Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A nem uniós országoknak 2016-ban nyújtott uniós makroszintű pénzügyi támogatás

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

A nem uniós országoknak 2016-ban nyújtott uniós makroszintű pénzügyi támogatás

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

2016-ban nyújtott makroszintű uniós pénzügyi támogatás a nem uniós országoknak – jelentés (COM(2017) 321 final)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 209. cikke

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 212. cikke

MI A JELENTÉS CÉLJA?

  • A jelentés az Európai Unió Grúziának, Jordániának, a Kirgiz Köztársaságnak, Moldovának, Tunéziának és Ukrajnának 2016-ban és 2017 elején nyújtott makroszintű pénzügyi támogatását mutatja be. Ezen országok fizetési mérlege* válságba került. A támogatás célja az országok makrogazdasági helyzetének és pénzügyi stabilitásának helyreállítása volt.
  • Az EU és a nem uniós országok közötti makroszintű gazdasági, pénzügyi és műszaki együttműködés jogalapját az Európai Unió működéséről szóló szerződés 209. és 212. cikke képezik.
  • Az EU a külső finanszírozási nehézségekkel küzdő nem euróövezeti országoknak is nyújt támogatást.

FŐBB PONTOK

Makroszintű pénzügyi támogatás:

  • a tagjelölt és potenciális tagjelölt országok, továbbá az európai szomszédságpolitika partnerországai számára érhető el, vagy kivételes helyzetben azon országok számára, amelyek politikailag, gazdaságilag és földrajzilag közel vannak az EU-hoz;
  • támogatja a kedvezményezett országok fizetési mérlegét;
  • kiegészíti a Nemzetközi Valutalap kiigazítási és reformprogramját;
  • kölcsönök (a hitelezőnek visszafizetendő összeg) vagy (vissza nem térítendő) támogatások formájában jelenhetnek meg;
  • előírja a kedvezményezett országoknak a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok tiszteletben tartását;
  • rendelkezésre bocsátására több részletben kerül sor az érintett ország gazdaságának hosszú távon fenntartható pályára állítását célzó reformintézkedések végrehajtásától függően.

2016-ban az EU az alábbi makroszintű pénzügyi támogatásokat nyújtotta:

  • Grúzia: 13 millió EUR (támogatás) és 10 millió EUR (kölcsön);
  • Jordánia: 200 millió EUR (kölcsön);
  • Kirgiz Köztársaság: 5 millió EUR (támogatás) és 10 millió EUR (kölcsön);
  • Moldova: 40 millió EUR (támogatás) és 60 millió EUR (kölcsön);
  • Tunézia: 500 millió EUR (kölcsön);
  • Ukrajna: 600 millió EUR (kölcsön);

HÁTTÉR

1990 óta az Európai Unió 26 makroszintű pénzügyi támogatási programot hajtott végre összesen több mint 10 milliárd EUR értékben. A legkisebb támogatást Moldova kapta (15 millió EUR), a legnagyobbat pedig Ukrajna (1,8 milliárd EUR).

A 2014–2020-ra vonatkozó többéves pénzügyi keret félidős értékelése részeként a Bizottság javaslatot tett a makroszintű pénzügyi támogatások éves hitelezési kapacitásának növelésére. A növelés mértéke 500 millió EUR-ról 2000 millió EUR-ra tervezett, ez pedig a külső fellépésekre vonatkozó garanciaalapba feltöltendő összeg növelésével lenne elérhető.

További információk:

KULCSFOGALMAK

Fizetési mérleg: egy országba beérkező és onnan kimenő kifizetések összértékének különbsége egy adott időszakban.

FŐ DOKUMENTUM

A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a harmadik országoknak 2016-ban nyújtott makroszintű pénzügyi támogatás végrehajtásáról (COM(2017) 321 final, 2017.6.16.)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Ötödik rész – Az Unió külső tevékenysége – III. cím – Együttműködés harmadik országokkal és humanitárius segítségnyújtás – 1. fejezet – Fejlesztési együttműködés – 209. cikk (az EKSz. korábbi 179. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 141. o.)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Ötödik rész – Az Unió külső tevékenysége – III. cím – Együttműködés harmadik országokkal és humanitárius segítségnyújtás – 2. fejezet – Harmadik országokkal folytatott gazdasági, pénzügyi és műszaki együttműködés – 212. cikk (az EKSz. korábbi 181a. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 142. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Bizottsági szolgálati munkadokumentum – Háttérelemzés kedvezményezett országok szerint – Kísérő dokumentum – A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a harmadik országoknak 2016-ban nyújtott makroszintű pénzügyi támogatás végrehajtásáról (SWD(2017) 233 final, 2017.6.16.)

utolsó frissítés 07.12.2017

Top