Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az Euratom és az Egyesült Királyság közötti megállapodás az atomenergia biztonságos és békés célú felhasználása terén folytatandó együttműködésről

Az Euratom és az Egyesült Királyság közötti megállapodás az atomenergia biztonságos és békés célú felhasználása terén folytatandó együttműködésről

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

Megállapodás az Egyesült Királyság és az Európai Atomenergia-közösség között az atomenergia biztonságos és békés célú felhasználása terén folytatandó együttműködésről

A Bizottság (Euratom) 2020/2255 határozata az Egyesült Királyság és az Európai Atomenergia-közösség közötti, az atomenergia biztonságos és békés célú felhasználása terén folytatandó együttműködésről szóló megállapodásnak az Európai Bizottság általi megkötéséről és az ideiglenes alkalmazásáról, valamint az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, és másrészről az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodásnak az Európai Bizottság által az Európai Atomenergia-közösség nevében történő megkötéséről és az ideiglenes alkalmazásáról

MI A MEGÁLLAPODÁS ÉS A HATÁROZAT CÉLJA?

  • Az Egyesült Királyság (UK) és az Európai Atomenergia-közösség (Euratom) között létrejött megállapodás az atomenergia biztonságos és békés célú felhasználása terén folytatandó azon együttműködésről rendelkezik, amelyet a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozása, valamint a magas szintű nukleáris biztonsági normák betartása iránt mindkét oldal részéről vállalt kötelezettségek támasztanak alá. A megállapodás a következőket tartalmazza:
    • a kereskedelem és a kereskedelmi együttműködés megkönnyítése;
    • nukleáris tételek szállítása ás átadása (a nukleáris technológiákat is beleértve);
    • a nukleáris biztosítéki rendszer;
    • nukleáris biztonság és sugárvédelem, beleértve a vészhelyzeti felkészültséget és reagálást, a kiégett fűtőelemek és radioaktív hulladék biztonságos kezelése, a radioizotópok és sugárzás használata a mezőgazdaságban, az iparban, a gyógyászatban és a kutatás-fejlesztésben.
  • Hangsúlyozza, hogy a megállapodás hatálya alá tartozó bármely tételt vagy anyagot csak békés célra szabad felhasználni.
  • A határozat jóváhagyja a nukleáris együttműködési megállapodás, valamint a kereskedelmi és együttműködési megállapodás megkötését az Euratom nevében az Euratom-Szerződés hatálya alá eső kérdések vonatkozásában, és úgy rendelkezik, hogy ezeket a megállapodásokat 2021. január 1-től ideiglenesen kell alkalmazni a hatálybalépésükhöz szükséges eljárások befejezésének függvényében.

FŐBB PONTOK

Az atomenergia békés célokra történő felhasználásáról szóló együttműködés a következőket foglalhatja magában (egyéb területekről kölcsönösen meg lehet állapodni):

  • kereskedelem és kereskedelmi együttműködés;
  • nukleáris anyag, nem nukleáris anyag és berendezés szállítása;
  • technológiaátadás, beleértve a nukleáris együttműködés keretében releváns információk átadását;
  • berendezések és eszközök beszerzése;
  • a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok biztonságos kezelése, beleértve a geológiai elhelyezést is;
  • nukleáris biztonság és sugárvédelem, beleértve a veszélyhelyzeti felkészültséget és a környezeti radioaktivitás szintjének nyomon követését;
  • nukleáris biztosítékok és fizikai védelem;
  • radioizotópok és sugárzás használata a mezőgazdaságban, az iparban, a gyógyászatban és a kutatásban, a közegészségügy érdekében;
  • uránforrások geológiai és geofizikai feltárása, kitermelése, gyártása, további feldolgozása és felhasználása;
  • a nukleáris energia békés célú felhasználásának szabályozási vonatkozásai;
  • kutatás és fejlesztés.

Az együttműködésnek magában kell foglalnia a szellemi tulajdonjogok védelmével kapcsolatos rendelkezéseket (ahol vannak ilyenek).

A nukleáris együttműködés formái

Az együttműködés a következő formákat öltheti (egyéb formákat kölcsönösen meg lehet határozni):

  • anyag, berendezés szállítása és technológiaátadás;
  • információcsere a közös érdekű területeken, mint például a nukleáris biztosítékok, a nukleáris biztonság, a környezeti radioaktivitás szintje és a radioizotóp-ellátás;
  • az igazgatási, tudományos és műszaki személyzet, valamint szakértők cseréje, látogatásai és képzése;
  • szimpóziumok és szemináriumok;
  • tudományos és műszaki információk megosztása, segítségnyújtás és szolgáltatások, többek között a kutatási és fejlesztési tevékenységek tekintetében;
  • közös projektek, közös vállalkozások és kétoldalú munkacsoportok vagy tanulmányok;
  • nukleárisüzemanyag-ciklussal kapcsolatos kereskedelmi együttműködés, például uránátalakítás és az izotópdúsítás.

Nukleáris biztosítéki rendszer

A jelen megállapodás hatálya alá tartozó nukleáris anyagra ugyancsak vonatkoznak az alábbi biztosítékok.

