EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62002CJ0105

Az ítélet összefoglalása

Keywords
Summary

Keywords

1. Kötelezettségszegés megállapítása iránti kereset – A jogvita tárgya – Valamely tagállam meghatározott intézkedések megtételére való kötelezése iránti kérelem – Elfogadhatatlanság

(EK 226. cikk)

2. Kötelezettségszegés megállapítása iránti kereset – A jogvita tárgya – A pert megelőző eljárás során történő meghatározás

(EK 226. cikk)

3. Az Európai Közösségek saját forrásai – A tagállamok általi megállapítás és rendelkezésre bocsátás

(EK 10. cikk; 1552/89 tanácsi rendelet, 6. cikk, (2) bekezdés, b) pont, és 17. cikk)

4. Tagállamok – Kötelezettségek – A Bizottságra ruházott felügyeleti jogkör – A tagállamok kötelessége – A tagállami kötelezettségszegés tárgyában folytatott vizsgálatok során történő együttműködés

(EK 10. cikk és EK 226. cikk; 1552/89 tanácsi rendelet, 18. cikk)

Summary

1. Az EK 226. cikk alapján benyújtott kereset célja annak megállapítása, hogy valamely tagállam megszegte‑e közösségi kötelezettségét. E kötelezettségszegés megállapítása az EK 228. cikk megfogalmazása szerint arra kötelezi az adott államot, hogy tegye meg a Bíróság ítéletében foglaltak teljesítéséhez szükséges intézkedéseket. A Bíróság azonban e tagállam részére nem írhatja elő, hogy egyes meghatározott intézkedéseket tegyen meg. Következésképpen a kötelezettségszegés megállapítása iránti eljárásban a Bíróság nem dönthet az olyan kereseti kérelmekkel kapcsolatos kifogásokról, amelyek arra irányulnak, hogy a Bíróság egy tagállamot meghatározott összegeknek és utalásoknak a számlán történő jóváírására, valamint késedelmi kamat megfizetésére kötelezzen.

(vö. 44–45. pont)

2. A Bizottság által az EK 226. cikk alapján a tagállamhoz intézett felszólító levél, majd a Bizottság által kiadott, indokolással ellátott vélemény körülhatárolja a per tárgyát, amely így ezután nem terjeszthető ki. Az ugyanis, hogy az érintett tagállam előterjesztheti észrevételeit, a Szerződésben rögzített lényeges biztosíték abban az esetben is, ha a tagállam úgy ítéli meg, hogy nem kíván élni vele, és e biztosíték fenntartása a tagállami kötelezettségszegés megállapítása iránti eljárás szabályszerűségének lényeges eleme. Ugyanakkor nem várható el minden esetben a felszólító levélben, az indokolással ellátott vélemény rendelkező részében és a keresetlevélben megfogalmazott kifogások tökéletes egyezése, amennyiben a jogvita tárgyának nem a kiterjesztésére vagy a módosítására, hanem éppen ellenkezőleg, egyszerűen a szűkítésére kerül sor.

(vö. 47–48. pont)

3. Az a tagállam, amely egyoldalúan úgy dönt, hogy felfüggeszti az áruk TIR‑igazolvánnyal történő nemzetközi fuvarozásáról szóló vámegyezmény 8. cikke szerinti garanciavállaló egyesületekkel szemben a TIR‑igazolványokkal kapcsolatosan megállapított követelések behajtása tárgyában folyó bírósági eljárásokat, moratóriumot köt velük, és következésképpen a véglegesen megállapított jogosultságokat a hivatkozott rendelet a 6. cikke (2) bekezdésének b) pontja szerinti külön számlán (a B számlán) könyveli le, az A számla helyett a biztosítéknak a TIR‑rendszer keretében megállapított legmagasabb összege erejéig ‑ anélkül, hogy a garanciavállaló egyesület a kérdéses jogosultságokat határidőben kifogásolta volna, és anélkül hogy ezek esetleg változhatnának a felmerült vita rendezésétől függően, valamint a Bizottság által megfogalmazott kifogások ellenére ‑ megsérti a Közösségek saját forrásainak rendszeréről szóló 88/376 határozat végrehajtásáról szóló 1552/89 rendelet 17. cikkének (1) bekezdéséből eredő azon kötelezettséget, amely szerint a tagállamok az összes szükséges intézkedést megteszik annak biztosítására, hogy a saját forrásokat az e rendeletben meghatározott feltételek szerint a Bizottság rendelkezésére bocsássák.

(vö. 76., 83., 86–87., 89., 99. pont és rendelkező rész)

4. Az EK 10. cikkből az következik, hogy a tagállamok kötelesek jóhiszeműen együttműködni a Bizottság által az EK 226. cikk alapján folytatott vizsgálatban, és kötelesek e célból minden kért információt megadni.

A tagállamoknak a Bizottsággal való jóhiszemű együttműködés keretében az esetleges saját források megállapításával kapcsolatos közösségi rendelkezések alkalmazásának biztosítása érdekében tett intézkedései tekintetében különösen ezen ‑ a Közösségek saját forrásainak rendszeréről szóló 88/376 határozat végrehajtásáról szóló 1552/89 rendelet 18. cikkében az ellenőrzés kapcsán pontosabban meghatározott ‑ kötelezettségből következik, hogy amikor a Bizottság nagymértékben függ az érintett tagállam által rendelkezésére bocsátott információktól, a tagállam köteles ésszerű feltételek mellett a Bizottság rendelkezésére bocsátani az alátámasztó okmányokat és más hasznos dokumentumokat annak érdekében, hogy ez utóbbi ellenőrizni tudja, hogy az érintett összegek a Közösség saját forrásaihoz kapcsolódnak‑e, és ha igen, milyen mértékben.

(vö. 93–94. pont)

Top