Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Bonni megállapodás – az Északi-tenger olaj és egyéb káros anyagok általi szennyezésének kezelése, ideértve a hajózás okozta légszennyezést

Bonni megállapodás – az Északi-tenger olaj és egyéb káros anyagok általi szennyezésének kezelése, ideértve a hajózás okozta légszennyezést

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

Megállapodás az Északi-tenger olaj és egyéb káros anyagok általi szennyezésének kezelésére irányuló együttműködésről (Bonni Megállapodás)

84/358/EGK határozat a Bonni Megállapodás megkötéséről

(EU) 2021/176 határozat a Bonni Megállapodás alkalmazási körének kiterjesztésére és a Spanyol Királyságnak a megállapodáshoz való csatlakozására irányuló módosításainak megkötéséről

MI A MEGÁLLAPODÁS ÉS A HATÁROZATOK CÉLJA?

  • A megállapodás olyan együttműködési rendszert hoz létre a szerződő felek között, amelynek célja az Északi-tenger olaj és egyéb káros anyagok általi szennyezésének kezelése.
  • A 84/358/EGK határozat az Európai Gazdasági Közösség (a jelenlegi EU) nevében köti meg a megállapodást.
  • 2019-ben a szerződő felek megállapodtak abban, hogy Spanyolország is csatlakozik a megállapodáshoz, és hogy a szerződés hatályát kiterjesztik a hajók okozta légszennyezésre is, amelyet a Nemzetközi Tengerészeti Szervezet a hajókról történő szennyezés megelőzéséről szóló nemzetközi egyezményének (MARPOL-egyezmény) VI. melléklete szabályoz. A megállapodás hatályának kiterjesztésére és a Spanyolország csatlakozására irányuló módosítások EU általi megkötéséről az (EU) 2021/176 határozat szól.

FŐBB PONTOK

Szerződő felek

A Bonni Megállapodás 2021-ben módosított legújabb változatának szerződő felei Belgium, Dánia, az Egyesült Királyság, Franciaország, Írország, Hollandia, Németország, Norvégia, Spanyolország és Svédország kormányai, valamint az Európai Unió.

A megállapodás által érintett tengeri területek

A megállapodás hatálya az Északi-tengerre – a világ egyik legforgalmasabb tengeri területére – és annak további megközelítési útvonalaira terjed ki. Mióta Spanyolország csatlakozott a megállapodáshoz, e terület a következőket foglalja magában:

  • az Északi-tenger, az é. sz. 61°0' 00.00"-tól délre;
  • a Skagerrak, amelynek déli határát a Skagentől keletre az 57°44' 43.00" É jelöli ki;
  • a Vizcayai-öböl, amelyet délen és nyugaton az e megállapodás mellékletének I. részében meghatározott vonal határol;
  • a nyugaton és északon az e megállapodás mellékletének II. részében meghatározott vonal által határolt egyéb vízterületek, amelyek az Ír-tengert, a Kelta-tengert, a Malin-tengert, a Great Minch-csatornát, a Little Minch-csatornát, a Norvég-tenger egy részét és az Atlanti-óceán északkeleti részeit foglalják magukban.

Hatály

Az 1984. évi Bonni Megállapodás egy 1969-ben aláírt, a nyersolaj-kiömlések okozta szennyeződésekre vonatkozó korábbi megállapodáson alapul, és az északi-tengeri területen a tengert szennyező, illetve szennyezéssel fenyegető olaj vagy egyéb káros anyagok kiömlésére is kiterjed.

2019-ben a szerződő felek úgy döntöttek, hogy módosítják a szerződést, hogy az a MARPOL-egyezmény VI. mellékletében foglalt követelmények felügyelete kapcsán folytatott együttműködésre is kiterjedjen. A VI. melléklet a tengeri hajózásban használatos tüzelőanyagok kéntartalmára vonatkozó szigorúbb határértékeket vezet be a kén-oxid kibocsátásának ellenőrzési területein, többek között az Északi-tengeren. Az egyes folyékony tüzelőanyagok kéntartalmának csökkentéséről szóló (EU) 2016/802 irányelv a hajók okozta légszennyezés megelőzéséről szóló nemzetközi jogban bekövetkezett fő módosításokat ülteti át az uniós jogba (lásd az összefoglalót).

