EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

EU és Új-Zéland közötti kölcsönös elismerésről szóló megállapodás

EU és Új-Zéland közötti kölcsönös elismerésről szóló megállapodás

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

Megállapodás az Európai Közösség és Új-Zéland közötti kölcsönös elismerésről

98/509/EK határozat az Európai Közösség és Új-Zéland közötti kölcsönös elismerésről szóló megállapodás megkötéséről

MI A MEGÁLLAPODÁS ÉS A HATÁROZAT CÉLJA?

A kölcsönös elismerésről szóló megállapodás* célja a termékek EU és Új-Zéland közötti kereskedelmének a technikai akadályok felszámolásával történő előmozdítása.

A kétoldalú megállapodás szerint, amelyet az uniós országok 1998. június 18-án fogadtak el, az EU és Új-Zéland elfogadják egymás kijelölt megfelelőségértékelő testületei által, bizonyos ipari termékekkel kapcsolatban végzett megfelelőségértékelés* eredményeit.

A határozat az EU nevében elfogadja az Új-Zélanddal kötött kölcsönös elismerésről szóló megállapodást.

FŐBB PONTOK

A megállapodás a következő ágazatokra terjed ki:

  • a gyógyszerek helyes gyártási gyakorlata;
  • orvostechnikai eszközök;
  • távközlő végberendezések és rádióberendezések;
  • elektromos készülékek;
  • a berendezések elektromágneses összeférhetősége*;
  • ipari berendezések, többek között torony- és önjáró daruk;
  • nyomástartó berendezések.

A megállapodás:

  • lehetővé teszi, hogy az uniós társaságok az EU-n belül teszteljék és hitelesítsék azon termékeiket, amelyeknek meg kell felelniük az új-zélandi követelményeknek, majd exportálják azokat Új-Zéland piacára és fordítva;
  • felsorolja a megállapodás által érintett minden ágazatra vonatkozó jogszabályokat, rendeleteket és közigazgatási szabályokat;
  • meghatározza a megfelelőségértékelések kölcsönös elfogadásának feltételeit;
  • megállapítja valamennyi ágazat tekintetében a megfelelőségértékelő testületek* kijelölésének eljárásait;
  • megköveteli az uniós és az új-zélandi hatóságoktól, hogy ellenőrizzék, vizsgálják és felügyeljék a kijelölt megfelelőségértékelő testületeket, biztosítva azok munkájának helyes elvégzését;
  • biztosítja a kijelölt megfelelőségértékelő testületek felfüggesztését;
  • uniós és új-zélandi képviselőkből álló vegyes bizottságot hoz létre a megállapodással kapcsolatban felmerülő bármiféle ügy kezelése érdekében.

MIKORTÓL HATÁLYOS A MEGÁLLAPODÁS?

A határozat 1999. január 1-jén lépett hatályba.

HÁTTÉR

Az uniós országok az 1989. december 21-i állásfoglalásukban elfogadták a kölcsönös elismerési megállapodás elveit. 1992. szeptember 21-én felhatalmazták az Európai Bizottságot, hogy az EU nevében folytasson tárgyalásokat egyes nem uniós országokkal a kölcsönös elismerési megállapodásokra vonatkozóan.

További információk a következő oldalakon állnak rendelkezésre:

KULCSFOGALMAK

Kölcsönös elismerésről szóló megállapodás: olyan nemzetközi megállapodás, amelyben két vagy több ország elismeri egymás megfelelőségértékelési eredményeit.
Megfelelőségértékelés: az az eljárás, amely folyamán egy terméket a piacra dobás előtt tesztelnek, megvizsgálnak és hitelesítenek, biztosítva, hogy az megfeleljen a vonatkozó jogszabályoknak.
Elektromágneses összeférhetőség: az elektromos és elektronikus berendezések elektromágneses környezetükkel és más eszközökkel való kölcsönhatása. Valamennyi elektromos eszköz képes elektromágneses mező kibocsátására.
Megfelelőségértékelő testületek: értékelik, hogy egy termék megfelel-e a vonatkozó rendeleti, illetve jogszabályi követelményeknek.

FŐ DOKUMENTUMOK

Megállapodás az Európai Közösség és Új-Zéland között a megfelelőségértékeléssel kapcsolatos kölcsönös elismerésről (HL L 229., 1998.8.17., 62–110. o.)

A megállapodás későbbi módosításait és helyesbítéseit belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

A Tanács 98/509/EK határozata (1998. június 18.) az Európai Közösség és Új-Zéland között létrejött, a megfelelőségértékelésekkel kapcsolatos kölcsönös elismerésről szóló megállapodás megkötéséről (HL L 229., 1998.8.17., 61. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Tanács állásfoglalása (1989. december 21.) a megfelelőségértékelés globális megközelítéséről (HL C 10., 1990.1.16. 1–2. o.)

utolsó frissítés 24.07.2018

Top