Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Mesterséges optikai sugárzásnak való kitettség

Mesterséges optikai sugárzásnak való kitettség

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2006/25/EK irányelv – a munkavállalók fizikai tényezők hatásának való expozíciójára (mesterséges optikai sugárzás) vonatkozó egészségügyi és biztonsági minimumkövetelményekről

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

  • Ha a munkavállalók mesterséges optikai sugárzásnak, mint például ultraibolya sugárzásnak, lézersugárzásnak és nem-koherens sugárzásnak* vannak kitéve munkájuk során, ez a szemeket és a bőrt érintő krónikus egészségkárosodást okozhat. Az irányelv célja, hogy megelőző intézkedések bevezetésével megszüntesse vagy minimálisra csökkentse a munkavállalók ilyen sugárzásnak való kitettségének szintjét.
  • Ezenkívül expozíciós határértékeket határoz meg a nem-koherens sugárzásnak és a lézersugárzásnak kitett munkavállalókra vonatkozóan (I. és II. melléklet).

FŐBB PONTOK

A munkaadók kötelezettségei

  • A sugárzás szintjének megállapítása. A munkaadóknak először is becsléssel meg kell állapítaniuk vagy meg kell mérniük, milyen szintű optikai sugárzásnak vannak kitéve a munkavállalók, hogy a szint csökkenthető legyen, amennyiben meghaladná a megfelelő határértékeket. Ha szükséges, meg kell mérniük vagy ki kell számítaniuk a kitettségi szinteket a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság (IEC), a Nemzetközi Világítástechnikai Bizottság (CIE), valamint az Európai Szabványügyi Bizottság (CEN) szabványai alapján, vagy ezek hiányában a mérést vagy számítást a rendelkezésre álló, tudományos alapokon nyugvó, nemzeti vagy nemzetközi iránymutatások alkalmazásával kell elvégezni.
  • A kockázatok csökkentése. Másodsorban, a munkáltatóknak csökkenteniük kell a sugárzás szintjét – például más berendezés választásával vagy az expozíció idejének csökkentésével –, amennyiben a kockázatértékelés szerint fennáll a kitettségi határértékek túllépésének lehetősége.
  • A munkavállalók tájékoztatása és oktatása. A munkaadóknak biztosítaniuk kell, hogy a munkavállalók vagy képviselőik megkapják a szükséges tájékoztatást és képzést, például az irányelv végrehajtására vagy a védőfelszerelések használatára vonatkozóan hozott intézkedéseket illetően.
  • Konzultáció a munkavállalókkal és munkavállalók részvétele. A munkaadóknak előzetesen konzultálniuk kell a munkavállalókkal vagy képviselőikkel a munkavállalók biztonságának és egészségének védelméről. A munkavállalók képviselői intézkedéseket javasolhatnak a védelem javítása érdekében, valamint a munkavállalók és/vagy képviselőik akár az illetékes hatóságokhoz is fordulhatnak, ha úgy vélik, hogy a munkáltató által nyújtott egészségvédelmi intézkedések nem elégségesek (a 89/391 az/EGK keretirányelv szerint – lásd az összefoglalót és a lejjebb található Háttér című részt).

Egészségügyi állapot ellenőrzése

  • Mesterséges optikai sugárzásnak való kitettség esetén a munkavállalók egészségi állapotát orvos ellenőrzi, a vonatkozó nemzeti jogszabályokkal összhangban.
  • Minden munkavállalóra vonatkozóan egészségügyi nyilvántartást kell vezetni, és azt frissíteni kell az egyes vizsgálatok alkalmával. A munkavállalók részére hozzáférést kell biztosítani saját egészségügyi adataikhoz, amennyiben ezt kérik.

Határértékek túllépése és/vagy káros hatások

A határértékeket meghaladó expozíció esetén biztosítani kell az orvosi vizsgálatot a munkavállalók számára. A határértékek túllépése esetén és/vagy amennyiben a munkavállalók egészségkárosító hatásokat szenvedtek el:

  • az orvos vagy más megfelelően képzett személy köteles tájékoztatni a munkavállalót a személyére vonatkozó eredményről és azokról az egészségügyi felülvizsgálatokról, amelyeken az expozíció megszűnését követően kell átesnie;
  • a munkáltató köteles felülvizsgálni a kockázatértékelést és a megtett intézkedéseket, végrehajtani az illetékes személyek által javasolt intézkedéseket, és folyamatos egészségügyi felügyeleti rendszert létrehozni.

Szankciók

Az Európai Unió (EU) tagállamainak megfelelő szankciókról kell gondoskodniuk, arra az esetre, ha az irányelv által elfogadott nemzeti szabályokat megsértették.

Felhatalmazáson alapuló jogi aktusok

  • Az (EU) 2019/1243 rendelet módosítja a 2006/25/EK irányelvet (a 10. cikket), felhatalmazva az Európai Bizottságot felhatalmazáson alapuló jogi aktusok alkalmazására, 2019. július 26-tól.
  • Ezek a felhatalmazáson alapuló jogi aktusok szigorúan technikai módosítások az irányelv mellékleteihez, annak érdekében, hogy figyelembe vegyék a munkaeszközök vagy munkahelyek tervezését, gyártását és építését érintő műszaki harmonizációt és szabványosítást, a műszaki fejlődést, valamint a munkahelyekkel kapcsolatos harmonizált uniós szabványok vagy nemzetközi előírások változásait, illetve az optikai sugárzás munkahelyi expozíciójára vonatkozó új tudományos eredményeket. Ezek a módosítások azonban nem eredményezhetik a mellékletekben megadott expozíciós határértékek módosítását.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ AZ IRÁNYELV?

Az irányelv 2006. április 27. óta hatályos, és a tagállamoknak az átültetést 2010. április 27-ig kellett elvégezniük.

HÁTTÉR

KULCSFOGALMAK

Nem-koherens sugárzás. Bármely nem lézerrel keltett optikai sugárzás.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 2006/25/EK irányelve (2006. április 5.) a munkavállalók fizikai tényezők hatásának való expozíciójára (mesterséges optikai sugárzás) vonatkozó egészségügyi és biztonsági minimumkövetelményekről (19. egyedi irányelv a 89/391/EGK irányelv 16. cikke (1) bekezdésének értelmében) (HL L 114., 2006.4.27., 38–59. o.)

A 2006/25/EK irányelv későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 2002/44/EK irányelve (2002. június 25.) a munkavállalók fizikai tényezők (vibráció) hatásából keletkező kockázatoknak való expozíciójára vonatkozó egészségügyi és biztonsági minimumkövetelményekről (tizenhatodik egyedi irányelv a 89/391/EGK irányelv 16. cikke (1) bekezdésének értelmében) – Az Európai Parlament és a Tanács együttes nyilatkozata (HL L 177., 2002.7.6., 13–20. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Tanács 89/391/EGK irányelve (1989. június 12.) a munkavállalók munkahelyi biztonságának és egészségvédelmének javítását ösztönző intézkedések bevezetéséről (HL L 183., 1989.6.29., 1–8. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 15.11.2021

Top