Munkaterületek

A szerződő felek megállapodnak a következőkben:

  • aktívan együttműködnek egymással;
  • közös iránymutatásokat hoznak létre és dolgoznak ki az együttes fellépés gyakorlati, operatív és technikai szempontjaira vonatkozóan;
  • információkat osztanak meg a következőkről:
    • a szerződés hatálya alá tartozó szennyezéstípus kezelésével foglalkozó nemzeti szervezet;
    • az ilyen jellegű szennyezésről szóló jelentések átvételéért és továbbításáért, valamint a kölcsönös segítségnyújtási intézkedésekkel kapcsolatos kérdésekért felelős illetékes hatóság;
    • az ilyen jellegű szennyezés elkerülésére vagy kezelésére irányuló nemzeti eszközök, amelyeket nemzetközi segítségnyújtás céljából rendelkezésre bocsáthatnak;
    • az ilyen jellegű szennyezés megakadályozásának új módozatai és a kezelésére irányuló új, hatékony intézkedések;
    • az általuk kezelt, hasonló jellegű, kiemelkedő környezetszennyezési események.

Az események bejelentése és kölcsönös segítségnyújtás

  • A szerződő felek megállapodnak abban, hogy tájékoztatják egymást az északi-tengeri területen bekövetkező minden olyan balesetről, illetve olaj vagy egyéb káros anyag olyan jelenlétéről, amely valószínűleg komolyan veszélyezteti bármely másik szerződő fél partvidékét vagy part menti érdekeltségeit. A felek közösen kidolgoztak egy szabványos formanyomtatványt a környezetszennyezési események bejelentésére.
  • A környezetszennyezési esemény által érintett fél segítségnyújtást kérhet a többi féltől. Főszabály szerint a segítségnyújtást kérő szerződő fél megtéríti a segítséget nyújtó felek intézkedésével kapcsolatban felmerült költségeket.

Végrehajtás

A szerződő felek az alábbi módon hajtják végre a megállapodást:

  • felelősségi övezeteikben felügyelik a tengerszennyezés veszélyét (ideértve a légi és műholdas felügyelet összehangolását);
  • értesítik egymást minden ilyen jellegű veszélyről;
  • közös operatív megközelítéseket fogadnak el, hogy ezáltal egymásra támaszkodhassanak a megelőzéshez és a szennyezésmentesítéshez szükséges szabványok megállapítása során;
  • kérés esetén kölcsönösen segítséget nyújtanak egymásnak a reagálási műveletek során;
  • megosztják a kutatási és fejlesztési eredményeket;
  • közös gyakorlatokat hajtanak végre.

Költségvetés és titkárság

Minden egyes szerződő fél 2,5%-kal járul hozzá a megállapodással kapcsolatos éves kiadásokhoz. A kiadások fennmaradó különbözetét az EU-n kívüli szerződő felek között bruttó nemzeti termékük arányában osztják fel.

A megállapodás titkárságának székhelye London.

A HATÁLYBALÉPÉS NAPJA

A 1984. évi Bonni Megállapodás 1984. június 28-án lépett hatályba.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUMOK

Megállapodás az Északi-tenger olaj és egyéb káros anyagok általi szennyezésének kezelésére irányuló együttműködésről (Bonni megállapodás) (HL L 188., 1984.7.16., 9–16. o.)

A Tanács 84/358/EGK határozata (1984. június 28.) az Északi-tenger olaj és egyéb káros anyagok általi szennyezésének kezelésére irányuló együttműködésről szóló megállapodás megkötéséről (HL L 188., 1984.7.16., 7–8. o.)

A Tanács (EU) 2021/176 határozata (2021. február 5.) az Északi-tenger olaj és egyéb káros anyagok általi szennyezésének kezelésére irányuló együttműködésről szóló megállapodásnak (a továbbiakban: a Bonni Megállapodás) a megállapodás alkalmazási körének kiterjesztésére és a Spanyol Királyságnak a megállapodáshoz való csatlakozására irányuló módosításainak megkötéséről (HL L 54., 2021.2.16., 1–2. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/802 irányelve (2016. május 11.) az egyes folyékony tüzelőanyagok kéntartalmának csökkentéséről (kodifikált szöveg) (HL L 132., 2016.5.21., 58–78. o.)

utolsó frissítés 26.04.2021

Top