This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 62014CJ0233
A Bíróság ítélete (első tanács), 2016. június 2.
Európai Bizottság kontra Holland Királyság.
Tagállami kötelezettségszegés – EUMSZ 18. cikk, EUMSZ 20. cikk és EUMSZ 21. cikk – Uniós polgárság – A szabad mozgáshoz és tartózkodáshoz való jog – Állampolgárságon alapuló hátrányos megkülönböztetés – A belföldi diákoknak biztosított utazási kedvezmény – 2004/38/EK irányelv – A 24. cikk (2) bekezdése – Az egyenlő bánásmód elvétől való eltérés – Tanulmányi ösztöndíj vagy diákhitel formájában nyújtott megélhetési támogatás – Terjedelem – A keresetlevél alaki követelményei – A kifogások összefüggő ismertetése.
C-233/14. sz. ügy.
A Bíróság ítélete (első tanács), 2016. június 2.
Európai Bizottság kontra Holland Királyság.
Tagállami kötelezettségszegés – EUMSZ 18. cikk, EUMSZ 20. cikk és EUMSZ 21. cikk – Uniós polgárság – A szabad mozgáshoz és tartózkodáshoz való jog – Állampolgárságon alapuló hátrányos megkülönböztetés – A belföldi diákoknak biztosított utazási kedvezmény – 2004/38/EK irányelv – A 24. cikk (2) bekezdése – Az egyenlő bánásmód elvétől való eltérés – Tanulmányi ösztöndíj vagy diákhitel formájában nyújtott megélhetési támogatás – Terjedelem – A keresetlevél alaki követelményei – A kifogások összefüggő ismertetése.
C-233/14. sz. ügy.
Court reports – general
C‑233/14. sz. ügy
Európai Bizottság
kontra
Holland Királyság
„Tagállami kötelezettségszegés — EUMSZ 18. cikk, EUMSZ 20. cikk és EUMSZ 21. cikk — Uniós polgárság — A szabad mozgáshoz és tartózkodáshoz való jog — Állampolgárságon alapuló hátrányos megkülönböztetés — A belföldi diákoknak biztosított utazási kedvezmény — 2004/38/EK irányelv — A 24. cikk (2) bekezdése — Az egyenlő bánásmód elvétől való eltérés — Tanulmányi ösztöndíj vagy diákhitel formájában nyújtott megélhetési támogatás — Terjedelem — A keresetlevél alaki követelményei — A kifogások összefüggő ismertetése”
Összefoglaló – A Bíróság ítélete (első tanács), 2016. június 2.
Kötelezettségszegés megállapítása iránti kereset – Keresetlevél – A kifogások és a jogalapok felsorolása – Alaki követelmények – A kereseti kérelmek egyértelmű megfogalmazása – Nélkülözhetetlen elfogadhatósági feltétel
(EUMSZ 258. cikk;a Bíróság eljárási szabályzata, 120. cikk, c) pont)
Uniós polgárság – A tagállamok területén való szabad mozgáshoz és szabad tartózkodáshoz való jog – 2004/38 irányelv – Az egyenlő bánásmód elve – Személyi hatály – Valamely tagállam állampolgárságával rendelkező diákok, ideértve az Erasmus programban részt vevő diákokat is – Bennfoglaltság – Tárgyi hatály – A diákoknak biztosított utazási kedvezmény – Bennfoglaltság
(EUMSZ 18. cikk, EUMSZ 20. cikk és EUMSZ 21. cikk; 2004/38 európai parlamenti és tanácsi irányelv, 1. cikk, a) pont és 24. cikk, (1) bekezdés)
Uniós polgárság – A tagállamok területén való szabad mozgáshoz és szabad tartózkodáshoz való jog – 2004/38 irányelv – Az egyenlő bánásmód elve – Eltérés – A belföldi diákoknak biztosított utazási kedvezmény – Megengedhetőség
(EUMSZ 18. cikk; 2004/38 európai parlamenti és tanácsi irányelv, 24. cikk, (2) bekezdés)
Lásd a határozat szövegét.
