Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R0691

    Az elbocsátott munkavállalók támogatását szolgáló Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap (2021–2027)

    Az elbocsátott munkavállalók támogatását szolgáló Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap (2021–2027)

     

    ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

    (EU) 2021/691 rendelet az elbocsátott munkavállalók támogatását szolgáló Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alapról (EGAA)

    MI A RENDELET CÉLJA?

    • A rendelet célja, hogy megújítsa az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alapot (EGAA-t) a 2021–2027 közötti időszakra szóló többéves pénzügyi keret (MFF) időtartamára. Az alap elnevezését utólag az elbocsátott munkavállalók támogatását szolgáló Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap (EGAA) elnevezésre módosították.
    • Az alap támogatást nyújt a jelentős szerkezetátalakítás miatt elbocsátott munkavállalóknak és önálló vállalkozóknak.

    FŐBB PONTOK

    Küldetés és célkitűzések

    • Az EGAA aktív munkaerőpiaci intézkedéseket (például képzéseket, munkakereséseket és a vállalkozások beindítását) finanszírozó szolidaritási alap, amely a fontosabb szerkezetátalakításokból eredő, váratlan és jelentős elbocsátások esetén aktiválható.
    • A többéves pénzügyi keret felső határain kívüli szükséghelyzeti alap.

    Beavatkozási kritériumok

    • Az EGAA támogatása akkor aktiválható, ha 200-nál több munkahely (a 2014–2020-as időszak során alkalmazott korábbi 500-ról csökkentve) – alkalmazott vagy önfoglalkoztató – szűnik meg 4 hónaphónap alatt (azonos vállalkozáson belüli elbocsátások vagy azonos régión belüli elbocsátások esetén), vagy 6 hónap alatt egy vállalkozáson vagy vállalkozáscsoporton belül (különösen a kis- és középvállalkozások esetén) ugyanazon ágazatban és földrajzi területen. Egy vállalkozáson belüli elbocsátások esetén ez a küszöbérték a cég beszállítóit, valamint a továbbfeldolgozó vállalatokat is magában foglalhatja.
    • A kis méretű munkaerőpiacokon azonban az e küszöbértéket nem teljesítő, azon kérelmek is elfogadhatók, amelyek esetében a létszámcsökkentés súlyos következménnyel jár a foglalkoztatásra és a helyi, regionális vagy nemzeti gazdaságra nézve. Kivételes esetekben ez nagyobb munkaerőpiacokra is alkalmazható, a pénzügyi segítség azonban nem haladhatja meg az EGAA éves felső határának 15%-át.
    • Az EGAA nem alkalmazható azon munkavállalókra, akiket valamely uniós tagállam által végrehajtott költségvetési megszorítások következtében bocsátottak el (közszektoron belüli elbocsátások).

    Támogatható intézkedések

    Az EGAA-ból pénzügyi hozzájárulás nyújtható olyan aktív munkaerőpiaci szakpolitikákhoz, amelyek az elbocsátott munkavállalók újbóli foglalkoztatásba állását vagy tevékenységük önálló vállalkozóként történő újbóli megkezdését célzó, személyre szabott szolgáltatásokból álló, koordinált csomag részét képezik. A csomag a következőket tartalmazhatja:

    • képzés és átképzés, többek között az információs és kommunikációs technológiák és egyéb digitális készségek terén;
    • a megszerzett ismeretek és készségek igazolása;
    • munkakereséshez nyújtott támogatás;
    • célzott csoporttevékenységek;
    • pályaorientációs tanácsadás és tanácsadói szolgáltatások;
    • mentorálás;
    • az újbóli elhelyezkedéshez nyújtott segítség;
    • vállalkozásösztönzés;
    • az önálló vállalkozás, a vállalkozásalapítás, a vállalkozás alkalmazottak által történő átvételének segítése, valamint együttműködési tevékenységek;
    • korlátozott időre szóló intézkedések (a teljes csomag legfeljebb 35%-a), például mobilitási támogatások, gyermekgondozási támogatások, képzési támogatások, megélhetési támogatások és a gondozóknak nyújtott juttatások, valamint a munkáltatóknak nyújtott munkaerő-felvételi ösztönzők – azzal a feltétellel, hogy a kedvezményezettek aktívan részt vesznek a munkakeresésben vagy a képzésben.

