Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A kritikus fontosságú nyersanyagokkal való biztonságos és fenntartható ellátás

A kritikus fontosságú nyersanyagokkal való biztonságos és fenntartható ellátás

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2024/1252 rendelet a kritikus fontosságú nyersanyagokkal való biztonságos és fenntartható ellátást biztosító keret létrehozásáról

MI A RENDELET CÉLJA?

Az (EU) 2024/1252 rendelet célja annak biztosítása, hogy az Európai Unió (EU) a kritikus fontosságú nyersanyagokhoz biztonságosan, reziliens és fenntartható módon férjen hozzá, valamint a hatékonyság és a körforgásos jelleg előmozdítása az értéklánc egészében.

Ennek elérése érdekében a rendelet az alábbiakat célzó intézkedéseket tartalmaz:

  • a kritikus fontosságú nyersanyagok ellátásában beálló zavarok kockázatának csökkentése a stratégiai projektek támogatásával, az import diverzifikálásával, valamint a technológiai fejlődés és az erőforrás-hatékonyság ösztönzésével;
  • az EU képességének javítása az ellátási kockázatok nyomon követésére és az azokra való reagálásra;
  • a kritikus fontosságú nyersanyagok és termékek szabad mozgásának biztosítása az EU-ban, a magas szintű környezetvédelmi, társadalmi és irányítási előírások betartása mellett.

FŐBB PONTOK

Stratégiai nyersanyagok

  • Az I. melléklet tartalmazza annak a 17 nyersanyagnak a listáját, amelyek stratégiai jelentőséggel bírnak a zöld és digitális technológiák, illetve a védelmi és az űr- és repüléstechnikai alkalmazások szempontjából.
  • Az Európai Bizottság:
    • naprakésszé teheti a jegyzéket azzal a céllal, hogy az több nyersanyagot tartalmazzon, figyelemmel azok fontosságára a zöld és a digitális technológiák, illetve a védelmi és az űr- és repüléstechnikai alkalmazások tekintetében, valamint a várható globális keresletre és a termelési nehézségekre figyelemmel (a módszertant az I. melléklet 2. pontja határozza meg), illetve akkor, ha a kritikus fontosságú nyersanyagokkal foglalkozó európai testület erre felkéri;
    • köteles -ig, majd azt követően háromévente felülvizsgálni a jegyzéket.

Kritikus fontosságú nyersanyagok

  • Az I. melléklet tartalmazza annak a 34 nyersanyagnak a jegyzékét, melyek kritikus fontosságúak, tekintettel az uniós gazdaságban betöltött fontos szerepükre és a hozzájuk kacsolódó viszonylag jelentős ellátási kockázatára.
  • A Bizottság:
    • frissítheti a jegyzéket annak érdekében, hogy az tükrözze az egyéb anyagok ellátási kockázatát és gazdasági jelentőségét (a módszertant a II. melléklet 2. pontja határozza meg);
    • köteles -ig, majd azt követően háromévente felülvizsgálni a jegyzéket.

Referenciaértékek

Az Európai Bizottság és az EU tagállamai:

  • megerősítik a stratégiai fontosságú nyersanyagok nyersanyag-értékláncának különböző szakaszait annak érdekében, hogy 2030-ra az egyes stratégiai fontosságú nyersanyagokhoz rendelt uniós kapacitások megközelítsék vagy elérjék a következő referenciaértékeket:
    • a kitermelési kapacitás alkalmas az Unió által éves szinten felhasznált stratégiai fontosságú nyersanyagok legalább 10 %-ának előállításához szükséges ércek, ásványok vagy koncentrátumok kitermelésére,
    • a feldolgozási kapacitás – valamennyi közbenső feldolgozási szakasz esetében – képes a stratégiai fontosságú nyersanyagok éves uniós felhasználásának legalább 40 %-át előállítani;
    • az újrafeldolgozási kapacitás – valamennyi közbenső újrafeldolgozási szakasz esetében – képes a stratégiai fontosságú nyersanyagok éves uniós felhasználásának legalább 25 %-át előállítani;
  • a stratégiai fontosságú nyersanyagok behozatalát diverzifikálják annak biztosítása érdekében, hogy egyetlen anyag se származzon egyetlen nem uniós országból 65 %-ot meghaladó mennyiségben.

Stratégiai projektek

A Bizottság pályázati felhívást követően abban az esetben tekint stratégiainak egy projektet, ha az:

  • érdemben hozzájárul a stratégiai fontosságú nyersanyagokkal való ellátás biztonságához;
  • műszakilag megvalósítható észszerű időn belül, megfelelő termelési volumennel;
  • környezeti és társadalmi szempontból fenntartható;
  • határokon átnyúló előnyöket biztosít az EU-n belül, vagy a gazdaságok és a feltörekvő piacok fejlesztése érdekében hozzájárul a helyi értékteremtéshez abban a nem uniós országban, amelyben működik.

A stratégiai minősítésű projektek a Bizottság és az érintett nemzeti kormányok támogatásában részesülnek.

A stratégiai projektek esetében az engedélyezési eljárás időtartama nem haladhatja meg a kitermeléssel járó stratégiai projektek esetében a 27 hónapot és a kizárólag feldolgozással vagy újrafeldolgozással járó projektek esetében a 15 hónapot. E határidőkbe nem számít bele a fejlesztő által összeállítandó környezeti hatásvizsgálati jelentés elkészítése, illetve kivételes esetekben (a stratégiai projekt jellege, összetettsége, helye vagy mérete miatt) meghosszabbíthatók.

