EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0459

Módosított javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram létrehozásáról, valamint részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról, AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram végrehajtását szolgáló egyedi program létrehozásáról, AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz létrehozásáról, AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a közös agrárpolitika keretében a tagállamok által elkészítendő stratégiai tervhez (KAP-stratégiai terv) nyújtott, az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) által finanszírozott támogatásra vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint az 1305/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet és az 1307/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről

COM/2020/459 final

Brüsszel, 2020.5.29.

COM(2020) 459 final

2018/0224(COD)

Módosított javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram létrehozásáról, valamint részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról,

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA
a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram végrehajtását szolgáló egyedi program létrehozásáról,

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz létrehozásáról,

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a közös agrárpolitika keretében a tagállamok által elkészítendő stratégiai tervhez (KAP-stratégiai terv) nyújtott, az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) által finanszírozott támogatásra vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint az 1305/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet és az 1307/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A Covid19-világjárvány széles körű és súlyos népegészségügyi válság. Súlyosan érinti a polgárokat, a társadalmakat és a gazdaságokat az egész világon. Az egészségügyi válság és az annak ellenőrzésére tett szakpolitikai válaszlépések kiterjedése példa nélküli. Ennek következtében rendkívül bizonytalan, hogy milyen mélységet ér el a válság társadalmi-gazdasági hatása. Már ebben a szakaszban biztos, hogy példa nélküli és akut kihívásokat jelent a tagállamok pénzügyi és gazdasági rendszerei számára. A Bizottság tavaszi gazdasági előrejelzései 1 szerint az EU GDP-je idén mintegy 7,5 %-kal csökken, ami jóval jelentősebb mértékű, mint amit a 2009. évi globális pénzügyi válság idején tapasztaltunk, és 2021-ben is csak 6 %-os növekedés várható.

A helyzetre válaszul a tagállamok kivételes diszkrecionális gazdasági és pénzügyi intézkedéseket fogadtak el. Az úgynevezett „automatikus stabilizátorok” hatásával, azaz a munkanélküliségi biztosítás és a társadalombiztosítási rendszerek keretében előirányzott kifizetésekkel, továbbá az adóbevétel-kieséssel együtt ezek az intézkedések jelentős hatást gyakorolnak a tagállamok államháztartására, mivel az összesített államháztartási hiány a GDP 2019. évi 0,6 %-áról az euróövezetben és az EU-ban egyaránt a GDP 8,5 %-ára fog nőni ebben az évben.

A Covid19-világjárvány okozta válság világszerte jelentős hatással van a társadalmakra is, az egészségügyi rendszereket ért hatásoktól kezdve egészen a társadalmat és a gazdaságot érintő komoly globális következményekig. Válaszstratégiánknak átfogónak, koherensnek és integráltnak kell lennie, és kezelnie kell mind a népegészségügyi, mind a társadalmi-gazdasági kihívásokat. Gyenge és nem reziliens egészségügyi rendszereik, valamint az előttük álló összetett társadalmi-gazdasági és irányítási kihívások miatt a legkevésbé fejlett országok a leginkább sebezhetők a Covid19-világjárvánnyal szemben. Már most is nyilvánvaló, hogy a Covid19-világjárvány jelentős hatást fog gyakorolni partnerországaink gazdasági és makrogazdasági rendszereire. A kormányokat kihívás elé állítja az, hogy fenntartsák a makrogazdasági stabilitást és költségvetési mozgásteret biztosítsanak a legkiszolgáltatottabbak, a vállalkozások és a munkavállalók védelmére, valamint fenntartsák az alapvető szociális szolgáltatások biztosítását.

Ez a rendkívüli helyzet koherens és egységes uniós szintű megközelítést tesz szükségessé.

Az európai helyreállítás átfogó tervéhez jelentős állami és magánberuházásokra lesz szükség európai szinten a gazdaság élénkítése, minőségi munkahelyek létrehozása és a koronavírus által okozott közvetlen károk helyreállításába való beruházás érdekében. A Bizottság ezért azt javasolja, hogy az EU az uniós költségvetés teljes erejét latba vetve arra törekedjen, hogy az alábbiakra támaszkodva a helyreállítás első éveiben beruházásokat indukáljon, és a pénzügyi támogatást a folyamat elejére összpontosítsa:

Európai Uniós Helyreállítási Eszköz

Az EUMSZ 122. cikkén alapuló rendkívüli intézkedés, amelynek finanszírozása a saját forrásokról szóló határozatra irányuló javaslatban meghatározott felhatalmazáson fog alapulni. A válságra adott válaszként a források gyorsan ható intézkedések végrehajtását teszik majd lehetővé a megélhetés védelme, a megelőzés fokozása, valamint a reziliencia és a helyreállítás megerősítése érdekében.

·Megerősített többéves pénzügyi keret a 2021–2027-es időszakra

Az Európai Helyreállítási Eszköz keretébe tartozó helyreállítási és rezilienciaépítési intézkedések végrehajtása a Bizottság által a 2021–2027 közötti időszakra vonatkozó többéves pénzügyi kerethez javasolt konkrét uniós programok kapcsán már létrejött végrehajtási eszközökön keresztül történik, többek között az alábbiak révén:

az Európai horizont kutatási és innovációs keretprogram és az annak végrehajtását szolgáló egyedi program,

a Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz,

az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap.

Ezért módosítani kell a fenti uniós programokra vonatkozó bizottsági javaslatokat.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

·Jogalap

Az uniós fellépést az Európai Unió működéséről szóló szerződés 43. cikkének (2) bekezdése, 173. cikkének (3) bekezdése, 182. cikkének (1) és (4) bekezdése, valamint 183., 188., 209. és 212. cikke indokolja.

·Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

Az [ERI] indokolása részletezi a szubszidiaritással és az arányossággal kapcsolatos megfontolásokat.

Továbbá az alábbi bizottsági javaslatok indokolásai részletezik az érintett programokra alkalmazandó szubszidiaritással és arányossággal kapcsolatos megfontolásokat:

COM(2018) 392: Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a közös agrárpolitika keretében a tagállamok által elkészítendő stratégiai tervhez (KAP-stratégiai terv) nyújtott, az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) által finanszírozott támogatásra vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint az 1305/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet és az 1307/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (a továbbiakban: COM(2018) 392 bizottsági javaslat),

COM(2018) 435: Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram létrehozásáról, valamint részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról (a továbbiakban: COM(2018) 435 bizottsági javaslat),

COM(2018) 436: Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram végrehajtását szolgáló egyedi program létrehozásáról (a továbbiakban: COM(2018) 436 bizottsági javaslat),

COM(2018) 460: Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz létrehozásáról (a továbbiakban: COM(2018) 460 bizottsági javaslat).