    A digitális ipari korban és az erőforrás-hatékony gazdaság összefüggésében szükséges készségek terjesztését horizontális elemnek kell tekinteni a koordinált csomagok kialakítása során.

    Az EGAA nem támogat olyan intézkedéseket, amelyek a nemzeti jog vagy kollektív szerződések alapján a vállalkozások feladatkörébe tartoznak. A tagállamok támogatást igényelhetnek előkészítő, irányítási, tájékoztatási és nyilvánossággal kapcsolatos, valamint ellenőrzési és jelentéstételi tevékenységekre. A jóváhagyott EGAA-kérelmek 24 hónapig érvényesek.

    Az önálló vállalkozáshoz, vállalkozás beindításához, valamint a vállalkozás alkalmazottak által történő átvételéhez kapcsolódó beruházás költsége kedvezményezettenként nem haladhatja meg a 22 000 EUR-t. Az EGAA-ból nyújtott pénzügyi hozzájárulást arra kell korlátozni, ami a célcsoportot alkotó kedvezményezettek számára átmeneti, egyszeri támogatás biztosításához szükséges.

    Kérelmek

    • A tagállamoknak legkésőbb az elbocsátások idejét felölelő referencia-időszak végét követő 12 héten belül be kell nyújtaniuk az EGAA-támogatás iránti kérelmüket az Európai Bizottság általi elemzés céljából, amely ezt követően javaslatot tesz az EGAA igénybevételére a költségvetési hatóság felé (Európai Parlament és Tanács). Erre azért van szükség, mert az EGAA az MFF felső határain kívüli és feletti eszköz.
    • A költségvetési hatóság a Bizottság javaslatának kézhezvételétől számított 6 héten belül hozza meg az EGAA-finanszírozás igénybevételéről szóló határozatot.

    Társfinanszírozási ráta

    Az EGAA társfinanszírozási rátáját az Európai Szociális Alap Plusz (ESZA+) – érintett tagállamban alkalmazott – legmagasabb társfinanszírozási arányához kell igazítani, és legalább 60%-ban kell megállapítani.

    Hatályon kívül helyezés

    A rendelet 2021. január 1-jei hatállyal hatályon kívül helyezi az 1309/2013/EK rendeletet.

    MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

    A rendelet 2021. január 1. óta hatályos, a 15. cikk kivételével (költségvetési eljárás és végrehajtás), amelyet 2021. május 3. óta alkalmaznak.

    HÁTTÉR

    • A globalizációval kapcsolatos tendenciák, a technológiai és környezeti változások, a szerkezetátalakítás és az EGAA igénybevétele értékelésének elősegítése érdekében az Európai Változásfigyelő Központ minőségi és mennyiségi elemzésekkel támogatja a Bizottságot és a tagállamokat.
    • Az európai szociális kihívásokra való reagálás céljából létrehozott szociális jogok európai pillére iránymutatási keretet nyújt az EGAA számára, és lehetővé teszi, hogy az EU fontosabb szerkezetátalakítások esetén a megfelelő elveket átültesse a gyakorlatba.
    • A változásra való felkészülésre és a szerkezetátalakításra vonatkozó uniós minőségi keret egy olyan uniós szakpolitikai eszköz, amely a vállalati szerkezetátalakításra való felkészüléssel és a vállalati szerkezetátalakítás következményeinek kezelésével kapcsolatos legjobb gyakorlatokat foglalja magában.
    • További információk:

    FŐ DOKUMENTUM

    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/691 rendelete (2021. április 28.) az elbocsátott munkavállalók támogatását szolgáló Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alapról (EGAA) és az 1309/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 153., 2021.5.3., 48–70. o.)

    KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUM

    Cselekvési terv a szociális jogok európai pillérének megvalósítására, Európai Bizottság, (2021. március 4)

    utolsó frissítés 18.06.2021

    Az oldal tetejére