EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Marha- és borjúhús címkézése

Marha- és borjúhús címkézése

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

1760/2000/EK rendelet – a marhahús és marhahústermékek uniós címkézési rendszere

MI A RENDELET CÉLJA?

  • Meghatározza a marhahús és marhahústermékek címkézésére vonatkozó európai uniós (EU) szabályokat.
  • A kötelező címkézést is magukban foglaló szabályok célja annak lehetővé tétele, hogy a marha- és borjúhúst a teljes élelmiszerláncon keresztül nyomon lehessen követni.

FŐBB PONTOK

  • Az EU-ban értékesített valamennyi marha- és borjúhúson található címkén szerepelnie kell a következő információknak: az állat azonosítását lehetővé tevő referenciakód, az állat levágásául szolgáló hely adatai (a vágóhíd jóváhagyási száma), valamint a darabolás helyének adatai (a darabolóüzem jóváhagyási száma, ahol a hasított testet vagy testeket darabolták).
  • 2002. január 1-je óta a címkén fel kell tüntetni azt tagállamot vagy nem uniós országot is, amelyben az állat született, hizlalták és levágták.
  • A címkék további, önkéntesen megadott információkat is tartalmazhatnak az értékesítésre szánt állatról. Az információkat érthetően kell feltüntetni a fogyasztók számára és meg kell felelniük az élelmiszerek címkézésére vonatkozó jogszabályoknak, különösen az 1169/2011/EU rendeletnek (lásd az összefoglalót).
  • A tagállamok kötelesek területükön biztosítani az e rendeletnek való megfelelést. A marhahúst forgalmazó piaci szereplőre vagy szervezetre kivetett bármely szankciónak hatékonynak, visszatartó erejűnek és arányosnak kell lennie. Amennyiben a marhahúst forgalmazó piaci szereplők és szervezetek a marhahús címkézése során e kötelezettségek teljesítését elmulasztják, a tagállamok az arányosság elvével összhangban kérhetik a marhahús piacról való kivonását.
  • Az Európai Bizottság szakértői az illetékes hatósággal együttműködve a következő hatáskörökkel bírnak:
    • ellenőrizhetik, hogy a tagállamok megfelelnek-e a rendelet követelményeinek;
    • helyszíni ellenőrzéseket végezhetnek annak biztosítására, hogy az ellenőrzéseket e rendelettel összhangban végzik.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2000. augusztus 14. óta alkalmazandó.

HÁTTÉR

A szarvasmarhák azonosítására és nyilvántartására vonatkozó szabályok korábban e rendelet hatálya alá tartoztak. Jelenleg az (EU) 2016/429 rendelet (az EU „állategészségügyi rendelete” – lásd az összefoglalót) és az (EU)2016/429 rendeletet kiegészítő (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelet hatálya alá tartoznak.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 1760/2000/EK rendelete (2000. július 17.) a szarvasmarhák azonosítási és nyilvántartási rendszerének létrehozásáról, továbbá a marhahús és marhahústermékek címkézéséről, valamint a 820/97/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 204., 2000.8.11., 1–10. o.)

Az 1760/2000/EK rendelet későbbi módosításait és helyesbítéseit belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság 1825/2000/EK rendelete (2000. augusztus 25.) a 2000/1760/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a marhahús és a marhahústermékek címkézése tekintetében történő alkalmazására vonatkozó részletes szabályok meghatározásáról (HL L 216., 2000.8.26., 8–12. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 23.09.2022

Top