·A jogi aktus típusának megválasztása

Ez a javaslat a COM(2018) 392, a COM(2018) 435, a COM(2018) 436 és a COM(2018) 460 bizottsági javaslatot módosítja.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

·Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

Az alábbi eredeti bizottsági javaslatok indokolása részletezi a nyilvánossággal és az érdekelt felekkel folytatott konzultációkat: COM(2018) 392, COM(2018) 435, COM(2018) 436 és COM(2018) 460.

·Értékelések és hatásvizsgálatok

Az alábbi eredeti bizottsági javaslatok indokolása részletezi a javaslat alátámasztása céljából elvégzett utólagos és időközi értékelések eredményeit: COM(2018) 392, COM(2018) 435, COM(2018) 436 és COM(2018) 460.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

Az Unió az Európai horizont kutatási és innovációs keretprogram számára összesen 14 647 millió EUR-t, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap számára összesen 16 483 millió EUR-t, a Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz keretében nyújtott külső tevékenységi garancia növelésére pedig összesen 11 448 millió EUR-t fog rendelkezésre bocsátani. Az Előcsatlakozási Támogatási Eszköz (IPA) I. mellékletében felsorolt kedvezményezettek lesznek jogosultak e növelés igénybevételére. A kiegészítő finanszírozást az Európai Helyreállítási Eszközön keresztül bocsátják majd rendelkezésre a saját forrásokról szóló új határozatban biztosított felhatalmazás alapján.

A költségvetési vonzatokkal kapcsolatos részleteket a pénzügyi kimutatás tartalmazza.

5.EGYÉB ELEMEK

·A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata

A javaslat az alábbi bizottsági javaslatok célzott módosításaiból áll: COM(2018) 392, COM(2018) 435, COM(2018) 436 és COM(2018) 460.

A főbb módosítások célja a következő:

Az Európai Uniós Helyreállítási Eszköz létrehozásáról szóló rendeletjavaslatban meghatározott intézkedések végrehajtásának lehetővé tétele a kutatási és innovációs keretprogram, a Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz, valamint az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap végrehajtási mechanizmusain keresztül;

Az Európai Uniós Helyreállítási Eszközből külső címzett bevételként történő finanszírozás lehetővé tétele a költségvetési rendelet 21. cikkének (5) bekezdése szerint;

Az Európai Uniós Helyreállítási Eszköz létrehozásáról szóló rendeletjavaslat 4. cikkében meghatározott célzott határidők betartásának biztosítása megfelelő kereszthivatkozások révén;

2018/0224 (COD)

Módosított javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram létrehozásáról, valamint részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról,

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA

a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram végrehajtását szolgáló egyedi program létrehozásáról,


AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz létrehozásáról,


AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a közös agrárpolitika keretében a tagállamok által elkészítendő stratégiai tervhez (KAP-stratégiai terv) nyújtott, az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) által finanszírozott támogatásra vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint az 1305/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet és az 1307/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről

A COM(2018) 435, COM(2018) 436, COM(2018) 460, COM(2018) 392 bizottsági javaslatok a következőképpen módosulnak:

1.A Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram létrehozásáról, valamint részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló COM(2018) 435 bizottsági javaslat a következőképpen módosul:

(1)A szöveg a következő (15a) preambulumbekezdéssel egészül ki:

„(15a)    Az [Európai Uniós Helyreállítási Eszközről szóló] rendelettel összhangban és az annak keretében elkülönített források erejéig helyreállítási és rezilienciaépítési intézkedéseket kell végrehajtani e program keretében a Covid19-válság példátlan hatásainak kezelése érdekében. Az ilyen kiegészítő forrásokat úgy kell felhasználni, hogy biztosítsák az [ERI] rendeletben előírt határidők betartását.”

(2)A javaslat a következő 9a. cikkel egészül ki:

„9a. cikk
Az Európai Uniós Helyreállítási Eszközből származó források

Az [ERI] rendelet 2. cikkében említett intézkedéseket e program keretében az említett [ERI] rendelet 3. cikke (2) bekezdése a) pontjának v. alpontjában szereplő összegek segítségével kell végrehajtani, az említett rendelet 4. cikke (4) és (8) bekezdésére is figyelemmel.

Ezek az összegek a költségvetési rendelet 21. cikkének (5) bekezdése szerint külső címzett bevételnek minősülnek.”

2.A Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram végrehajtását szolgáló egyedi program létrehozásáról szóló európai parlamenti és tanácsi határozatra irányuló COM(2018) 436 bizottsági javaslat a következő 4a. cikkel egészül ki:

„4a. cikk
Az Európai Uniós Helyreállítási Eszközből származó források

A [keretprogramról szóló rendelet] rendelet 9a. cikke szerint az [ERI] rendelet 2. cikkében említett intézkedéseket ennek az egyedi programnak a keretében az említett [ERI] rendelet 3. cikke (2) bekezdése a) pontjának v. alpontjában szereplő összegek segítségével kell végrehajtani, figyelemmel annak 4. cikke (4) és (8) bekezdésére.”

3.A Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz létrehozásáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló COM(2018) 460 bizottsági javaslat a következőképpen módosul:

(1)A szöveg a következő (36a) preambulumbekezdéssel egészül ki:

„(36a) Az [Európai Uniós Helyreállítási Eszközről szóló] rendelettel összhangban és az annak keretében elkülönített források erejéig helyreállítási és rezilienciaépítési intézkedéseket kell végrehajtani a Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz keretében a Covid19-válság példátlan hatásainak kezelése érdekében. Az ilyen kiegészítő forrásokat úgy kell felhasználni, hogy biztosítsák az [ERI] rendeletben előírt határidők betartását.”

