EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0371

Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA a francia legkülső régiókban alkalmazott „octroi de mer” adóról szóló 940/2014/EU határozatnak annak időbeli hatálya tekintetében történő módosításáról

COM/2020/371 final

Brüsszel, 2020.8.11.

COM(2020) 371 final

2020/0174(CNS)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

a francia legkülső régiókban alkalmazott „octroi de mer” adóról szóló 940/2014/EU határozatnak annak időbeli hatálya tekintetében történő módosításáról


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) rendelkezései az Unió legkülső régióira is alkalmazandók. A francia legkülső régiók azonban nem tartoznak a héára és a jövedéki adóra vonatkozó irányelvek területi hatálya alá.

Az EUMSZ rendelkezései – különösen 110. cikke – elvben semmilyen eltérést nem tesznek lehetővé a francia legkülső régiókban a helyi termékek, illetőleg a francia anyaországból, más tagállamokból vagy harmadik országokból érkező termékek adóztatásában. Az EUMSZ 349. cikke azonban lehetőséget nyújt e régiókra vonatkozó olyan egyedi intézkedések bevezetésére, amelyeket a legkülső régiók gazdasági és társadalmi helyzetét érintő állandó korlátok indokolnak. E rendelkezések különféle szakpolitikákra, többek között az adópolitikára is vonatkoznak.

Az ún. „octroi de mer” olyan közvetett adó, amely kizárólag Martinique, Guadeloupe, Francia Guyana, Réunion és Mayotte francia legkülső régiókban van hatályban. Ez az adó származási helytől függetlenül a termékbehozatalra, valamint a termelési tevékenységet folytató személyek által ellenérték fejében végzett termékértékesítésre alkalmazandó. Elvben ugyanúgy érvényes a helyben előállított, mint a behozatali termékekre.

Ugyanakkor a 2014. december 17-i 940/2014/EU tanácsi határozat 1 engedélyezi Franciaország számára, hogy 2020. december 31-ig egyes, helyben előállított termékekre az „octroi de mer” adó tekintetében mentességet vagy kedvezményt állapítson meg. Az említett határozat melléklete felsorolja azokat a termékeket, amelyekre alkalmazható az adó alóli mentesség vagy az arra vonatkozó kedvezmény. A helyben előállított termékek és az egyéb termékek adóztatásában alkalmazott eltérés – terméktől függően – nem haladhatja meg a 10, 20 vagy 30 százalékpontot.

Ezen adókülönbségek igyekeznek ellensúlyozni a legkülső régiók által elszenvedett versenyhátrányokat, amelyek a helyben előállított termékek termelési költségeinek és ezáltal önköltségi árának növekedését okozzák. Egyedi intézkedések hiányában a helyi termékek kevésbé lennének versenyképesek a máshonnan érkező termékekhez képest, még a szállítási költségek figyelembevételével is. Nélkülük nehezebbé válna a magasabb termelési költségekkel járó helyi termelés fenntartása.

A tanácsi határozat hatályvesztése miatt a Bizottság külső szakértőket kért fel tanulmány készítésére a jelenlegi rendelkezések értékelése, valamint a 2020 utáni időszakban elképzelhető különböző opciók lehetséges hatásainak felmérése céljából. E tanulmány alapján a Bizottság megalapozottnak ítélte a hosszabbítási kérelem jóváhagyását, a jelenlegi rendelkezések néhány módosításával.

A Bizottság ezért megvizsgálta azokat a terméklistákat, amelyek esetében a francia hatóságok differenciált adózást kívánnak alkalmazni. E vizsgálat a francia hatóságok és a Bizottság részéről egyaránt hosszadalmas munkát igényel, amely során minden egyes termék esetében következetesen ellenőrizni kell a differenciált adózás indokoltságát és arányosságát annak biztosítása mellett, hogy ez a differenciált adózás ne veszélyeztethesse az uniós jogrend – így a belső piac és a közös politikák – integritását és koherenciáját.

A Covid19-világjárvány okozta válság súlyosan hátráltatta a francia hatóságoknak az összes szükséges információ összegyűjtésére irányuló munkáját. Ezért ezt a munkát mostanáig nem sikerült befejezni.

Ha 2021. január 1-jéig egyetlen vonatokozó javaslat sem kerül elfogadásra, az joghézag kockázatával járna, mivel a jogszabályok 2021. január 1-jétől mindennemű differenciált adózás alkalmazását megtiltanák a francia legkülső régiókban, még azon termékekre vonatkozóan is, amelyek esetében a differenciált adózás fenntartása egyértelműen indokolt lenne.

