EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az oktatás és képzés terén az európai oktatási térség létrehozása érdekében és azon túlmutatóan folytatott európai együttműködés stratégiai keretrendszere

Az oktatás és képzés terén az európai oktatási térség létrehozása érdekében és azon túlmutatóan folytatott európai együttműködés stratégiai keretrendszere

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

Állásfoglalás az oktatás és képzés terén az európai oktatási térség létrehozása érdekében és azon túlmutatóan folytatott európai együttműködés stratégiai keretrendszeréről (2021–2030)

Állásfoglalás az oktatás és képzés terén az európai oktatási térség létrehozása érdekében és azon túlmutatóan folytatott európai együttműködés stratégiai keretrendszerének irányítási struktúrájáról (2021–2030)

MI AZ ÁLLÁSFOGLALÁSOK CÉLJA?

  • Az első állásfoglalás (melynek elfogadására 2021 februárjában került sor) meghatározza az Európai Unió(EU) szintjén az oktatás és képzés terén folytatott együttműködés fő eszközét a jelenlegi évtizedre nézve. Az oktatás és képzés terén az európai oktatási térség létrehozása érdekében és azon túlmutatóan folytatott európai együttműködés stratégiai keretrendszerének (2021–2030) célja, hogy az uniós szintű kiegészítő eszközök, a kölcsönös tanulás és a bevált gyakorlatok cseréje segítségével, a nyitott koordinációs módszer alkalmazásával támogassa az uniós tagállamokat a nemzeti oktatási és képzési rendszerek javítására irányuló erőfeszítéseikben. A stratégiai keret átfogó szakpolitikai célkitűzése, hogy 2030-ig megvalósítsa az európai oktatási térséget.
  • A második állásfoglalás (melynek elfogadására 2021 novemberében került sor) a stratégiai keret irányítási struktúrájára nézve nyújt iránymutatást és határoz meg vezérelveket, hogy az ezzel kapcsolatos munkát megfelelően lehessen irányítani és koordinálni.

FŐBB PONTOK

Öt stratégiai prioritás

  • 1.

    A minőség, a méltányosság, a befogadás és a siker előmozdítása mindenki számára az oktatásban és a képzésben.

  • 2.

    Az egész életen át tartó tanulás és a mobilitás lehetővé tétele mindenki számára.

  • 3.

    A kompetenciák és a motiváció növelése az oktatási szakmában.

  • 4.

    Az európai felsőoktatás megerősítése.

  • 5.

    A zöld és digitális átállás támogatása az oktatásban és képzésben, illetve azokon keresztül.

Uniós szintű célkitűzések

A 2021. februári állásfoglalásban a tagállamok hét elérendő uniós szintű célkitűzésben is megállapodtak.

  • 1.
    Az alapkészségek terén gyengén teljesítő 15 évesek

    Az olvasás, a matematika és a természettudományok terén gyengén teljesítő 15 évesek aránya 2030-ra legfeljebb 15 % lehet.

  • 2.
    A digitális készségek terén gyengén teljesítő nyolcadik osztályosok

    A számítástechnikai és informatikai műveltség terén gyengén teljesítő nyolcadik osztályosok aránya 2030-ra legfeljebb 15 % lehet.

  • 3.
    A kisgyermekkori nevelésben és gondozásban való részvétel

    2030-ra a 3 éves kor és a kötelező beiskolázási életkor közötti gyermekek legalább 96 %-ának részt kell vennie a kisgyermekkori nevelésben és gondozásban.

  • 4.
    Korai iskolaelhagyók

    A korai iskolaelhagyók arányát 2030-ra 9 % alá kell csökkenteni.

  • 5.
    A felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya

    A felsőfokú végzettséggel rendelkező 25–34 évesek arányának 2030-ra el kell érnie legalább a 45 %-ot.

  • 6.
    A szakképzésben végzettek munkaalapú tanulásban való részvétele

    A szakképzésben végzett azon személyek arányának, akik szakképzésük során munkaalapú tanulásban vettek részt, 2025-re el kell érnie legalább a 60 %-ot.

  • 7.
    Felnőttek tanulási tevékenységekben való részvétele

    2025-re azon 25–64 éves felnőttek arányának, akik a megelőző 12 hónapban tanulási tevékenységben vettek részt, el kell érnie legalább a 47 %-ot.

Nyomon követés és bejelentés

A folyamat nyomon követése érdekében a tagállamok és az Európai Bizottság szorosan együtt fognak működni annak érdekében, hogy áttekintsék a szakértői szinten végzett munkát és értékeljék az eljárást és annak eredményeit. Az éves nyomon követés eszköze lesz a Bizottság Oktatási és Képzési Figyelője is, amely figyelemmel kíséri az oktatással és képzéssel kapcsolatos valamennyi elfogadott uniós szintű célérték és mutató – ideértve az almutatókat is – elérése irányában tett előrelépést, valamint hozzájárul az európai szemeszter folyamatához is.

A dokumentum az előrehaladásról szóló jelentés több szakaszát határozza meg. Az európai oktatási térségre vonatkozó előrehaladási jelentést a Bizottság 2022 novemberében tette közzé. 2023-ban kerül sor a félidős felülvizsgálatra, 2025-ben közzéteszik az európai oktatási térségre vonatkozó teljes jelentést.

Irányítási struktúra

A stratégiai keret irányítási struktúrájának vezérelvei a 2021. novemberi állásfoglalásban felvázoltak szerint a következők:

  • szerepvállalás és részvétel;
  • felelősség;
  • átláthatóság, folyamatosság és hatékonyság; valamint
  • együttműködés és közös munka.

Az állásfoglalás az oktatással és képzéssel foglalkozó magas szintű munkacsoport keretében új testületet hoz létre, melynek neve a magas szintű munkacsoport koordinációs testülete. Ez az új szerv koordinációs és támogató funkciót lát majd el. Az elnökség – az elnökségi trión belüli partnereivel és a Bizottsággal együttműködve – vezető szerepet vállal a magas szintű szakértői csoport stratégiai keretrendszerrel kapcsolatos munkájának koordinálásában.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUMOK

A Tanács állásfoglalása az oktatás és képzés terén az európai oktatási térség létrehozása érdekében és azon túlmutatóan folytatott európai együttműködés stratégiai keretrendszeréről (2021–2030) (HL L 66., 2021.2.26., 1–21. o.).

A Tanács állásfoglalása az oktatás és képzés terén az európai oktatási térség létrehozása érdekében és azon túlmutatóan folytatott európai együttműködés stratégiai keretrendszerének irányítási struktúrájáról (2021–2030) (HL L 497., 2021.12.10., 1–4. o.).

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság Közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Az európai oktatási térség megvalósítása terén elért eredményekről (COM(2022) 700 final, 2022.11.18.).

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/817 rendelete (2021. május 20.) az Erasmus+ elnevezésű uniós oktatási és képzési, ifjúsági és sportprogram létrehozásáról és az 1288/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 189., 2021.5.28., 1–33. o.).

A Bizottság Közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának az európai oktatási térség 2025-ig történő megvalósításáról (COM(2020) 625 final, 2020.09.30.).

utolsó frissítés 31.01.2023

Top