(2)A szöveg a következő 6a. cikkel egészül ki:

„6a. cikk
Az Európai Uniós Helyreállítási Eszközből származó források

(1)A külső tevékenységi garancia keretében a 26. cikk (3) bekezdésének második albekezdésében említett összeget az [ERI] rendelet 4. cikkének (6) bekezdésében meghatározott feltételekkel összhangban kell nyújtani, kivéve a makroszintű pénzügyi támogatási műveleteket, amelyeket az említett [ERI] rendelet 4. cikkének (7) bekezdésében meghatározottak szerint kell nyújtani. Ez az összeg az IPA III rendelet I. mellékletében felsorolt kedvezményezetteknél végrehajtott műveleteket is támogatja.

(2)Az [ERI] rendelet 3. cikke (2) bekezdése c) pontjának iii. alpontjában említett összeget a költségvetési rendelet 211. cikke (4) bekezdésének első albekezdésében említett forrásokon felül az e rendelet szerinti külső tevékenységi garancia tartalékképzésére, valamint az [ERI] rendelet 2. cikke (2) bekezdésének második mondatában említett intézkedésekre kell felhasználni, annak 4. cikke (8) bekezdésére is figyelemmel.

A költségvetési rendelet 211. cikke (4) bekezdésének második albekezdésében említett forrásokon felül legfeljebb 11 285 762 000 EUR összeget kell figyelembe venni a költségvetési rendelet 211. cikkének (1) bekezdésében említett tartalékfeltöltési rátából eredő tartalékképzés kiszámításához.

Az első albekezdésben említett összeg a költségvetési rendelet 21. cikkének (5) bekezdése szerinti külső címzett bevételnek minősül.”

(3)A 26. cikk a következőképpen módosul:

a)A (3) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(3) A külső tevékenységi garancia keretében az Unió a 2021. január 1. és 2027 december 31. között aláírt műveletekhez legfeljebb 130 000 000 000 EUR értékben biztosíthat garanciát.

Az említett az összegből legfeljebb 70 000 000 000 EUR összeget kell elkülöníteni az [ERI] rendelet 2. cikke (1) bekezdésének második albekezdésében említett intézkedéseket végrehajtó műveletekre, és ez az összeg csak az említett rendelet 4. cikkének (3) bekezdésében említett időponttól kezdődően áll rendelkezésre.”;

b)A (6) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(6) Az EFFA+ és a külső tevékenységi garancia finanszírozási és beruházási műveleteket támogathat a 4. cikk (2) bekezdésében említett földrajzi térségekben található partnerországokban. A külső tevékenységi garancia tartalékát a 6a. cikk sérelme nélkül a vonatkozó földrajzi program 6. cikk (2) bekezdésének a) pontja által létrehozott költségvetéséből finanszírozzák, és a közös tartalékalapba utalják át. Az EFFA+ és a külső tevékenységi garancia az [IPA III]-rendelet I. mellékletében felsorolt kedvezményezettek területén folytatott műveleteket is támogathat. E műveletek EFFA+ keretében történő finanszírozását és a külső tevékenységi garancia céltartalékképzését az [IPA] rendeletből kell finanszírozni, e rendelet 6a. cikke (1) bekezdésének sérelme nélkül. Az ENBE-rendelet 10. cikkének (2) bekezdésében említett, harmadik országoknak nyújtott kölcsönöket fedező külső tevékenységi garancia céltartalékképzését az említett rendeletből kell finanszírozni.”

(4)A 39. cikk (1) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(1) A 466/2014/EU határozat és a 480/2009/EK, Euratom rendelet 2021. január 1-jével hatályát veszti. Az (EU) 2017/1601 rendelet 2021. december 31-ével hatályát veszti.”

4.A közös agrárpolitika keretében a tagállamok által elkészítendő stratégiai tervhez (KAP-stratégiai terv) nyújtott, az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) által finanszírozott támogatásra vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint az 1305/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet és az 1307/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló COM(2018) 392 bizottsági javaslat a következőképpen módosul:

(1)A szöveg a következő új (71a) preambulumbekezdéssel egészül ki:

„(71a) Az [Európai Uniós Helyreállítási Eszközről szóló] rendelettel összhangban és az annak keretében elkülönített források erejéig helyreállítási és rezilienciaépítési intézkedéseket kell végrehajtani az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap keretében a Covid19-válság példátlan hatásainak kezelése érdekében. Az ilyen kiegészítő forrásokat úgy kell felhasználni, hogy biztosítsák az [ERI] rendeletben előírt határidők betartását.”

(2)A szöveg a következő új 84a. cikkel egészül ki:

„84a. cikk
Az Európai Uniós Helyreállítási Eszközből származó források

(1)Az [ERI] rendelet 2. cikkében említett intézkedéseket az EMVA keretében az említett rendelet 3. cikke (2) bekezdése a) pontjának vii. alpontjában szereplő összegből folyó árakon 16 483 millió EUR összeg segítségével kell végrehajtani, az említett rendelet 4. cikke (3), (4) és (8) bekezdésére is figyelemmel.

Ez az összeg a költségvetési rendelet 21. cikkének (5) bekezdése szerint külső címzett bevételnek minősül.

Az összeget a 83. cikkben meghatározott globális forrásokon felül az EMVA keretében a 2022., 2023. és 2024. évre vonatkozó költségvetési kötelezettségvállalások kiegészítő forrásaként kell rendelkezésre bocsátani a következők szerint:

2022. 8 117 millió EUR;

2023. 4 140 millió EUR;

2024. 4 226 millió EUR.

(2)Az (1) bekezdésben említett kiegészítő források tagállamok szerinti bontását a 83. cikk (3) bekezdésével összhangban kell meghatározni.

(3)A [KAP finanszírozásáról, irányításáról és nyomon követéséről szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló bizottsági javaslat] 32. cikkében meghatározott kötelezettségvállalás-visszavonási szabályok alkalmazandók az e cikk (1) bekezdésében említett kiegészítő forrásokon alapuló költségvetési kötelezettségvállalásokra.

(4)A 86. cikk nem alkalmazandó az e cikk (1) bekezdésben említett kiegészítő forrásokra.

(5)Az (1) bekezdésben említett kiegészítő források teljes összegének legfeljebb 4 %-a a tagállamok kezdeményezésére technikai segítségnyújtásra különíthető el a tagállamok KAP-stratégiai tervéhez nyújtott EMVA-hozzájárulások keretében.

(6)Az (1) bekezdésben említett kiegészítő forrásokat a 6. cikkben meghatározott konkrét célkitűzéseket kiegészítő új konkrét célkitűzés keretében kell felhasználni a gazdaság helyreállítását előkészítő műveletek támogatására.”

