Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62016CJ0174

    A Bíróság ítélete (második tanács), 2017. szeptember 7.
    H. kontra Land Berlin.
    Előzetes döntéshozatal – Szociálpolitika – 2010/18/EU irányelv – A szülői szabadságról kötött, felülvizsgált keretmegállapodás – Az 5. szakasz 1. és 2. pontja – A szülői szabadságról való visszatérés – A korábbi álláshelyre, illetve annak megfelelő vagy ahhoz hasonló álláshelyre való visszatéréshez való jog – A megszerzett vagy megszerzés alatt álló jogok megőrzése – Vezető beosztású próbaidős köztisztviselőnek előléptetett szövetségi tartományi köztisztviselő – Az említett szövetségi tartomány szabályozása, amely kétéves időszak lejártakor a jog erejénél fogva és a meghosszabbítás lehetősége nélkül a próbaidő végét írja elő a szülői szabadság miatt történő távollét esetében is – Összeegyeztethetetlenség – Következmények.
    C-174/16. sz. ügy.

    Court reports – general

    C‑174/16. sz. ügy

    H.

    kontra

    Land Berlin

    (a Verwaltungsgericht Berlin [Németország] által benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem)

    „Előzetes döntéshozatal – Szociálpolitika – 2010/18/EU irányelv – A szülői szabadságról kötött, felülvizsgált keretmegállapodás – Az 5. szakasz 1. és 2. pontja – A szülői szabadságról való visszatérés – A korábbi álláshelyre, illetve annak megfelelő vagy ahhoz hasonló álláshelyre való visszatéréshez való jog – A megszerzett vagy megszerzés alatt álló jogok megőrzése – Vezető beosztású próbaidős köztisztviselőnek előléptetett szövetségi tartományi köztisztviselő – Az említett szövetségi tartomány szabályozása, amely kétéves időszak lejártakor a jog erejénél fogva és a meghosszabbítás lehetősége nélkül a próbaidő végét írja elő a szülői szabadság miatt történő távollét esetében is – Összeegyeztethetetlenség – Következmények”

    Összefoglaló – A Bíróság ítélete (második tanács), 2017. szeptember 7.

    1. Szociálpolitika–Férfi és női munkavállalók–A BUSINESSEUROPE, az UEAPME, a CEEP és az ESZSZ által a szülői szabadságról kötött, felülvizsgált keretmegállapodás–2010/18 irányelv–A korábbi álláshelyre, illetve annak megfelelő vagy ahhoz hasonló álláshelyre a szülői szabadságról való visszatéréshez való jog–A megszerzett vagy megszerzés alatt álló jogok megőrzése–Nemzeti szabályozás, amely kétéves időszak lejártakor a jog erejénél fogva és a meghosszabbítás lehetősége nélkül a vezető beosztású köztisztviselő próbaidejének végét írja elő a szülői szabadság miatt történő távollét esetében is–Megengedhetetlenség–Következmény–Az említett nemzeti szabályozás alkalmazásának mellőzése–A nemzeti bíróságra háruló vizsgálatok

      (2010/18 tanácsi irányelv, melléklet, 5. szakasz, 1. és 2. pont)

    2. Szociálpolitika–Férfi és női munkavállalók–A BUSINESSEUROPE, az UEAPME, a CEEP és az ESZSZ által a szülői szabadságról kötött, felülvizsgált keretmegállapodás–2010/18 irányelv–A munkavállalónak a szülői szabadság végén a korábbi álláshelyre, illetve annak megfelelő vagy ahhoz hasonló álláshelyre való visszatéréshez és ahhoz való joga, hogy megőrizze a szülői szabadsága kezdetén már megszerzett vagy megszerzés alatt álló jogait–Közvetlen hatály

      (2010/18 tanácsi irányelv, melléklet, 5. szakasz, 1. és 2. pont)

