizetéseket, szükségesnek tűnik a nemzeti parlamenteknek az Európai Unióban betöltött szerepéről szóló, az Európai Unióról szóló szerződéshez, az Európai Unió működéséről szóló szerződéshez és az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződéshez csatolt 1. jegyzőkönyv 4. cikkében említett nyolchetes időszak alóli kivétel alkalmazása,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az 1303/2013/EU rendelet módosítása

Az 1303/2013/EU rendelet a következőképpen módosul:

1.A 92b. cikk (7) bekezdése a következő második és harmadik albekezdéssel egészül ki:

„Az első albekezdésben meghatározott kezdeti előfinanszírozáson felül a Bizottság 2022-ben a programokhoz 2021-re elkülönített REACT-EU források 4 %-át folyósítja kiegészítő kezdeti előfinanszírozásként. Azon tagállamok programjai esetében, amelyekben 2022. február 24. és 2022. március 23. között az Ukrajnából érkező személyek aránya meghaladja nemzeti népességük 1 %-át, ezt a százalékos arányt 34 %-ra kell növelni.

Az 50. cikk (1) bekezdésében és a 111. cikkben előírt záró végrehajtási jelentés benyújtásakor a tagállamok jelentést tesznek arról, hogy a szóban forgó kiegészítő kezdeti előfinanszírozást hogyan használták fel az Orosz Föderáció katonai agressziója következtében felmerülő migrációs kihívások kezelésére, továbbá hogy az hogyan járult hozzá a gazdaság helyreállításához.”

2.A 92b. cikk (7) bekezdésének utolsó albekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„Amennyiben az operatív programot jóváhagyó bizottsági határozatot vagy az operatív program 2021-re vonatkozó módosítását 2021. december 31. után fogadták el, és a kapcsolódó előfinanszírozást nem fizették ki, az első és második albekezdésben említett kezdeti előfinanszírozás összegét 2022-ben kell kifizetni.

Az első és második albekezdésben említett kezdeti előfinanszírozásként kifizetett összeg legkésőbb az operatív program lezárásakor teljes egészében kivezetésre kerül a Bizottság számláiból.”

2. cikk

A 223/2014/EU rendelet módosítása

A 223/2014/EU rendelet a következőképpen módosul:

1.A 6a. cikk (4) bekezdése a következő második albekezdéssel egészül ki:

„Az első albekezdésben meghatározott kezdeti előfinanszírozáson felül a Bizottság 2022-ben a programokhoz 2021-re elkülönített REACT-EU források 4 %-át folyósítja kiegészítő kezdeti előfinanszírozásként. Azon tagállamok programjai esetében, amelyekben 2022. február 24. és 2022. március 23. között az Ukrajnából érkező személyek aránya meghaladja nemzeti népességük 1 %-át, ezt a százalékos arányt 34 %-ra kell növelni.”

2.A 6a. cikk (4) bekezdésének utolsó albekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„Az első és második albekezdésben említett kezdeti előfinanszírozásként kifizetett összeg legkésőbb az operatív program lezárásakor teljes egészében kivezetésre kerül a Bizottság számláiból.”

3. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

az Európai Parlament részéről    a Tanács részéről

az elnök    az elnök

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

1.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI 

1.1.A javaslat/kezdeményezés címe

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

az 1303/2013/EU és a 223/2014/EU rendeletnek a REACT-EU forrásokból származó megnövelt előfinanszírozás tekintetében történő módosításáról

 

1.2.Az érintett szakpolitikai terület(ek) 

05 Regionális fejlesztés és kohézió

07 Az emberekbe, a társadalmi kohézióba és az európai értékekbe való befektetés

1.3.A javaslat/kezdeményezés a következőre irányul: 

 új intézkedés 

 kísérleti projektet/előkészítő intézkedést követő új intézkedés 5  

X jelenlegi intézkedés meghosszabbítása 

 egy vagy több intézkedés összevonása vagy átcsoportosítása egy másik/új intézkedésre 

1.4.Célkitűzés(ek)

1.4.1.Általános célkitűzés(ek)

Nem alkalmazandó

1.4.2.Konkrét célkitűzés(ek)

Nem alkalmazandó

1.4.3.Várható eredmény(ek) és hatás(ok)

Tüntesse fel, milyen hatásokat gyakorolhat a javaslat/kezdeményezés a kedvezményezettekre/célcsoportokra.