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

1.    A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

   1.1.    A javaslat/kezdeményezés címe

   1.2.    A tevékenységalapú irányítás/tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett szakpolitikai terület(ek)

   1.3.    A javaslat/kezdeményezés típusa

   1.4.    Célkitűzés(ek)

   1.5.    A javaslat/kezdeményezés indoklása

   1.6.    Időtartam és pénzügyi hatás

   1.7.    Tervezett irányítási módszer(ek)

2.    IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

   2.1.    A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

   2.2.    Irányítási és kontrollrendszer

   2.3.    A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

3.    A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

   3.1.    A többéves pénzügyi keret érintett fejezete/fejezetei és a költségvetés érintett kiadási sora/sorai

   3.2.    A kiadásra gyakorolt becsült hatás 

   3.2.1.    A kiadásra gyakorolt becsült hatás összefoglalása

   3.2.2.    Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

   3.2.3.    Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

   3.2.4.    A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

   3.2.5.    Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

   3.3.    A bevételre gyakorolt becsült hatás



PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

A javaslat/kezdeményezés címe

Módosított javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram létrehozásáról, valamint részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról (COM(2018) 435); – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram végrehajtását szolgáló egyedi program létrehozásáról (COM(2018) 436); – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a közös agrárpolitika keretében a tagállamok által elkészítendő stratégiai tervhez (KAP-stratégiai terv) nyújtott támogatásra vonatkozó szabályok megállapításáról (COM(2018) 392); – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz létrehozásáról

Az érintett szakpolitikai terület(ek) (Programklaszter)

01. Kutatás és innováció

15. Külső tevékenység

08. Mezőgazdasági és tengerpolitika

A javaslat/kezdeményezés a következőre irányul:

 új intézkedés 

 kísérleti projektet/előkészítő intézkedést követő új intézkedés 2  

 jelenlegi intézkedés meghosszabbítása 

X egy vagy több intézkedés összevonása vagy átalakítása egy másik/új intézkedéssé 

A javaslat/kezdeményezés indoklása

Rövid vagy hosszú távon kielégítendő szükséglet(ek) a kezdeményezés végrehajtásának részletes ütemtervével

Az Európai horizont kutatási és innovációs keretprogram és a kutatási és innovációs keretprogram végrehajtását szolgáló egyedi program, a Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz (NDICI), valamint a KAP-stratégiai terv alá tartozó EMVA-beavatkozások ezen célzott módosításai javasoltak a többéves pénzügyi keretre vonatkozó felülvizsgált javaslat, többek között az Európai Uniós Helyreállítási Eszköz (EURI) keretében. Ez az új eszköz az említett programok számára a többéves pénzügyi keretben a kötelezettségvállalási és kifizetési előirányzatokra vonatkozóan meghatározott felső határokat meghaladó forrásokat biztosít egy korlátozott időszakban, a költségvetési rendelet 21. cikke értelmében vett külső címzett bevétel formájában.

Általános szabályként a pénzügyi támogatást és a Bizottság vonatkozó intézkedéseit az időszak elejére kell ütemezni, 2024 végéig, míg a nem visszafizetendő támogatás esetében a teljes összeg legalább 60 %-át 2022 végéig fel kell használni. A többéves pénzügyi kereten belüli, 2024 utáni éveket így az érintett tevékenységek helyszíni végrehajtásának előmozdítására, a vonatkozó gazdasági és szociális ágazatokban várt fellendülés elérésére, valamint a reziliencia és a konvergencia előmozdítására kell felhasználnia a Bizottságnak.

Az Unió részvételéből származó hozzáadott érték (adódhat többek között a koordinációból eredő előnyökből, a jogbiztonságból, a fokozott hatékonyságból vagy a kiegészítő jellegből). E pontban „az Unió részvételéből származó hozzáadott érték” azt az uniós részvételből adódó értéket jelenti, amely többletként jelentkezik ahhoz az értékhez képest, amely a tagállamok egyedüli fellépése esetén jött volna létre.

1.    Az Egészségügyi Világszervezet által 2020. március 11-én világjárványnak nyilvánított koronavírus-betegség (Covid19) terjedésének megfékezése érdekében a tagállamok és a harmadik országok példa nélküli intézkedéseket vezettek be. Ezek az intézkedések jelentős zavart okoztak a gazdasági tevékenységek terén. Mindenekelőtt zavarokat idéztek elő az ellátási láncokban és a termelésben, továbbá munkahelyi hiányzásokkal jártak. Általában véve ezen intézkedések miatt számos uniós és harmadik országbeli vállalkozás esetében kellett már eddig is vagy kell a későbbiekben a pénzügyi helyzet súlyos romlásával számolni.

2.    A válság gyorsan terjedt az Unió területén és a harmadik országokban. Az Unióban a növekedés jelentős visszaesése várható 2020-ban, és a visszaesés 2021-ben is folytatódhat. Fennáll a kockázata annak, hogy a helyreállítás nagyon egyenlőtlen lesz a különböző tagállamokban, ami növeli a nemzetgazdaságok közötti különbségeket. A tagállamok arra vonatkozó eltérő költségvetési lehetőségei, hogy ott nyújtsanak pénzügyi támogatást, ahol arra a helyreállításhoz leginkább szükség van, valamint a nemzeti intézkedések terén mutatkozó eltérések veszélyeztetik az egységes piacot.

3.    Átfogó gazdaságélénkítési intézkedéscsomagra van szükség a gazdaság energizálása, minőségi munkahelyek teremtése és a Covid19-világjárvány által okozott közvetlen károk helyreállításába való beruházás érdekében.

4.    Ez a rendkívüli helyzet koherens és egységes megközelítést tesz szükségessé az Unió szintjén a gazdaság további romlásának megelőzése és a gazdasági tevékenység kiegyensúlyozott helyreállításának ösztönzése érdekében, biztosítva a folytonosságot és növelve a zöld és digitális átállásra irányuló beruházásokat. Ezzel összefüggésben ezért létre kell hozni egy uniós Helyreállítási Eszközt a Covid19-világjárvány következményeinek, illetőleg az újbóli megjelenésének elkerüléséhez szükséges azonnali finanszírozási szükségletek kezelésére.