Az EU-ban:

Az Egyesült Királyságban:

A felek megállapodnak abban, hogy szilárd és hatékony nyilvántartási és ellenőrzési rendszert vezetnek be a nukleáris anyagok tekintetében annak biztosítása céljából, hogy az e megállapodás hatálya alá tartozó nukleáris anyagokat kizárólag békés célokra használják fel.

Nukleáris biztonság

A felek elismerték az alábbi nukleáris biztonsági egyezmények iránti elkötelezettségüket:

A felek továbbra is együttműködnek, rendszeres kapcsolatokat tartanak fenn és információkat osztanak meg a nukleáris biztonsággal, a sugárvédelemmel, a veszélyhelyzeti felkészültséggel és reagálással, valamint a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok kezelésével kapcsolatos kérdésekről, többek között adott esetben a nemzetközi szakértői értékelések eredményeit is. Ez a következőket fedi le:

Az EU felkérheti az Egyesült Királyságot arra, hogy „harmadik országként” (nem uniós országként) vegyen ezekben a rendszerekben és csoportokban.

Fizikai védelem

A felek elkötelezettek aziránt, hogy alkalmazzák a fizikai védelemre vonatkozó intézkedéseket, hivatkozva adott esetben a nukleáris anyagok fizikai védelméről szóló, módosított egyezményben, valamint a Nukleáris biztonsági ajánlások a nukleáris anyagok és a nukleáris létesítmények fizikai védelméről szóló dokumentumban szereplő kötelezettségekre, amely dokumentumok a radioaktív anyagok biztonságos szállításáról szóló NAÜ-előírásokkal együtt a nukleáris anyagok szállítására is kiterjednek.

Dúsítás és újrafeldolgozás

Bármely nukleáris anyagnak az U-235 izotóp tekintetében 20 %-os vagy ennél nagyobb arányra történő dúsítását megelőzően a feleknek be kell szerezniük a másik fél írásbeli beleegyezését. Mindkét fél hozzájárulását adja ahhoz, hogy a másik fél a nukleáris anyagokat tartalmazó nukleáris fűtőelemeket újra feldolgozza a mellékletben meghatározott feltételeknek megfelelően.

Nukleáris kutatás és fejlesztés

A felek megállapodnak abban, hogy megkönnyítik a nukleáris energia békés célú kutatásával és fejlesztésével kapcsolatos együttműködést valamennyi kutatási ágazat kutatóinak és szervezeteinek részvételével, beleértve az egyetemeket, laboratóriumokat és a magánszektort is. Az együttműködés a következőket foglalhatja magában:

Információcsere és műszaki szakértelem

A felek előmozdítják és megkönnyítik az információk és a műszaki szakértelem megfelelő és arányos cseréjét az e megállapodás hatálya alá tartozó ügyekben. A harmadik felektől származó, korlátozott információk ebből a körből ki vannak zárva.

A szállító fél által kereskedelmi értékkel bírónak tekintett információ átadására csak a szállító fél által meghatározott feltételekkel kerülhet sor.

A felek továbbra is ösztönzik és elősegítik az adott felek joghatósága alá tartozó személyek közötti információcserét az e megállapodás hatálya alá tartozó ügyekben. Az ilyen személyek birtokában lévő információ átadására csak e személyek jóváhagyásával és az általuk meghatározott feltételekkel kerülhet sor.

A felek minden szükséges óvintézkedést megtesznek a megállapodás végrehajtása során birtokukba került információk bizalmas jellegének megőrzése érdekében.

HATÁLYBALÉPÉS IDŐPONTJA

A megállapodást ideiglenesen 2021. január 1. óta alkalmazzák.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUMOK

Megállapodás Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának kormánya és az Európai Atomenergia-Közösség között az atomenergia biztonságos és békés célú felhasználása terén folytatandó együttműködésről (HL L 445., 2020.12.31., 5–22. o.)

A Bizottság (Euratom) 2020/2255 határozata (2020. december 29.) a Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának kormánya és az Európai Atomenergia-közösség közötti, az atomenergia biztonságos és békés célú felhasználása terén folytatandó együttműködésről szóló megállapodásnak az Európai Bizottság általi megkötéséről és az ideiglenes alkalmazásáról, valamint az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, és másrészről Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodásnak az Európai Bizottság által az Európai Atomenergia-közösség nevében történő megkötéséről és az ideiglenes alkalmazásáról (HL L 445., 2020.12.31., 2–4. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Levélváltás az Európai Atomenergia-Közösség, valamint Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának kormánya között az atomenergia biztonságos és békés célú felhasználása terén folytatandó együttműködésről szóló megállapodás ideiglenes alkalmazásáról (HL L 445., 2020.12.31., 23–24. o.)

Az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata (HL C 203., 2016.6.7., 1–112. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Kereskedelmi és együttműködési megállapodás egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-Közösség, másrészről Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága között (HL L 444., 2020.12.31., 14–1462. o.)

A Tanács 2007/198/Euratom határozata (2007. március 27.) a Fúziósenergia-fejlesztési és ITER Európai Közös Vállalkozás létrehozásáról és részére kedvezmények nyújtásáról (HL L 90., 2007.3.30., 58–72. o.)

A 2007/198/Euratom határozat későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

utolsó frissítés 25.02.2021

Top