Nem alkalmazandó

1.4.4.Teljesítménymutatók

Határozza meg az előrehaladás és az eredmények nyomon követésére szolgáló mutatókat.

Nem alkalmazandó


1.5.A javaslat/kezdeményezés indoklása 

1.5.1.Rövid vagy hosszú távon kielégítendő szükséglet(ek) a kezdeményezés végrehajtásának részletes ütemtervével

Nem alkalmazandó

1.5.2.Az Unió részvételéből származó hozzáadott érték (adódhat többek között a koordinációból eredő előnyökből, a jogbiztonságból, a fokozott hatékonyságból vagy a kiegészítő jellegből). E pontban „az Unió részvételéből származó hozzáadott érték” azt az uniós részvételből adódó értéket jelenti, amely többletként jelentkezik ahhoz az értékhez képest, amely a tagállamok egyedüli fellépése esetén jött volna létre.

Nem alkalmazandó

1.5.3.Hasonló korábbi tapasztalatok tanulsága

Nem alkalmazandó

1.5.4.A többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség és egyéb megfelelő eszközökkel való lehetséges szinergiák

Nem alkalmazandó

1.5.5.A rendelkezésre álló különböző finanszírozási lehetőségek értékelése, ideértve az átcsoportosítási lehetőségeket is

Nem alkalmazandó


1.6.A javaslat/kezdeményezés időtartama és pénzügyi hatása

X határozott időtartam

X    időtartam: 2022. január 1-jétől 2022. december 31-ig

X    A kötelezettségvállalási és kifizetési előirányzatokra gyakorolt pénzügyi hatás 2022. január 1-jétől 2024. december 31-ig

 határozatlan időtartam

beindítási időszak: ÉÉÉÉ-tól/-től ÉÉÉÉ-ig

azt követően: rendes ütem

1.7.Tervezett irányítási módszer(ek) 6   

 Bizottság általi közvetlen irányítás

a Bizottság szervezeti egységein keresztül, ideértve az uniós küldöttségek személyzetét

   végrehajtó ügynökségen keresztül

X Megosztott irányítás a tagállamokkal

 Közvetett irányítás a költségvetés végrehajtásával kapcsolatos feladatoknak a következőkre történő átruházásával:

harmadik országok vagy az általuk kijelölt szervek

nemzetközi szervezetek és ügynökségeik (nevezze meg)

az EBB és az Európai Beruházási Alap

a költségvetési rendelet 70. és 71. cikkében említett szervek

közjogi szervek

magánjog alapján működő, közfeladatot ellátó szervek, amennyiben megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtanak

valamely tagállam magánjoga alapján működő, köz- és magánszféra közötti partnerség végrehajtásával megbízott és megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtó szervek

az EUSZ V. címének értelmében a KKBP terén konkrét fellépések végrehajtásával megbízott, és a vonatkozó alap-jogiaktusban meghatározott személyek.

Egynél több irányítási módszer feltüntetése esetén kérjük, adjon részletes felvilágosítást a „Megjegyzések” rovatban.

Megjegyzések

Nem alkalmazandó



2.IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK 

2.1.A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések 

Gyakoriság és feltételek

Nem alkalmazandó

2.2.Irányítási és kontrollrendszer(ek) 

2.2.1.Az irányítási módszer(ek), a finanszírozás végrehajtási mechanizmusai, a kifizetési módok és a javasolt kontrollstratégia indokolása

Nem alkalmazandó

2.2.2.A felismert kockázatokkal és a csökkentésükre létrehozott belső kontrollrendszerekkel kapcsolatos információk

Nem alkalmazandó

2.2.3.A kontroll költséghatékonyságának becslése és indokolása (a „kontroll költségei ÷ a kezelt kapcsolódó források értéke” hányados) és a hibakockázat várható szintjeinek értékelése (kifizetéskor és záráskor) 

Nem alkalmazandó

2.3.A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések 

Tüntesse fel a meglévő vagy tervezett megelőző és védintézkedéseket, pl. a csalás elleni stratégiából.

Nem alkalmazandó

A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

A többéves pénzügyi keret érintett fejezete/fejezetei és a költségvetés érintett kiadási sora/sorai

Jelenlegi költségvetési sorok

A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési sorok sorrendjében.

