Odaberite eksperimentalnu funkciju koju želite isprobati

Ovaj je dokument isječak s web-mjesta EUR-Lex

Dokument 31996L0009

Jogi védelem: adatbázisok

Jogi védelem: adatbázisok

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

96/9/EK irányelv az adatbázisok jogi védelméről

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Igyekszik biztosítani az adatbázisok* jogi védelmét, amelynek két szempontja van:

  • szerzői jogi védelem az anyagok kiválogatásában, illetve elrendezésében érintett szellemi alkotás tekintetében;
  • sui generis* védelem az adatbázis tartalmának megszerzésével, ellenőrzésével, illetve megjelenítésével kapcsolatos jelentős ráfordítások (pénzeszközök, munka, erőfeszítés és energia) tekintetében.

FŐBB PONTOK

Hatály

Az irányelv:

  • az adatbázisokra alkalmazandó, függetlenül azok formájától (pl. elektronikus (online) vagy nem elektronikus (offline));
  • nem vonatkozik az adatbázisok, illetve az azokban foglalt alkotások és anyagok előállításához, illetve működtetéséhez felhasznált szoftverekre.

Az irányelv nem érinti a szabadalmi jogokra, védjegyekre, formatervezési mintákra és modellekre, illetve a tisztességtelen versenyre vonatkozó rendelkezéseket.

Szerzői jog

  • Azok az adatbázisok, amelyek tartalmuk összeválogatása, illetve elrendezése miatt a szerző önálló szellemi alkotásai, szerzői jogi védelemben részesülnek.
  • Az adatbázis szerzőjét egy sor kizárólagos jog illeti meg (engedélyhez kötött cselekmények), pl. többszörözés, módosítás, terjesztés stb.
  • Az adatbázis jogszerű felhasználója bizonyos korlátozások mellett elvégezheti az adatbázis használatához szükséges engedélyhez kötött cselekményeket.
  • Egyéb kivételek is léteznek (pl. oktatás szemléltetése vagy tudományos kutatás céljából).

Sui generis jogok

  • A szerzői jogi rendelkezéseken kívül az irányelv megállapít egy sor sui generis rendelkezést is, hogy az adatbázis létrehozója megtilthassa az adatbázis tartalmának jogosulatlan kimásolását és/vagy újrahasznosítását.
  • A sui generis jogok gazdasági jogok, és mint ilyenek átruházhatók, átengedhetők, illetve felhasználási szerződés tárgyát képezhetik.
  • A jogszerű felhasználók az adatbázis tartalmának jelentéktelen részeit engedély nélkül kimásolhatják és újrahasznosíthatják. Nem valósíthatnak meg azonban olyan cselekményeket, amelyek indokolatlanul károsítják az adatbázis előállítójának, vagy az abban foglalt alkotásokat és szolgáltatásokat biztosító személy jogos érdekeit.
  • Egyéb kivételek is léteznek (pl. oktatás szemléltetése vagy tudományos kutatás céljából).
  • Az adatbázis tartalma jogosulatlan kimásolásának és/vagy újrahasznosításának megakadályozására vonatkozó jog az adatbázis elkészítésének napját követő év január elsejétől számított tizenöt év múlva szűnik meg.
  • Azon adatbázisok részesülnek védelemben a jogosulatlan másolással és újrahasznosítással szemben, amelyek létrehozója uniós polgár, vagy létesítő okirat szerinti székhelye, központi ügyvezetése vagy üzleti tevékenységének fő helye az EU-n belül van.

MIKORTÓL HATÁLYOS EZ AZ IRÁNYELV?

Az irányelv 1996. április 16 óta hatályos, és az uniós országokban 1997. december 31-ig kellett törvénybe foglalni.

HÁTTÉR

Az irányelvet kétszer értékelték, egyszer 2005-ben, egyszer pedig 2018-ban.

További információk:

KULCSFOGALMAK

Adatbázis: önálló művek, adatok vagy egyéb tartalmi elemek valamely rendszer vagy módszer szerint elrendezett gyűjteménye, amelynek elemeihez elektronikus eszközökkel vagy bármely más módon egyedileg hozzá lehet férni.
Sui generis jog: a szerzői joghoz hasonló, ám külön tulajdonjog. E jog célja, hogy elismerje az adatbázis tartalmának megszerzésével, ellenőrzésével, illetve megjelenítésével kapcsolatos jelentős ráfordításokat még akkor is, ha ahhoz nem társul a szerzői jogban megjelenő alkotó jelleg.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 96/9/EK irányelve (1996. március 11.) az adatbázisok jogi védelméről (HL L 77., 1996.3.27., 20–28. o.)

utolsó frissítés 11.01.2019

Az oldal tetejére