A jelenleg folyamatban lévő munka befejezésének lehetővé tétele érdekében, valamint azért, hogy a francia hatóságoknak lehetőségük legyen az összes szükséges információ összegyűjtésére, a Bizottságnak pedig kellő idő álljon rendelkezésére a kiegyensúlyozott, minden érintett érdekét figyelembe vevő javaslat kidolgozásához, szükség van a határidő hat hónappal való meghosszabbítására.

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

A „Szorosabb és megújított stratégiai partnerség az Európai Unió legkülső régióival” című 2017. évi közlemény 2 hangsúlyozza, hogy a legkülső régiók továbbra is komoly nehézségekkel szembesülnek, amelyek közül sok állandó jellegű. Ez a közlemény a Bizottság új megközelítését mutatja be, amely arra irányul, hogy felélénkítse a legkülső régiók fejlődését az adottságaik maximális hasznosítása, valamint az új növekedési és munkahelyteremtési tényezők által kínált lehetőségek kiaknázása révén.

Ebben az összefüggésben e javaslat célja, hogy előmozdítsa és fenntartsa egyes különösen veszélyeztetett helyi termékek előállítását, és ezáltal előmozdítsa a foglalkoztatást a francia legkülső régiókban. E javaslat – a földrajzi és gazdasági helyzetből fakadó hátrányok ellensúlyozása révén – az egységes piac elmélyítését és az említett helyi termelési tevékenységek versenyképességének helyreállítását szolgálja. Kiegészíti a távoli fekvéssel és szigetjelleggel összefüggő támogatási programot (POSEI) 3 , amelynek célja, hogy támogassa a primer szektort és a nyersanyagtermelést, az Európai Tengerügyi és Halászati Alapot (ETHA) 4 és az Európai Regionális Fejlesztési Alapot (ERFA) 5 , amely további külön juttatást biztosít a legkülső régiók saját korlátaiból fakadó többletköltségeinek ellentételezésére.

Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

A javaslat összhangban van a 2015-ös egységes piaci stratégiával 6 , amelyben a Bizottság az összes részt vevő fél számára előnyös, mélyebb és méltányosabb egységes piac megvalósítását tűzi ki célul. A javasolt intézkedés egyik célja, hogy enyhítse a legkülső régiókban működő vállalatokra háruló többletköltségeket, amelyek gátolják az egységes piacon való teljes körű részvételüket. Az intázkedés által érintett, francia legkülső régiókban folyó termelés korlátozott mértéke miatt semmiféle negatív hatás nem fenyegeti az egységes piac megfelelő működését.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

A javaslat jogalapja az EUMSZ 349. cikke. Ez a rendelkezés lehetővé teszi a Tanács számára, hogy egyedi rendelkezéseket fogadjon el a Szerződéseknek az EU legkülső régióira való alkalmazása feltételeinek meghatározása céljából.

   Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

Kizárólag a Tanács jogosult – az EUMSZ 349. cikke alapján – a legkülső régiókra vonatkozó egyedi intézkedéseket elfogadni azzal a céllal, hogy a Szerződések – és ezen belül a közös politikák – alkalmazását e régiókhoz igazítsa, tekintettel az említett régiók gazdasági és társadalmi helyzetét érintő állandó korlátok fennállására. Ez az EUMSZ 110. cikkétől való eltérések engedélyezésére is érvényes. A javaslat ezért megfelel a szubszidiaritás elvének.

Arányosság

A javaslat megfelel az Európai Unióról szóló szerződés 5. cikkének (4) bekezdésében meghatározott arányossági elvnek. A javaslat célja a jelenleg alkalmazandó rendelkezések hat hónappal történő meghosszabbítása a helyi termelést sújtó versenyhátrányok ellensúlyozása érdekében alkalmazandó differenciált adózás engedélyezésére vonatkozó kérelem teljes körű, termékenkénti elemzésének lehetővé tétele érdekében. Minden további hosszabbítás kizárólag a francia hatóságok kérelmének e termékenkénti elemzését követően engedélyezhető.

A jogi aktus típusának megválasztása

A Bizottság a 940/2014/EU tanácsi határozat módosítására irányuló tanácsi határozatra tesz javaslatot.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

E javaslat szövegéről konzultáltak az Európai Bizottság érintett főigazgatóságaival.

A minőségi jogalkotásra vonatkozó iránymutatástól való eltérést azért engedélyezték, mert az „octroi de mer” adó összességében korlátozott hatást gyakorolt az EU egészére.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A javaslatnak nincsenek az uniós költségvetést érintő vonzatai.