5. E logikát követve az eszköznek az Európai horizont kutatási és innovációs keretprogramon keresztül meg kell erősítenie az egészségügyi és az éghajlattal kapcsolatos kutatási és innovációs tevékenységek támogatását. Ez hozzá fog járulni a szükséghelyzetekre adandó hatékony és gyors válaszadásra való felkészültség megerősítéséhez és a tudományos alapú megoldásokba való beruházáshoz, valamint az európai zöld megállapodás célkitűzéseivel való következetesség biztosításához.

6. Az Unió gazdasága szempontjából nagyon fontos a szomszédos és fejlődő országokkal – köztük a Nyugat-Balkánnal, a szomszédságpolitikai partnerországokkal és az afrikai országokkal folytatott kereskedelem, valamint az említett területekhez fűződő gazdasági kapcsolatok. Emiatt, továbbá az Unió globális szerepével és felelősségével, valamint értékeivel összhangban a Helyreállítási Eszközből az NDICI-n keresztül folyósított pénzeszközöket arra is kell használni, hogy támogassuk az említett országoknak a Covid19-világjárvány hatásainak leküzdése, valamint a helyreállítás érdekében tett erőfeszítéseit.

7. Az eszköznek meg kell erősítenie az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) keretében nyújtott támogatást is, kivételes kiegészítő forrásokat bocsátva a tagállamok rendelkezésére ahhoz, hogy támogatást nyújthassanak az erősen érintett mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazatnak, hogy előmozdítsák a Covid19-járvány következtében kialakult válság elhárítását és előkészítsék a gazdaság helyreállítását.

Hasonló korábbi tapasztalatok tanulsága

Ami a külkapcsolatokat illeti, a külső finanszírozási eszközök félidős felülvizsgálati jelentése 3 megállapítja, hogy a válságokkal és konfliktusokkal jellemezhető jelenlegi környezetben az Unió többéves pénzügyi keretének képesnek kell lennie arra, hogy gyorsan igazodjon a változó prioritásokhoz és az előre nem látható eseményekhez, továbbá gyors helyszíni eredményeket érjen el. Ugyanígy az eszközöknek pénzügyi és más szempontokból is kellően rugalmasnak kell lenniük ahhoz, hogy külső tevékenységével az EU reagálhasson azokra a kihívásokra, amelyekkel a globális színtéren szembesül. E rugalmasságot több szinten kell kialakítani. A költségvetéstől, amelynek jelentősebb mértékű tartalékokra van szüksége, a többéves programozásig kell terjednie, ezenkívül nagyobb fokú egyszerűsítés szükséges a megvalósítás szintjén a hatékonyság és eredményesség javítása érdekében. Ez a javaslat azzal reagál erre a megállapításra, hogy növeli a Covid19-világjárvány által okozott, előre nem látható válság kezeléséhez szükséges kiegészítő források rendelkezésre állását.

A kutatás és az innováció, különösen az Európai horizont kiemelt európai program a polgárok által prioritásnak tekintett területeken vezet eredményekhez, javítja az Unió termelékenységét és versenyképességét, alapvető szerepet játszik társadalmi-gazdasági modellünk és értékeink megőrzésében, és olyan megoldások kidolgozását teszi lehetővé, amelyek rendszerszinten adnak választ a kihívásokra. A jelenlegi rendkívüli körülmények között Európának gyors, kutatás és innováció vezérelte megoldásokra, valamint a fertőző betegségek mélyebb tudományos megismerésére van szüksége. A program megerősítése lehetővé tenné a megfizethető és innovatív védintézkedésekbe, virológiába, oltóanyagokba, kezelésekbe és diagnosztikába történő beruházásokat, valamint a kutatási eredmények népegészségügyi intézkedésekké való átalakítását. Alapvető fontosságú, hogy több erőforrást fordítsunk az éghajlattal kapcsolatos kutatásra és innovációra, ami támogatná a kapcsolódó gazdasági ágazatokban az uniós ipar versenyképességét, valamint biztosítsuk a helyreállításnak az európai zöld megállapodás céljaival való összhangját. A kutatás és innováció területén eszközölt beruházások segíthetnek az egészségre jelentős hatást gyakorló kibocsátások és természetkárosodás (pl. zoonotikus betegség) drámai mértékű növekedésének kezelésében. A program megerősítése támogatná azokat a vállalkozásokat, amelyek a fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivezetését célzó kutatást és innovációt folytatnak, és segítené a forradalmi technológiákba való beruházást az európai zöld megállapodás szempontjából releváns területeken. Pénzügyi és a növekedéshez szükséges egyéb eszközöket biztosítana a kkv-k, az induló vállalkozások és a közepes piaci tőkeértékű vállalatok kialakulóban lévő és áttörést jelentő innovációi számára. A javaslat a mezőgazdasági ágazat megsegítésére már meghozott egyéb konkrét intézkedéseket egészít ki. Szabályozási intézkedések megtételére került sor, mint például az állami támogatási szabályok kiigazítása vagy az idénymunkások rendelkezésre állásának megkönnyítése.

A Bizottság továbbá kiigazította a két mezőgazdasági alap, az EMGA és az EMVA szabályait és módosította az említett alapokat annak érdekében, hogy kivételes rugalmasságot biztosítson az európai strukturális és beruházási alapok felhasználása terén a Covid19-járványra reagálva (koronavírus-reagálási beruházási kezdeményezés), és számos egyéb intézkedés született a jelenlegi példa nélküli helyzet kezelése érdekében. Az intézkedések összhangban vannak az (EU) XXX/XX rendeletjavaslatban szereplő, az Európai Uniós Helyreállítási Eszköz létrehozásáról szóló bizottsági javaslattal.

Egyéb releváns eszközökkel való összeegyeztethetőség és lehetséges szinergia

Az Európai horizont, az NDICI és a KAP-stratégiai terv alá tartozó EMVA beavatkozások tekintetében a Bizottság korábbi, 2018. évi javaslataiban már felsorolt szinergiákon felül ez a konkrét kezdeményezés a többéves pénzügyi keret felülvizsgált javaslatál összefüggésben erős szinergiákat hoz létre e programok és az (EU) XXX/XX rendeletjavaslatban felvázolt új Európai Uniós Helyreállítási Eszköz között. Ez utóbbi lehetővé teszi, hogy az említett ágazati programok számára az MFF felső határait meghaladó forrásokat biztosítsanak egy korlátozott időszakban, ami az említett eszközök célkitűzései és működése közötti kiegészítő jelleg eredményeként, továbbá a fenti 1.4.2. pontban ismertetett érvek és hozzáadott érték fényében valósulhat meg.



