EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62005CJ0381

Az ítélet összefoglalása

Keywords
Summary

Keywords

1. Jogszabályok közelítése – Megtévesztő reklám és összehasonlító reklám – 84/450 irányelv

(84/450 tanácsi irányelv, 2. cikk, 2a. pont)

2. Jogszabályok közelítése – Megtévesztő reklám és összehasonlító reklám – 84/450 irányelv

(84/450 tanácsi irányelv, 2. cikk, 2a. pont és 3a. pont, (1) bekezdés, b) pont)

3. Jogszabályok közelítése – Megtévesztő reklám és összehasonlító reklám – 84/450 irányelv

(84/450 tanácsi irányelv, 3a. cikk, (1) bekezdés)

4. Jogszabályok közelítése – Megtévesztő reklám és összehasonlító reklám – 84/450 irányelv

(84/450 tanácsi irányelv, 2. cikk, 2a. pont és 3a. pont, (1) bekezdés, f) és g) pont)

Summary

1. A megtévesztő és összehasonlító reklámról szóló, a 97/55 irányelvvel módosított 84/450 irányelv 2. cikkének 2a. pontját úgy kell értelmezni, hogy egy reklámüzenetben egy konkrét vállalkozás vagy termék helyett egy meghatározott terméktípusra történő utalás összehasonlító reklámnak minősülhet, amennyiben e vállalkozás vagy az általa kínált termék a reklámüzenetben konkrétan célzottként felismerhető. A reklám összehasonlító jellegének megállapításakor nincs jelentősége annak, hogy a hirdető több versenytársa, illetve azok által kínált termékek vagy szolgáltatások a reklámüzenettel konkrétan célzottként szintén felismerhetőek.

(vö. 24. pont és a rendelkező rész 1. pontja)

2. A megtévesztő és összehasonlító reklámról szóló, a 97/55 irányelvvel módosított 84/450 irányelv értelmében a hirdető és a reklámüzenetben felismerhetővé tett vállalkozás közötti versenytársi viszony az említett vállalkozás által kínált áruktól vagy szolgáltatásoktól függetlenül nem állapítható meg.

A vállalkozások közötti versenytársi viszony léte ugyanis attól függ, hogy megállapítható‑e a vállalkozások által kínált termékek egymással bizonyos mértékben való helyettesíthetősége.

Az ilyen viszony fennállásának megállapításakor így figyelembe kell venni: a piac jelenlegi helyzetét, a fogyasztási szokásokat és azok esetleges változását, a közösségi területnek azt a részét, ahol a reklámot közzéteszik, anélkül hogy adott esetben kizárnák a más tagállamban észlelt fogyasztási szokások változásának a szóban forgó nemzeti piacra gyakorolt lehetséges hatását, és végül a termék sajátos jellemzőit, amelyeket a hirdető reklámozni kíván, illetve az arculatot, amit a terméknek adni kíván.

Az említett irányelv 2. cikkének 2a. pontja értelmében vett versenytársi viszony megállapításához szükséges szempontok, és azok a szempontok, amelyek célja annak eldöntése, hogy az összehasonlítás megfelel‑e az ezen irányelv 3a. cikke (1) bekezdésének b) pontjában foglalt feltételnek, nem azonosak. Ugyanis az említett 2. cikk 2a. pontja feltételezi a versenytársi kapcsolatot a vállalkozások között, míg a 3a. cikke (1) bekezdésének b) pontjában foglalt feltétel a reklámüzenetben ténylegesen összehasonlított termékek egyedi és tényleges mérlegelését írja elő az esetleges helyettesíthetőség megállapításához.

(vö. 31–32., 42., 47., 49. pont és a rendelkező rész 2. pontja)

3. A megtévesztő és összehasonlító reklámról szóló, a 97/55 irányelvvel módosított 84/450 irányelv 3a. cikkének (1) bekezdése alapján nem jogellenes az a reklám, amely egy meghatározott terméktípusra egy versenytárs vagy az általa kínált áruk felismerhetővé tétele nélkül utal. E reklám jogszerűségének feltételeit a nemzeti jog, illetve adott esetben a közösségi jog egyéb rendelkezései alapján kell megvizsgálni, függetlenül attól, hogy ez a fogyasztók vagy a versenytárs vállalkozások alacsonyabb szintű védelmével járhat.

(vö. 56. pont és a rendelkező rész 3. pontja)

4. A megtévesztő és összehasonlító reklámról szóló, a 97/55 irányelvvel módosított 84/450 irányelv 3a. cikke (1) bekezdésének f) pontját úgy kell értelmezni, hogy nem minden összehasonlítás jogellenes, amely eredetmegjelöléssel nem rendelkező termékeket eredetmegjelöléssel rendelkező termékekkel kapcsol össze.

A 3a. cikk (1) bekezdésének f) pontja alapján ugyanis az összehasonlító reklám akkor megengedett, ha nem használja ki tisztességtelen módon valamely versenytárs védjegyének, kereskedelmi nevének vagy egyéb megkülönböztető jelzésének illetve versenytárs termékek eredetmegjelölésének közismertségét. E követelmény hatékony érvényesülését részben veszélyeztetné, ha az eredetmegjelöléssel nem rendelkező terméket nem lehetne összehasonlítani az ilyen megjelöléssel rendelkező termékekkel.

(vö. 65–66., 72. pont és a rendelkező rész 4. pontja)

Top