Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Európai uniós egyablakos vámügyintézési környezet

Európai uniós egyablakos vámügyintézési környezet

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2022/2399 rendelet az európai uniós egyablakos vámügyintézési környezet létrehozásáról

MI A RENDELET CÉLJA?

  • Létrehozza az európai uniós (EU) egyablakos vámügyintézési* (EU SWE-C) környezetet annak érdekében, hogy fokozza az együttműködést és lehetővé tegye az interoperabilitást a vámügyi és a nem vámügyi területek között az áruk vámkezeléséhez szükséges dokumentumok és információk elektronikus cseréjének egyszerűsítése céljából.
  • Szabályokat állapít meg annak érdekében, hogy javuljon a digitális igazgatási együttműködés és információmegosztás, amely a vámigazgatási szervek és az „illetékes társhatóságok*(vagyis a vámalakiságoktól eltérő uniós alakiság* érvényesítéséért felelős kormányzati hatóságok) között zajlik az uniós határon a Szerződések értelmében az Unió hatáskörébe tartozó, különböző területeken, például az egészség és biztonság, a környezetvédelem, a halászat, a mezőgazdaság és a piacfelügyelet terén.
  • Létrehoz egy központosított rendszert, az európai uniós egyablakos vámügyi tanúsítványcsere-rendszert (EU CSW-CERTEX), amelynek célja a gazdálkodók által a vámhatóságok és az illetékes társhatóságok részére benyújtott adatok megosztásának és feldolgozásának javítása, és ezáltal annak biztosítása, hogy ezek a hatóságok valós időben megkapják az eredeti adatokat.
  • Előírja az uniós tagállamok számára, hogy hozzanak létre és működtessenek úgynevezett „nemzeti egyablakos vámügyintézési környezeteket”, vagyis elektronikus szolgáltatások és rendszerek olyan csomagjait, amelyek az adott tagállam vámhatósága, az illetékes társhatóságok és a gazdálkodók elektronikus rendszerei közötti információcserét teszi lehetővé.

FŐBB PONTOK

Az EU SWE-C komponensei

A rendelet három fő komponens útján biztosítja a vámhatóságok és a nem vámügyi hatóságok közötti digitális együttműködés keretét:

  • Uniós nem vámügyi rendszerek*
  • nemzeti egyablakos vámügyintézési környezetek; és
  • az EU CSW-CERTEX.

Ez a keret lehetővé teszi a nemzeti vámügyi rendszerek és az uniós nem vámügyi rendszerek közötti információcserét az EU CSW-CERTEX alkalmazásával, azzal a céllal, hogy a vámkezelés során megkönnyítse az elektronikus adminisztratív ellenőrzéseket.

Az EU SWE-C komponensei közötti interoperabilitás

Az EU SWE-C komponensei közötti interoperabilitást a kormányok közötti (G2G), valamint a vállalkozások és a kormányok közötti (B2G) digitális és közigazgatási együttműködés két szintje teszi lehetővé; így a vámhatóságok, az illetékes társhatóságok és a gazdálkodók kicserélhetik egymás között az információkat. A rendelet céljai a következők.

  • 2025-ig egy G2G rendszert kell bevezetni a vámhatóságok és az illetékes társhatóságok közötti információcsere fokozása és egyszerűsítése érdekében, a vámkezelési eljáráshoz szükséges információk automatikus cseréje és ellenőrzése céljából. Az ellenőrzés annak biztosítására szolgál, hogy az uniós szinten importált vagy exportált áruk mennyiségét megfelelően nyomon követik és ellenőrzik, ami csökkenti a csalás kockázatát és a nem vámügyi követelmények érvényesítésében megmutatkozó hiányosságokat.
  • Kilenc évvel a rendelet alkalmazása után egy B2G-rendszert kell bevezetni, hogy a gazdálkodók számára észszerűbbek legyenek a vámkezelési eljárások az áruknak az Unióba irányuló, illetve az Unióból kifelé történő szállítása során. Ez a rendszer lehetővé teszi majd a gazdálkodók számára, hogy az áruk vámkezeléséhez szükséges összes adatot egy tagállamban, egyetlen portálon keresztül nyújtsák be, ahelyett, hogy az adatokat külön-külön kellene benyújtaniuk a nemzeti vámügyi rendszerek és az uniós nem vámügyi rendszerek felé.
  • Biztosítani kell, hogy a G2G- és B2G-rendszereken keresztül kicserélt információk vonatkozásában (ideértve az illetékes társhatóságok által végzett ellenőrzéseket is) a gazdálkodók fő azonosítójaként az érintett gazdálkodó nyilvántartási és azonosító számát használják.