    1.  A BUSINESSEUROPE, az UEAPME, a CEEP és az ESZSZ által a szülői szabadságról kötött, felülvizsgált keretmegállapodás végrehajtásáról és a 96/34/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2010. március 8‑i 2010/18/EU tanácsi irányelv mellékletében szereplő, a szülői szabadságról szóló, felülvizsgált keretmegállapodás 5. szakaszának 1. és 2. pontját akként kell értelmezni, hogy azokkal ellentétes az olyan nemzeti szabályozás, mint az alapügyben szereplő, amely a közszolgálatban a vezető beosztásba történő végleges előléptetést ahhoz a feltételhez köti, hogy a kiválasztott jelölt azt megelőzően sikerrel teljesítsen ezen álláshelyen egy kétéves próbaidőt, és amelynek értelmében olyan helyzetben, ha a jelölt e próbaidő túlnyomó részében szülői szabadságát töltötte, és továbbra is azt tölti, az említett próbaidő e kétéves időszak végén a meghosszabbítás lehetősége nélkül véget ér a törvény erejénél fogva, következésképpen az érintettet szülői szabadságról való visszatérésekor mind köztisztviselői besorolását, mind díjazását tekintve alacsonyabb beosztásba helyezik vissza, mint amelyet az említett próbaidőre bocsátást megelőzően betöltött. E szakasz ilyen megsértése nem igazolható ugyanezen próbaidő arra irányuló céljával, hogy a vezető beosztás betöltéséhez való alkalmasság értékelését lehetővé tegye.

      A kérdést előterjesztő bíróság feladata, hogy – szükség esetén az alapügy tárgyát képező nemzeti szabályozás alkalmazásának mellőzése mellett – megvizsgálja a 2010/18 irányelv mellékletében szereplő, a szülői szabadságról kötött felülvizsgált keretmegállapodás 5. szakaszának 1. pontjában foglalt követelményeknek megfelelően, hogy az alapügy körülményeihez hasonló körülmények között az érintett szövetségi tartomány mint munkáltató számára objektíve lehetetlen volt‑e annak lehetővé tétele, hogy az érintett korábbi álláshelyére térjen vissza szülői szabadsága végén, és amennyiben igen, gondoskodjon arról, hogy az érintettet munkaszerződésével vagy munkaviszonyával megegyező, az előző álláshelyének megfelelő vagy ahhoz hasonló álláshelyre nevezzék ki, anélkül hogy e kinevezést új kiválasztási eljárás előzetes tartásához kötnék. Ugyancsak az említett bíróság feladata annak biztosítása, hogy az érintett szülői szabadsága végén azon álláshelyén, ahová így visszatért, vagy amelybe újonnan kinevezték, olyan feltételek mellett folytathassa próbaidejét, amelyek megfelelnek az e felülvizsgált keretmegállapodás 5. szakaszának 2. pontjából eredő követelményeknek.

      Ugyancsak elegendő a felülvizsgált keretmegállapodás 5. szakasza 1. és 2. pontja alkalmazásában, hogy H.‑t akkor, amikor kivette szülői szabadságát a kiválasztási eljárást és előléptetését követően, már kinevezték próbaidős köztisztviselőnek az érintett álláshelyre, tehát megillette őt az ezen álláshelyhez tartozó magasabb fizetési fokozatnak megfelelő díjazás is. Az a körülmény, hogy e kinevezés időpontjában az érintett a várandósságához kapcsolódó okokból betegszabadságon volt, ellenben nem befolyásolja azt, hogy ezen új álláshely ettől az időponttól kezdve az övé lett, következésképpen meg kell állapítani, hogy amikor az érintett legutóbb szülői szabadságra ment, már betöltötte az említett álláshelyet, és az esetlegesen ahhoz kapcsolódó megszerzett vagy megszerzés alatt álló jogok már megillették őt.