A többéves pénzügyi keret fejezete

Költségvetési sor

 Kiadás
típusa

Hozzájárulás

Szám

Diff./nem diff. 7

EFTA-országoktól 8

tagjelölt országoktól 9

harmadik országoktól

a költségvetési rendelet 21. cikke (2) bekezdésének b) pontja értelmében

2a Gazdasági, társadalmi és területi kohézió

05.02.05.01 Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) – Operatív kiadás – Finanszírozás a REACT-EU keretében

07.02.05.01 Európai Szociális Alap (ESZA) – Operatív kiadás – Finanszírozás a REACT-EU keretében 

07.02.06.01 A leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alap (FEAD) végrehajtása – Operatív kiadások – Finanszírozás a REACT-EU keretében

Diff.

NEM

NEM

NEM

NEM

A javaslat előirányzatokra gyakorolt becsült pénzügyi hatása

Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás összefoglalása

A javasolt módosítás nem vonja maga után az 1311/2013/EU rendelet I. mellékletében megállapított többéves pénzügyi keret kötelezettségvállalásokra és kifizetésekre vonatkozó éves felső határértékeinek módosítását.

Az Európai Regionális Fejlesztési Alap, az Európai Szociális Alap és a leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alap kötelezettségvállalási előirányzatainak teljes éves bontása változatlan marad.

A javaslat további kezdeti előfinanszírozást eredményez.

A 2022. évi kiegészítő kezdeti előfinanszírozási kifizetéseket külső címzett bevételekből finanszírozzák. A külső címzett bevételként rendelkezésre álló valamennyi összeg a költségvetési rendelet 21. cikke (5) bekezdésének értelmében az (EU) 2020/2094 tanácsi rendeletben meghatározott uniós hitelfelvételi műveletekből származik.

A kiegészítő kezdeti előfinanszírozásként kifizetett összeg legkésőbb a program lezárásakor teljes egészében kivezetésre kerül a Bizottság számláiból. 



millió EUR (három tizedesjegyig)

A többéves pénzügyi keret
fejezete

Szám

2a

Regionális és Várospolitikai Főigazgatóság, valamint a Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatósága

2021

2022

2023

2024

2025

ÖSSZESEN

• Operatív előirányzatok

05.02.05.01 Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) – Operatív kiadás – Finanszírozás a REACT-EU keretében

07.02.05.01 Európai Szociális Alap (ESZA) – Operatív kiadás – Finanszírozás a REACT-EU keretében

07.02.06.01 A leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alap (FEAD) végrehajtása – Operatív kiadások – Finanszírozás a REACT-EU keretében

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1a)

0,000

Kifizetési előirányzatok

(2a)

3 426,000

−3 426,000

0,000

Költségvetési sor

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1b)

Kifizetési előirányzatok

(2b)

Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási jellegű előirányzatok 10  

Költségvetési sor

(3)

A Regionális és Várospolitikai Főigazgatóság, valamint a Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatóságához
tartozó előirányzatok ÖSSZESEN

Kötelezettségvállalási előirányzatok

=1a+1b +3

0,000

Kifizetési előirányzatok

=2a+2b

+3

3 426,000

−3 426,000

0,000





ÖSSZES operatív előirányzat

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(4)

Kifizetési előirányzatok

(5)

• Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási jellegű előirányzatok ÖSSZESEN

(6)

A többéves pénzügyi keret 
2a. FEJEZETÉHEZ tartozó
előirányzatok ÖSSZESEN

Kötelezettségvállalási előirányzatok

=4+ 6

0,000

Kifizetési előirányzatok

=5+ 6

3 426,000

−3 426,000

0,000





A többéves pénzügyi keret
fejezete

7.

„Igazgatási kiadások”

Ezt a részt az igazgatási jellegű költségvetési adatok táblázatában kell kitölteni, melyet először a pénzügyi kimutatás mellékletébe (a belső szabályzat V. melléklete) kell bevezetni; a mellékletet a szolgálatközi konzultációhoz fel kell tölteni a DECIDE rendszerbe.

millió EUR (három tizedesjegyig)



N. év



N+1. év



N+2. év



N+3. év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.

