Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62008CJ0496

    Az ítélet összefoglalása

    Keywords
    Summary

    Keywords

    1. Tisztviselők – Szakmai előmenetel – Új rendszer bevezetése a 723/2004 rendelettel – Szerzett jogok – Besorolásiosztály‑váltási versenyvizsga sikeres teljesítése 2004. május 1‑je előtt

    (EUMSZ 336. cikk; személyzeti szabályzat, XIII. melléklet, 2., 8. és 10. cikk; 723/2004 tanácsi rendelet)

    2. Tisztviselők – Szakmai előmenetel – Új rendszer bevezetése a 723/2004 rendelettel – A személyzeti szabályzat új rendelkezése jogszerűségének vitatása

    (EUMSZ 336. cikk; személyzeti szabályzat, XIII. melléklet, 2. cikk, (1) bekezdés, 8. cikk, (1) bekezdés és 10. cikk, (1), (2) és (3) bekezdés; 723/2004 tanácsi rendelet)

    3. Tisztviselők – Szakmai előmenetel – Új rendszer bevezetése a 723/2004 rendelettel – Az egyenlő bánásmód elvének megsértése – Hiány

    (EUMSZ 336. cikk; személyzeti szabályzat, XIII. melléklet, 2. és 10. cikk; 723/2004 tanácsi rendelet)

    Summary

    1. Mivel a tisztviselők és az adminisztráció közötti jogviszony nem szerződéses jellegű, hanem a személyzeti szabályzaton alapul, a tisztviselők jogait és kötelezettségeit a jogalkotó a közösségi jogból eredő követelmények tiszteletben tartása mellett bármikor módosíthatja. A módosításokat alkalmazni kell a korábbi törvény hatálya alatt létrejött jogi helyzetek jövőbeni hatásaira, kivéve a szerzett jogokat, azaz azon jogokat, amelyeket keletkeztető tényállás a jogszabály-módosítás előtt megvalósult.

    Így azok a tisztviselők, akik a régi személyzeti szabályzat hatálya alatt szervezett belső versenyvizsga sikeres teljesítésének köszönhetően előreléptek a szakmai előmenetelükben, megszerezték a jogot ezen előrelépés tiszteletben tartására, amely előrelépés e személyzeti szabályzat hatálya alatt történt. Ez a jog azonban kizárólag azt foglalja magában, hogy e tisztviselőkkel szemben a személyzeti szabályzat alkalmazása szempontjából, különösen a szakmai előmenetel vonatkozásában, ugyanazt a bánásmódot alkalmazzák, mint az általuk így elért új besorolási fokozatba tartozó összes tisztviselővel szemben.

    A személyzeti szabályzat szükséges módosításainak és különösen a tisztviselők besorolási fokozatai szerkezetének módosítása céljából a jogalkotó rendelkezésére álló széles mérlegelési jogkör nem hatalmazhatja fel a jogalkotót olyan módosításokra, amelyek többek között nem állnak kapcsolatban ezzel a szükséglettel, vagy azok nem veszik figyelembe azokat a hatásköröket, amelyeket ezen besorolási fokozatoknak tükrözniük kell. A jogalkotót azonban nem kötheti az ezen besorolási fokozatok között a személyzeti szabályzat módosítása előtt fennálló kapcsolat fenntartására vonatkozó szigorú kötelezettség. Ennélfogva a tisztviselők nem hivatkozhatnak eredményesen a régi személyzeti szabályzat hatálya alatt megszerzett magasabb besorolási fokozatba való besorolásukra vonatkozó állítólagos szerzett jogaikra annak alátámasztására, hogy az új személyzeti szabályzat XIII. mellékletének 2. és 8. pontja jogellenes.

    (vö. 82–87. pont)

    2. A tisztviselők nem hivatkozhatnak a bizalomvédelem elvére a személyzeti szabályzat valamely új rendelkezésének alkalmazásával szemben, főleg olyan területen, ahol – az Európai Közösségek egyéb alkalmazottainak alkalmazási feltételeinek módosításáról szóló 723/2004 rendelettel bevezetett új előmeneteli rendszerhez hasonlóan – a jogalkotó széles mérlegelési jogkörrel rendelkezik.

    (vö. 93. pont)

    3. Azok a tisztviselők, akik a régi személyzeti szabályzat hatálya alá tartozó besorolásiosztály‑váltási belső versenyvizsgán sikeresek voltak nincsenek azonos helyzetben azokkal a tisztviselőkkel, akik az ilyen versenyvizsgán nem voltak sikeresek. Az előbb említett tisztviselők a személyzeti szabályzat szabályainak megfelelően jobb szakmai előmeneteli kilátásokkal rendelkeztek, mint az utóbb említett tisztviselők, amit az új személyzeti szabályzat XIII. mellékletének átmeneti rendelkezései figyelembe vesznek.

    Mivel az új személyzeti szabályzat elfogadásával a közösségi jogalkotó átalakította az addig hatályban lévő szakmai előmeneteli rendszer egészét, a jogalkotó személyzeti szabályzat módosításának kezdeményezésére vonatkozó lehetőségének megsértése nélkül a jogalkotót nem lehetett arra kötelezni, hogy pontosan azonos módon alkossa újra a régi személyzeti szabályzat besorolási fokozatainak hierarchiarendszerét. Ebben az összefüggésben a személyzeti szabályzat módosítását megelőző és azt követő besorolási fokozatok hierarchiájának összehasonlítása önmagában nem meghatározó annak mérlegelésénél, hogy az új személyzeti szabályzat megfelel‑e az egyenlő bánásmód elvének.

    Az új személyzeti szabályzat megkülönböztetetten kezeli azon tisztviselők szakmai előmenetelét, akik a régi személyzeti szabályzat hatálya alatt a hierarchia különböző besorolási fokozataiba tartoztak, és azok számára, akik a besorolásiosztály‑váltási versenyvizsgán sikeresek voltak eltérő szakmai előmeneteli kilátásokat biztosít, mint az ugyanezen versenyvizsgán nem sikeres tisztviselők számára. Közelebbről, az átmeneti rendszer, és többek között a személyzeti szabályzat XIII. melléklete 10. cikkének (1) és (2) bekezdése a szakmai előmenetel megakasztására és az előléptetési arány rögzítésére vonatkozó szabályok útján jobb szakmai előmeneteli kilátásokat biztosít azon tisztviselők számára, akik a régi személyzeti szabályzat rendszerében magasabb besorolási fokozattal rendelkeztek, következésképpen azoknak, akik valamely besorolásiosztály‑váltási belső versenyvizsga sikeres teljesítését követően léptek előre a besorolási fokozatban.

    (vö. 102., 105–106. pont)

    Top