A stratégiai projektek közérdekűnek tekintendők. A környezeti ügyekben az információhoz való hozzáférésről, a nyilvánosságnak a döntéshozatalban történő részvételéről és az igazságszolgáltatáshoz való jog biztosításáról szóló Aarhusi Egyezménynek megfelelően a stratégiai projektben érintett közösségek érdemi részvételére és aktív részvételére további idő különíthető el.

A stratégiai projekteket a projektek finanszírozásának lezárásával kapcsolatban a kritikus fontosságú nyersanyagokkal foglalkozó európai testület pénzügyi alcsoportja segíti tanácsokkal és támogatással.

A Bizottság létrehoz egy rendszert azzal a céllal, hogy elősegítse a stratégiai projektekhez kapcsolódó, a beruházás eredményének hasznosítására vonatkozó megállapodások megkötését.

A tagállamok kötelesek egyéb tevékenységeket is folytatni a kritikus fontosságú nyersanyagok értéklánca fejlesztésének támogatása érdekében, nevezetesen:

  • egyablakos ügyintézési pontot kijelölni, amely a kritikus fontosságú nyersanyagokkal kapcsolatos projektek engedélyezési eljárását irányítja;
  • gondoskodni arról, hogy a tervező hatóságok – adott esetben – rendelkezzenek az ilyen projektekről;
  • -ig kidolgozni egy, a kritikus fontosságú nyersanyagok és azok hordozó ásványai általános feltárására vonatkozó nemzeti programot, és azt legalább ötévente felülvizsgálni.

A kockázatok nyomon követése és kockázatcsökkentés

  • A Bizottság a tagállamok hatóságaival együttműködésben nyomon követi a kritikus fontosságú nyersanyagokkal kapcsolatos ellátási kockázatokat; ehhez olyan paramétereket ellenőriz, mint például a kereskedelmi forgalom vagy az áringadozások, továbbá stressztesztnek veti alá az érintett ellátási láncokat.
  • A Bizottság továbbá együttműködik a tagállamokkal a stratégiai fontosságú nyersanyagokból képzett uniós stratégiai készletek összehangolása céljából, az esetleges ellátási zavarok mérséklése érdekében.
  • A felkészültség biztosítása érdekében a stratégiai nyersanyagokat alkalmazó, számos termék – többek között az energiatárolásra szolgáló akkumulátorok, a robotikához kapcsolódó berendezések, a drónok és a műholdak – gyártásához kapcsolódó kiemelt vállalatok háromévente kockázatértékelést végezek stratégiai fontosságú nyersanyagaik ellátási láncának vonatkozásában. A Bizottság ezenkívül olyan rendszert is fog működtetni, amelynek célja a stratégiai nyersanyagok iránti kereslet és kínálat összehangolása.

Fenntarthatóság és körforgásos jelleg

  • A tagállamok nemzeti programokat fogadnak el a kritikus fontosságú nyersanyagok körforgásos jellegéről, különösen azért, hogy ösztönözzék a technológiai fejlődést, az erőforrás-hatékonyságot és a körforgásos jelleget.
  • Az üzemeltetők kötelesek hulladékgazdálkodási terveket benyújtani és értékelni a kritikus fontosságú nyersanyagoknak az ásványinyersanyag-kitermelésből származó hulladékból történő lehetséges kinyerését.
  • A gyártóknak egyértelműen fel kell tüntetniük, hogy egyes termékeik (például gépjárművek, mosógépek és mikrohullámú sütők) tartalmaznak-e egy vagy több állandó mágnest, továbbá információkat kell adniuk kritikus fontosságú nyersanyagaik újrafeldolgozási potenciáljáról.
  • A Bizottság elismerheti a kritikus fontosságú nyersanyagok fenntarthatóságára vonatkozó tanúsítási rendszereket, valamint megállapíthat szabályokat a különböző kritikus fontosságú nyersanyagok környezeti lábnyomának kiszámítása és ellenőrzése kapcsán.

A rendelet létrehozza a kritikus fontosságú nyersanyagokkal foglalkozó európai testületet, mely különböző alcsoportokból áll, és feladata, hogy tanácsot adjon a Bizottságnak és felügyelje a jogszabály végrehajtását.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet óta hatályos.

HÁTTÉR

A kritikus fontosságú nyersanyagok létfontosságúak Európa gazdasága, valamint a stratégiai ágazatok (például a megújuló energia, a digitális technológiák, illetve a védelmi és az űr- és repüléstechnika) számára. Mivel egyre nagyobb az igény bizonyos anyagok iránt, és az ellátás gyakran nagyban koncentrálódik bizonyos területekre – Kína elégíti ki az EU nehéz ritkaföldfémek iránti szükségleteinek 100 %-át, Törökország pedig a bór iránti szükségleteinek 99 %-át –, a megbízható hozzáférés elengedhetetlen, és intenzív verseny jellemzi.

Az európai kritikus fontosságú nyersanyagokról szóló jogi aktus átfogó megoldást nyújt ezekre a kihívásokra.

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2024/1252 rendelete () a kritikus fontosságú nyersanyagokkal való biztonságos és fenntartható ellátást biztosító keret létrehozásáról és a 168/2013/EU, az (EU) 2018/858, az (EU) 2018/1724 és az (EU) 2019/1020 rendelet módosításáról (HL L, 2024/1252, )

Lásd egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés

Top