5.EGYÉB ELEMEK

Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

A megállapodások megújítása céljából folyamatban van a 940/2014/EU határozat teljes felülvizsgálata. A külső tanulmány és a Franciaország által szolgáltatott információk alapján készülő elemzés mellékletében szerepel egy értékelés a rendelkezésekről.

A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata

Ez a rész nem alkalmazandó, mivel a javaslat rendelkezései önmagukért beszélnek.

2020/0174 (CNS)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

a francia legkülső régiókban alkalmazott „octroi de mer” adóról szóló 940/2014/EU határozatnak annak időbeli hatálya tekintetében történő módosításáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 349. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Parlament véleményére 7 ,

különleges jogalkotási eljárás keretében,

mivel:

(1)A francia legkülső régiókban alkalmazott „octroi de mer” adóról szóló, 2014. december 17-i 940/2014/EU tanácsi határozat 8 felhatalmazza a francia hatóságokat arra, hogy az „octroi de mer” adó vonatkozásában mentességeket és kedvezményeket alkalmazzanak a határozat mellékletében felsorolt, a francia tengerentúli régiókban helyben előállított termékekre. A legnagyobb megengedett adózási különbség – az adott terméktől és tengerentúli megyétől függően – 10, 20 vagy 30 százalékpont lehet. A 940/2014/EK határozatot 2020. december 31-ig kell alkalmazni.

(2)Franciaország megítélése szerint a legkülső régiókat érintő versenyhátrányok továbbra is fennállnak, ezért a jelenlegihez hasonló differenciált adózási rendszer 2021. január 1-jén túl, 2027. december 31-ig történő fenntartását kérte az Európai Bizottságtól.

(3)Mindamellett azon termékek jegyzékének vizsgálata, amelyek tekintetében Franciaország differenciált adózást kíván alkalmazni, hosszadalmas munkát igényel, amely során minden egyes termék esetében következetesen ellenőrizni kell a differenciált adózás indokoltságát és arányosságát annak biztosítása mellett, hogy ez a differenciált adózás ne veszélyeztethesse az uniós jogrend – így a belső piac és a közös politikák – integritását és koherenciáját.

(4)A Covid19-világjárvány okozta válság súlyosan hátráltatta a francia hatóságoknak az összes szükséges információ összegyűjtésére irányuló munkáját. Ezért ezt a munkát mostanáig nem sikerült befejezni.

(5)Ha 2021. január 1-jéig egyetlen vonatokozó javaslat sem kerül elfogadásra, az joghézag kockázatával járna, mivel a jogszabályok 2021. január 1-jétől mindennemű differenciált adózás alkalmazását megtiltanák a francia legkülső régiókban.

(6)A jelenleg folyamatban lévő munka befejezésének lehetővé tétele érdekében és azért, hogy a Bizottságnak kellő idő álljon rendelkezésére a kiegyensúlyozott, minden érintett érdekét figyelembe vevő javaslat kidolgozásához, szükség van a határidő hat hónappal való meghosszabbítására.

(7)A 940/2014/EU határozatot ezért ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A 940/2014/EK határozat 1. cikkének (1) bekezdésében a „2020. december 31-ig” szövegrész helyébe „2021. június 30-ig” lép.

2. cikk

Ezt a határozatot 2021. január 1-jétől kell alkalmazni.

3. cikk

E határozat címzettje a Francia Köztársaság.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    A Tanács 940/2014/EU határozata (2014. december 17.) a francia legkülső régiókban alkalmazott „octroi de mer” adóról (HL L 367, 2014.12.23., 1. o.).
(2)    COM(2017) 623 final.
(3)    Az Európai Parlament és a Tanács 228/2013/EU rendelete (2013. március 13.)
(4)    Az Európai Parlament és a Tanács 508/2014/EU rendelete (2014. május 15.) az Európai Tengerügyi és Halászati Alapról.
(5)    Az Európai Parlament és a Tanács 1303/2013/EU rendelete (2013. december 17.) az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra, a Kohéziós Alapra, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó közös rendelkezések megállapításáról, az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra és a Kohéziós Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról.
(6)    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Az egységes piac továbbfejlesztése: a polgárok és vállalkozások lehetőségeinek bővítése [COM(2015) 550 final], 4. o.
(7)    HL C ., , . o.
(8)    A Tanács 940/2014/EU határozata (2014. december 17.) a francia legkülső régiókban alkalmazott „octroi de mer” adóról (HL L 367, 2014.12.23., 1. o.).
Top