Az Európai Unió Szolidaritási Alapja
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:
Az Európai Unió Szolidaritási Alapját létrehozó 2012/2002/EK rendelet
MI A RENDELET CÉLJA?
- Létrehozza az Európai Unió Szolidaritási Alapját (EUSZA), amely pénzügyi támogatást nyújt a nagy természeti katasztrófák sújtotta uniós országoknak.
- A 2014-ben elfogadott új szabályok alapján (661/2014/EU rendelet) a munkafolyamatokat egyszerűsítették, a jogosultsági feltételeket pedig egyértelműbbé tették, valamint az Alapot kiterjesztették az aszályra is.
- A COVID-19-járvány 2020-as kitörése után az (EU) 2020/461 rendelet tovább módosította a szabályokat, amely lehetővé teszi az EUSZA számára, hogy pénzügyi támogatást nyújtson nem csak a természeti katasztrófákkal küzdő, hanem a jelentős közegészségügyi szükséghelyzet által érintett országoknak is.
FŐBB PONTOK
A támogatás feltételei
- Általános szabályként az EUSZA abban az esetben tud pénzügyi segélyt nyújtani, ha a katasztrófa okozta közvetlen kár meghaladja a 3 milliárd EUR-t (2011. évi árakon számolva), vagy az uniós ország bruttó nemzeti jövedelmének (GNI) 0,6%-át (amelyik érték alacsonyabb).
- Az (EU) 2020/461 rendelet kiterjeszti a 2012/2002/EK rendelet hatályát olyan jelentős közegészségügyi szükséghelyzetre, amely bármely olyan életet fenyegető vagy más súlyos, biológiai eredetű egészségügyi veszély, amely a valamely támogatható államban súlyosan érinti az emberi egészséget, és amely határozott intézkedést követel meg a továbbterjedés megfékezése érdekében. Egy szükséghelyzet akkor minősül ilyennek, ha a szükséghelyzet kezelése céljából hozott intézkedések következtében 2011-es árakon több mint 1,5 milliárd EUR-ra, vagy a támogatható állam GNI-jének több mint 0,3 %-ára becsült államháztartási terhet ró a támogatható országra.
- Bár az EUSZA támogatása főként a jelentős katasztrófákat célozza, a korlátozottabb regionális katasztrófák esetében is alkalmazható, amikor is a jogosultsági határ a régió bruttó hazai termékének (GDP) 1,5%-a, illetve 1%-a a legkülső régiók tekintetében.
Katasztrófamegelőzési és kockázatkezelési stratégiák
Az új szabályok arra ösztönzik az uniós országokat, hogy katasztrófamegelőzési és kockázatkezelési stratégiákat léptessenek életbe a kérelem előtti és utáni jelentéstétel előírása révén. Ha az érintett országok ismételten elmulasztják végrehajtani a katasztrófakockázatok megelőzésére vonatkozó uniós jogszabályokat, a támogatás csökkentését vagy elutasítását kockáztatják.
A jogosult országok
Az EUSZA hatálya alá tartoznak az uniós országok és az EU tagjelölt országai, amelynek csatlakozási tárgyalásai még folyamatban vannak.
Mire alkalmazható az EUSZA?
- Az EUSZA fedezi az országok közkiadásainak egy részét a létfontosságú szükségintézkedések finanszírozása céljából. Ide tartoznak többek között a következők:
- létfontosságú infrastruktúrák helyreállítása, mint például energia, ivóvíz, egészségügy és oktatás;
- átmeneti szállás biztosítása és a vészhelyzeti szolgálatok költségeinek fedezése az azonnali szükségletek kielégítése érdekében;
- a megelőző infrastruktúra - mint például a gátak - biztosítása;
- kulturális örökség megóvására irányuló intézkedések;
- tisztítási intézkedések; és
- gyors – többek között orvosi – segítségnyújtás a jelentős közegészségügyi szükséghelyzet által érintett lakosságnak és a lakosságnak az érintettség kockázatával szembeni védelmét célzó intézkedések, beleértve a betegségek terjedésének megelőzését, figyelemmel kísérését vagy ellenőrzését, a súlyos közegészségügyi kockázatok elleni küzdelmet vagy a közegészségre gyakorolt hatásuk enyhítését.
- Az EUSZA kifizetéseiből csak a nem biztosítható károk enyhítésére szolgáló intézkedések finanszírozhatók, és a kifizetést vissza kell téríteni, ha a kár helyreállításának költségét később harmadik fél megtéríti.
A támogatás iránti kérelem
- Az érintett országoknak a katasztrófát követő 12 héten belül kell benyújtaniuk kérelmüket az Európai Bizottságnak. A Bizottság által javasolt pénzügyi támogatást a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia.
- A COVID-19-járvány kitörésének kezelésére irányuló kérelmekkel kapcsolatos konkrét részletek egy külön weboldalon találhatók.
Költségvetés
MIKORTÓL HATÁLYOS A RENDELET?
- A 2012/2002/EK rendelet 2002. november 15. óta hatályos.
- A 661/2014/EU módosító rendelet 2014. június 28. óta hatályos.
- Az (EU) 2020/461 módosító rendelet 2020. április 1-jén lépett hatályba.
HÁTTÉR
További információk a következő oldalon állnak rendelkezésre:
FŐ DOKUMENTUM
A Tanács 2012/2002/EK rendelete (2002. november 11.) az Európai Unió Szolidaritási Alapjának létrehozásáról (HL L 311., 2002.11.14., 3–8. o.)
A 2012/2002/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.
KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK
Intézményközi megállapodás (2013. december 2.) az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság között a költségvetési fegyelemről, a költségvetési ügyekben való együttműködésről és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodásról (HL C 373., 2013.12.20., 1–11. o.)
utolsó frissítés 25.05.2020