Ez a dokumentum az EUR-Lex webhelyről származik.
Dokumentum 62012CJ0595
Az ítélet összefoglalása
Az ítélet összefoglalása
C‑595/12. sz. ügy
Loredana Napoli
kontra
Ministero della Giustizia – Dipartimento dell’Amministrazione penitenziaria
(a Tribunale amministrativo regionale per il Lazio [Olaszország] által benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem)
„Előzetes döntéshozatal iránti kérelem — Szociálpolitika — 2006/54/EK irányelv — A férfiak és a nők közötti egyenlő bánásmód a foglalkoztatás és munkavégzés területén — Tisztviselői jogállás megszerzésére irányuló képzés — Elhúzódó távollét miatti kizárás — Szülési szabadság miatti távollét”
Összefoglaló – A Bíróság ítélete (első tanács), 2014. március 6.
Szociálpolitika – Férfi és női munkavállalók – Munkavállalás és munkafeltételek – Egyenlő bánásmód – A munka szerves részét képező szakmai képzés, amely kötelező ahhoz, hogy tisztviselői álláshelyre végleges kinevezést lehessen kapni, valamint ahhoz, hogy a munkafeltételek javulhassanak – Olyan nemzeti szabályozás, amely kizár valamely szülési szabadságon lévő nőt egy ilyen képzésről, ugyanakkor biztosítja számára a következő szervezett képzésen való részvétel jogát, amelynek időpontja azonban bizonytalan – Megengedhetetlenség
(2006/54 európai parlamenti és tanácsi irányelv, 15. cikk)
Szociálpolitika – Férfi és női munkavállalók – Munkavállalás és munkafeltételek – Egyenlő bánásmód – A 2006/54 irányelv 14. cikkének (2) bekezdése – Hatály – Olyan nemzeti szabályozás, amely nem tart fenn ugyan valamely meghatározott tevékenységet kizárólag a férfi munkavállalók számára, azonban késlelteti azon női munkavállalók e tevékenységhez való hozzáférését, akik szülési szabadság miatt nem vesznek részt a szakmai képzésen – Kizártság
(2006/54 európai parlamenti és tanácsi irányelv, 14. cikk, (2) bekezdés)
Szociálpolitika – Férfi és női munkavállalók – Munkavállalás és munkafeltételek – Egyenlő bánásmód – 2006/54 irányelv – A 14. cikk (1) bekezdésének c) pontja és 15. cikk – Közvetlen hatály – A nemzeti bíróság kötelezettségei és hatásköre – Az ellentétes nemzeti rendelkezések alkalmazásának mellőzése
(2006/54 európai parlamenti és tanácsi irányelv, 14. cikk, (1) bekezdés, c) pont és 15. cikk)
A férfiak és nők közötti esélyegyenlőség és egyenlő bánásmód elvének a foglalkoztatás és munkavégzés területén történő megvalósításáról szóló 2006/54 irányelv 15. cikkét úgy kell értelmezni, hogy azzal ellentétes az olyan nemzeti szabályozás, amely közérdekkel kapcsolatos indokokból kizár valamely szülési szabadságon lévő nőt egy olyan, a munkájának szerves részét képező szakmai képzésről, amely kötelező ahhoz, hogy tisztviselői álláshelyre végleges kinevezést kaphasson, valamint ahhoz, hogy munkafeltételei javulhassanak, ugyanakkor e szabályozás biztosítja számára a következő szervezett képzésen való részvétel jogát, amelynek időpontja azonban bizonytalan.
Az első képzésről való kizárásnak és az e képzést lezáró vizsgán való részvétel ezt követő tilalmának ugyanis az a következménye, hogy a nő elveszíti annak esélyét, hogy a munkatársaival megegyező módon vonatkozzon rá a munkafeltételek javulása, e kizárást és tilalmat tehát úgy kell tekinteni, hogy a 2006/54 irányelv 15. cikke értelmében vett hátrányos bánásmódnak minősül.
Még akkor is, ha a nemzeti hatóságok a körülmények szerint bizonyos mérlegelési mozgástérrel rendelkeznek, amikor olyan intézkedéseket fogadnak el, amelyeket szükségesnek ítélnek a tagállam közbiztonságának szavatolásához, mindamellett egy olyan alapjogtól való eltérést engedő intézkedés bevezetésekor, mint a férfiak és nők közötti egyenlő bánásmód, amelynek végrehajtásának biztosítása a 2006/54 irányelv célja, kötelesek tiszteletben tartani az uniós jog általános elvei közé tartozó arányosság elvét.
Márpedig meg kell állapítani, hogy a fent hivatkozott nemzeti szabályozás, amely automatikus kizárást ír elő a képzésről, és az ezt követően szervezett vizsgán való részvételt lehetetlenné teszi, anélkül hogy tekintetbe venné többek között az említett képzés azon szakaszát, amikor a szülési szabadság miatti hiányzásra sor kerül, vagy a már megszerzett képesítést, és amely a korábban ilyen szabadságot kivett nő számára mindössze azon jogot ismeri el, hogy részt vegyen egy későbbi, azonban bizonytalan időpontban szervezett képzésen, nem felel meg az arányosság fent említett elvének.
(vö. 33., 35., 36., 39. pont és a rendelkező rész 1. pontja)
A férfiak és nők közötti esélyegyenlőség és egyenlő bánásmód elvének a foglalkoztatás és munkavégzés területén történő megvalósításáról szóló 2006/54 irányelv 14. cikkének (2) bekezdése nem alkalmazható az olyan nemzeti szabályozásra, amely nem tart fenn ugyan valamely meghatározott tevékenységet kizárólag a férfi munkavállalók számára, azonban késlelteti azon női munkavállalók e tevékenységhez való hozzáférését, akik kötelező szülési szabadság miatt nem részesülhettek teljes szakmai képzésben.
(vö. 43. pont és a rendelkező rész 2. pontja)
A férfiak és nők közötti esélyegyenlőség és egyenlő bánásmód elvének a foglalkoztatás és munkavégzés területén történő megvalósításáról szóló 2006/54 irányelv 14. cikke (1) bekezdésének c) pontja, amely a férfiak és a nők közötti egyenlő bánásmód elvének végrehajtására irányuló rendelkezéseket tartalmaz a foglalkoztatás és munkavégzés területén, valamint a szülési szabadságról való visszatérésre vonatkozó 15. cikke kellően egyértelműek, pontosak és feltétel nélküliek ahhoz, hogy közvetlen hatályt válthassanak ki.
Ennélfogva e cikkekre hivatkozhat valamely jogalany az érintett tagállammal szemben, és e cikkeket alkalmazhatja a nemzeti bíróság az említett cikkeknek nem megfelelő bármely nemzeti rendelkezés alkalmazásának mellőzése céljából.
(vö. 50., 51. pont és a rendelkező rész 3. pontja)