EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Kéknyelv betegség

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Az EU állategészségügyi rendelete' for an updated information about the subject.

Kéknyelv betegség

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2000/75/EK irányelv – a kéknyelv betegség elleni védekezésre és felszámolására vonatkozó szabályokról

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Az irányelv és annak későbbi módosításai meghatározzák a kéknyelv betegség* elleni védekezésre és annak felszámolására vonatkozó részletes intézkedéseket, kiemelve a járvány jelentkezése esetén követendő eljárásokat.

FŐBB PONTOK

  • A kéknyelv betegség vírusa általi fertőzöttség gyanújáról vagy megállapításáról az intézkedések végrehajtása előtt értesíteni kell az érintett uniós ország illetékes hatóságát.
  • Amikor kéknyelv betegség gyanúja merül fel, az állatorvosnak ellenőrzés alá kell vonnia az állatállományt, jegyzéket kell készítenie az állatokról és a helyiségekről, járványügyi vizsgálatot kell végeznie és mozgási tilalmat elrendelnie, az állatokat rovarirtó szerekkel kell kezelnie, a tetemeket pedig ártalmatlanítania kell.
  • Amennyiben a betegséget megállapítják, ezeket az intézkedéseket kiterjesztik minden gazdaságra* 20 kilométer sugarú körzetben. Emellett a védőkörzetet a fertőzött gazdaság körül legalább 100 kilométer sugarú körzetben ki kell terjeszteni, az itt tartott összes állatot azonosítani kell, és azok nem hagyhatják el a körzetet. A hatóságnak egy járványmegfigyelési programot kell kidolgoznia. E körzeten belül elrendelhető egy vakcinázási program is.
  • A megfigyelési körzetnek legalább 50 kilométerrel túl kell nyúlnia a védőkörzet határain, és ebben ugyanazok az intézkedések vannak érvényben az azonosítás, az állatok mozgatásának korlátozását és a megfigyelést illetően, mint a védőkörzetben, azonban itt tilos a vakcinázás. A körülményektől függően a körzetek kiterjeszthetők vagy csökkenthetők.
  • A vakcinák alkalmazásának engedélyezésére speciális kockázatértékelés alapján és annak feltétele mellett kerül sor, hogy az Európai Bizottság az alkalmazás előtt értesül erről. A költségek fedezéséhez nyújtható bizonyos mértékű hozzájárulás.
  • Az eredeti irányelv közzététele óta új, inaktivált vakcinák váltak elérhetővé, és ezek használata a 2008-as és 2009-es járványok során jelentős mértékben javította a kéknyelv-betegség elleni védekezést. Az inaktív vakcinákat már előnyben részesítik a korábbi, aktív vakcinákkal szemben, amelyek esetében fennállt bizonyos kockázat, hogy terjesztik a vírust.

Hatályon kívül helyezés

A 2000/75/EK irányelvet 2021. április 20-i hatállyal hatályon kívül helyezi a 2016/429/EU rendelet.

MIKORTÓL HATÁLYOS AZ IRÁNYELV?

Az irányelv 2000. december 22-től hatályos. Az uniós országoknak 2002. január 1-jétől kellett azt átültetniük nemzeti jogukba.

HÁTTÉR

További információkért lásd:

KULCSFOGALMAK

Kéknyelv betegség: a kérődző állatok, elsősorban juhok nem fertőző, szúnyogok által terjesztett vírusos megbetegedése. A tünetek közé tartozik a sebesedés, a sántaság és a reprodukcióval kapcsolatos problémák. Hatékony kezelés nincs, az érintett állatok néhány napon belül elpusztulhatnak, a betegséget túlélő állatok esetében pedig több hónapos felépülési idővel kell számolni. A betegség az emberre nézve veszélytelen.
Gazdaság: mezőgazdasági vagy egyéb jellegű létesítmény, ahol a kéknyelv betegségre fogékony fajú állatokat állandóan vagy átmeneti jelleggel nevelnek, illetve tartanak.

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács 2000/75/EK irányelve (2000. november 20.) a kéknyelv betegség elleni védekezésre és felszámolására vonatkozó külön rendelkezések megállapításáról (HL L 327., 2000.12.22., 74–83. o.)

A 2000/75/EK irányelv későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/429 rendelete (2016. március 9.) a fertőző állatbetegségekről és egyes állategészségügyi jogi aktusok módosításáról és hatályon kívül helyezéséről („Állategészségügyi rendelet”) (HL L 84., 2016.3.31., 1–208. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Bizottság 2008/655/EK határozata (2008. július 24.) a bizonyos tagállamokban előforduló kéknyelv betegség elleni sürgősségi vakcinázási tervek jóváhagyásáról és a 2007. és 2008. évi közösségi pénzügyi hozzájárulás mértékének megállapításáról (HL L 214., 2008.8.9., 66–69. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Bizottság 1266/2007/EK rendelete (2007. október 26.) a kéknyelv betegségre fogékony fajokhoz tartozó egyes állatok szállításának ellenőrzése, megfigyelése, felügyelete és korlátozása tekintetében a 2000/75/EK tanácsi irányelv végrehajtási szabályairól (HL L 283., 2007.10.27., 37–52. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Bizottság 2003/845/EK határozata (2003. december 5.) bizonyos állatoknak, azok spermájának, petesejtjeinek és embrióinak Albániából, Bulgáriából, Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaságból, valamit Szerbia és Montenegróból történő behozatalára vonatkozó, a kéknyelv betegséggel kapcsolatos védőintézkedésekről (HL L 321., 2003.12.6., 61. o.)

utolsó frissítés 25.10.2018

Top