EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62017CJ0013

A Bíróság ítélete (hatodik tanács), 2018. április 12.
Fédération des entreprises de la beauté kontra Ministre des Affaires sociales, de la Santé et des Droits des femmes és társai.
Előzetes döntéshozatal – Jogszabályok közelítése – Kozmetikai termékek – 1223/2009/EK rendelet – A 10. cikk (2) bekezdése – Kozmetikai termék biztonsági értékelése – A biztonsági ellenőr képesítése – A képzések egyenértékűségének elismerése – A gyógyszerészettel, toxikológiával és orvostudománnyal rokon tudományok – A tagállamok mérlegelési jogköre.
C-13/17. sz. ügy.

C‑13/17. sz. ügy

Fédération des entreprises de la beauté

kontra

Ministre des sociales, de la Santé és des Droits des femmes és társai

(a Conseil d’État [Franciaország] által benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem)

„Előzetes döntéshozatal – Jogszabályok közelítése – Kozmetikai termékek – 1223/2009/EK rendelet – A 10. cikk (2) bekezdése – Kozmetikai termék biztonsági értékelése – A biztonsági ellenőr képesítése – A képzések egyenértékűségének elismerése – A gyógyszerészettel, toxikológiával és orvostudománnyal rokon tudományok – A tagállamok mérlegelési jogköre”

Összefoglaló – A Bíróság ítélete (hatodik tanács), 2018. április 12.

  1. Jogszabályok közelítése–Kozmetikai termékek–1223/2009 rendelet–Kozmetikai termék biztonsági értékelése–A biztonsági ellenőr képesítése–A termékért felelős személyt terhelő, e képesítés bizonyítására vonatkozó kötelezettség–Terjedelem

    (1223/2009 európai parlamenti és tanácsi irányelv, 10. cikk, (2) bekezdés)

  2. Jogszabályok közelítése–Kozmetikai termékek–1223/2009 rendelet–Kozmetikai termék biztonsági értékelése–A biztonsági ellenőr képesítése–A képzések egyenértékűségének elismerése–Akár a tagállamokban, akár harmadik államokban elvégzett képzések elismerésére vonatkozó lehetőség

    (1223/2009 európai parlamenti és tanácsi irányelv, 10. cikk, (2) bekezdés)

  3. Jogszabályok közelítése–Kozmetikai termékek–1223/2009 rendelet–Kozmetikai termék biztonsági értékelése–A biztonsági ellenőr képesítése–A képzések egyenértékűségének elismerése–A gyógyszerészettel, toxikológiával és orvostudománnyal rokon tudományok–Tagállamok mérlegelési jogköre–Korlátok

    (1223/2009 európai parlamenti és tanácsi irányelv, 10. cikk, (2) bekezdés)

  1.  Lásd a határozat szövegét.

    (lásd: 24–27. pont)

  2.  A kozmetikai termékekről szóló, 2009. november 30‑i 1223/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 10. cikkének (2) bekezdését úgy kell értelmezni, hogy a képzések egyenértékűségének e rendelkezés szerinti elismerése a harmadik államokban elvégzett képzéseken kívüli képzésekre is vonatkozhat.

    Magából e rendelkezés szövegéből kitűnik, hogy az egyenértékűség valamely tagállam általi e rendelkezés értelmében vett elismerése az egyetemi gyógyszerészeti, toxikológiai, orvostudományi vagy ezekkel rokon tudományok terén végzett elméleti és gyakorlati tanulmányokkal egyenértékűnek elismert képzésre vonatkozik. Az uniós jogalkotó tehát az 1223/2009 rendelet 10. cikkének (2) bekezdése szerinti egyenértékűnek elismerést olyan követelményektől tette függővé, amelyek egyrészt az érintett képzés szintjére, másrészt pedig a képzések során nyújtott tárgyi ismeretek kategóriáira vonatkoznak. Amint azt a főtanácsnok az indítványának 31. pontjában megjegyezte, ez a rendelkezés – a szövege alapján – lehetővé teszi nem csupán a már létező, megfelelő képzések széles palettájának, hanem e képzések lehetséges új változatainak figyelembevételét is.

    Egyébiránt meg kell állapítani, hogy az 1223/2009 rendelet 10. cikkének (2) bekezdése nem tartalmaz semmiféle utalást az oklevél vagy az elméleti és gyakorlati tanulmányok, illetve az ezzel egyenértékűnek elismert képzés elvégzését igazoló okirat megszerzésének helyére. Ebből következően az ilyen egyetemi képzéssel egyenértékűnek ismerhetők el mind a harmadik államokban, mind pedig a tagállamokban elvégzett képzések.

    (lásd: 31–35., 43. pont és a rendelkező rész 1. pontja)

  3.  Az 1223/2009 rendelet 10. cikkének (2) bekezdését úgy kell értelmezni, hogy feljogosítja a tagállamokat a gyógyszerészeti, toxikológiai vagy orvostudománnyal „rokonnak” tekinthető tudományok, valamint az említett rendelet követelményeinek megfelelő képesítési szintek meghatározására, feltéve hogy tiszteletben tartják az említett rendeletben kitűzött célokat, különösen pedig az annak biztosítására irányuló célt, hogy a kozmetikai termék biztonsági értékelését végző személy olyan képesítéssel rendelkezzen, amely lehetővé teszi az emberi egészség magas szintű védelmének biztosítását.

    Ami konkrétan azt a kérdést illeti, hogy egy tudomány a gyógyszerészettel, a toxikológiával vagy az orvostudománnyal „rokon” tudománynak tekinthető‑e, meg kell állapítani egyrészt – amint azt a főtanácsnok az indítványának 65. és 66. pontjában megjegyezte –, hogy a tagállamoknak azt kell megvizsgálniuk, hogy – nemcsak a kozmetikai termékek összetevői alapján, hanem a késztermék figyelembevételével is – a kozmetikai termékek biztonsági értékelésének a lehető legnagyobb biztonsággal történő elvégzéséhez elengedhetetlen közös tudományos ismeretanyagról van‑e szó, másrészt pedig, hogy az emberi egészség magas szintű védelmének biztosítására irányuló célkitűzést csak akkor lehet maradéktalanul teljesíteni, ha ez a közös alap mind az emberre és a betegségeire, mind a kozmetikai termékek előállítása során felhasznált összetevőkre, és ezek fizikai és kémiai tulajdonságaira vonatkozó ismereteket magában foglalja.

    (lásd: 50., 51. pont és a rendelkező rész 2. pontja)

Top