Időtartam és pénzügyi hatás 

 határozott időtartam

   időtartam: ÉÉÉÉ [HH/NN]-tól/-től ÉÉÉÉ [HH/NN]-ig

   pénzügyi hatás: ÉÉÉÉ-tól/-től ÉÉÉÉ-ig a kötelezettségvállalási előirányzatok esetében és ÉÉÉÉ-tól/-től ÉÉÉÉ-ig a kifizetési előirányzatok esetében

X határozatlan időtartam

beindítási időszak: 2021-től

azt követően: rendes ütem

Tervezett irányítási módszer(ek) 4  

X Bizottság általi közvetlen irányítás

X a Bizottság szervezeti egységein keresztül, ideértve az uniós küldöttségek személyzetét

X    végrehajtó ügynökségen keresztül

 Megosztott irányítás a tagállamokkal

X Közvetett irányítás a költségvetés végrehajtásával kapcsolatos feladatoknak a következőkre történő átruházásával:

X harmadik országok vagy az általuk kijelölt szervek

X nemzetközi szervezetek és ügynökségeik (nevezze meg)

X az EBB és az Európai Beruházási Alap

X a költségvetési rendelet 70. és 71. cikkében említett szervek

X közjogi szervek

X magánjog alapján működő, közfeladatot ellátó szervek, amennyiben megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtanak

X valamely tagállam magánjoga alapján működő, köz- és magánszféra közötti partnerség végrehajtásával megbízott és megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtó szervek

X az EUSZ V. címének értelmében a KKBP terén konkrét fellépések végrehajtásával megbízott, és a vonatkozó alap-jogiaktusban meghatározott személyek.

Megjegyzések:

A Bizottság határozhat úgy, hogy az Európai horizont megerősítésének végrehajtását részben végrehajtó ügynökségre bízza a megerősítésre kerülő tevékenységek tekintetében választott irányítási módszerrel összhangban.

IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

Gyakoriság és feltételek

Lásd a következő bizottsági javaslatok pénzügyi kimutatásait: COM(2018) 460 final, COM(2018) 435 final, COM(2018) 436 final, (COM(2018) 392) final.

Irányítási és kontrollrendszer(ek)

Lásd a következő bizottsági javaslatok pénzügyi kimutatásait: COM(2018) 460 final, COM(2018) 435 final, COM(2018) 436 final, (COM(2018) 392) final.

A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

Tüntesse fel a meglévő vagy tervezett megelőző és védintézkedéseket, pl. a csalás elleni stratégiából.

Lásd a következő bizottsági javaslatok pénzügyi kimutatásait: COM(2018) 460 final, COM(2018) 435 final, COM(2018) 436 final, (COM(2018) 392) final.

A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

A többéves pénzügyi keret fejezetei és a költségvetés javasolt új kiadási tétele/tételei

A többéves pénzügyi keret fejezete

Költségvetési sor

Kiadás
típusa

Hozzájárulás

1. fejezet Egységes piac, innováció és digitális gazdaság

diff./nem diff. 5

EFTA-országoktól 6

tagjelölt országoktól 7

harmadik országoktól

a költségvetési rendelet [21. cikke (2) bekezdésének b) pontja] értelmében

1

01 01 01 01, 01 01 01 02, 01 01 01 03, 01 01 01 61, 01 01 01 62, 01 01 01 62, 01 01 01 63, 01 01 01 64 Az Európai horizont működéséhez szükséges kiadások, ideértve a programot végrehajtó végrehajtó ügynökségeknek nyújtott hozzájárulásokat is

nem diff.

IGEN

IGEN

IGEN

NEM

1

01 02 02 10 „Egészségügy” klaszter

diff.

IGEN

IGEN

IGEN

NEM

1

01 02 02 40 „Digitális gazdaság, ipar és világűr” klaszter

diff.

IGEN

IGEN

IGEN

NEM

1

01 02 02 50 „Éghajlat, energiaügy és mobilitás” klaszter

diff.

IGEN

IGEN

IGEN

NEM

1

01 02 03 01 Európai Innovációs Tanács

diff.

IGEN

IGEN

IGEN

NEM

3. fejezet Természeti erőforrások és környezet

diff./nem diff. 8

EFTA-országoktól 9

tagjelölt országoktól 10

harmadik országoktól

a költségvetési rendelet [21. cikke (2) bekezdésének b) pontja] értelmében

3

08 01 02 Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alappal (EMVA) kapcsolatos működési kiadások

nem diff.

NEM

NEM

NEM

NEM

3

08 03 01 03 Az EURI által finanszírozott, a KAP-stratégiai terv alá tartozó vidékfejlesztési beavatkozástípusok

diff.

Nem

Nem

Nem

NEM

3

08 03 02 EMVA – Operatív technikai segítségnyújtás

diff.

Nem

Nem

Nem

NEM

6. fejezet Szomszédság és a világ

diff./nem diff. 11

EFTA-országoktól 12

tagjelölt országoktól 13

harmadik országoktól

a költségvetési rendelet [21. cikke (2) bekezdésének b) pontja] értelmében

6

15 01 01 A Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszközzel kapcsolatos működési kiadások

nem diff.

NEM

NEM

NEM

NEM

6

15 02 01 07 Az EURI külső tevékenységi garanciára történő tartalékképzése

diff.

IGEN

IGEN

IGEN

NEM

A kiadásra gyakorolt becsült hatás

A kiadásra gyakorolt becsült hatás összefoglalása

millió EUR (három tizedesjegyig)

A többéves pénzügyi keret fejezete

< 1, 3 & 6 >

[1. fejezet – Egységes piac, innováció és digitális gazdaság, 3. fejezet – Természeti erőforrások és környezet, 6. fejezet – Szomszédság és a világ]

A COM(2018) 435 rendeletjavaslat (a Horizont Európa keretprogramról szóló rendelet) 9. cikkében és a Horizont Európa végrehajtását szolgáló egyedi programról szóló határozatjavaslat 4. cikkében meghatározott pénzügyi keretösszegen felül 14 647 millió EUR (folyó árakon) fog rendelkezésre állni a költségvetési rendelet 21. cikkének (5) bekezdése szerinti külső címzett bevételként az Európai Uniós Helyreállítási Eszközből történő finanszírozásként. Ebből legfeljebb 689,160 millió EUR fordítható igazgatási kiadásokra, beleértve a külső munkatársak költségeit is.

