Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62007TJ0009

    Az ítélet összefoglalása

    Keywords
    Summary

    Keywords

    1. Közösségi formatervezési minták – Megsemmisítési okok – Korábbi formatervezési mintával való ütközés – Fogalom – Olyan formatervezési minta, amely a tájékozott használóban a korábbi formatervezési mintához képest nem kelt eltérő összbenyomást

    (6/2002 tanácsi rendelet, 10. cikk és 25. cikk, (1) bekezdés, d) pont)

    2. Közösségi formatervezési minták – Lajstromozási kérelem – Feltételek – A termékek megjelölése

    (6/2002 tanácsi rendelet, 36. cikk, (2) és (6) bekezdés)

    3. Közösségi formatervezési minták – Megsemmisítési okok – Korábbi formatervezési mintával való ütközés – Olyan formatervezési minta, amely a tájékozott használóban a korábbi formatervezési mintához képest nem kelt eltérő összbenyomást – Tájékozott használó – Fogalom

    (6/2002 tanácsi rendelet, 10. cikk, (1) bekezdés és 25. cikk (1) bekezdés, d) pont)

    4. Közösségi formatervezési minták – Megsemmisítési okok – Korábbi formatervezési mintával való ütközés – Olyan formatervezési minta, amely a tájékozott használóban a korábbi formatervezési mintához képest nem kelt eltérő összbenyomást – Értékelési szempontok

    (6/2002 tanácsi rendelet, 10. cikk és 25. cikk (1) bekezdés, d) pont)

    Summary

    1. A közösségi formatervezési mintáról szóló 6/2002 rendelet 25. cikke (1) bekezdésének d) pontját úgy kell értelmezni, hogy a formatervezési minta akkor ütközik egy korábbi formatervezési mintával, ha – figyelembe véve azt is, hogy a szerző milyen alkotói szabadsággal alakíthatta ki az említett mintát – a tájékozott használóban nem kelt eltérő összbenyomást, mint a hivatkozott korábbi formatervezési minta.

    Az említett 25. cikk (1) bekezdése d) pontjának csak ilyen értelmezése mellett biztosítható az ebben a rendelkezésben leírtak szerint a korábbi formatervezésiminta-oltalom jogosultjának védelme azzal szemben, hogy az említett mintát egy későbbi, a tájékozott használóban ugyanolyan összbenyomást keltő formatervezési minta párhuzamos fennállása bármely módon sértse. Ha ugyanis nem így értelmeznénk az említett rendelkezést, akkor a korábbi formatervezésiminta-oltalom jogosultjának nem lenne lehetősége az ilyen későbbi formatervezési minta megsemmisítését kérni, és meg lenne fosztva a 6/2002 rendelet 10. cikkében, illetve a formatervezési minták oltalmáról szóló 98/71 irányelv 9. cikkében a formatervezési mintája számára biztosított hatékony védelemtől.

    (vö. 52–53. pont)

    2. A közösségi formatervezési mintáról szóló 6/2002 rendelet 3. cikkének a) pontja szerinti, valamely termék megjelenéséből álló formatervezési minta esetén, a közösségi formatervezési minta bejelentésének az említett rendelet 36. cikkének (2) bekezdése értelmében tartalmaznia kell azoknak a termékeknek a megjelölését, amelyekben a bejelentő szerint a formatervezési minta megtestesülne, illetve amelyekre a formatervezési mintát alkalmaznák. Meg kell azonban állapítani, hogy bár a formatervezési minta bejelentésében kötelező megjelölni ezeket a termékeket, a 6/2002 rendelet 36. cikkének (6) bekezdése alapján ez az információ nem érinti magának a formatervezésiminta-oltalomnak a terjedelmét.

    Ezért a 6/2002 rendelet 36. cikkének (6) bekezdéséből az következik, hogy annak a terméknek a meghatározásánál, amelyben a bejelentő szerint a formatervezési minta megtestesülne, illetve amelyre a formatervezési mintát alkalmaznák, figyelembe kell venni az említett formatervezési minta lajstromozására irányuló bejelentésben szereplő, erre vonatkozó információt, valamint adott esetben magát a formatervezési mintát is, amennyiben az meghatározza a termék jellegét, a rendeltetését és a funkcióját. Magának a formatervezési mintának a figyelembevétele ugyanis lehetővé teheti, hogy a lajstromozásban megadott tágabb termékkategórián belül meghatározzuk az adott terméket, és következésképpen ténylegesen megállapítsuk, hogy ki a tájékozott használó, és hogy a szerző milyen alkotói szabadságfokkal alakíthatta ki a mintát.

    (vö. 55–56. pont)

    3. A közösségi formatervezési mintáról szóló 6/2002 rendelet 10. cikkének (1) bekezdése szerint a tájékozott használó különösen éber, és a korábbi fejleményeket, azaz a szóban forgó termékre vonatkozó, a vitatott formatervezési minta bejelentésének napján vagy adott esetben az igényelt elsőbbség napján már nyilvánosságra jutott formatervezési mintákat illetően bizonyos fokú ismerettel rendelkezik.

    (vö. 62. pont)

    4. A formatervezési minta kitalálásakor kibontakozó alkotói szabadság fokát többek között a terméknek vagy a termék egyik elemének műszaki funkciója által megszabott jellemzőkhöz kapcsolódó követelmények, sőt a termékre vonatkozó jogszabályi előírások határozzák meg. Ezeknek a követelményeknek köszönhetően bizonyos jellemzők szabvánnyá, és így az érintett termékre alkalmazott formatervezési mintáknál általánossá válnak.

    A szóban forgó formatervezési minták által a tájékozott és a termékkel kapcsolatos korábbi fejleményeket bizonyos mértékben ismerő használóban keltett összbenyomás konkrét megítélése során figyelembe kell venni, hogy a szerző milyen fokú alkotói szabadsággal alakíthatta ki a vitatott formatervezési mintát. Ennélfogva, mivel a szóban forgó formatervezési minták közötti hasonlóságok a közös tulajdonságokban nyilvánulnak meg, az említett formatervezési minták által a tájékozott használóban keltett összbenyomást illetően csupán csekély jelentőségük van. Ezenkívül, minél korlátozottabb a szerző szabadsága a vitatott formatervezési minta kialakításában, annál kisebb különbségek is elegendőek lehetnek ahhoz, hogy eltérő összbenyomást alakítsanak ki a tájékozott használóban.

    (vö. 67., 72. pont)

    Top