ÖSSZESEN

Főigazgatóság: <…….>

• Humán erőforrás

• Egyéb igazgatási kiadások

<…> Főigazgatóság ÖSSZESEN

Előirányzatok

A többéves pénzügyi keret
7. FEJEZETÉHEZ tartozó
előirányzatok ÖSSZESEN 

(Összes kötelezettségvállalási előirányzat = Összes kifizetési előirányzat)

millió EUR (három tizedesjegyig)

2021

2022

2023

2024

2025

ÖSSZESEN

A többéves pénzügyi keret 
1–7. FEJEZETÉHEZ tartozó
előirányzatok ÖSSZESEN 

Kötelezettségvállalási előirányzatok

0,000

Kifizetési előirányzatok

3 426,000

−3 426,000

0,000

Operatív előirányzatokból finanszírozott becsült kimenet

A javaslat/kezdeményezés meglévő operatív előirányzatok felhasználását vonja maga után (nincs változás):

Kötelezettségvállalási előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

Tüntesse fel a célkitűzéseket és a kimeneteket



N. év



N+1. év



N+2. év



N+3. év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.

ÖSSZESEN

KIMENETEK

Típus 11

Átlagos költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Összesített szám

Összköltség

1. KONKRÉT CÉLKITŰZÉS 12

– Kimenet

– Kimenet

– Kimenet

1. konkrét célkitűzés részösszege

2. KONKRÉT CÉLKITŰZÉS …

– Kimenet

2. konkrét célkitűzés részösszege

ÖSSZESEN

Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás összefoglalása

X    A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után igazgatási jellegű előirányzatok felhasználását

   A javaslat/kezdeményezés az alábbi igazgatási jellegű előirányzatok felhasználását vonja maga után:

millió EUR (három tizedesjegyig)



N. év 13



N+1. év



N+2. év



N+3. év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.

ÖSSZESEN



A többéves pénzügyi keret 7. FEJEZETE

Humán erőforrás

Egyéb igazgatási kiadások



A többéves pénzügyi keret 7. FEJEZETÉNEK részösszege

A többéves pénzügyi keret
7. FEJEZETÉBE
14  bele nem tartozó előirányzatok

Humán erőforrás

Egyéb igazgatási jellegű
kiadások

 
A többéves pénzügyi keret 7. FEJEZETÉBE bele nem tartozó előirányzatok részösszege
 

ÖSSZESEN

A humán erőforrással és más igazgatási jellegű kiadásokkal kapcsolatos előirányzat-igényeket az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt előirányzatokkal és/vagy az adott főigazgatóságon belüli átcsoportosítással kell teljesíteni. A források adott esetben a költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további allokációkkal.

Becsült humánerőforrás-szükségletek

X    A javaslat/kezdeményezés nem igényel humán erőforrást.

   A javaslat/kezdeményezés az alábbi humánerőforrás-igénnyel jár:

A becsléseket teljes munkaidős egyenértékben kell kifejezni



N. év



N+1. év

N+2. év

N+3. év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.

• A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak)

20 01 02 01 (a központban és a bizottsági képviseleteken)

20 01 02 03 (küldöttségeknél)

01 01 01 01 (közvetett kutatás)

01 01 01 11 (közvetlen kutatás)

Egyéb költségvetési sor (kérjük megnevezni)

Külső munkatársak teljes munkaidős egyenértékben (FTE-ben) kifejezve 15

20 02 01 (AC, END, INT a teljes keretből)

20 02 03 (AC, AL, END, INT és JPD a küldöttségeknél)

XX 01 xx yy zz 16

– a központban

– a küldöttségeknél

01 01 01 02 (AC, END, INT – közvetett kutatás)

01 01 01 12 (AC, END, INT – közvetlen kutatás)

Egyéb költségvetési sor (kérjük megnevezni)

ÖSSZESEN

XX az érintett szakpolitikai terület vagy költségvetési cím.

A humánerőforrás-igényeknek az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt és/vagy az adott főigazgatóságon belül átcsoportosított személyzettel kell eleget tenni. A források adott esetben a meglévő költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további allokációkkal.

Az elvégzendő feladatok leírása:

Tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak

Külső munkatársak

A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

A javaslat/kezdeményezés összeegyeztethető a jelenlegi többéves pénzügyi kerettel.

A javaslat/kezdeményezés

   teljes mértékben finanszírozható a többéves pénzügyi keret érintett fejezetén belüli átcsoportosítás révén.

Fejtse ki, miként kell átprogramozni a pénzügyi keretet: tüntesse fel az érintett költségvetési sorokat és a megfelelő összegeket. Jelentős átprogramozás esetén mellékeljen Excel-táblát.

   a többéves pénzügyi keret lekötetlen mozgásterének és/vagy a többéves pénzügyi keretről szóló rendeletben meghatározott különleges eszközök felhasználását teszi szükségessé.

