EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009R0987

A szociális biztonsági rendszerek – Az uniós országok közötti együttműködés

A szociális biztonsági rendszerek – Az uniós országok közötti együttműködés

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

987/2009/EK rendelet a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról

MI E RENDELET CÉLJA?

  • E rendelet egy végrehajtási rendelet, amely korszerűsíti és egyszerűsíti az EU-n belüli szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló 883/2004/EK rendelet alkalmazására vonatkozó szabályokat
  • E rendelet a 883/2004/EK rendelet végrehajtása révén egyszerűbbé teszi a polgárok számára az EU-n belüli, tanulmányi, szabadidős tevékenység vagy szakmai célú szabad mozgásra irányuló jogaik gyakorlását, továbbá biztosítja, hogy szociális biztonság tekintetében ne kerüljenek hátrányos helyzetbe.
  • Hatályon kívül helyezi és felváltja az 574/72/EGK rendeletet.

FŐBB PONTOK

A rendelet megerősíti az uniós országok szociális biztonsági intézményei* közötti együttműködést, valamint javítja az ezen intézmények közötti információcserét szolgáló módszereket.

A rendelet 5 címre oszlik, amelyek közül néhány több fejezetet tartalmaz:

I. cím – Általános rendelkezések

I. fejezet – a rendeletben alkalmazott számos fogalom meghatározása.

II. fejezet – az uniós országok szociális biztonsági intézményei közötti együttműködésre vonatkozó szabályok:

  • az intézmények közötti adatcsere;
  • az igénylők szociális biztonsági intézményekkel történő kapcsolattartása;
  • a más uniós országban kiállított dokumentumok és bizonyítékok jogi értéke;
  • jogszabályok ideiglenes alkalmazása és ellátások ideiglenes nyújtása (amennyiben a különböző országokban lévő intézmények álláspontjai eltérőek); valamint
  • az ellátások és járulékok ideiglenes számítása.

III. fejezet – két vagy több uniós ország közötti megállapodásokra vonatkozó tényezők:

  • az ellátások halmozódásának megakadályozása;
  • a lakóhely meghatározása;
  • valamely uniós ország jogszabályai alapján megszerzett vonatkozó biztosítási, munkavállalási, önálló vállalkozói vagy helybenlakási időszakok összesítése; továbbá
  • ezek valamely más uniós ország jogszabályai alapján szerzett időszakokhoz történő hozzáadásának módja (adott esetben).

II. cím – Az alkalmazandó jogszabályok meghatározása

A II. cím értelmében részletes szabályok kerülnek meghatározásra attól függően, hogy a 883/2004/EK rendelet mely cikke (12–16. cikkei közül) alkalmazandó az igénylőre (a két vagy több uniós országban munkaviszonyban álló személyek tekintetében például a 13. cikk alkalmazandó).

III. cím – Az ellátások egyes csoportjaira vonatkozó különleges rendelkezések

I. fejezet – Betegségi, anyasági és azzal egyenértékű apasági ellátások (például a tervezett gyógykezelések – a biztosított személy által a biztosítása vagy lakóhelye szerinti uniós országtól eltérő uniós országban igénybe vett kezelések – részeként nyújtott természetbeni betegségi ellátások költségeinek viselésére vonatkozó feltételek).

II. fejezet – Munkahelyi balesetek és foglalkozási megbetegedések esetén nyújtott ellátások.

III. fejezet – Haláleseti juttatások.

IV. fejezet – Rokkantsági ellátások, valamint öregségi és túlélő hozzátartozói nyugdíjak.

V. fejezet – Munkanélküli-ellátások.

VI. fejezet – Családi ellátások.

IV. cím – Pénzügyi tényezők

I. fejezet – A 883/2004/EK rendeletnek az intézmények közötti visszatérítésre vonatkozó 35. és 41. cikkének alkalmazása céljából a természetbeni ellátások költségeinek megtérítése.

II. fejezet – Munkanélküli-ellátások megtérítése a 883/2004/EK rendelet 65. cikke alapján.

III. fejezet – Jogosulatlanul felvett ellátások behajtása, az ideiglenes folyósítások és járulékok behajtása, beszámítás és a behajtással kapcsolatos segítségnyújtás.

V. cím – Vegyes, átmeneti és záró rendelkezések

Az V. cím olyan aspektusokat ölel fel többek között, mint például az igénylőnek az adós intézmény szerinti uniós országtól eltérő uniós ország területén tartózkodása esetén alkalmazandó orvosi felülvizsgálat és az igazgatási ellenőrzések, vagy a rendelet hatálybalépése.

MIKORTÓL HATÁLYOS E RENDELET?

A rendelet 2010. május 1. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk:

Az Európai Bizottság a Covid19-világjárvány kitörését követően, és a válság hatásainak kezelését célzó intézkedések bevezetésével a következőket fogadta el:

KULCSFOGALMAK

Szociális biztonsági intézmények: a következőkért felelős intézmények tartoznak ide: betegségi, anyasági, rokkantsági, nyugdíj-, munkahelyi betegségi, munkanélküli, családi ellátások, valamint az előnyugdíj-rendszerek.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 987/2009/EK rendelete (2009. szeptember 16.) a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló 883/2004/EK rendelet végrehajtására vonatkozó eljárás megállapításáról (HL L 284., 2009.10.30., 1–42. o.)

A 987/2009/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 883/2004/EK rendelete (2004. április 29.) a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról (HL L 166., 2004.4.30., 1–123. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 02.06.2020

Az oldal tetejére