Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Kopernikusz program (2014-2020): a bolygó megfigyelése

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Uniós űrprogram (2021–2027) – az Európai Unió Űrprogramügynöksége' for an updated information about the subject.

Kopernikusz program (2014-2020): a bolygó megfigyelése

Ez az európai uniós (EU) jogszabály hozza létre a Kopernikusz programot, egy civil, felhasználó-központú programot, amely a meglévő kapcsolódó nemzeti és európai kapacitások mellett a korábbi európai Föld-megfigyelési programra, a GMES-re (globális környezetvédelmi és biztonsági megfigyelésre) épít.

JOGI AKTUS

Az Európai Parlament és a Tanács 377/2014/EU rendelete a Kopernikusz-program létrehozásáról és a 911/2010/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről.

ÖSSZEFOGLALÓ

A Kopernikusz egy uniós program, amelynek célja műholdas Föld-megfigyelés és lokális (nem űrbeli) adatelemzés alapján európai információs szolgáltatások kialakítása. Ezt a kezdeményezést az Európai Űrügynökséggel (ESA) és az Európai Környezetvédelmi Ügynökséggel (EEA) együttműködésben az Európai Bizottság vezeti.

Egy versenyképes európai űr- és szolgáltatási ágazat kidolgozása révén a Kopernikusz célja, hogy gondozza az innovatív Föld-megfigyelési rendszereket és szolgáltatásokat és biztosítsa Európa független hozzáférését a környezetvédelmi ismeretekhez, illetve a legfontosabb megfigyelési és geoinformációs technológiákhoz. A biztosított információs szolgáltatások díjmentesen és nyíltan hozzáférhetők lesznek a felhasználók számára.

A Kopernikusznak 3 komponense van:

1.

A szolgáltatási komponens : a Kopernikusz rendszer olyan szabványosított adatokat és információkat biztosít felhasználói számára, amelyeket a Bizottság által támogatott vállalkozások vagy nyilvánosan működő gazdálkodó egységek által nyújtott különböző szolgáltatásokon keresztül hosszú távon és fenntartható módon tesznek elérhetővé. Ezeket az információkat a végfelhasználók számos alkalmazáshoz használhatják fel különböző területeken. Ilyenek lehetnek például a fenntartható fejlődés és a természetvédelem, a regionális és a helyi tervezés, a mezőgazdaság, az erdészet, a halászat, az egészségügy, a polgári védelem, az infrastruktúra, a közlekedés és a turizmus.

2.

Az űrkomponens : ez a komponens az űrtechnológián alapuló fenntartható megfigyelést biztosít a szolgáltatási komponensek számára. Ezt a komponenst az Európai Űrügynökség (ESA) hangolja össze, működteti a célzott programokat, a továbbiakban pedig a Meteorológiai Műholdak Hasznosításának Európai Szervezete (EUMETSAT) lesz felelős a célzott programok működtetéséért.

3.

A lokális komponens : a Kopernikusz különböző lokális rendszerekből gyűjt adatokat, ilyenek például a földi állomások, amelyek a szárazföldön, a tengeren vagy a levegőben telepített érzékelőkből származó adatokat biztosítják. Ezek az adatok európai és nem európai szervezetektől és uniós országoktól érkeznek.

Felhasználók

A legfontosabb felhasználók a politikai döntéshozók és az állami hatóságok, amelyek ezeket az információkat olyan szakpolitikák és jogszabályok kidolgozására használják, mint például a környezetvédelem vagy a polgári védelem természeti katasztrófák vagy humanitárius válsághelyzetek esetén. A további felhasználók közé tartoznak az üzleti és a magánfelhasználók, az oktatási és a kutatási ágazatok és a nonprofit szervezetek.

A Kopernikusz adatainak felhasználása

A Kopernikusz adatait és információit teljeskörűen, nyíltan és díjmentesen bocsátják rendelkezésre, bizonyos feltételek és korlátozások mellett. A cél ezek felhasználásának és megosztásának az előmozdítása, valamint az európai Föld-megfigyelési piacok fellendítése, különösen pedig a hozzáadott értéket képviselő szolgáltatások és termékek fejlesztése. Az adott szolgáltató üzleti modelljének a függvényében lehetséges, hogy az ilyen downstream szolgáltatások nem díjmentesek.

Költségvetés és munkaprogram

A 2014-2020 közötti időszakra a 3 komponens kidolgozására (folyó árakon számolva) 4,3 milliárd EUR költségvetés áll rendelkezésre.

HIVATKOZÁSOK

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

377/2014/EU rendelet

2014.1.1.

2017.12.31.

HL L 122., 2014.4.24.

utolsó frissítés 28.07.2014

Top