Fejtse ki, mire van szükség, meghatározva az érintett fejezeteket és költségvetési sorokat, a megfelelő összegeket és a felhasználni javasolt eszközöket.

   a többéves pénzügyi keret módosítását teszi szükségessé.

Fejtse ki a szükségleteket: tüntesse fel az érintett fejezeteket és költségvetési sorokat és a megfelelő összegeket.

Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

A javaslat/kezdeményezés

X    nem irányoz elő harmadik felek általi társfinanszírozást

   előirányoz harmadik felek általi társfinanszírozást az alábbi becslések szerint:

előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)



N. év 17



N+1. év



N+2. év



N+3. év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.

Összesen

Tüntesse fel a társfinanszírozó szervet 

Társfinanszírozott előirányzatok ÖSSZESEN





A bevételre gyakorolt becsült hatás 

   A javaslatnak/kezdeményezésnek nincs pénzügyi hatása a bevételre.

   A javaslatnak/kezdeményezésnek van pénzügyi hatása – a bevételre gyakorolt hatása a következő:

   a javaslat a saját forrásokra gyakorol hatást

X    a javaslat az egyéb bevételekre gyakorol hatást

A 2022. évi kiegészítő előfinanszírozási kifizetéseket külső címzett bevételekből finanszírozzák. A külső címzett bevételként rendelkezésre álló valamennyi összeg a költségvetési rendelet 21. cikke (5) bekezdésének értelmében az (EU) 2020/2094 tanácsi rendeletben meghatározott uniós hitelfelvételi műveletekből származik.

kérjük, adja meg, hogy a bevétel kiadási sorhoz van-e rendelve    

millió EUR (három tizedesjegyig)

Bevételi költségvetési sor:

Az aktuális költségvetési évben rendelkezésre álló előirányzatok

A javaslat/kezdeményezés hatása 18



N. év



N+1. év



N+2. év



N+3. év

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.

… jogcímcsoport

A címzett bevételek esetében tüntesse fel az érintett kiadáshoz tartozó költségvetési sor(oka)t.

[…]

Egyéb megjegyzések (pl. a bevételre gyakorolt hatás számítására használt módszer/képlet vagy egyéb más információ).

[…]

(1)    HL C […], […], […] o.
(2)    HL C […], […], […] o.
(3)    Az Európai Parlament és a Tanács 1303/2013/EU rendelete (2013. december 17.) az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra, a Kohéziós Alapra, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó közös rendelkezések megállapításáról, az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra és a Kohéziós Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról és az 1083/2006/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 320. o.).
(4)    Az Európai Parlament és a Tanács 223/2014/EU rendelete (2014. március 11.) a leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alapról (HL L 72., 2014.3.12., 1. o.).
(5)    A költségvetési rendelet 58. cikke (2) bekezdésének a) vagy b) pontja szerint.
(6)    Az egyes irányítási módszerek ismertetése, valamint a költségvetési rendeletre való megfelelő hivatkozások megtalálhatók a BudgWeb oldalon: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
(7)    Diff. = differenciált előirányzatok/nem diff. = nem differenciált előirányzatok.
(8)    EFTA: Európai Szabadkereskedelmi Társulás.
(9)    Tagjelölt országok és adott esetben a nyugat-balkáni potenciális tagjelöltek.
(10)    Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
(11)    A teljesítés a nyújtandó termékekre és szolgáltatásokra vonatkozik (például: a finanszírozott diákcserék száma, épített utak hossza kilométerben stb.).
(12)    Az 1.4.2. pontban („Konkrét célkitűzés[ek]…”) leírtak szerint.
(13)    Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve. Az „N” helyére a végrehajtás várható első évét kell beírni (például: 2021). A következő évek esetében ugyanígy kell eljárni.
(14)    Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
(15)    AC = szerződéses alkalmazott; AL = helyi alkalmazott; END = kirendelt nemzeti szakértő; INT = kölcsönmunkaerő (átmeneti alkalmazott); JPD = küldöttségi pályakezdő szakértő.
(16)    Az operatív előirányzatokból finanszírozott külső munkatársakra vonatkozó részleges felső határérték (korábban: BA-tételek).
(17)    Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve. Az „N” helyére a végrehajtás várható első évét kell beírni (például: 2021). A következő évek esetében ugyanígy kell eljárni.
(18)    A tradicionális saját források (vámok, cukorilletékek) tekintetében nettó összeget kell megadni, amely a 20 %-kal (beszedési költségek) csökkentett bruttó összegnek felel meg.
Top