This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 62013CJ0179
Evans
Evans
C‑179/13. sz. ügy
Raad van bestuur van de Sociale verzekeringsbank
kontra
L. F. Evans
(a Centrale Raad van Beroep [Hollandia] által benyújtott
előzetes döntéshozatal iránti kérelem)
„Előzetes döntéshozatal iránti kérelem — A szociális biztonság területén a munkavállalóra alkalmazandó jog meghatározása — 1408/71/EGK rendelet — Alkalmazhatóság — Valamely tagállam állampolgárának egy harmadik államnak az olyan más tagállamban található konzulátusán való alkalmazása, amelynek a területén ezen állampolgár lakóhellyel rendelkezik — A konzuli kapcsolatokról szóló bécsi egyezmény — A 71. cikk 2. bekezdése — Az állandó lakosok számára könnyítéseket, kiváltságokat és mentességeket biztosító nemzeti szabályozás”
Összefoglaló – A Bíróság ítélete (ötödik tanács), 2015. január 15.
Szociális biztonság — Migráns munkavállalók — Uniós szabályozás — Személyi hatály — Valamely tagállam olyan állampolgára, akit harmadik államnak valamely másik tagállam területén található konzuli képviselete alkalmaz, és aki ezen utóbbi állam lakosa — A konzuli kapcsolatokról szóló, 1963. évi bécsi egyezmény társadalombiztosítási szabályok alól mentességet biztosító 71. cikkének 2. bekezdése alapján kiváltságos jogállásban részesülő személy — A lakóhely szerinti tagállam nemzeti szociális biztonsági rendszerében nem biztosított személy — Kizártság
(1408/71 tanácsi rendelet, 2. cikk, 13. cikk, (2) bekezdés, a) pont, és 16. cikk)
A 118/97 rendelettel módosított és naprakésszé tett, és az 1992/2006 rendelettel módosított 1408/71 rendelet 2. cikkét e rendelet 16. cikkével összefüggésben úgy kell értelmezni, hogy az olyan időszak vonatkozásában, amelynek során valamely tagállam állampolgárát egy harmadik államnak a valamely olyan tagállam területén található konzuli képviselete alkalmazta, amelynek ő nem állampolgára, de lakosa, ezen állampolgár e rendelkezés értelmében nem tartozik valamely tagállam jogszabályainak a hatálya alá, ha a lakóhelye szerinti tagállamnak a konzuli kapcsolatokról szóló, 1963. április 24‑i bécsi egyezmény 71. cikkének 2. bekezdése alapján elfogadott szabályozása szerint az említett állampolgár nem biztosított a nemzeti szociális biztonsági rendszerben.
Az 1408/71 rendelet a 2. cikkének (1) bekezdése értelmében ugyanis azokra a munkavállalókra vonatkozik, akik egy vagy több tagállam jogszabályainak a hatálya alá tartoznak vagy tartoztak, és akik a tagállamok egyikének állampolgárai. Márpedig e rendelkezés értelmében a „valamely tagállam jogszabályainak a hatálya alá tartozás” fogalmát az 1963. évi bécsi egyezményben kodifikált, releváns nemzetközi szokásjogi rendelkezések alapján kell értelmezni. A konzuli személyzetre alkalmazandó szociális biztonsági rendszert érintően az említett egyezmény a 48. cikkében előírja, hogy a konzuli képviselet tagjai a küldő államnak teljesített szolgálataik tekintetében főszabály szerint mentesek a fogadó államban esetleg érvényben levő társadalombiztosítási szabályok alól, de a 71. cikkének 2. bekezdésében elismeri azt, hogy a konzuli képviselet olyan tagjai, akik a fogadó állam honosai vagy állandó lakosai, könnyítésekben, kiváltságokban és mentességekben csak a fogadó állam által engedett mértékben részesülnek. Ezért amennyiben valamely tagállam él azzal a lehetőséggel, hogy valamely harmadik állam konzuli képviselete személyzetének bizonyos tagjait, akik e tagállam állandó lakosai, az említett konzuli képviseleten történő alkalmazásuk időszaka során mentesítse a szociális biztonsági rendszerének alkalmazása alól, e személyekre nem terjed ki az 1408/71 rendelet hatálya.
Végül, sem az 1408/71 rendelet 13. cikke (2) bekezdésének a) pontja, sem pedig annak 16. cikke nem jár azzal a hatással, hogy azokra a tagállami állampolgárokra, akik harmadik országok konzuli képviseletén állnak alkalmazásban, és akik nem tartoznak e rendelet 2. cikke értelmében valamely tagállam szociális biztonsági jogszabályainak a hatálya alá, jogot ruházzon arra vonatkozóan, hogy valamely tagállam szociális biztonsági rendszeréhez csatlakozzanak, vagy kötelezettséget írjon elő arra vonatkozóan, hogy ilyen rendszernek a tagjai legyenek.
(vö. 29., 36., 37., 39., 40., 47., 49. pont és a rendelkező rész)