Adatvédelem

  • Az EU SWE-C rendszert úgy alakították ki, hogy központi eleme a magánélet védelme és az adatvédelem.
  • Az adatokat a forrásrendszerekben (vámügyi vagy nem vámügyi rendszerekben) tárolják, és kizárólag a vámjogszabályokban és az ágazati jogszabályokban meghatározott célokra használják fel.
  • Az EU CSW-CERTEX az adatfeldolgozási műveletek végrehajtása során nem tárol adatokat. Az adatok cseréje és átalakítása minden esetben valós időben történik, és a feldolgozási műveletek befejezésekor azonnal sor kerül az adatok kontextuális törlésére.
  • A rendszer adatokat csak naplófájlok formájában tárol, amelyek az átvitel megtörténtét, valamint az érintett dokumentumok hivatkozási számait tartalmazzák.

Az EU SWE-C hatálya alá tartozó, vámalakiságoktól eltérő uniós alakiságok

  • A rendelet melléklete tartalmazza az uniós nem vámügyi rendszerekben található, vámalakiságoktól eltérő alakiságokat; ezek használata az adott szakpolitikai területre vonatkozó uniós ágazati jogszabályokban előírt követelményektől függően kötelező vagy önkéntes.
  • A rendelet biztosítja, hogy az EU CSW-CERTEX-et valamennyi tagállam használja a különböző szakpolitikai területekről származó, vámalakiságoktól eltérő uniós alakiságok digitális cseréjére. Ezen alakiságok mindegyikének meg kell felelnie bizonyos jogi és technikai követelményeknek, amelyek az EU SWE-C keretében fokozatosan kerülnek bevezetésre.
  • Az EU CSW-CERTEX 2025-től kezdődően az egészségügyi és növény-egészségügyi követelményekre, a biotermékek behozatalának szabályaira, bizonyos környezetvédelmi követelményekre, valamint a kulturális javak behozatalával kapcsolatos alakiságokra terjed ki.

Nyomon követés és bejelentés

  • Az Európai Bizottság éves előrehaladási jelentéseket készít majd, amelyekben értékeli a vámalakiságoktól eltérő alakiságok digitalizálásának helyzetét az uniós határon, és kitér a várható jövőbeli fejleményekre és a vámhatóságokkal való várható interakciókra is.
  • Az éves jelentések háromévente kitérnek az EU SWE-C működésének nyomon követésére és értékelésére is, különös tekintettel a gazdálkodókra gyakorolt hatására.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2022. december 12. óta hatályos néhány szabály kivételével, amelyek 2031. december 13-tól kezdődően alkalmazandók majd:

  • Egységes kommunikációs csatorna a gazdálkodók számára (8. cikk, (3) bekezdés, a) pont)
  • Vámalakiságoktól eltérő alakiságok (11. cikk)
  • Az adatok harmonizálása és észszerűsítése (13. cikk, (1), (2) és (3) bekezdés)
  • Vámügyi adatok és nem vámügyi adatok gazdálkodók általi benyújtása (14. cikk) és
  • Az EU CSW-CERTEX-en keresztül kezelt kiegészítő információcsere (15. cikk (1) és (2) bekezdés).

HÁTTÉR

Ez a jogszabály a vámügyi cselekvési tervben foglalt 17 intézkedés első eredménye.

További információk:

KULCSFOGALMAK

Egyablakos vámügyintézés. Elektronikus szolgáltatások csomagja, amely a vámhatóságok, az illetékes társhatóságok és a gazdálkodók elektronikus rendszerei közötti információcserét teszi lehetővé.
Illetékes társhatóság. A Bizottság vagy bármely olyan tagállami hatóság, amely felhatalmazással rendelkezik egy kijelölt feladat elvégzésére az érintett, vámalakiságoktól eltérő uniós alakiságok teljesítésével kapcsolatban.
Vámalakiságoktól eltérő uniós alakiság. Minden olyan intézkedés, amelyet egy gazdálkodónak vagy egy illetékes társhatóságnak az áruk nemzetközi mozgása tekintetében el kell végeznie, a vámjogszabályoktól eltérő uniós jogszabályokban meghatározottak szerint.
Uniós nem vámügyi rendszer. Olyan uniós elektronikus rendszer, amelyet az uniós jogszabályok hoztak létre, vagy amelyet az uniós jogszabályok célkitűzéseinek elérése érdekében használnak, vagy amelyre az uniós jogszabályokban hivatkoznak, az adott, vámalakiságoktól eltérő uniós alakiság teljesítésére vonatkozó információk tárolása céljából.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/2399 rendelete (2022. november 23.) az európai uniós egyablakos vámügyintézési környezet létrehozásáról és a 952/2013/EU rendelet módosításáról (HL L 317., 2022.12.9., 1–23. o.)

utolsó frissítés 07.12.2022

Top