A külső címzett bevételekből származó kiadások indikatív bontása a következő:

[Európai horizont]

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

2027 után

ÖSSZESEN

Operatív kiadások az EURI külső címzett bevételeiből

Kötelezettségvállalási előirányzatok

1

4 919,020

4 739,320

2 558,890

1 740,610

13 957,840

Kifizetési előirányzatok

2

433,668

3 479,853

2 708,187

2 475,285

1 978,160

1 860,712

909,443

112,532

13 957,840

Igazgatási működési kiadások az EURI külső címzett bevételeiből

Kötelezettségvállalási előirányzatok = kifizetési előirányzatok

3

126,980

197,680

132,110

106,390

51,000

37,000

38,000

689,160

Külső címzett bevétel összesen

Kötelezettségvállalási előirányzatok

=1+3

5 046,000

4 937,000

2 691,000

1 847,000

51,000

37,000

38,000

14 647,000

Kifizetési előirányzatok

=2+3

560,648

3 677,533

2 840,297

2 581,675

2 029,160

1 897,712

947,443

112,532

14 647,000

A COM(2018) 392 rendeletjavaslat (a KAP-stratégiai terv alá tartozó EMVA beavatkozások) 83. cikkében meghatározott pénzügyi keretösszegen felül 16 483 millió EUR (folyó árakon) fog rendelkezésre állni a költségvetési rendelet 21. cikkének (5) bekezdése szerinti külső címzett bevételként a 2022–2024-es időszakban 14 az Európai Uniós Helyreállítási Eszközből történő finanszírozásként. Ebből legfeljebb 6 000 millió EUR fordítható igazgatási kiadásokra, beleértve a külső munkatársak költségeit is. Az operatív technikai segítségnyújtás az operatív kiadás összegébe van belefoglalva, és azt követően kerül majd kiszámításra, hogy a COM(2018) 392 rendeletjavaslat 83. cikkének (3) bekezdése szerint minden egyes tagállam vonatkozásában meghatározásra kerültek az (1) bekezdésben említett kiegészítő források.

A külső címzett bevételekből származó kiadások indikatív bontása a következő:

[EMVA]

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

2027 után

ÖSSZESEN

Operatív kiadások az EURI külső címzett bevételeiből

Kötelezettségvállalási előirányzatok

1

8 116,000

4 139,000

4 222,000

16 477,000

Kifizetési előirányzatok

2

2 029,000

3 875,350

4 938,950

3 531,000

1 680,500

422,200

16 477,000

EMVA – Operatív technikai segítségnyújtás (hozzájárulás az EURI külső címzett bevételeiből)

Kötelezettségvállalási előirányzatok

1

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

Kifizetési előirányzatok

2

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

p.m.

Igazgatási működési kiadások (hozzájárulás az EURI külső címzett bevételeiből)

Kötelezettségvállalási előirányzatok = kifizetési előirányzatok

3

1,000

1,000

1,000

1,000

1,000

1,000

6,000

Külső címzett bevétel összesen

Kötelezettségvállalási előirányzatok

=1+3

8 117,000

4 140,000

4 223,000

1,000

1,000

1,000

16 483,000

Kifizetési előirányzatok

=2+3

2 030,000

3 876,350

4 939,950

3 532,000

1 681,500

423,200

16 483,000

A COM(2018) 460 final (NDICI) rendeletjavaslat 6. cikkében meghatározott pénzügyi keretösszegen felül 11 448,070 millió EUR (folyó árakon) fog rendelkezésre állni a költségvetési rendelet 21. cikkének (5) bekezdése szerinti külső címzett bevételként az Európai Uniós Helyreállítási Eszközből történő finanszírozásként. Ebből legfeljebb 162,308 millió EUR fordítható igazgatási kiadásokra, beleértve a külső munkatársak költségeit is.

A külső címzett bevételekből származó kiadások indikatív bontása a következő:

[Külső tevékenységi garancia – NDICI]

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

ÖSSZESEN

Operatív kiadások az EURI külső címzett bevételeiből

Kötelezettségvállalási előirányzatok

1

3 265,383

3 331,093

2 274,063

2 320,063

27,383

33,389

34,389

11 285,762

Kifizetési előirányzatok

2

23,133

1 883,383

1 883,383

1 883,383

1 883,383

1 888,389

1 840,709

11 285,762

Igazgatási működési kiadások az EURI külső címzett bevételeiből

Kötelezettségvállalási előirányzatok = kifizetési előirányzatok

3

24,617

24,617

24,617

24,617

24,617

19,611

19,611

162,308

Külső címzett bevétel összesen

Kötelezettségvállalási előirányzatok

=1+3

3 290,000

3 355,710

2 298,680

2 344,680

52,000

53,000

54,000

11 448,070

Kifizetési előirányzatok

=2+3

47,750

1 908,000

1 908,000

1 908,000

1 908,000

1 908,000

1 860,320

11 448,070



A többéves pénzügyi keret fejezete

7

„Igazgatási kiadások”

millió EUR (három tizedesjegyig)

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

ÖSSZESEN

Humánerőforrás

Egyéb igazgatási kiadások

A többéves pénzügyi keret
7. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok

ÖSSZESEN

(Összes kötelezettségvállalási előirányzat = Összes kifizetési előirányzat)

-

-

-

-

-

-

-

-

Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás összefoglalása

   A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után igazgatási jellegű előirányzatok felhasználását.