      Először is, ami a szülői szabadságon lévő munkavállaló számára a felülvizsgált keretmegállapodás 5. szakaszának 1. pontjában biztosított jogokat illeti, vagyis hogy e szabadság végén visszatérhet álláshelyére, vagy ha az nem lehetséges, munkaszerződésével vagy munkaviszonyával egyező, az előző álláshelyének megfelelő vagy ahhoz hasonló álláshelyre, az előzetes döntéshozatalra utaló határozatból kitűnik, hogy az LBG 97. §‑ának egyrészt automatikus következménye annak kizárása, hogy egy, az alapeljárás felperesének helyzetéhez hasonló helyzetben lévő köztisztviselő szülői szabadságának végén visszatérhessen arra a próbaidős köztisztviselői álláshelyre, amelyet e szabadság megkezdése előtt betöltött. Az érintett ugyanis, lévén, hogy szülői szabadságon volt a próbaidő engedélyezett időtartama alatt, és ennek folytán nem gyakorolta az ezen álláshelyhez kapcsolódó feladatokat, következésképpen nem bizonyíthatta alkalmasságát az ezen álláshelyre történő végleges kinevezésre, kétségtelen, hogy a szabadságból való visszatérést követően nem térhet vissza az említett álláshelyre.

      Másrészt az említett nemzeti szabályozásnak, amint az az előzetes döntéshozatalra utaló határozatból kitűnik, automatikus következménye továbbá annak kizárása, hogy az érintettnek szülői szabadsága végén a szülői szabadságát megelőzően betöltött próbaidős köztisztviselői álláshelynek megfelelő vagy ahhoz hasonló álláshelyet kínáljanak fel, mivel letelt az a kétéves időszak, amelynek folyamán a vezető beosztás betöltésére való alkalmasságának bizonyításául szolgáló próbaidőt tölthette, és e próbaidő nem hosszabbítható meg.

      Ami, másodszor, a felülvizsgált keretmegállapodás 5. szakasza 2. pontjának első mondatát illeti, amely „a megszerzett és a megszerzés alatt álló” jogok megőrzését írja elő, emlékeztetni kell arra, hogy e fogalom magában foglalja a közvetlenül vagy közvetve a munkaviszonyból származó összes jogot és készpénzben vagy természetben nyújtott összes előnyt, amely a munkavállalót a munkáltatóval szemben a szülői szabadság kezdetén megilleti (lásd ebben az értelemben: 2009. október 22‑iMeerts ítélet, C‑116/08, EU:C:2009:645, 43. pont).

      E jogok és előnyök sorában szerepelnek a szakmai előmenetelhez szükséges feltételeket meghatározó rendelkezésekből eredő jogok és előnyök, mivel ezek ténylegesen a munkaviszonyból származnak (lásd ebben az értelemben: 2004. november 18‑iSass ítélet, C‑284/02, EU:C:2004:722, 31. pont). Ez a helyzet áll fenn a jelen esetben a köztisztviselő LBG 97. §‑ban szabályozott azon joga esetében, hogy esetlegesen véglegesen előléptessék vezetői beosztásba a Berlin szövetségi tartománnyal fennálló szolgálati viszonya folyamán és egy azt megelőző kiválasztási folyamat végén bizonyos tartamú próbaidő teljesítésével.

      (vö. 45., 48., 49., 51., 52., 63., 82. pont, a rendelkező rész 1. és 2. pontja)

    2.  Márpedig a felülvizsgált keretmegállapodás 5. szakaszának 1. és 2. pontja általános szabályként és kétértelműséget mellőzve biztosítja a munkavállalók azon jogát, hogy álláshelyükre, vagy, amennyiben ez nem lehetséges, annak megfelelő vagy ahhoz hasonló álláshelyre visszatérhessenek, és megőrizzék a szülői szabadságuk kezdetén már megszerzett vagy szerzés alatt álló jogaikat. Ennélfogva e rendelkezések tartalma feltétlen és kellően pontos ahhoz, hogy arra a magánszemély hivatkozhasson, és a bíróság azt alkalmazhassa (lásd analógia útján: 2009. július 16‑iGómez Limón Sánchez‑Camacho ítélet, C‑537/07, EU:C:2009:462, 36. pont).

      (vö. 69. pont)

    Top