Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A szakképzésre vonatkozó statisztikák

A szakképzésre vonatkozó statisztikák

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

1552/2005/EK rendelet – A vállalati szakképzésre vonatkozó statisztikák

MI E RENDELET CÉLJA?

Meghatározza a vállalati* szakképzésre vonatkozó statisztikák gyűjtésének szabályait és módjait.

FŐBB PONTOK

A vállalatoknál gyűjtendő adatok

Az uniós országoknak a következőkre vonatkozó adatokat kell gyűjteniük:

  • a vállalatok által munkavállalóik szakértelmének fejlesztésére alkalmazott képzési politika és képzési stratégiák;
  • a vállalatokban folyó szakképzés irányítása, szervezése és formái;
  • a szociális partnerek szerepe a munkahelyi szakképzés valamennyi szempontjának biztosításában;
  • a szakképzéshez való hozzáférés, annak volumene és tartalma, különösen a gazdasági tevékenység és a vállalat méretének vonatkozásában;
  • a vállalatok konkrét szakképzési intézkedései munkavállalóik információs és kommunikációs technológiában való jártasságának javítására;
  • a kis- és középvállalkozások (KKV-k) alkalmazottainak esélyei a szakképzéshez való hozzáférésre és új jártasságok elsajátítására, és a KKV-k képzés nyújtásához kapcsolódó sajátos igényei;
  • az állami intézkedések hatása a folyamatos vállalati szakképzésre;
  • a vállalatok valamennyi alkalmazottjának esélyegyenlősége a szakképzéshez való hozzáférés tekintetében, különös tekintettel a nemekre és adott életkori csoportokra;
  • a munkaerőpiacon hátrányos helyzetű csoportokat, például időseket és etnikai kisebbségeket célzó konkrét szakképzési intézkedések;
  • Különböző munkaszerződés-típusokhoz igazodó szakképzési intézkedések;
  • a szakképzéssel kapcsolatos kiadások: a szakképzéssel kapcsolatos finanszírozási szintek és pénzforrások, ösztönzők; és
  • a vállalatoknak a szakképzések értékelésére és ellenőrzésére vonatkozó eljárásai.

A vállalatoknál folyó szakmai alapképzésre vonatkozóan az uniós országoknak a következőkre vonatkozó adatokat kell gyűjteniük:

  • az ilyen típusú képzés résztvevői; és
  • az ilyen típusú képzés teljes költsége.

A rendelet hatálya

A vállalati szakképzéssel kapcsolatos statisztikáknak legalább az EU NACE-nómenklatúrájának* B – N és R – S fejezetekben meghatározott gazdasági tevékenységre kell kiterjedniük.

Statisztikai egységek

Általános szabály, hogy adatokat csak a 10 vagy annál több alkalmazottat foglalkoztató vállalatról gyűjtenek.

Adatforrások

Az uniós országok az adatokat a vállalatokban folytatott felmérésen vagy a vállalatokban folytatott felmérés és egyéb források kombinációján keresztül gyűjthetik be, a válaszadókra nehezedő teher csökkentése és az adminisztráció egyszerűsítése érdekében.

Az uniós országok meghatározzák a felmérésre való, az előírt határidőig történő válaszadásra vonatkozó eljárást a vállalatok részére. Egyéb források is felhasználhatók, amennyiben ezek a források vonatkozás és időszerűség tekintetében megfelelőek.

A felmérés jellemzői és szempontjai

Az uniós országoknak biztosítaniuk kell, hogy az általuk továbbított adatok pontosan tükrözzék a statisztikai egységek populációjának szerkezetét. A felmérést úgy kell elvégezni, hogy lehetőség legyen az eredmények uniós szintű bontására legalább az alábbi kategóriákban:

  • gazdasági tevékenységek;
  • a vállalatok mérete.

Az Európai Bizottság (Eurostat) meghatározza a mintavételi követelményeket, az e követelmények teljesítéséhez szükséges mintanagyságot és azoknak a NACE-osztályoknak és méretkategóriáknak a részleteit, amelyekre az eredmények lebonthatók. A Bizottság ezenkívül határoz a képző vállalatok* és nem képző vállalatok* és a különböző szakképzési formákkal kapcsolatban gyűjtendő konkrét adatokról.

Minőségellenőrzés

Az uniós országoknak biztosítaniuk kell az általuk az Eurostatnak továbbított adatok minőségét. Minden 1 naptári évet magában foglaló bázisidőszak végét követő 21 hónapon belül be kell nyújtaniuk az Eurostatnak a minőségről szóló beszámolójukat, amely tartalmazza valamennyi kért információt és adatot. A beszámolóban meg kell jelölni a módszertani követelmények esetleges megsértésének eseteit is. E beszámolók alapján az Eurostat értékeli az átadott adatok minőségét az adatok összehasonlíthatóságának biztosítására.

Gyakoriság

Az uniós országoknak az adatokat ötévente kell begyűjteniük.

Adatátadás

Az uniós országoknak a vállalatokra vonatkozó egyedi adatokat a titoktartási kötelezettség hatálya alá tartozó adatok továbbításáról szóló hatályos uniós rendelkezéseknek megfelelően, a 223/2009/EK rendeletben meghatározottak szerint kell az Eurostat részére továbbítaniuk. Biztosítaniuk kell, hogy a továbbított adatok ne tegyék lehetővé a statisztikai egységek közvetlen azonosítását. Az adatokat elektronikus formában, az európai statisztikai rendszer bizottsága (az Eurostatot segítő és tanácsokkal ellátó bizottság, amely az uniós országok képviselőiből áll, és amelynek elnöke az Európai Bizottság) által elfogadott eljárással összhangban meghatározott megfelelő előírások szerint kell továbbítaniuk.

Az uniós országoknak a teljes körű és helyes adatokat legkésőbb a bázisév végét követő 18 hónapon belül kell továbbítaniuk.

MIKORTÓL HATÁLYOS E RENDELET?

A rendelet 2005. október 20. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információkért lásd:

KULCSFOGALMAK

Vállalat: az Eurostat által az Unió termelési rendszerének megfigyelésére és elemzésére használt statisztikai egység.
NACE-nómenklatúra: a gazdasági tevékenységek osztályozására használt rövidítés a francia Nomenclature statistique des activités économiques kifejezésből.
Képző vállalatok: képzési szolgáltatást nyújtó és a mintavétel alá tartozó vállalatok.
Nem képző vállalatok: olyan vállalatok, amelyek a mintavétel alá tartoznak, azonban nem nyújtanak képzési szolgáltatást.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 1552/2005/EK rendelete (2005. szeptember 7.) a vállalati szakképzésre vonatkozó statisztikákról (HL L 255., 2005.9.30., 1–5. o.)

Az 1552/2005/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt szöveg kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 223/2009/EK rendelete (2009. március 11.) az európai statisztikákról és a titoktartási kötelezettség hatálya alá tartozó statisztikai adatoknak az Európai Közösségek Statisztikai Hivatala részére történő továbbításáról szóló 1101/2008/EK, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelet, a közösségi statisztikákról szóló 322/97/EK tanácsi rendelet és az Európai Közösségek statisztikai programbizottságának létrehozásáról szóló 89/382/EGK, Euratom tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 87., 2009.3.31., 164–173. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 13.11.2017

Top