Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62017CO0441(02)

A Bíróság végzése (nagytanács), 2017. november 20.
Európai Bizottság kontra Lengyel Köztársaság.
Ideiglenes intézkedés – Ideiglenes intézkedések iránti kérelem – 92/43/EGK irányelv – A természetes élőhelyek, valamint a vadon élő állatok és növények védelme – 2009/147/EK irányelv – A vadon élő madarak védelme.
C-441/17. R. sz. ügy.

Court reports – general – 'Information on unpublished decisions' section

C‑441/17. R. sz. ügy

Európai Bizottság

kontra

Lengyel Köztársaság

„Ideiglenes intézkedés – Ideiglenes intézkedések iránti kérelem – 92/43/EGK irányelv – A természetes élőhelyek, valamint a vadon élő állatok és növények védelme – 2009/147/EK irányelv – A vadon élő madarak védelme”

Összefoglaló – A Bíróság végzése (nagytanács), 2017. november 20.

  1. Ideiglenes intézkedés iránti kérelem–Ideiglenes intézkedések–Az elrendelés feltételei–Fumus boni iuris–Sürgősség–Súlyos és helyrehozhatatlan kár–Kumulatív jelleg–Az ügyben szereplő érdekek összességének mérlegelése

    (EUMSZ 279. cikk; a Bíróság eljárási szabályzata, 160. cikk, (3) bekezdés)

  2. Ideiglenes intézkedés iránti kérelem–Ideiglenes intézkedések–Az elrendelés feltételei–Sürgősség–Súlyos és helyrehozhatatlan kár–A białowieżai erdőben, amely közösségi jelentőségű természeti terület és különleges madárvédelmi terület, végzett aktív erdőgazdálkodás–Súlyos és helyrehozhatatlan környezeti kár

    (EUMSZ 279. cikk)

  3. Ideiglenes intézkedés iránti kérelem–Ideiglenes intézkedések–Az elrendelés feltételei–Biztosíték nyújtása–Feltételek

    (EUMSZ 279. cikk)

  4. Ideiglenes intézkedés iránti kérelem–Ideiglenes intézkedések–Az ideiglenes intézkedésről határozó bíró hatásköre–Az elrendelt ideiglenes intézkedések hatékonyságának biztosítását szolgáló kiegészítő intézkedések előírására vonatkozó hatáskör–Terjedelem–Kényszerítő bírság kiszabása abban az esetben, ha az érintett fél az előírt kötelezettséget nem teljesíti

    (EUSZ 2. cikk; EUMSZ 279. cikk)

  1.  Lásd a határozat szövegét.

    (vö. 28–30. pont)

  2.  A sürgősség feltételét illetően az ideiglenes intézkedés iránti eljárás célja a jövőbeli végleges határozat teljes érvényesülésének biztosítása annak elkerülése érdekében, hogy a Bíróság által nyújtott jogvédelemben hézag keletkezhessék. E cél elérése érdekében a sürgősséget annak alapján kell megítélni, hogy az ideiglenes döntés meghozatala szükséges‑e azért, hogy elkerülhető legyen, hogy az ideiglenes intézkedést kérő félnek súlyos és helyrehozhatatlan kára keletkezzen.

    Az ilyen kárra hivatkozó félnek kell bizonyítania e kár fennállását. Bár e tekintetben nem követelmény, hogy a kár teljes bizonyossággal be is következzék, hanem elegendő a valószínűség megfelelő mértéke, a felperes mindazonáltal köteles bizonyítani azokat a tényeket, amelyek alapján e kár bekövetkezésével lehet számolni.

    A Bizottság által a Lengyel Köztársasággal szemben kötelezettségszegés megállapítása iránt indított kereset keretében benyújtott ideiglenes intézkedés iránti kérelmet illetően a sürgősség feltétele teljesül, mivel a białowieżai erdőben, amely közösségi jelentőségű természeti terület és különleges madárvédelmi terület, végzett aktív erdőgazdálkodási műveletek helyrehozhatatlan és súlyos környezeti károkat okozhatnak. A fák kivágásából és eltávolításából fakadó károk ugyanis a bekövetkezésük után – a Bizottság által Lengyelországnak felrótt kötelezettségszegés megállapítása esetén – már nem fordíthatók vissza. Ezenfelül a Bizottság által említett károk súlyát támasztja alá az is, hogy a kiterjedésükre és intenzitásukra tekintettel e műveletek folytatása esetén a természetes erdő jelentős nagyságú területen visszafordíthatatlanul gazdasági célú erdővé alakulhat át, ami ritka fajok élőhelyeinek eltűnéséhez vezethet.

    (vö. 43–45., 59., 61. pont)

  3.  Lásd a határozat szövegét.

    (vö. 86., 87. pont)

  4.  Az EUMSZ 279. cikk hatáskört biztosít a Bíróság számára, hogy a végleges határozat teljes érvényesülésének biztosítása érdekében elrendelje az általa szükségesnek tartott ideiglenes intézkedéseket.

    E tekintetben az ideiglenes intézkedésről határozó bírónak meg kell győződnie arról, hogy az általa elrendelni kívánt intézkedések kellően hatékonyak a célkitűzésük elérésére. Az EUMSZ 279. cikk éppen ezért széles mérlegelési mozgásteret enged az említett bíróság számára, amely mozgástér gyakorlásának keretében e bíróság jogosult különösen arra, hogy az egyes esetek körülményeire tekintettel pontosítsa a kért ideiglenes intézkedések tárgyát és hatályát, valamint, ha azt helyénvalónak tartja, adott esetben hivatalból is meghozzon minden olyan kiegészítő intézkedést, amely az általa elrendelt ideiglenes intézkedések hatékonyságának biztosítását szolgálja.

    Konkrétan, az ideiglenes intézkedésről határozó bírónak rendelkeznie kell azzal a lehetőséggel, hogy a felek egyikével szemben az EUMSZ 279. cikk alapján előírt kötelezettség hatékonyságát oly módon biztosítsa, hogy intézkedést fogad el az ideiglenes intézkedés iránti kérelem tárgyában hozott végzés említett fél általi teljesítése érdekében. Ilyen intézkedés lehet többek között a kényszerítő bírság kiszabása abban az esetben, ha az említett kötelezettséget az érintett fél nem teljesíti.

    Ráadásul az ideiglenes intézkedésről határozó bíró által elfogadott ideiglenes intézkedések tagállam általi tiszteletben tartásának oly módon történő biztosítása, hogy ennek elmaradása esetén kényszerítő bírság fizetését írják elő, az uniós jog hatékony alkalmazásának biztosítására irányul, ami az EUSZ 2. cikkben elismert, az Unió alapját képező jogállamiság értékének szerves részét képezi.

    (vö. 97., 99., 100., 102. pont)

Top