EU-India vámegyezmény
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:
A Tanács 633/2004/EK határozata az Európai Közösség és az Indiai Köztársaság között a vámügyi együttműködésről és kölcsönös igazgatási segítségnyújtásról szóló megállapodás megkötéséről
Megállapodás az Európai Közösség és az Indiai Köztársaság között a vámügyi együttműködésről és kölcsönös igazgatási segítségnyújtásról
MI A HATÁROZAT ÉS A MEGÁLLAPODÁS CÉLJA?
- A határozat az EU s India közötti megállapodás aláírásáról szól, amelynek célja a vámintézkedések egyszerűsítése, valamint a tapasztalatok és az ismeretek megosztása a vámügy területén.
- A megállapodás célja az áruk jogszerű mozgásának megkönnyítése és a vámjogszabályok* alkalmazásáért felelős közigazgatási hatóságok közötti hatékony együttműködés. Ezt a vámhatóságok közötti információs csatornák létrehozásával érik el, ami megkönnyíti a gyors és biztonságos információcserét. A megállapodásban előírt együttműködés fokozható és kiegészíthető meghatározott ágazatokra és ügyekre vonatkozó megállapodások révén.
FŐBB PONTOK
Vámügyi együttműködés
A felek vállalják, hogy a vámügyi együttműködést fejlesztik:
- az áruk jogszerű mozgásának könnyebbé tételével, valamint a vámtechnikákra és -eljárásokra, illetve a számítógépes rendszerekrek vonatkozó információ és szakértelem kicserélésével;
- műszaki segítségnyújtás biztosítása egymás számára;
- a személyi állomány és a szakértelem egymás közötti cseréje.
Kölcsönös közigazgatási segítségnyújtás
- A felek vállalják, hogy segítik egymást a vámjogszabályok helyes alkalmazásának biztosításában. A megállapodás 2-féle segítséget nyújt:
- segítségnyújtás megkeresés alapján: a megkeresett hatóság* tájékoztatja a megkereső hatóságot* minden olyan lényeges információ megadásával, amely lehetővé teszi a vámjogszabályok pontos alkalmazását, és a jogszabályokat sértő felderített vagy tervezett cselekmények feltárását. A tájékoztatás vonatkozhat büntetendő cselekményekre, mint például nem pontos vagy hamisított okmányok, valamint a két fél közötti kiviteli és behozatali eljárások szabályszerűségére. Segítség kérhető olyankor is, amikor okkal feltételezhető, hogy egyének, helyszínek, áruk vagy szállítóeszközök részt vesznek jogszabályok megsértésében.
- önkéntes segítségnyújtás: a felek vállalják, hogy segítik egymást, ha úgy ítélik meg, hogy az a vámjogszabályok helyes alkalmazásához szükséges. Különösen amikor saját kezdeményezésükre megosztanak egymással olyan információt, amely elősegítheti a gazdaságnak, a közegészségügynek vagy hasonló létfontosságú érdekeknek okozott kár megelőzését.
Alaki követelmények és a segítségnyújtás alóli kivételek
- A megkereséseket írásban kell megküldeni, kivéve a sürgős eseteket, amikor szóbeli megkeresés is lehetséges, amelyet utólag írásban megerősítenek. A megkereséseknek a következőket kell tartalmazniuk:
- a megkereső hatóság adatai;
- a kért intézkedés;
- a tájékoztatáskérés tárgya és indoka;
- valamennyi érintett, jogilag kötelező erővel bíró rendelkezés;
- a vizsgálat tárgyát képező személyek adatai.
- A megkeresett fél megtagadhatja a segítségnyújtást, ha valószínűleg hátrányosan befolyásolná valamelyik fél szuverenitását, közpolitikáját, biztonságát vagy egyéb alapvető érdekeit, ha így tenne. A segítségnyújtás kötelezettségétől akkor is el lehet tekinteni, ha ez ipari, kereskedelmi vagy szakmai titok megsértését jelentené. A megkeresett fél dönthet a segítségnyújtás elhalasztásáról is, azon az alapon, hogy az folyamatban lévő nyomozást, büntetőeljárást vagy eljárást zavar.
- A megállapodás tartalmaz titoktartási záradékokat az olyan átadott információk kapcsán, amelyekre szakmai titoktartási kötelezettség vonatkozik. A személyes adatok magas szintű védelme biztosított.
- A megállapodás Vámegyüttműködési Vegyes Bizottság létrehozásáról rendelkezik, amely felügyeli a megállapodás működését, és megvizsgálja az alkalmazása során felmerülő valamennyi kérdést.
MIKORTÓL HATÁLYOS A HATÁROZAT?
A határozat 2004. március 30. óta hatályos. A megállapodás 2004. november 1-jén lépett hatályba.
HÁTTÉR
További információkért lásd:
KULCSFOGALMAK
Vámjogszabályok: mindazon szabályok, amelyeket az EU vagy India elfogadott az áruk behozatala, kivitele és szállítása kapcsán, és azok más vámeljárás alá helyezését, ideértve tiltásra, korlátozásra és ellenőrzésre vonatkozó intézkedéseket.
Megkeresett hatóság: az illetékes vámhatóság, amely segítségnyújtási felkérést kap.
Megkereső hatóság: az illetékes vámhatóság, amely segítséget kér.
FŐ DOKUMENTUMOK
A Tanács 633/2004/EK határozata (2004. március 30.) az Európai Közösség és az Indiai Köztársaság között a vámügyi együttműködésről és kölcsönös igazgatási segítségnyújtásról szóló megállapodás megkötéséről (HL L 304., 2004.9.30., 24. o.)
Megállapodás az Európai Közösség és az Indiai Köztársaság között a vámügyi együttműködésről és kölcsönös igazgatási segítségnyújtásról (HL L 304., 2004.9.30., 25–31. o.)
utolsó frissítés 07.11.2017