(vö. 32‑35., 43. pont)
Valamely tagállam olyan állampolgára, aki valamely más tagállamban folytatja tanulmányait, az EUMSZ 18. cikk és az EUMSZ 21. cikk alapján hivatkozhat a fogadó tagállam területén való szabad, az állampolgárságon alapuló közvetlen vagy közvetett hátrányos megkülönböztetéstől mentes mozgáshoz és tartózkodáshoz való jogára. A hallgatóknak járó utazási kedvezményt biztosító szabályozás szintén az EUM‑Szerződés alkalmazási körébe tartozik annyiban, amennyiben közvetlenül vagy közvetve a hallgatók megélhetési költségeinek fedezésére szolgál. Továbbá az állampolgárságon alapuló hátrányos megkülönböztetésnek az EUMSZ 18. cikkben általánosan előírt, és az Unió polgárainak és családtagjaiknak a tagállamok területén történő szabad mozgáshoz és tartózkodáshoz való jogáról szóló 2004/38 irányelv hatálya alá tartozó uniós polgárok vonatkozásában ezen irányelv 24. cikkében pontosított tilalma tiltja többek között az állampolgárságon alapuló közvetlen hátrányos megkülönböztetést. E tekintetben noha ezen irányelv célja az, hogy megkönnyítse a tagállamok területén való szabad mozgás és tartózkodás alapvető és egyéni jogának mint minden egyes uniós polgárt közvetlenül megillető jognak a gyakorlását, ez nem változtat azon, hogy az irányelv tárgya – ahogyan az annak 1. cikke a) pontjából is következik –, e jog gyakorlásának a feltételeit érinti. Közelebbről, ami a kedvezményekben való részesülést illeti, valamely uniós polgár a 2004/38 irányelv 24. cikkének (1) bekezdése alapján csak akkor tarthat igényt a fogadó tagállam állampolgárainak járóval egyenlő bánásmódra, ha a fogadó tagállam területén való tartózkodása megfelel ezen irányelv feltételeinek.
(vö. 78‑82. pont)
Mint az EUMSZ 18. cikkben előírt egyenlő bánásmód elve alóli kivételt, amely elvnek az Unió polgárainak és családtagjaiknak a tagállamok területén történő szabad mozgáshoz és tartózkodáshoz való jogáról szóló 2004/38 irányelv 24. cikkének (1) bekezdése csupán különös kifejeződése, e 24. cikk (2) bekezdését megszorítóan kell értelmezni. Noha valamely tagállam állampolgárságával rendelkező hallgatóknak biztosított utazási kedvezmény a nekik nyújtott megélhetési támogatásnak minősül, kizárólag a tanulmányi ösztöndíj vagy diákhitel formájában nyújtott tanulmányi megélhetési támogatás tartozik a 2004/38 irányelv 24. cikke (2) bekezdésének hatálya alá.
E tekintetben az olyan tagállami szabályozás, amely a hallgatókat olyan menetjegyre jogosítja, amellyel ingyenesen vagy csökkentett áron vehetik igénybe a tömegközlekedést, és e támogatást nem köteles visszatéríteni, aki a tanulmányait tíz éven belül sikeresen befejezi, ám vissza kell térítenie annak, aki e határidőn belül nem fejezi be tanulmányait, a tanulmányi ösztöndíj vagy a diákhitel jellemzőivel rendelkezik attól függően, hogy a hallgató tízéves határidőn belül sikeresen teljesíti‑e tanulmányait, vagy sem. Ebből következik, hogy az ilyen utazási kedvezmény a 2004/38 irányelv 24. cikkének (2) bekezdésében írt kivétel hatálya alá tartozik. Az érintett tagállam tehát az állampolgárságon alapuló hátrányos megkülönböztetés megvalósítása nélkül hivatkozhat e kivételre annak érdekében, hogy a huzamos tartózkodáshoz való jog megszerzését megelőzően megtagadja e támogatást a munkavállalókon, önálló vállalkozókon, e jogállásukat megtartó személyeken és ezek családtagjain kívüli személyektől.
E tekintetben nincs jelentősége sem annak a kérdésnek, hogy e kedvezmény feltételhez kötött ösztöndíjnak vagy feltételhez kötött hitelnek tekintendő‑e, sem annak a ténynek, hogy főszabály szerint az utazási kedvezményt menetjegy formájában, vagyis nem pénzben, hanem természetben nyújtják.
(vö. 86., 87., 89‑92., 94., 95. pont)