EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62003CJ0084

Az ítélet összefoglalása

Keywords
Summary

Keywords

1. Jogszabályok közelítése – Árubeszerzésre és építési beruházásra irányuló közbeszerzési szerződések odaítélési eljárásai – 93/36 és 93/37 irányelv – Ajánlatkérők – Közjogi szerv – Fogalom – Az irányelvekben rögzített feltételeknek megfelelő magánjogi jogalanyokat kizáró nemzeti szabályozás – Megengedhetetlenség

(93/36 tanácsi irányelv, 1. cikk, b) pont és 93/37, 1. cikk, b) pont)

2. Jogszabályok közelítése – Árubeszerzésre és építési beruházásra irányuló közbeszerzési szerződések odaítélési eljárásai – 93/36 és 93/37 irányelv – Közbeszerzési szerződés – Fogalom – A közjogi jogalanyok közötti együttműködési megállapodásokat kizáró nemzeti szabályozás – Megengedhetetlenség

(93/36 tanácsi irányelv, 1. cikk, a) pont és 93/37 tanácsi irányelv, 1. cikk, a) pont)

3. Jogszabályok közelítése – Árubeszerzésre és építési beruházásra irányuló közbeszerzési szerződések odaítélési eljárásai – 93/36 és 93/37 irányelv – A közös szabályoktól való eltérések – Szigorú értelmezés – Tárgyalásos eljárás alkalmazása – Korlátok

(93/36 és 93/37 tanácsi irányelv)

Summary

1. Azon nemzeti közbeszerzési szabályozás, amely kizárja a fogalom alkalmazási köréből a magánjogi jogalanyokat, noha ezek megfelelnek az árubeszerzésre irányuló közbeszerzési szerződések odaítélési eljárásainak összehangolásáról szóló 93/36 irányelv 1. cikke b) pontjának második albekezdésében és az építési beruházásra irányuló közbeszerzési szerződések odaítélési eljárásainak összehangolásáról szóló 93/37 irányelvben rögzített, valamint a „közjogi intézmények” fogalmát meghatározó konjunktív feltételeknek és a „közjogi intézmények” említett fogalmának, így az e rendelkezés első bekezdésében szereplő „ajánlatkérő” fogalmának helytelen átültetését képezik.

Ugyanis a magánjogi jogalany közjogi intézményként való esetleges minősítésére vonatkozó kérdés megoldása érdekében kizárólag azt kell vizsgálni, hogy a szóban forgó jogalany megfelel‑e e feltételeknek, e jogalany magánjogi mivolta ugyanis ezen irányelvek értelmében önmagában még nem olyan ismérv, amely kizárná az ajánlatkérői minősítésből.

(vö. 27–28., 31. pont és a rendelkező rész)

2. Az árubeszerzésre irányuló közbeszerzési szerződések odaítélési eljárásainak összehangolásáról szóló 93/36 irányelv és az építési beruházásra irányuló közbeszerzési szerződések odaítélési eljárásainak összehangolásáról szóló 93/37 irányelv helytelen átültetését képezi az olyan nemzeti közbeszerzési szabályozás, amely eleve kizárja hatálya alól a közigazgatási szervek és más közjogi jogalanyok között létrejött együttműködési megállapodásokat, és ennek megfelelően azokat is, amelyek ezen irányelvek értelmében közbeszerzésnek minősülnek.

Ugyanis az említett irányelvek 1. cikkének a) pontja értelmében ahhoz, hogy az árubeszerzésre vagy építési beruházásra irányuló közbeszerzési szerződés létrejöhessen, elvileg elegendő, hogy a szerződés egyrészről területi vagy települési önkormányzat, másrészről pedig az előbbitől jogilag elkülönülő személy között kerüljön megkötésre. Ettől a szabálytól csak abban az esetben lehet eltérni, ha a területi vagy települési önkormányzat a szóban forgó személy felett a saját hatósági tevékenysége során gyakorolthoz hasonló felügyeletet lát el, és a szóban forgó személy tevékenységének nagy részét egyúttal azon területi vagy települési önkormányzat számára végzi, amelynek a felügyelete alatt áll.

(vö. 38., 40. pont és a rendelkező rész)

3. Az árubeszerzésre és építési beruházásra irányuló közbeszerzési szerződések területén a szerződés által biztosított jogok érvényesülését biztosító szabályoktól való eltéréseket szigorúan kell értelmezni. Ezért a tagállamok – anélkül, hogy megfosztják hatékony érvényesülésétől az árubeszerzésre irányuló közbeszerzési szerződések odaítélési eljárásainak összehangolásáról szóló 93/36 irányelvet és az építési beruházásra irányuló közbeszerzési szerződések odaítélési eljárásainak összehangolásáról szóló 93/37 irányelvet – az említett irányelvekben előírt eseteken kívül nem rendelkezhetnek a tárgyalásos eljárás alkalmazásának lehetőségéről, és az ezen irányelvek által kifejezetten meghatározott esetekhez az eljárás megkönnyítése érdekében sem kapcsolhatnak új feltételeket.

(vö. 48., 58. pont és a rendelkező rész)

Top