X    A javaslat/kezdeményezés az alábbi igazgatási jellegű előirányzatok felhasználását vonja maga után:

millió EUR (három tizedesjegyig)

Évek

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

ÖSSZESEN

A többéves pénzügyi keret 
7. FEJEZETE

Humánerőforrás

Egyéb igazgatási kiadások

A többéves pénzügyi keret 
7. FEJEZETÉNEK részösszege

-

-

-

-

-

-

-

-

A többéves pénzügyi keret 7. FEJEZETÉBE 15 bele nem tartozó előirányzatok 

Humánerőforrás – külső címzett bevétel (kutatás)

6,000

6,000

6,000

4,800

2,400

1,600

1,200

28,000

Egyéb igazgatási 
jellegű kiadások – külső címzett bevétel (kutatás)

120,980

191,680

126,110

101,590

48,600

35,400

36,800

661,160

Külső címzett bevétel (kutatás) részösszege

126,980

197,680

132,110

106,390

51,000

37,000

38,000

689,160

Humánerőforrás – külső címzett bevétel (nem kutatás) – NDICI

16,440

16,440

16,440

16,440

16,440

11,434

11,434

105,068

Egyéb igazgatási 
jellegű kiadások – külső címzett bevétel (nem kutatás) – NDICI

8,177

8,177

8,177

8,177

8,177

8,177

8,177

57,240

Humánerőforrás – külső címzett bevétel (nem kutatás) – EMVA

0,000

0,720

0,720

0,720

0,720

0,720

0,000

3,600

Egyéb igazgatási 
jellegű kiadások – külső címzett bevétel (nem kutatás) – EMVA

0,000

0,280

0,280

0,280

0,280

0,280

1,000

2,400

Külső címzett bevétel (nem kutatás) részösszege

24,617

25,617

25,617

25,617

25,617

20,611

20,611

168,307

A többéves pénzügyi
keret 7. FEJEZETÉBE

bele nem tartozó

előirányzatok részösszege

151,597

223,297

157,727

132,007

76,617

57,611

58,611

857,467

A humánerőforrással és más igazgatási jellegű kiadásokkal kapcsolatos előirányzat-igényeket az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt előirányzatokkal és/vagy az adott főigazgatóságon belüli átcsoportosítással kell teljesíteni. A források adott esetben a költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további allokációkkal. Kiegészítő személyzet csak külső munkatárs lesz, kizárólag címzett bevételekből finanszírozva.

Becsült humánerőforrás-szükségletek

   A javaslat/kezdeményezés nem igényel humánerőforrást.

   A javaslat/kezdeményezés az alábbi humánerőforrás-igénnyel jár:

A becsléseket teljes munkaidős egyenértékben kell kifejezni

Évek

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

• A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak)

A központban és a bizottsági képviseleteken

A küldöttségeknél

A kutatásban

Külső munkatársak teljes munkaidős egyenértékben (FTE) kifejezve – AC, AL, END, INT és JED  16

7. fejezet

A többéves pénzügyi keret 7. FEJEZETÉHEZ tartozó
előirányzatokból finanszírozva
 

- a központban

- a küldöttségeknél

A programkeretből finanszírozva  17

- a központban

- a küldöttségeknél

Egyéb: külső címzett bevétel (kutatás) 18  

75

75

75

60

30

20

15

Egyéb: külső címzett bevétel (nem kutatás) – NDICI

150

150

150

150

150

105

105

Egyéb: külső címzett bevétel (nem kutatás) – EMVA

0

9

9

9

9

9

ÖSSZESEN

225

234

234

219

189

134

120

A humánerőforrás-igényeknek az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt és/vagy az adott főigazgatóságon belül átcsoportosított személyzettel kell eleget tenni. A források adott esetben a meglévő költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további allokációkkal. Kiegészítő személyzet csak külső munkatárs lesz, kizárólag címzett bevételekből finanszírozva.

Az elvégzendő feladatok leírása:

Külső munkatársak

A külső személyzet a tisztviselőket és az ideiglenes alkalmazottakat fogja segíteni az ERI-rendeletben szereplő, és az érintett programok keretében végrehajtandó intézkedések megvalósításához való hozzájárulásban.

A bevételre gyakorolt becsült hatás

X    A javaslatnak/kezdeményezésnek nincs pénzügyi hatása a bevételre.

   A javaslatnak/kezdeményezésnek van pénzügyi hatása – a bevételre gyakorolt hatása a következő:

   a javaslat a saját forrásokra gyakorol hatást

   a javaslat az egyéb bevételekre gyakorol hatást

kérjük adja meg, hogy a bevétel kiadási sorhoz van-e rendelve X    

millió EUR (három tizedesjegyig)

Bevételi költségvetési sor:

A javaslat/kezdeményezés hatása 19

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

… jogcímcsoport

A címzett bevételek esetében tüntesse fel az érintett kiadáshoz tartozó költségvetési sor(oka)t.

[…]

Egyéb megjegyzések (pl. a bevételre gyakorolt hatás számítására használt módszer/képlet vagy egyéb más információ). 

[…]

(1)    European Economic Forecast, Institutional Paper 125. 2020. május.
(2)    A költségvetési rendelet 58. cikke (2) bekezdésének a) vagy b) pontja szerint.
(3)    COM(2017) 720 final.
(4)    Az egyes irányítási módszerek ismertetése, valamint a költségvetési rendeletre való megfelelő hivatkozások megtalálhatók a BudgWeb oldalon: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
(5)    Diff. = Differenciált előirányzatok / Nem diff. = Nem differenciált előirányzatok.
(6)    EFTA: Európai Szabadkereskedelmi Társulás.
(7)    Tagjelölt országok és adott esetben a nyugat-balkáni potenciális tagjelöltek.
(8)    Diff. = Differenciált előirányzatok / Nem diff. = Nem differenciált előirányzatok.
(9)    EFTA: Európai Szabadkereskedelmi Társulás.
(10)    Tagjelölt országok és adott esetben a nyugat-balkáni potenciális tagjelöltek.
(11)    Diff. = Differenciált előirányzatok / Nem diff. = Nem differenciált előirányzatok.
(12)    EFTA: Európai Szabadkereskedelmi Társulás.
(13)    Tagjelölt országok és adott esetben a nyugat-balkáni potenciális tagjelöltek.
(14)    Az igazgatási kiadásokból finanszírozott olyan tékenységek, mint a végrehajtás nyomon követése – az auditot és a pénzügyi irányítást is beleértve – és a programok lezárási eljárásában való részvétel vonatkozásában 2027-ig lehet kötelezettségvállalásokat tenni (a részleteket lásd a fenti táblázatban).
(15)    Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
(16)    AC = szerződéses alkalmazott; AL = helyi alkalmazott; END=kirendelt nemzeti szakértő; INT = kölcsönmunkaerő (átmeneti alkalmazott); JPD = küldöttségi pályakezdő szakértő.
(17)    Az operatív előirányzatokból finanszírozott külső munkatársakra vonatkozó részleges felső határérték (korábban: BA-tételek).
(18)    Ezek a becslések nem befolyásolják a végrehajtó ügynökségeknél jelentkező és címzett bevételekből finanszírozott, a forrásokra gyakorolt hatás alapos értékelésén alapuló kiegészítő személyiállomány-igényt.
Top