A határokon átterjedő súlyos egészségügyi veszélyek elleni küzdelem
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:
1082/2013/EU határozat a határokon átterjedő súlyos egészségügyi veszélyekről
MI A HATÁROZAT CÉLJA?
-
A határozat a nemzeti szakpolitikák összehangolása és kiegészítése céljából megállapítja a határokon átterjedő súlyos egészségügyi veszélyek járványügyi felügyeletére, monitoringjára, korai előrejelzésére és az ellenük való küzdelemre, többek között az ezekkel a tevékenységekkel kapcsolatos készültség- és reagálástervezésre vonatkozó szabályokat.
-
Célja az Európai Unió (EU) országai közötti együttműködés és koordináció támogatása annak érdekében, hogy:
-
hatékonyabbá tegye a súlyos emberi betegségek uniós országhatárokon át történő terjedésének megakadályozását és megfékezését,
-
felvegye a küzdelmet a határokon átterjedő más súlyos egészségügyi veszélyek ellen, ezáltal hozzájárulva ahhoz, hogy az Unióban a közegészség védelme magas szinten valósuljon meg.
-
A határozat pontosítja továbbá a különböző szereplők között uniós szinten folytatott együttműködés és koordináció módszereit.
FŐBB PONTOK
-
Az 1082/2013/EU határozat a következőkre vonatkozik:
-
biológiai eredetű veszélyek, például fertőző betegségek*, antimikrobás rezisztencia és biotoxinok;
-
vegyi, környezeti és ismeretlen eredetű veszélyek;
-
készültség- és reagálástervezés uniós szintű koordinálása az egyedi nemzeti intézkedések megerősítése érdekében;
-
egészségügyi ellenintézkedésekhez kapcsolódó közös beszerzés, amely lehetővé teszi az országok számára az oltóanyagok és gyógyszerek raktározását;
-
járványügyi felügyelet* és eseti jellegű nyomon követés;
-
a határokon átterjedő súlyos egészségügyi veszélyekkel kapcsolatos riasztások uniós szintű kiadására szolgáló gyorsriasztó rendszer, a korai figyelmeztető és gyorsreagáló rendszer létrehozása;
-
a szükséghelyzetek kezelésének eljárásai;
-
a nemzeti képviselőkből álló Egészségügyi Biztonsági Bizottság létrehozása az információcsere támogatása, a készültség- és reagálástervezés koordinálása, valamint a nyilvánossággal és az egészségügyi szakemberekkel történő kommunikáció.
-
Az uniós országok 2014. november 7 -ig és azt követően háromévente tájékoztatják a Bizottságot nemzeti szintű készültség- és reagálástervezésük aktuális helyzetéről.
-
A Bizottság 2015. december 7-én jelentést nyújtott be, illetve azt követően háromévente hasonló jelentést tesz az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a határozat végrehajtásáról.
-
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ kulcsfontosságú szerepet játszik az emberi egészséget fenyegető jelenlegi és jövőbeli fertőző betegségek azonosításában, értékelésében és az azokkal kapcsolatos tájékoztatásban.
MIKORTÓL HATÁLYOS EZEN HATÁROZAT?
-
Az 1082/2013/EU határozat 2013. november 6 -án lépett hatályba.
HÁTTÉR
-
A fertőző betegségek aránya az EU-ban csökkent vagy stabil maradt az elmúlt években. Ugyanakkor új fertőzések jelenhetnek meg, hasonlóan a HIV/AIDS-fertőzéshez az 1980-as években, a Creutzfeldt-Jakob-betegség változatai az 1990-es években, a súlyos akut respiratorikus szindróma (SARS) 2003-ban, és nemrégiben a 2009-es influenza-világjárvány (H1N1), a 2014-es ebolajárvány, vagy a 2016-os Zika-vírus. Az antimikrobás rezisztencia is egyre növekvő közegészségügyi probléma. Ezen problémák észlelése korai, az egész Unióra vagy akár az egész világra kiterjedő reagálást tesz lehetővé.
-
A korai figyelmeztető és gyorsreagáló rendszer állandó kommunikációt biztosít a Bizottság és a közegészségügyi kockázatokkal kapcsolatos riasztásokért és értékelésekért, illetve a közegészség védelme érdekében meghozandó intézkedések* meghatározásáért felelős illetékes nemzeti hatóságok között.
-
További információkért lásd:
- Az Európai Bizottság a Covid19-világjárvány kitörését követően, és a válság hatásainak kezelését célzó intézkedések bevezetésével a következőket fogadta el:
* KULCSFOGALMAK
Fertőző betegség: fertőző kórokozó útján terjedő betegség, amely a fertőzött személlyel való közvetlen érintkezés nyomán vagy közvetett módon, például a fertőző kórokozó által megfertőzött vírushordozónak, állatnak, fertőzéshordozónak, terméknek vagy környezetnek való kitettség vagy folyadékcsere útján terjed egyik emberről a másikra.
Járványügyi felügyelet: a fertőző betegségekre és a kapcsolódó különös egészségi problémákra vonatkozó adatok rendszeres összegyűjtése, rögzítése, elemzése, értelmezése és terjesztése.
Közegészségügyi intézkedés: olyan döntés vagy tevékenység, amelynek célja betegségek vagy fertőzések terjedésének megelőzése, monitoringja vagy az ellenük való védekezés, a súlyos közegészségügyi kockázatok elleni küzdelem, illetve ezek közegészségügyi hatásainak enyhítése.
FŐ DOKUMENTUM
Az Európai Parlament és a Tanács 1082/2013/EU határozata (2013. október 22.) a határokon átterjedő súlyos egészségügyi veszélyekről és a 2119/98/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 293., 2013.11.5., 1–15. o.)
Az 1082/2013/EU határozat későbbi módosításait belefoglalták az eredeti alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.
KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK
A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak: Jelentés a határokon átterjedő súlyos egészségügyi veszélyekről és a 2119/98/EK határozat hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. október 22-i 1082/2013/EU európai parlamenti és tanácsi határozat végrehajtásáról (COM(2015) 617 final, 2015.12.7.)
utolsó frissítés 28.05.2020